גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > כתבות טכניות > המנוע ומערכת הדלק > שתי יאכטות כמעט וטבעו בתקופה האחרונה
שתי יאכטות כמעט וטבעו בתקופה האחרונה
 
צינור הפליטה (אגזוז) אשר חיבורו למנוע נשמט עלול לגרום לטביעת יאכטה. שני יאכטונרים כמעט חוו זאת.
במקרה הראשון, בעל יאכטה מנועית (50 פיט) הגיע למרינה והניע את המנועים בזמן עגינה קשור למזח. אורן כרמלי, שיט ותיק ובעל חברה לעבודות ימיות שם לב להטיה לא שגרתית. הוא הסב את תשומת ליבו של בעל היאכטה אשר ישב בתא הסלון ולא שם לב למתרחש.
בבדיקה מידית שבוצעה על ידי אורן כרמלי הסתבר כי תא המנוע מוצף וגובה המים עולה, אולם מקום חדירת המים ליאכטה לא זוהה. רק לאחר הדממת המנוע נשאבו המים מהיאכטה. סקיפר כונן שהוזעק ע"י מוקד החירום של קדר בשיתוף עם אורן כרמלי ביצע בדיקה יסודית שגילתה את הצינור הפליטה שמחברו (באנד) נשמט.
במקרה השני, בעלי יאכטה מפרשית באורך 45 פיט אשר סיים הפלגה לא הבחין כי צינור הפליטה נשמט בעת ההפלגה. לאחר יותר משבוע גילה בעת בדיקה את תא המנוע מוצף. הסתבר כי בתא המנוע לא הייתה מותקנת משאבת שיפוליים אוטומטית עם התראה.
 
 
לעתיד:
1. משאבת שיפוליים מופעלת אוטומטית ומחוברת לאזעקה אור קולית היא העזר החשוב ביותר נגד הצפה. האזעקה חייבת להיות מותקנת כך שתתגבר על רעש המנוע ותשמע בקוק-פיט גם בזמן הפלגת בסל"ד גבוה.
2. על חיבורי צינור הפליטה יש להרכיב 2 חיבורים (באנדים) ולא אחד.
3. יש לבדוק באופן שוטף את הברגים המחברים ואת תקינות הצינור ומלכודת המים. שינויי הטמפרטורה הקיצוניים גורמים לבלאי מואץ בהתקן זה.
4. ברגע שמבחינים בהצפה בזמן הפלגה בעזרת מנוע יש לבדוק האם יש יציאת מים ים מפתח הפליטה בצד היאכטה. במידה ואין פליטה ככל הנראה מקור התקלה בצינור הפליטה. יש להדמים את המנוע ולפתור את התקלה.
5. זכרו כי הדממת מנוע בעת הצפה בשילוב עם הפעלת משאבות שיפוליים עלולה לגרום לפריקת מצברים! יש לודא כי מצבר אחד לפחות נשאר מנותק על מנת שיסייע בהנעת המנוע לאחר שאיבת המיים ותיקון חיבור צינור הפליטה.
 
 
באדיבות קדר- סוכנות לביטוח יאכטות
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<