גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > כתבות טכניות > כללי > כיצד תשמור על המפרשים שלך במצב הפלגה לאורך זמן רב?
כיצד תשמור על המפרשים שלך במצב הפלגה לאורך זמן רב?

מפרשים
כיצד תשמור על המפרשים שלך במצב הפלגה לאורך זמן רב?
גליון 28

1. השתמש בכיסוי השמש.
תמיד וודא כי המפרש מגולגל היטב כך שמגן השמש (UV PROTECTION ) מכסה את המפרש כולו. אם המפרש אינו מגולגל עד סופו או כאשר הציפוי האקרילי בפנים הדבר יגרום ל"בישול" שפת המפרש ולהתבלותה המהירה. אם מפרש הראשי שלך אינו מתגלגל לתוך התורן וודא כי שק המפרש סגור היטב. וודא גם כי המנור אינו מתוח ושחרר את מותחן המנור. כאשר המפרש מונף עיקר העומס מרוכז בשפתו האחורית, כאשר אנו מורידים את המפרש יש לשחרר ממנו עומס.
2. אל תענה את המפרש.
נפנוף מפרש מיותר שובר את הסיבים שמהם מורכב המפרש ואורך חייו מתקצר. הימנע מנפנוף המפרש בעיקר ברוחות חזקות מאוד בהן המפרש אף עלול להיקרע. לעולם אל תפליג מול הרוח כאשר הינך מתקדם בעזרת המנוע והמפרשים מונפים ומתנפנפים!
3. מקם את גלגלת החלוץ במקום נכון.
הפינה העליונה במפרש החלוץ תתעוות כאשר גלגלת מיתר החלוץ ממוקמת רחוק מדי מהמפרש. מיקום רחוק מדי גורם לעומס יתר על שפתו התחתונה של המפרש ומפחית מהעומס על שפתו האחורית של המפרש. הדבר גורם לחלקו העליון של המפרש להתנפנף.
4. הזז את גלגלת החלוץ נכון כאשר הינך מצמצם את המפרש.
כאשר הינך מצמצם את המפרש עליך להזיז את גלגלת החלוץ קדימה מכיוון שגם הפינה האחורית של המפרש זזה קדימה. אם לא תזיז את הגלגלת, חלקו העליון של המפרש יתנפנף ועל המפרש יופעל עומס רב, דבר שעלול לגרום לקריעתו.
5. "השקט" את המפרשים.
במידה ושפתו האחורית של מפרש החלוץ מתנפנפת, מתח את השפה. בכל מפרש חלוץ ישנו ברווז קטן אשר עליו יושב מיתר המתיחה. מתח את המיתר עד אשר השפה תפסיק להתנפנף. הדבר ישפר גם את מהירותך וניצול הרוח על ידי המפרש.
6. שחרר לחץ.
כיוון נכון של מפרשי החלוץ והראשי דורש מתח רב מהמעלנים והמיתרים. לאחר חזרתך מהפלגה, שחרר את המעלנים ומיתרים ואל תשמור אותם בעומס רב. זכור כי בחוף אין צורך למתוח את המפרשים והמיתרים כמו בזמן הפלגה. ניתן גם להשתמש במיתר ישן על מנת לאפשר למיתר הראשי ל"נוח". בעזרת המיתר הישן ניתן לקבע את המנור על מנת שלא ינוע.
7. ודא כי אין עצמים חדים בקרבת מפרשיך. פינים פצילים שכיסויים עף, עמודי מעקה חלודים, מצליבים לא מכוסים וכו’ הם מאויביו הגדולים ביותר של המפרש. עבור על כל אלו באזור שבו המפרשים מתחככים כאשר הם מונפים וודא כי אין כל מגע בין המפרש ובין עצמים אלו.
8. טיפול שנתי.
לא רק היאכטה והמנוע דורשים טיפולים תקופתיים, גם המפרש צריך! בסוף כל עונת שיט הורד את המפרשים והבא אותם לתופר המפרשים לבדיקה. אם ברצונך לטפל בהם בעצמך: יש לנקותם היטב, לחזק תפרים ולארזם בשק במקום מוצל עד לשנה הבאה.
מידע נוסף ניתן לקרוא בספר מפרשנות איכותית בהוצאת "כחול".
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<