גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > כתבות טכניות > המנוע ומערכת הדלק > האם הקיטור חוזר
האם הקיטור חוזר
כולנו זוכרים את גלגלי העץ הרוחביים הענקים של ספינות המיסיסיפי. הקיטור (אם צריך להזכיר) היה הכוח המניע הימי המכני הראשון. האם הוא חוזר בגלגול מודרני?
האם הקיטור חוזר? האם יצליחו לפתח מנוע חיצון המונע בכוח הקיטור
גליון 24
שרות כחול
 
כולנו זוכרים את גלגלי העץ הרוחביים הענקים של ספינות המיסיסיפי. הקיטור (אם צריך להזכיר) היה הכוח המניע הימי המכני הראשון. האם הוא חוזר בגלגול מודרני?
הרעיון שהקיטור יחזק את רגלי תא השריפה הפנימי נשמע מעט הזוי אבל זה יכול להתממש אם החברה הבריטית פיורסיוט דינמיק ( Dynamics (Pursuit תצליח בפיתוח מנוע הקיטור המהפכני שלה. הטכנולוגיה שפיתחה החברה אינה מזכירה את ולו במעט את מנוע הקיטור של המהפכה התעשייתית ואף לא את טורבינת הקיטור המודרנית של אוניות הנוסעים. אפשר לתאר את המנוע כמנוע ג'ט כדוגמת אופנוע-הים - מונע קיטור.
החלק התחתון של מנוע הג'ט-קיטור נראה כמו מארז (פוד) מיניאטורי של מנוע הג'ט המוכר, הוא מחובר לגוף מנוע המזכיר בחיצוניותו מנוע חיצון. החלק התחתון פועל כמו כל מנוע ג'ט: הוא שואב מים בחלקו הקדמי ופולט אותם בלחץ מחלקו האחורי. כאן בעצם מסתיים הדמיון בין הג'ט-קיטור למנוע הג'ט הרגיל. במנוע הג'ט-קיטור אין חלקים נעים (דוגמת המשאבה במנוע הג'ט) והוא אינו פולט מים. במקום המשאבה יש במנוע הג'ט-קיטור שני צינורות היוצאים מרגל המנוע אל תוך חלקו התחתון של המנוע. מצינור אחד מוזרם קיטור ואילו הצינור השני מוליך אוויר. הקיטור מיוצר בחלקו העליון של המנוע בדוד מיוחד בעל יעילות שריפה גבוהה. המבער שורף דיזל (סולר) רגיל על מנת ליצר את הקיטור. צינור נוסף מספק אוויר הנפלט דרך פתח הפליטה.
נשמע פשוט? אבל זה די מסובך.
מדוע?: משום שעקרון פעולת המנוע הוא לא רק פליטת קיטור לאחור על מנת להתקדם קדימה. אם זה היה כל כך פשוט אז מנוע השריפה הפנימית שאנו מכירים לא היה מגיע למעמדו הבכיר והטכנולוגיה הייתה נשענת על מנוע הקיטור עד עצם היום הזה.
הרעיון של חברת פיורסיוט דינמיק הבריטית מעניין מאחר והוא מכניס למשוואה גורם נוסף. הקיטור הנפלט לתוך המים יוצר התעבות או קונדנסציה בלעז. התעבות היא מצב שבו האדים מתקררים והופכים למים. בתהליך זה נוצר לחץ נמוך בתוך המארז התחתון. סוד שמור בשלב זה הוא כיצד המים הזורמים לתוך אזור הלחץ הנמוך ייכנסו דווקא דרך הפתח בקדמת המארז ויצאו בלחץ דרך פיתחו האחורי. שמועות אומרות שהתהליך משלב תנועה והעברת חום. כדי להבין היטב את התהליך הזה הייתי צריך להקשיב יותר בשעורי הפיסיקה דבר שלא עשיתי בזמנו. פיורסיוט דינמיקס היא חברה שנוצרה על בסיס העבודה המדעית של גון הייטקוט העובד על התהליך למעלה משלוש שנים. המנוע עבד כבר בשלבים הראשונים של ניסוי המעבדה אך המטרה הייתה להביא את המנוע ליעילות המקבילה למנוע חיצון רגיל.
ההצלחה (במעבדה בשלב זה) הביאה, לפני שנה, את החברה להנפקה מוצלחת בבורסה של לונדון. לאחר הזרמת המזומנים הדרושים אומר גון הייטקוט שהמנוע עומד כמעט לפני השקה מסחרית, ה"כמעט" לא תלוי במנוע אלא בדוד המים ובמבער או בלשון העם המוכרת מחימום המים הביתי: "בויילר". כנראה שנושא זה עומד לפני פתרון.
ה"בונוס" בפתרון הוא היכולת להשתמש לצורך יצור הקיטור במים מלוחים.
זהו רעיון מהפכני כאשר מדובר ביצור קיטור.. יצור קיטור ממי ים משאיר אחריו כמויות מלח המצטברות בתוך הדוד. לכן נמנעו כלי השיט במשך השנים משימוש במי ים להפקת קיטור. המערכת החדשה יודעת כנראה להיפטר מהמלח שנוצר.
נראה שהפיתוח מתקדם היטב ונשארת השאלה הבאנאלית: בשביל מה צריך את זה? המתכננים טוענים שהמנוע יהיה זול יותר, פשוט יותר, קל יותר ושקט יותר. בינינו,זה נשמע יותר מדי טוב. שמועות אומרות שכדי להגיע למטרות האלו על המפתחים להתגבר על כמה בעיות טכניות לא פשוטות. המצאה היא דבר אחד וישום ההמצאה היא דבר אחר. וכמובן עוד לא דיברנו על שיווק. האם אנו עומדים בפתח של עידן חדש? לדעתי האישית עוד הדרך ארוכה, אבל תודו שהרעיון מעניין.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<