גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > כתבות טכניות > כללי > לשרת את השרותים
לשרת את השרותים
אין שייט שלא נתקל בריח הביצים הסרוחות העולה משרותי היאכטה לאחר העדרות ולו של שבוע. החדשות הטובות בקשר לריח הנוראי הזה הן שהריח נעלם לאחר כמה הדחות של האסלה. החדשות הרעות הן שמקור הריח הוא גז היידרוגן סולפיד (HYDROGEN SULPHIDE ) שהוא גז רעיל ומסוכן !
לשרת את השירותים: איך מונעים את הריח?
גליון 23
 
אין שייט שלא נתקל בריח הביצים הסרוחות העולה משרותי היאכטה לאחר שנעדרנו  ממנה. החדשות הטובות בקשר לריח הנוראי הזה הוא שהוא נעלם לאחר כמה הדחות של האסלה. החדשות הרעות הן שמקור הריח הוא גז ויידרוגאן סולפיד (HYDROGEN SULPHIDE  ) שהוא גז רעיל ומסוכן !
 
איך נוצר הגז ?
מקור הגז הוא כמובן במי הים אותם אנו שואבים ובעזרתם אנו מדיחים את האסלה. רוב כמות המים אותה אנו שואבים נמצאת לאחר השאיבה בצנרת המוליכה אותם מהמגוף ( SEA COCK ) לאסלה בצנרת, המים אינם מגיעים למגע עם חמצן. הבקטריות ויתר האורגניזם הנמצאים במים מתים כתוצאה מהעדר חמצן. התפרקות האורגניזמים גורמת לריח, בדיוק כמו כל גופה אורגנית אחרת המתפרקת. כידוע מימי החופים שלנו, במיוחד מימי המעגנות עשירים ביצורים אורגנים. הריח הנורא הוא בהתאם. כאן אנחנו עוברים לחדשות הרעות. הגז הנוצר מהתפרקות זו הוא רעיל ומסוכן.     
אין צורך להיבהל יתר על המידה, הסכנה הינה בחשיפה לכמויות גדולות. עדיין כדאי שנהיה מודעים לסכנה, במיוחד בחשיפתם של ילדים קטנים. הגז תוקף גם את העיניים וגם את חוש הריח. תופעה המוכרת לכולנו היא שמהר מאוד אנחנו לא מריחים את הריח הנוראי, אבל חברים שעולים על היאכטה מריחים אותו ועוד איך. אגב אותו הריח בדיוק יעלה מהשיפולים במידה ומי ים נשארו שם למשך תקופה ארוכה. את הריח בשיפולים אפשר למנוע פשוט על ידי ייבוש יסודי.
תופעה נוספת אשר עלולה להיגרם על ידי הגז הלא סימפטי הוא קילוף ציפוי הכרום מאביזרי מתכת.
איך מונעים את הריח ? את הימצאות הגז ואת כל התופעות הלא סימפטיות ?
השיטה הטובה היעילה והפשוטה היא להדיח את האסלה לעיתים דחופות. מי שחי ביאכטה,
יכול בשלב הזה לעבור לעמודים הבאים. מי שמגיע ליאכטה פעם בשבוע צריך כבר פיתרון אחר. אפשרות האחת היא להדיח את האסלה רק במים מתוקים ממיכלי היאכטה . כמובן ששיטה זאת מחייבת כמויות מים מתוקים גדולות יותר מהכמויות אותן מחזיקות יאכטות רגילות.
שיטה נוספת המוצעת על ידי חברת לי סאניטישן ( LEE SANITATION ) הבריטית, מטפלת בנושא באמצעות מתקן המחובר לצנרת בסמוך למגוף. הגז מנוטרל באמצעות טבלה כימית המוחדרת למתקן. מתקן זה מוגבל ליאכטות קטנות בהן הצנרת אינה ארוכה .
 
שיטת המים המתוקים
כפי שציינו קודם השיטה היעילה ביותר היא הדחת האסלה במים מתוקים. בשיטה המוצעת אנו מדיחים את האסלה לפני שאנו עוזבים את היאכטה במים מתוקים.
איך מבצעים זאת ? סמוך ככל הניתן למגוף כניסת מי הים מרכיבים חיבור עם מגוף 3 מצבים. המצב הראשון הוא סגירת צינור מי הים. המצב השני מאפשר למי הים להגיע לאסלה. זהו מצב העבודה הרגיל. המצב השלישי מאפשר שאיבת מים מתוקים ממיכל נייד לתוך האסלה. לפני עזיבת היאכטה סוגרים את המגוף הבורר לשאיבת מים מתוקים מהמיכל הנייד וממלאים את הצנרת במים מתוקים. המים המתוקים (כך אנו מקווים) חופשיים מאורגניזמים חיים, כך לכשנגיע ליאכטה לאחר כמה ימים לא נסבול מתופעות ריח לא נעימות. כמובן שאסור לשכוח להעביר את המגוף הבורר למצב של שאיבת מי ים.
רעיון פשוט , יעיל ומריח טוב.
 
ואם כבר דיברנו על מגוף כניסת מים הים לשירותים, נוסיף כמה מילים על מגופי כניסת מי ים ליאכטה. מלבד השירותים ביאכטה רגילה יש עוד 2-3 מגופי כניסת מי-ים. החשוב ביותר (וגם הגדול ביותר) הוא מגוף כניסת מי הקירור למנוע. מלבדו יש מגופים השולטים על כניסת מי ים למטבח לקירור ולמיזוג אוויר.
המגופים עשויים ברוב המקרים מברונזה שהיא מתכת בלתי מחלידה, אך עשויה להתקף בקלות על ידי פעולה גלוונית-חשמלית. נקודת התורפה במגוף הוא אותו החלק שאנו לא רואים מאחר והוא מכוסה על ידי הצינור. כל כמה שנים רצוי לבדוק את המגופים באופן יסודי. יאכטות רבות טבעו בשל נזילת מים מהמגוף. כאשר עוזבים את היאכטה רצוי לסגור את כל המגופים. כאשר סוגרים את מגוף מי קירור יש להדביק ליד מתג מפתח התנעת המנוע פתק בולט אשר יזכיר לנו להימנע מהנעת המנוע כאשר המגוף סגור. תקינות המגופים חשובה ביותר במצבי חירום של הצפה והפלגה בים סוער. מדי פעם רצוי לסגור ולפתוח אותם לוודא שאינם "נועלים" על ידי אבנית או חפץ זר.      
    
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<