גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > כתבות טכניות > כללי > מפרשים קשיחים
מפרשים קשיחים
אודות מפרשים לא שגרתיים. איך זה עובד?

מפרשים קשיחים
גליון 20

מאת גדעון שמואלי

בנוסף למפרשים הקונבנציונאליים המיוצרים כיום מחומרים קשיחים למחצה, ביציקה על גבי תבניות בעלות צורות איירודינימיות, פותחו גם מנגנונים קשיחים, המנצלים את משב הרוח לקידום כלי - שיט.
 
מפרש כנף (WING SAIL)
מפרש קשיח בעל פרופיל אירודינמי חלול (מאלומיניום או מקוולר), בצורת כנף מטוס סימטרית, המזדקר מעל לסיפון. הכנף ניתנת לסיבוב לכל צד, בהתאם לכיוון הרוח. זווית התקיפה מאלצת את פרודות האוויר לנוע במהירות שונה משני צידי מפרש הכנף. על ידי כך, מתפתח על הכנף הפרש לחץ (חוקי ברנולי) הגורם לקידום הספינה.
לשיפור היעילות מוסיפים לשפה הקדמית (LEADING EDGE) שפת זנב אחורית (TRAILING EDGE) ומחוררים את פס ההפרדה. בעזרת מפוח פנימי יוצרים סילוני אוויר, הפורצים בעוז לכל אורך הכנף. המפרש הקשיח, משמש גם כמשטח אחיזה לקולטי שמש (SOLAR SAIL) הטוענים את המצברים.
שטח המפרש איננו ניתן לצמצום (פרופיל קשיח) אלא רק לקביעת זווית בזבזנית, המצמצמת את לחץ הרוח על הכנף. בכלי - שיט גדולים, מתקינים מספר מפרשי כנף טוריים. למטרות תמרון, קיים מנוע עזר. 
 
מפרש כנף משתנה (MORPHING WING SAIL)
רעיון חדיש, הוא לשנות את צורת המפרש בהתאם לדרישות ולאילוצים (עוצמת הרוח וכיוונה, מצב הים, המהירות הרצויה וכו').
הרעיון מבוצע על ידי בניית הכנף ממצבור של תאים המהווים את שלד המפרש. התאים המעוינים  בנויים מצלעות פירקיות, הניתנות לתזוזה בעזרת מערכת גידים מאורכים. ברור שהמעטפת עצמה, חייבת להיות גמישה כדי לספוג את השינויים הצורתיים.
 
מפרש גליל (AEROROTER)
מסובבים גליל המזדקר מהסיפון, במהירות איטית קבועה ובכיוון רצוי (בהתאם לכיוון הרוח). הרוח הנושבת, חולפת משני צידי הגליל. עקב התנועה הסיבובית היזומה, מתקבלים הפרשים במהירות זרימת האוויר הכוללת (הרוח ומעטפת האוויר הנגרפת), ואז מתפתח על הגליל הפרש לחץ השואף לקדם את הספינה (אפקט מגנוס).
במידה והרוח נושבת מכיוון הפוך, יש לסובב את הגליל בכיוון הפוך, כדי להמשיך ולקבל קידום ולא נסיגה. הכוחות היעילים על הגליל, יהיו תמיד ניצבים לכיוון הרוח. לגבי הספינה עצמה, הכח היעיל יתפרק לרכיב מקדם ולרכיב מסטה, בהתאם לכיוון הרוח לגבי הספינה.
בכלי - שיט גדולים, מתקינים מספר מפרשי גליל טוריים. למטרות תמרון, קיים מנוע עזר.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<