כחול 82 - אפריל 2020
גליון בצל קורונה - מצפה לכם הפתעה בפנים! 
דף הבית > תחרויות שיט ומשטים > שיוט הא.מ.י.ר ה-13
שיוט הא.מ.י.ר ה-13
 26 יאכטות במשט ה"אמיר"( EMYR) : הישג?
גליון 11
 
שרות כחול
 
משט האמיר (EMIR - EASTERN MEDITERARNEAN YACHT RALLY ) השלוש עשרה במספר, מלווה בספינות משמר טורקיות, הגיע השנה למרינה של הרצליה עם קבוצה מצומצמת בת 26 יאכטות וכ – 75 ימאים מעשר מדינות בלבד. נראה היה שמקבלי הפנים מהמרינה בהרצליה בראשות המנהל אודי הראל וראש העיר המקומית יעל גרמן, לא ידעו אם להצטער על המשלחת המצומקת באופן מיוחד, או לשמוח על עצם העובדה שהיא אכן הגיעה למרות המשבר הפוליטי והביטחוני באזור.
הגיעו ימאים מעשר מדינות שונות. ארה"ב, קנדה, רוסיה, דנמרק, שבדיה, בריטניה, גרמניה, הולנד, צרפת וטורקיה. אליהם הצטרפו בחלקים שונים של המסע גם מספר יאכטות ישראליות. רובם ימאים מבוגרים שעתותיהם בידם להשתתף במשט ארוך ומרתק מעין זה. במהלך השיוט, התגבשו שייטי האמיר לתתי קבוצות קטנות, לפי גודל הסירות. הם ערכו תחרויות ספורטיביות אלה עם אלה והתגבשו מאוד. בקיצור, אווירה לא רעה בכלל.
לרובם זה הביקור הראשון בישראל. הם מודעים היטב למצב הפוליטי העדין. "אנחנו ככלל לא רוצים לדבר על פוליטיקה, אבל עצם העובדה שהאנשים האלה החליטו לבוא לכאן בתקופה הזאת זה אומר משהו, לא"? אומר סטפן דם מדנמרק, הדובר הבלתי רשמי של הקבוצה. "עבורי אישית, ולדעתי אני מבטא את מה שרוב האנשים אצלנו חושבים, זה טבעי ביותר לבוא לכאן בזמן הזה ולהיות כאן אתכם. אני גם מאמין שלא צריך כל הזמן לדבר על פוליטיקה ובעיות. אם כי, באיזה מקום כל אחד מקווה שהבעיות לא יתפסו אותו כאן, ואתה יודע על מה אני מדבר".
המשט יצא השנה ב - 28 באפריל ממרינה קמר שבתורכיה. בדרכו לישראל הוא עבר את קפריסין (בחלק התורכי), סוריה, לבנון, חיפה. מהמרינה בהרצליה, יפליגו שייטי האמיר לאשקלון, פורט סעיד במצרים, וחזרה להרצליה, למסיבת הסיום עם החברים הטובים מישראל לפני השיוט הביתה.
עבור אחדים משייטי האמיר, קפריסין הייתה מרגשת במיוחד. גם בגלל שכמו ישראל, היא שרויה במתח פוליטי בין התורכים ליוונים תושבי האי, וגם בגלל האווירה המיוחדת של המקום. בסוריה, נהנו השייטים מסיור מאורגן באזור דמשק, ויחסית לשנים הקודמות, השתדלו המארחים לגלות מעט יותר פתיחות. בביירות הלבנונית, הזדמן לשייטים להתרשם מהאזורים המחודשים של ביירות שהושלמו לאחרונה, ובמיוחד מהאזור המסחרי החדש. יחד עם זאת, המארחים אסרו על השייטים להתקרב לאזור מחנות הפליטים. מחיפה זכרו האורחים בעיקר את הרי הכרמל המתקרבים בדרך לנמל, עניין מרגש בפני עצמו.
מרבית הנמלים בהם עגנו שייטי משט האמיר, היו בדרך כלל נמלים "תעשייתיים", שאינם מיועדים דווקא ליאכטות. "זו אחת הסיבות שאנחנו כל כך נהנים לבוא לישראל וליהנות מכל השירותים המודרניים והכנסת האורחים החמה שאתם מציעים לנו כאן", אומרת שייטת מאנגליה.
חסן קאקאמאז', מנהל המרינה בקמר, ידיד אמת והרוח החיה מאחרי האמיר כבר שלוש עשרה שנה, זורח ואופטימי כרגיל. "תכתוב ששום דבר לא מזיז לנו, ולא נפסיק לבוא לכאן", הוא אומר. ואכן, אין שום דבר שיכול לקלקל את מצב הרוח המרומם. רובם שריינו לעצמם שבוע שהייה נוסף בישראל עם טיולים לירושלים, מצדה וים המלח.
"זו ללא ספק הוכחה לא-פוליטיות של ענף השיט וענף התיירות בכלל", אומרים המארגנים במרינה בהרצליה.
פוליטיקה או לא נקווה שבשנה הבאה תגענה יותר יאכטות. עצם קיום המשט הינו ללא כל ספק הישג.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<