גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > כתבות טכניות > המנוע ומערכת הדלק > הכנת המנוע לקיץ
הכנת המנוע לקיץ
איך מוודאים שהמנוע לא יכזיב בעונה הקרובה
 
הכנת המנוע לקיץ
גליון 6
 
12 נושאים שכדאי לבדוק לפני שאתם מניעים את המנוע לפני תחילת העונה. ובכלל תמיד.
בכל פעם שאתם מתכוונים לצאת לים, רצוי לבצע מספר בדיקות כדי להבטיח שיהיה לכם יום מוצלח. בקצת השקעה של זמן בבדיקות שגרתיות כאלו ניתן לחסוך הרבה זמן, כסף ובמיוחד עגמת נפש.
1. שמן יש לבדוק לפני כל הפלגה. זה אולי נשמע בנלי אבל השמן הוא נוזל החיים של המנוע שלכם. אם רמת השמן נמוכה, הוסיפו שמן מייד. השמן החסר הינו טווח הביטחון שלכם. אם הוא חסר - כל איבוד שמן נוסף "יטגן" את המנוע שלכם - דבר שעלול לעלות הרבה כסף. כדאי גם לבדוק את איכות השמן. אם השמן כהה ומלוכלך - רשמו לעצמכם להחליף אותו בקרוב, מפני שהוא מאבד את התכונות המסככות שלהן זקוק המנוע.
2. מערכת קירור אם יש לכם מערכת קירור מים מתוקים (סגורה), בדקו את רמת נוזל הקירור לפני ההתנעה. כשהמנוע חם - אסור לפתוח את המיכל על מנת לא להיכוות. הנוזל צריך להגיע לקו המסומן. הוסף רק אם חסר – אל תוסיפו עוד נוזל מבלי לבדוק מדוע הוא חסר.
3. צנרת גם במערכות קירור של מי ים וגם במערכות קירור של מים מתוקים - בדקו את הצינורות. הם צריכים להיות במצב טוב, בלי חתכים או קרעים נראים לעין, ואם תילחצו עליהם, הם אמורים להיות די קשים. אם יש לכם ספקות לגבי הצינור החליפו אותו מבלי לחשוב פעמיים - צינור שבור או קרוע יכול לא רק להרוס את מנוע כלי השיט אלא גם לגרום לטביעתו.
4. חבקים וודאו כי החבקים (בנדים) של הצינורות מחוזקים היטב. על כל צינור שנמצא מתחת לקו המים, צריכים להיות שני חבקים.
5. מצברים הדור הישן של המצברים הוא כזה שניתן לבדוק את מצב כל תא ותא בעזרת מד אלקטרוליזה (חומציות) -אם יש לכם מצבר כזה - יש לבדוק את כל התאים ולהוסיף מים מזוקקים במידת הצורך. המצברים המודרניים – אינם מחייבים טיפול. מצברים עם ג'ל (מצברים יבשים) אינם מאפשרים בדיקה כזו. בכל המצברים יש לבדוק ולנקות את המחברים כדי למנוע הצטברות של קורוזיה הגורמת להיחלשות המצבר. כדי לנקות את הקורוזיה, ערבבו סודה לשתיה עם מים, נקו בזהירות את הקורוזיה וסככו (וזלין יעיל מאוד) את המחברים.
6. רצועות הנעה בדקו כי רצועות ההנעה אינן רופפות (הן אמורות להתגמש בערך חצי ס"מ בעת לחיצה של אצבע אחת.) וכי אין עליהן חריצים או נקודות שחיקה.
7. מערכות גיבוי יכול להיות שבסירתכם יש מערכות גיבוי וגם אותן כדאי לבדוק. למשל: אם יש לכם היגוי הידראולי, וודאו כי יש מספיק נוזל במיכל האגירה כדי למנוע כניסת אוויר למערכת.
אם למנוע יש מערכת הזרקת שמן - גם כאן כדאי לבדוק את מיכל האגירה.
8. תיבת הילוכים לכל תיבת הילוכים יש דרך ייחודית לבדיקת הנוזל. בדרך כלל משתמשים במדיד אבל יש גם כאלה עם חלון, או עם בורג צדדי בברך ההנעה. רוב ההילוכים בתוך הסירה צריכים להיבדק בזמן שהמנוע נמצא בניוטרל ועובד בטמפרטורה רגילה. וודאו כי אתם ממלאים בנוזל הנכון. נוזלים מסוגים אחרים יגרמו בעיות רבות.
9. חדר מנוע בזמן שאתם נמצאים בחדר המנוע -הסתכלו סביב. אם גיליתם סימני טפטוף שיכולים להצביע על נזילת שמן או מים, בדקו מה גורם לטפטוף זה. וודאו כי אין כבלים שיכולים להיתפס במנוע או לגרום לקצר חשמלי.
10. ריח לפני שאתם עוזבים את חדר המנוע, הריחו אותו. האף שלכם הוא החיישן הטוב ביותר לגילוי אדי דלק או שריפה.
11. הנעה לאחר שסיימתם עם המנוע, עדיין יש לכם עוד קצת עבודה: הניעו את המנוע ובדקו כי מד השמן עולה במהירות למקום הנכון. אם לא - כבו מיד את המנוע ובדקו מדוע לפני שהבעיה תעלה לכם ביוקר. בדקו אם מד הטעינה מראה שהמצברים נטענים, ואל תשכחו לבדוק אם יוצאים מים ממערכת הקירור.
12. הילוכים אחרי החורף הארוך כדאי גם לשלב הילוכים קדימה ואחורה כאשר הסירה קשורה במרינה. שמעתם רעשים מוזרים! הזמינו מכונאי, ולא, בים תאלצו להזמין גוררת.
13. דלק בדיקה אחרונה ופשוטה שרבים אינם בודקים היא בדיקת מד הדלק. אחרי כל הבדיקות שעשיתם, תרגישו די מטופשים אם תיתקעו בים בלי דלק.
לאחר שתרגילו את עצמכם להיכנס לשגרת בדיקות אלו. תגלו שבעצם לוקח רק כמה דקות לבדוק הכל. שיגרת הבדיקה הזאת היא שיוצרת את הסקיפר המקצועי.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<