גליון כחול 86 
דף הבית > כתבות טכניות > המנוע ומערכת הדלק > שמור על הקור
שמור על הקור
טיפול במשאבת מי-הקירור הוא חיוני למניעת תקלות בפעולות המנוע. אם אתם לא נימנים על השייטים שאוהבים להיגרר לאחר שמנועם הושבת, הכתבה מיועדת לכם.
 
שמור על הקור
גליון 12
מאת מיכאל ורדון

טיפול במשאבת מי-הקירור הוא חיוני למניעת תקלות בפעולות המנוע. אם אתם לא נימנים על השייטים שאוהבים להיגרר לאחר שמנועם הושבת, הכתבה מיועדת לכם.
שלושה חלקים במנוע הימי נחשבים כחדשנים באופן יחסי. קטלס הגומי הגמיש דרכו עובר ציר המנוע, תיבת ההילוכים (GEAR BOX ) ההידראולית ומשאבת מי הקירור המופעלת ע"י אימפלור מגומי. פיתוח שלושת המרכיבים הנ"ל נחשב כל אחד בזמנו כפריצת דרך משמעותית בתכנון מנועים ימיים. ג'ק סיטריטר וארט בריגס שניהם ממייסדי חברת גבסקו JABSCO פיתחו את האימפלור הגמיש. מהר מאוד אימצו כל יצרני המנועים את ההמצאה החדשה. מיותר לציין ששני החברה האלו הפכו למיליונרים. מי היום לא מכיר את יצרנית המשאבות האמריקאית גבסקו. החידוש באימפלור הגומי הוא ביכולתו להעביר דרכו מוצקים קטנים (כמו חול למשל) מבלי שכפותיו ישברו. כמה מילים על מערכת קירור רגילה: רוב מנועי הדיזל הימיים וגם מנועי הבנזין הגדולים, פרט למנועי החיצון הקטנים מקוררים ע"י מערכת של מים מתוקים העוברת דרך המנוע. המים המתוקים מתקררים ע"י מי הים העוברים דרך מערכת צינורות משולבת הנקראת מחליף חום. מי הים המוזרמים דרך מערכת הצינורות מקררים את המים המתוקים המוזרמים דרך המנוע ומקררים אותו. באופן כזה לא מוזרמים מים מלוחים אל תוך המנוע ונמנעת קורוזיה ובלאי מואץ כתוצאה ממעבר מי מלח וגופים מוצקים (חול למשל) דרך המנוע. מאחר ומשאבת הקירור הפכה להיות לגורם כה חשוב הרי שאחזקת משאבת קירור חילופית ביאכטה נחשבת כימאות טובה, במיוחד ביאכטות שאינן חדשות. אם לא משאבה חילופית, שייט סביר חייב להחזיק אימפלור חליפי, בדיוק כמו שיש להחזיק ביאכטה רצועות גומי או מסננים חילופים. ביאכטה חייב להיות תמיד ציוד להחלפת המשאבה או האימפלור. חולץ עדיף אך גם פלייר מתאים (ראה תמונה). מומלץ לתרגל פעם אחת החלפת אימפלור במרינה. החלפת אימפלור ביאכטה מתנדנדת בתאורה לקויה יכולה להיות קשה, תרגול יהפוך את ההחלפה לקלה. משאבת הקירור חייבת להיות מטופלת באופן יסודי לפחות פעם בשנה, טיפול זה חייב להיות תוך פירוק כל המשאבה. בהמשך ניסקור את הפעולות הנדרשות כדי לטפל במשאבות מדגמי ה"מהירות הגבוהה" ו"מופעלת רצועה" שתיהן מתוצרת גבסקו. ההבדל בין היצרנים השונים והדגמים השונים הוא מזערי.
 
החלפת האימפלור
ניתן להחליף את האימפלור בעזרת פלייר עדין. אך עדיף לעשות זאת בעזרת חולץ מיוחד שתוכנן ע"י היצרן. במצב חירום כשאין כלי מתאים ניתן להחליף את האימפלור בעזרת שני מוטות מתכת שטוחים שקצותיהם מעוקמים. לאחר החדרתם יש למשוך אותם בעדינות. אין להשתמש במברג! מברג עלול לגרום נזק בלתי הפיך לגוף המשאבה. שריטה עמוקה בגוף המשאבה תגרום לאטימה לקויה. לאחר שחרור הצינורות ופירוק המשאבה פרק את הכיסוי בעזרת מברג. לאחר הסרת הכיסוי, הסר בזהירות את האטם. רצוי להחליף אטם זה עם ההרכבה.  הכנס את רגלי החולץ בין כפות האימפלור, קבע אותו במקום בעזרת ברגי הפרפר אשר בצד החולץ. סובב את הבורג המרכזי של החולץ והרם את האימפלור. במשאבת מהירות גבוהה כמו זאת בתמונה יש ציר במרכז האימפלור ולכן ניתן לחלץ בדרך כלל בקלות עד חצי האימפלור. לאחר מכן יש לחלץ תוך כדי סיבוב המשאבה ימינה ושמאלה עד לחילוץ האימפלור יחד עם הציר. בדוק היטב את האימפלור, אם יש סימנים של בלאי או סדקים בגומי יש להחליפו. במיוחד יש לבדוק סדקים בבסיס האימפלור. זכור זהו חלק חילוף זול יחסית, תקלה בים יכולה להיות יקרה.
הגל (CAM ) משתחרר לאחר פתיחת בורג האבטחה. לעיתים הגל אינו משתחרר בקלות בשל חומר האטימה. במקרה כזה יש להכות מכות קלות בעזרת ידית מברג על מנת לשחררו. אין לנסות לשחרר באמצעות הפעלת המברג כמנוף. באופן כזה יפגעו דפנות המשאבה והיא תדלוף.
 
פירוק מהיר
שחרור הצינור המחובר למשאבה מצד היניקה עלול להיות קשה. זאת מאחר ובדרך כלל הצינור המשורים התכווץ פנימה כתוצאה מהיניקה. כדי לעשות את הפעולה לקלה יותר מומלץ לחבר תחילה את הצינור המשורים לצינור נחושת. בהמשך צינור הנחושת יש לחבר צינור מנוע מגומי משורין מהסוג המשמש לפליטת הגזים (אגזוז). צינור זה עמיד טוב יותר לכיווץ, וקל יותר לשחרר אותו. בצד הבליטה של המשאבה בדרך כלל אין בעיות לשחרר את הצינור.
 
סוגי משאבות אימפלור גמיש
ישנן סוגים שונים של משאבות. נסקור כאן את שלושת הדגמים הנפוצים ביותר.
משאבה מופעלת רצועה. מותקנת בדרך כלל בחלק הגבוה יותר של המנוע. הרצועה מונעת ע"י גלגל המחובר לגל הארובה. הרצועה מניעה את משאבת הקירור ואת המחולל החשמלי (אלטרנטור). מתיחת הרצועה חיונית להפעלה תקינה של המשאבה.
משאבת מהירות גבוהה (HIGH SPEED ). דרך כלל בכלי-שיט מנועיים גדולים.
משאבת תחתית (FOOT-MOUNTED ). מופעלת ע"י ציר היוצא מתוך המנוע.
 
שיטת אטימת הציר
מיותר להסביר מדוע למשאבת קירור אסור לדלוף. לכן לאטימת כניסת הציר למשאבה חשיבות עליונה.
ישנן שלוש שיטות לאטימת ציר המשאבה.
1. השיטה הראשונה היא השיטה המסורתית בה משתמשים במשאבה עם ציר ישר. שיטה זאת נדירה במנועים המודרנים. בשיטה זאת יש יתרה (GLAND ) של גומי רך מסביב לציר. במנועים החדשים מהירות הסיבוב גדולה והיא גורמת לשחיקה מהירה של יתרת הגומי.
2. השיטה השנייה היא שיטת האטימה המכנית. אטם עשוי טבעת קרבון אשר מסתובבת כנגד מיסב העשוי חומר קרמי. היתרון הגדול הוא שלצירוף כזה בלאי נמוך מאוד. אפשר לאמר שאין לו בלאי כלל. החיסרון הוא בהרכבה לאחר השרות השנתי. במשאבה כזאת יש לטפל ע"י כלים מותאמים לטיפול ורצוי ע"י בעל מקצוע. טיפול לא נכון באטם יגרום לו נזק בלתי הפיך.
3. במשאבות המונעות ע"י רצועה האטימה היא ע"י אטמי מתכת הבנויים על הציר. אטימה זאת מוגנת ע"י אטמי הגנה עשויים גומי קשיח. אטמים אלו נשחקים במשך הזמן. בדרך כלל יש להחליף אותם במהלך הטיפול השנתי.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<