גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > כתבות טכניות > כללי > בין הכרחי לכדאי
בין הכרחי לכדאי
איך מרכיבים רשימת כלי עבודה לסירת מנוע חיצון?
בין הכרחי לכדאי
גליון 22
מאת צ'יטו גבהרט (GOBOATING)
 
כל בעל כלי שיט המכבד את עצמו מחזיק בסירה ארגז של כלי עבודה.
סוג אחד של שייטים מחזיק ארגז כלים היכול לפאר כל בית מלאכה לתיקון כלי שיט והסוג השני מחזיק ארגז כלים דל עד כדי סיכון בעליו. בארגז הכלים של השייט מהסוג הראשון סביר להניח ששני שליש מהכלים מיותרים ובארגז הכלים השני יתכן וגם המעט שישנו, גם הוא אינו במצב עבודה.
 
ציטו גבהרט הכתב עתיר הניסיון הימי של GO BOATING  האמריקאי מנסה להטוות את דרך המלך להצטיידות בכלי העבודה.
כלים שלא נפרט אותם הם כלי העבודה המסופקים ע"י יצרן מנוע החיצון, כלים אלו הם הכרח שאין לוותר עליו. אין זה משנה אם המנוע שלך ישן או חדש, יש לוודא תמיד לפני כל הפלגה שמפתח המצתים יהיה בהישג יד. אין מצב מתסכל יותר ממצב שבו מנוע חדש אינו מניע בשל מצת מלוכלך ואין לך מפתח מתאים המאפשר לשלוף את המצת לנקותו, להניע ולחזור שמח וטוב לב לחוף.
רשימה נוספת שגם בה לא נדון היא רשימת ציוד כושר השיט המיועד למצבי חירום.
 
כלי העבודה המומלצים שלנו מתחלקים בגדול ל-3 קטגוריות: מנוע, חשמל ואחזקה כללית. חלוקה זו היא כמובן חלוקה תמציתית שנעשתה על ידינו. ישנם כלים רבים אשר יכולים להיות שימושים בכל תחום (מברג לדוגמא).
השיטה הטובה ביותר להצטיידות היא כמובן להתחיל מהיסוד מהכלים הבסיסים ביותר. הכלי הראשון שנתייחס בו הוא כלי אחסון. יש להתייחס לשתי אפשרות אחסון בלבד: ארגז כלי עבודה מפלסטיק או שק חפצים מבד קשיח.
בכל מקרה אין להשתמש בארגזי מתכת עם פינות חדות. לארגזים ממתכת שתי מגרעות: 1. הם מחלידים ומלכלכים את הסירה, 2. בהפלגה בים גלי הם מרעישים.
שקי חפצים תופסים פחות מקום אבל בארגזים הציוד מסודר טוב יותר וקל לשלוף אותו. קלות השליפה חשובה במיוחד כאשר אתה זקוק לכלי עבודה בלילה חשוך.
כלל חשוב נוסף בבניית ארגז הכלים הוא להימנע משיטת "החיסכון מעל הכול".
עיקרי שיטה זאת הם הצטיידות בכלי עבודה שלא צריך אותם במקום אחר. אם לדוגמא המברג הביתי קצת התעקם בעת הניסיון לפתוח את הבורג בארון הכביסה, יש "חסכנים"  שבמקום לזרוק אותו יעבירו אותו לסירה. הכלל שאותו אנו מציעים לאמץ הוא: רק הטוב ביותר!
רק כלי עבודה מפלדת אל-חלד שאנו בטוחים באמינותם נכנסים לארגז כלי העבודה של הסירה אם המפתח הסגור אותו קנינו בחנות הכלים במבצע "חבל על הזמן" התעקם ויצא מכלל שימוש בעת שניסינו לפתוח אום במכונית, לא נורא, אפשר לקחת מונית. בים זה יכול להיות ההבדל בין לחזור לחוף או לשלוח רקטת מצוקה. המנע מאיסוף כלים שלא לצורך.
זכור, אתה זקוק רק לכלי עבודה הכרחיים והם לא אמורים לבצע אוברול כללי. לכן כאשר אתה בא לבחור סט מפתחות וודא שיש לך מפתחות לקשת הגדלים שאותם אתה צריך לא יותר ולא פחות. וודא כי הסט הוא במידה הנכונה אינצ'י או מילימטרי. אם יש לך בסירה גם מזה וגם מזה, אין ברירה הצטייד בשניהם. הכלל אומר שיש צורך במפתח המתאים לכל אום בסירה. מברג בעל ראשים מתחלפים הוא כלי חשוב ביותר. כדאי מאוד שהראש יהיה מגנטי. כאשר הבורג נופל, הוא לפעמים נופל כל הדרך למים. בקטגוריה שאנו קוראים
בשם כלי עבודה למנוע אפשר למצוא בנוסף: סט מפתחות הלן, פלייר ומפתחות מכווננים.
בקטגוריות כלי עבודה לחשמל נמצא את הפלייר החותך (קטר), מכשיר לחשיפת חוטים ומבחר מחברי חשמל. וולט מטר הוא מכשיר נהדר לגלות מדוע נורת הניווט לא מאירה. יש המסתפקים במברג "טסטר" פשוט.
בסעיף כללי אפשר למצוא מגרד (שפכטל), מספרים חזקות, סכין חיתוך (יפני), פנס חזק וקטן ומסורית. עדיף למצוא מסורית קטנה עם ידית אחיזה נוחה, במידה ואין ניתן להסתפק במסורית המצופה בקצה בסרט דביק על מנת שניתן יהיה להשתמש בה בלי התושבת. המסור אינו משמש רק לחיתוך מתכת, מי שחווה חבל ניילון שניכרך בחוזקה סביב המדחף יודע שרק באמצעות ניסור ניתן לפתור את הבעיה. בנוסף רצוי להחזיק סרט דביק ומבודד במידות רוחב שונות. סרט מתאים עשוי גם לעזור בסתימת חור רציני בקוער הסירה. תרסיס WD40 לפתיחת ברגים סרבנים חיוני מאוד בסביבת עבודה שחלודה היא מילת מפתח בה. עפרון הוא מכשיר שנראה אולי מיותר בין כלי העבודה אבל קשה למקם נעיצת מקדח בעזרת האצבע בלבד.
המקדחה/מברגה החשמלית היא כבר בבחינת "תוספת של איכות חיים" ובאה לפתור בעיות מורכבות יותר. אם החלטתם לצרף אותה לסט (אני ממליץ בחום) כדאי שהיא תהיה טעונה תמיד. מדי פעם נגבו את פנים המקדחה בחומר דוחה לחות.
כמה מחברי אומרים שכלי העבודה החשוב ביותר בסירה הוא המכשיר הטלפון הסלולארי הכולל את מספרי הטלפון של המכונאי/חשמלאי. אני מקבל את גישתם ובלבד שיהיו לך כלים מתאימים כדי שתוכל לבצע את הוראות ההדרכה הטלפוניות. אם קיבלת החלטה (קצת טיפשית לטעמי) לחסוך את עלות כלי העבודה וודא שיש לך את מספר החירום הטלפוני של שירות החילוץ בתשלום (הם תמיד מגיעים אחרי שכבר יוצאת לך הנשמה). לאחר שהגעת לרציף תתכונן לענות לשותף שיקבל אותך ברציף בשאלה: "בגלל שלא יכולת לפתוח את הבורג הזה היית צריך להזעיק את כל העולם?"     
             
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<