גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > כתבות טכניות > המנוע ומערכת הדלק > 10 דרכים לחסוך בדלק
10 דרכים לחסוך בדלק
מחירי הדלק בשוק העולמי עולים בשיעורים חדים. איך אפשר לחסוך הרבה דלק באמצעים פשוטים.
10 דרכים לחסכון בדלק
גליון 21
מאת פט מנלי וג’ק קוונג
 
בהשוואה לרכב, כלי שיט הם זוללי דלק רציניים. תצרוכת הדלק שלהם למייל או לקילומטר היא גבוהה ביותר. יאכטת מפרש פצפונת עם מנוע דיזל של 5 כוחות סוס תצרוך ליטר אחד של סולר לכל 3.75 מייל או פחות מ 7 ק"מ לליטר. במילים אחרות: בערך כמו מרצדס כבדה אבל כמובן בלי היוקרה הנלוות. העברת הכוח מהמנוע דרך ציר ומשם למדחף היא פשוט בזבנית מבחינת ניצול האנרגיה. יאכטה מנועית גדולה השוקלת 9 טון  עם 2 מנועים של 350 כ"ס תצרוך במהירות של 32 קשר כ 150 ליטר סולר לשעה. הורדת מהירות יאכטה כזו כתוצאה מתנאי ים, למצב שבו היאכטה אינה מרחפת
(PLAINING) תעלה את צריכת הדלק למייל באופן דרסטי.  
אם חשבתם ששייטי יאכטות מפרש פטורים משיקולי עלות הדלק, טעיתם. הפלגה מנועית לקפריסין נגד הרוח במפרשית של 45 רגל צורכת כ 200 ליטר דלק, בעלות של כ- 1,000 ₪ . בקיצור איך חוסכים בדלק? לפניכם עשרה כללים ורעיונות.
 
1. הקפד על טיפולים מסודרים למנוע
זה נשמע לכם מובן, אבל טיפול מסודר במנוע הוא הכרחי. מנוע ימי פועל בתנאים קשים ביותר טלטולים, קפיצות, לחות ומליחות. כך שגם אם הם עושים מעט שעות מנוע הם חייבים בטיפול מסודר. החלפת שמן (תוך הקפדה על הוראות היצרן) ושמירה על ניקיון השסתומים תעזור לשמור על צריכת דלק נמוכה.
טיפולים אלו גם יפחיתו את הוויברציות ויחסכו אנרגיה. מזרקי הדלק (אינג'קטורים) אינם חייבים ברוב המקרים בטיפול שנתי. אבל סיפטומיים כמו קשיים בהנעה או עשן אפור העולה מהמפלט הם בבחינת אור אדום לבדיקה, לטיפול ולתאום מזרקי הדלק.
כמה תחסוך ?
מנוע מכוון היטב בעל פעולה חלקה יצרוך לפחות 5% פחות דלק.
 
2. נקה את הקוער ואת המדחף !        
ניקוי הקוער וצביעתו בצבע מתאים יפחיתו את הגרר (אפקט ימי הדומה לחיכוך) בעת תנועת היאכטה במים. יאכטת מנוע עם קוער נקי תוסיף בקלות 2 קשר למהירותה באותו סל"ד. יאכטת מפרש של 40 רגל עם קוער נקי תוסיף בקלות חצי קשר עד קשר. חשוב לציין שגם ירוקת הנראית "חלקה" מורידה את המהירות באופן משמעותי.
שברים, כיפופים וקצוות אכולים של המדחף, יפחיתו את הכוח המועבר מהמנוע למים, יגדילו את צריכת הדלק ויגרמו לזעזועים לא נעימים בעת ההפלגה.
כמו שאנו בודקים בראיה ובמישוש את צמיג המכונית, כך יש לבדוק את המדחף: הוא צריך להיות שלם לחלוטין, נקי, מבריק ומאוזן. בדיקת איזון המדחף והציר בעת הטיפול השנתי בקוער היאכטה הוא פשוט ולא יקר.
בדיקת האיזון חייבת להיעשות על ידי מומחים. מדחפי חמרן (אלומיניום) המשמשים למנועי חיצון הם קלים ביותר ליישור ותיקון. אך גם מדחפי ברונזה, במיוחד אלו שסבלו מתופעת אלקטרוליזה ו"אכילה" ניתנים לתיקון על ידי מומחים. במקרים רבים ובמיוחד ביאכטות מהירות זול יותר להחליף את המדחף מאשר לתקן אותו.  
כמה תחסוך ?
יאכטת מנוע מהירה של 9 מ' (כ 30 רגל) כשקוערה מצופה בירוקת דקה, תוסיף מהירות של 2 קשר לאחר ניקוי הירוקת.
 
3. וודא פסיעה נכונה של המדחף 
בדרך כלל גודל המדחף מותאם למהירות המרבית של כלי השיט. אם אתם מוכנים להקריב קצת מהירות ולהתאים את מימדי המדחף למהירות השיוט שלכם תחסכו הרבה דלק. מעקב אחרי עקומת ביצועי המנוע מעלה כי בדרך כללתצרוכת דלקמיטבית מושגת כאשר המנוע עובד על 70% מסיבובי המנוע האפשריים. אבל זה לא כל הסיפור. לעיתים כלי השיט מפליג במהירות מסוימת יותר זמן מאשר במהירויות אחרות, לדוגמא יאכטת דיג שרוב שעות המנוע שלה מוקדשות לגרירה במהירות איטית. במקרה כזה כדאי שמהנדס ימי יחשב את הנתונים לאור המהירות הנדרשת וימליץ על המדחף המתאים למהירות האיטית. 
בכל מקרה הפלגה ב 70% מסיבובי המנוע המרבים חשובה גם בשל הצורך במניעת מעמס יתר על המנוע. חשוב לציין שבכלי שיט חדשים אין לשנות את המדחף ללא אישור היבואן,
שכן אז עלולים לאבד את האחריות.
 
כמה תחסוך ?
ביאכטת מנוע שאורכה כ 11 מ' (35 רגל) השוקלת 9 טון ומאובזרת ב 2 מנועים שופרה צריכת הדלק ב 20% מ 1 מייל לגלון (גלון בערך 4 ליטר) ל 1.2 מייל לגלון.
היאכטה הפליגה 32 קשר וצרכה 32 מייל לגלון לעומת 30 קשר בתצרוכת דלק של 25 מייל לגלון עם מדחף קטן יותר.
 
4. השתמש בתוסף דלק
תוספי דלק יעילים להגדלת שריפת הדלק בעת ההצתה. מחקרים הוכיחו שבמקרים מסוימים של שימוש מיטבי בתוסף ניתן להגיע לחסכון של 15%. מספר סביר יותר לדעת מומחים בתנאים רגילים של הפעלת מנוע ימי הוא 5%.
חסכון כזה עשוי להיות לא משמעותי מאחר ועלות החיסכון עשויה להיות שווה לעלות התוסף, אבל גם כך מומלץ להשתמש בתוספים במיוחד בשל יעילותם בשמירה על דלק נקי מבקטריות, בתנאי מזג האוויר שלנו (חום ולחות) הבקטריות הם סיכון ממשי, הימצאותם בדלק תגרום לאיבוד כל תכולת המיכל. (400-800 ₪ ביאכטת מפרשים בינונית, 1000-2000 ₪ ביאכטת מנוע בינונית).
 כמה תחסוך ?
עד 20 אגורות לכל ליטר של סולר בעלות של כ – 10 אגורות תוסף לכל ליטר (התוסף DFC מתוצרת B.G.) בתנאי שימוש רגילים.       
 
5. בחר את המהירות המתאימה לגופי הדחק,
סירות מנוע מהירות ומפרשיות
ככל שתאיץ את מהירות כלי שיט בעל גוף הדחק (יאכטות מפרש ויאכטות מנוע איטיות) תצרוך יותר דלק. כאשר כלי שיט כזה מגיע למהירויות הגבוהות ביותר שלו תצרוכת הדלק עולה באופן מבהיל. אז כמה מהר זה מהר מדי ? הגרר (שהוא בן דוד של החיכוך) בגופי הדחק תלוי במהירות ועומד ביחס ישיר לשורש הריבועי של אורך קו המים. הגרר גדל באופן יחסי הגבוה בערך של 1.4 פעמיים יותר מהשורש הריבועי של קו המים. היחס המועדף הוא 1.2. ומתיאוריה למעשים: ביאכטת מפרשים בעלת אורך קו מים של 30 רגל רצוי לא להפליג במהירות העולה על 6.5 קשר, אחרת תצרוכת הדלק תרקיע שחקים. (שורש 30 = 5.47 ועוד 20% = 6.5 קשר). לצערנו או לשמחתנו יאכטות חדשות רבות נמכרות עם מנועים גדולים בהרבה מהנדרש. מצד אחד מנוע חזק יותר נותן שליטה טובה ביאכטה במצבי ים קשים. מאידך חשבון הדלק גדל בהתאם. כדי להבהיר את הנושא, מקובל בהנדסת כלי- שיט לתכנן מינימום של 4 כוחות סוס לכל טון משקל ליאכטת מפרש. ליאכטות מנוע איטיות מקובל לתכנן 5 כוחות סוס לכל טון משקל. ומכאן שאם יאכטת מפרשים באורך של 44 רגל במשקל 9 טון נמכרת עם מנוע של 60 כ"ס במקום 40 כ"ס מישהו ישלם יותר עבור הדלק. (אבל ייהנה מכוח מנוע גדול יותר כאשר הוא מפליג בים גבוה, מול הרוח ובעת תמרון).
 
סירות ויאכטות מנוע מהירות
לכלי שיט מרחפים FLANING , קשה יותר לקבוע מהי המהירות המיטבית מבחינת תצרוכת הדלק. השיטה הטובה ביותר היא לבדוק נתון זה באמצעות ניסוי ותהייה. כלומר   למדוד את תצרוכת הדלק על ידי בעל הסירה לאחר הפלגה במהירות נתונה. הסיבה לקושי בקביעה היא בעיקר צורתם השונה של קוערי היאכטות והסירות ומקדמי הגרר השונים שלהם. חשוב מאוד לבנות עקומת תצרוכת דלק המבוססת על ניסיון לכל כלי שיט. אסור לסמוך על מחשבי תצרוכת הדלק המותקנים ביאכטות רבות אלא לאחר שווידאנו באמצעות תדלוק בפועל את דייקנותם.
מחשבי תצרוכת הדלק מתוכנתים בדרך כלל למיכלי דלק בעלי צורות גוף מוגדרות (תיבה, קובייה וכ"ו) אם המיכל הוא בעל צורה שונה, הנתון יהיה לא מדויק. ההמלצה הכללית להפלגת חסכון היא הפלגה ב 80% ממהירות הסיבוב המרבית.
יאכטות בעלות גוף חצי הדחק (SEMI DISPLACEMENT): למרות שגופים אלו מסוגלים להפליג בריחוף הם עדיין דוחפים כמויות מים גדולות כאשר הם מפליגים,
ככל שמהירותם גדלה כך גדלה תצרוכת הדלק שלהם.   
 
6. הפחת את חיכוך האוויר
כלי שיט מושפע מהחיכוך באוויר ולא רק מחיכוך המים. בכלי רכב לדוגמא, נסיעה עם חלון פתוח תעלה את צריכת הדלק ב 10%. אותו עקרון חל גם בכלי שיט. במיוחד בכלי שיט מהירים. הוספת סוכך שמש לסירת מנוע מהירה תגדיל באופן משמעותי את תצרוכת הדלק במיוחד במהירויות גבוהות. אותו הכלל חל על יאכטות מנוע ומפרש. הפלגת מנוע כאשר המפרשים מתנפנפים תעלה את תצרוכת הדלק. לכן, ככל שקווי הגוף של כלי השיט מעל המים נקיים יותר תצרוכת הדלק תהיה נמוכה יותר.
 
7. אל תפעיל את המנוע לא לצורך 
בניגוד לדעה הרווחת בין השייטים רוב המנועים הימים אינם זקוקים לחימום ארוך. ברוב המקרים חימום של כמה דקות יספיקו במיוחד אם אינך מתכונן להפלגה מיידית  בכוח מלא. אם אתה יוצא למזג אוויר סוער או לתמרון מסובך חמם את המנוע עד שמחוג הטמפרטורה יגיע למצב נורמלי, אך לא יותר. כאשר ריתקת או עגנת את הסירה המשך את פעולת המנוע למשך לא יותר מכמה דקות לפני הכיבוי. זאת על מנת לקרר את המנוע.
 כמה תחסוך ?
רבע שעה מיותרת של "חימום" מנוע ביאכטה בעלת 2 מנועים של 350 כ"ס עשויה לצרוך כ-30 ליטר. את ה-150 ₪ שהדלק עולה כדאי להשקיע בארוחה טובה.
 
8. השתמש בלוחות הטרים
צריכת הדלק של יאכטת מנוע יכולה לרדת באופן קיצוני תוך שימוש נכון בלוחות הטרים.
כאשר אתה מגיע למהירות הסיבוב הנכונה ( 80% , זוכרים..... ) התאם את לוחות הטרים כך שהמהירות תהיה הגבוהה ביותר. גם חלוקת משקל נכונה יכולה לסייע בהרמת המהירות, במיוחד בסירות מנוע מהירות. הזזת משקל מהירה לחרטום בסירות מנוע מהירות תביא לעיתים לאפשרות להגיע למהירות ריחוף מהירה יותר ומכאן לחסכון ניכר בדלק.
זכור שהשימוש בלוחות הטרים חייב להשתנות בהתאם למצב הים והמשקל הנמצא בסירה.
 
כמה תחסוך ?
ביאכטה מהירה המפליגה במהירות של 24 קשר איזון טרים נכון יכול להוסיף 2 קשר. צריכת הדלק שלך תשתפר ב 8% .
 
9. מנע משקל יתר
ביאכטת הדחק, משקל יתר אינו משפיע באופן קיצוני על צריכת הדלק בתנאי מהירות סבירים. לעומת זאת בסירות וביאכטות מנוע מהירות ההשפעה גדולה ביותר. זאת הסיבה שבזמן הניסוי מהירות ותצרוכת דלק לצורך קידום מכירות, כלי שיט אלו נושאים עליהם אנשי צוות מעטים ורבע או חצי מיכל דלק וכל גרם מיותר מורד מהם. מה שנכון ליצרן נכון גם לצרכן. אל תעמיס את היאכטה שלא לצורך. במיוחד מנע את "מחסן החלפים והגרוטאות" יש לכולנו נטייה לצבור בכלי השיט ציוד גם אם השימוש בו נדיר או שהחלפנו אותו בחדש. מי מאיתנו לא שומר את משאבת השיפולים (בילג') הישנה שהוחלפה בחדשה ?
 
כמה תחסוך ?
יאכטה מנועית המפליגה במהירות של 24 קשר הורדת משקל מ 9 טון ל 8 טון תשפר את צריכת הדלק ב 14%.
 
10. היה קונה חכם
מחירי הדלק יכולים להשתנות ממקום למקום. קניית 500 ליטר דלק היא הוצאה משמעותית. בדוק את המחירים והשווה. ברור שאין טעם להפליג לקפריסין כדי לקנות דלק בזול אבל הפלגה קצרה לעיתים משתלמת. מצד שני אל תתפתה לקנות דלק מ"חפרים".
סולר מעורב בנפט או חלילה במים יכול להיות בזבוז במקרה הטוב ונזק גדול במקרה הרע.
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<