גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > כתבות טכניות > כללי > חשמל זה פשוט
חשמל זה פשוט
טעינת מצברים ממתח חוף
חשמל זה פשוט
גליון 25
 
אורי לוינסון, חשמלאי ימי ושייט ותיק מסביר לנו איך פועלת מערכת החשמל ביאכטה.
 
טעינת מצברים ממתח חוף:
כל שייט יאכטות המגיע למרינה ומתחבר למערכת החשמל משחרר מעין אנחת רווחה - מעכשיו לא צריך לחסוך בחשמל ועד ההפלגה הבאה המצברים יתמלאו. מחשבה זו לא תמיד נכונה,תלוי בסוג ובעוצמת המטען.
להלן מספר גורמים חשובים לבחירת מטען:
זרם טעינה: נתון זה חייב להופיע על גבי המטען.היחס הנכון בין זרם המטען לקיבול המצברים הוא בין 1:8 ל 1:10. אם אנו צורכים זרם בזמן הטעינה עדיף יחס 1:8. יש להיות ערים לעובדה שבחלק גדול מהמטענים הזרם המצוין על גבי המטען הוא זרם מקסימאלי ולא זרם רציף.
בקרת הזרם: שיטת הטעינה האופטימאלית מבחינת אורך חיי המצבר, מהירות טעינה ומילוי מקסימאלי כמתואר בגרף. המתח בגרף מסומן בקו אדום והזרם בכחול.
שלב ראשון: המצבר מרוקן לאחר שימוש. המטען טוען בזרם קבוע התלוי בחוזק המטען ובסוג המצבר. במטענים הטוענים בשיטה זו מכיילים את סוג המצבר בזמן ההתקנה. במצברים המאפשרים הוספת מים הטעינה מהירה, במצברים אטומים הטעינה פחות מהירה. בשלב זה עולה מתח המצבר.
שלב שני: המתח הגיע לרמה הרצויה 14.8וולט במצברים פתוחים, 14.4וולט במצברים אטומים. זרם הטעינה יורד בהדרגה.
שלב שלישי: גמר טעינה, מעבר למצב ציפה (FLOAT ) המטען שומר את המצברים במתח 13.5וולט בקירוב.
בזמן הטעינה מתבצע תהליך כימי שבו משתחרר האלקטרוליט שנספג בלוחיות המצבר לחלל התא. בשלב השני כאשר המצבר כבר טעון והמתח עדיין גבוה מתרחש הליך של ניקוי המשקעים מהלוחות הסופגים (DE-SULPHATION ).
שלב זה יעיל לזמן מוגבל. חריגה מהזמן תגרום נזק למצבר. רק מטען אלקטרוני עם בקרה דיגיטלית מסוגל לחשב את הקצב הנכון והיעיל והזמן האופטימאלי לשלב 2. לאחרונה פותח מטען דיגיטלי של חברת STERLING שפעם בשבוע מבצע את פעולת הניקוי על ידי מעבר לשלב 2 אם לא הייתה פעילות במערכת.
מטען ימי (MARINE ): מטען שאינו מוגדר "ימי" עלול לגרום לעיכול מתכות בכלי השייט.
בקרת חום למצברים: בזמן הטעינה מתחממים המצברים. מטען עם אפשרות להתקנת גשש טמפרטורה על המצבר יהיה בטיחותי יותר ויאריך את חייו.
אפשרות לטעינת מספר מצברים באותו זמן: במטענים בעלי מספר יציאות מבודדות ניתן לטעון באותו זמן בנקים שונים של מצברים מבלי ליצור קשר ביניהם.
כבלים מוליכים
הכבלים משמשים להולכת הזרם החשמלי בין כל מרכיבי המערכת. הם מהווים גורם בעל חשיבות והשפעה רבה על תפקוד הצרכנים. הכבלים עשויים מנחושת מהסיבה שלנחושת התנגדות נמוכה ביותר למעבר זרם חשמלי. שטח החתך של הכבל המיועד לכל צרכן נקבע לפי שני משתנים: המשתנה הראשון: זרם עבודה של הצרכן. לדוגמא כננת עוגן בעלת הספק של 1000וואט במערכת של 12וולט צורכת 1000:12 כ-80 אמפר. משתנה שני הוא המרחק בין מקור הזרם לצרכן (אורך הכבל), ככל שהמרחק גדול יותר הכבל צריך להיות עבה יותר. כבל בעובי קטן מהרצוי יגרום לנפילת המתח שמגיע לצרכן. במקרה של כננת העוגן היא תסתובב לאט יותר ותתחמם.
נחזור להשוואה למים: ברשותנו צינור באורך 30 מטר וקוטר 10 מ"מ, לחץ המים ברשת 12 אטמוספרות, כשנתחיל להזרים מים נקבל מצדו השני פחות מ-12 אטמוספרות, ככל שיגדל זרם המים יגדל גם הפרש הלחצים בין הכניסה ליציאה. אם נקצר את אותו צינור או נחליפו בצינור עבה יותר נקטין את הפרש הלחצים.
קרו לי מספר מקרים שבעלי יאכטות היו בטוחים שהמצברים ביאכטה שלהם אינם תקינים מכיוון שבמכשירים האלקטרוניים הופיעה תצוגה LOW BATT (מצבר חלש), או שהשעונים בלוח החשמל הראו מתח נמוך. הבעיה האמיתית הייתה אחרת, הכבלים בין המצברים ללוח החשמל היו דקים מדי ביחס לכמות הצרכנים שהופעלו בו זמנית ונוצר הפרש גדול בין המתח בצד המצבר למתח בצד הלוח. הפתרון במקרים אילו היה החלפת הכבלים ולא המצברים.
הגנות
לכל מעגל חשמלי ביאכטה חייבת להיות הגנה נגד יתרת זרם וזרם קצר. הרכיב האחראי לכך נקרא פיוז (המונח העברי "נתיך" אינו מתייחס לכל הסוגים). לדוגמא יתרת זרם נוצרת כאשר נפעיל מספר גדול מדי של נורות על קו החשמל של תאורת פנים ביאכטה. זרם קצר לעומת זאת ייווצר כתוצאה מבידוד לקוי בין כבל פלוס לכבל מינוס או כאשר מנוע חשמלי (כננת, מתנע) מקבל מתח ואינו מסתובב מסיבה חיצונית כלשהיא. תפקיד הפיוז הוא לנתק את אותו מעגל כשמתרחש אחד מהמקרים הללו.
סוגי פיוזים
פיוז רגיל (נתיך): מורכב ממוליך מיוחד שמתחמם וניתק כאשר הזרם דרכו גדול מהערך הנקוב שלו. יש להחליפו לאחר תיקון התקלה.
פיוז חצי אוטומטי: בעל מנגנון תרמי או מגנטי שמזהה זרם גבוה ומנתק את המעגל. משמש גם כמפסק. לאחר תיקון התקלה יש להפעילו.
פיוז אוטומטי: זרם יתר גורם לחימום מנגנון של בימטל (דו-מתכת), לאחר ניתוק המעגל והתקררות המנגנון יחבר הפיוז את המעגל מחדש באופן אוטומטי.
מספר כללים להגנה נכונה
מיקום הפיוז: קרוב ככל הניתן למקור הזרם של אותו מעגל. לדוגמא,זרם קצר בכבלים של מערכת ההתנעה יגרום להתלהטות הכבלים בשניות עם סיכוי גבוה לשריפה. פיוז מתאים ביציאה מהמצברים ימנע נזק גדול יותר או אסון.
ערך הפיוז: ערך נקוב של הפיוז יהיה ב 20-30% גבוה מהזרם המתוכנן לזרום במעגל שעליו הוא מגן. במעגלים המפעילים מנועים כגון מקרר, שירותים חשמליים, מתנע וכו’ יש להתקין פיוזים יותר חזקים.
סוג הפיוז: ברוב המקרים כדאי להשתמש בפיוז חצי אוטומטי משתי סיבות, אין צורך להחליפו לאחר שניתק את המעגל, ואין צורך להתקין מפסק בנוסף אליו. במעגלים של צרכנים גדולים כמו בחרטומן (אוטרסטר), מנוע, כננת וכו’ נדרשים פיוזים חצי אוטומטים גדולים ויקרים ההופכים את השימוש בהם ללא כדאי. במקרים אילו נשתמש בנתיך פשוט. במעגלים של כננת עוגן או כננות מפרשים (וינצ’ים) חשמליים ניתן להשתמש בפיוז אוטומטי.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<