כחול 78 - אפריל 2019
גליון אפריל 2019 - אביב!
יעדי הפלגות קיץ 2019
אופטימיסטים - מפליגים לאליפות העולם 
דף הבית > כתבות טכניות > גוף כלי השיט > הפלגת מפרשים במהירות של 60 קשר!
הפלגת מפרשים במהירות של 60 קשר!
60 קשר ביאכטה שאורכה 60 פיט? איב פרלייר הצרפתי בעל חשיבה מקורית וקבלות מוכחות, מאמין שזה ניתן לביצוע והקטמרן המיוחדת הזאת, בעלת המפרשים דמויי הכנף, (wing masted) כבר נמצאת בבניה.
 הפלגת מפרשים במהירות של 60 קשר!
גליון 20

אבי גל

יש אסכולה בין השייטים הסוברת שמחסום ה – 50 קשר יהיה מחסום שקשה לעבור אותו. החשיבה הקונבנציונאלית מלמדת אותנו כי בעיית הקביטציה, כלומר היווצרות בועות אוויר  על  המפרשים דמויי הכנפיים (foils), ועל ההגה (rudder) תגרום לקשיים רבים בהיגוי ואף תביא למצב של חוסר שליטה.
כל הסיבות שלהלן לא נראה שממש מפריעות לאיב פרלייר, אחד השייטים המובילים בצרפת ובעולם כולו. "מחשבה מחוץ לקופסה" כפי שמכנים זאת בעולם ההיי-טק אינה חדשה לפרלייר. הוא פיתח את מצליבי התורן החדשנים ב – 60 Innovation Aquitaine, המפרשית הפתוחה שלו ולקח החלטה "משוגעת"  לסיים את שיוט הקפת העולם(vendee globe)  האחרון ע"י החלפתהתורן השבור בתנאי מזג אוויר וים קיצוניים. פרלייר הוא בהחלט האדם שתרצו לפנות אליו כאשר חשיבה בלתי קונבנציונאלית על הפרק.
 
הפרויקט האחרון שלו הוא ניסיון נוסף לפרוץ את גבולות העיצוב המקובלים. קטמרן של 60 פיט שמסוגלת להגיע ל - 60 קשר היא המטרה הסופית שלו. אבל הוא לא עוצר בזאת. ברגע שהוא והצוות שלו יצליחו לקבוע שיא עולם חדש במהירות הפלגה, היעד שלהם הוא לשבור במהירות זאת מרחקי הפלגה גדולים יותר.
המפרשית  שלו כבר נמצאת בבניה במספנת – Chantier Naval De Larros שנמצאת בעיר ארקשון במערב צרפת ואמורה להיות מושקת מאוחר יותר השנה.  עם שני ה unarigs כלומר מערך על כל גוף. היא דומה באופן לא טבעי ל Team Philips של פיט גוס שנכשלה, למרות שהיא קטנה יותר ממנה במידה ניכרת. העיקרון המרכזי בבניית המפרשית המיוחדת הזאת הוא הצבת תורן על כל גוף, בניגוד למפרשיות קטמרן מסורתיות בהן התורן מוצב על הגשר המחבר את גופי הציפה. בתכנון הלא קונבנציונאלי הזה, התורן אמור להניף מפרש ראשי בלבד. התורן הינו דמוי כנף, הוא מתכוונן על צירו ובעל תמיכות מינימאליות (יתרים וכו') כדי לחסוך במשקל.
הקורה התומכת (beam) הקדמית מקומרת והיא מוצבת במרחק ניכר מהחרטום  במטרה להקטין את הסיכון להתחרטמות המפרשית ולהקל את עליית המפרשית על הגלים. התוצאה שהתקבלה היא אומנם סיפון קידמי רחב ידיים, אך הוא לא מתקרב לגודל הסיפון של המפרשים שבנה פיט גוס.
לא מספיק? יש יותר. פרלייר בחר להשתמש בגוף מדורג (stepped hulls), בדומה לאלו שבשימוש בסירות מנוע מהירות. עיקרון זה נועד לצמצם את כוח הגרר (drag), הגדל ככל שהמפרשית מתקרבת למהירות ה – "hump" שלה (מהירות שבה כוח ההתנגדות נהפך לגורם כה מכריע עד כי הוא מונע מהסירה להאיץ).
"העיקרון המקודש" לפרלייר הוא שב- 60 פיט החדשה הזו יהיו מפרשים דמויי כנפיים  foilborne)). ע"י שימוש בשתי חרבות (daggerboards) מזוותים (angled) וזוג של הגאים מסוג T–TYPE , פרלייר מקווה שהסירה תתרומם, תגלוש על פני המים ותאיץ הישר לספרי השיאים.
מפרשים דמויי כנף הם לא דבר חדש בעולם השיט, ולמעשה אין כל המצאה מהפכנית במפרשית הזאת. האתגר ההנדסי הוא לב העניין. הוא מתבטא בצורך לוודא שכל המערכות, גופי הציפה והמערך, אשר ניבנו בטכניקה בעלת המשקל הנמוך ביותר האפשרי, יפעלו יחד ולא יתפרקו. הטרימרן הענקית (סירת קטמרן בעלת 3 גופים) L'hydroptere הוכיחה שזה אפשרי להשיט סירת ענק מרובת גופים, אבל משקלה, אמינותה והרמה הטכנולוגית שהייתה בזמנו לא אפשרו לה לשבור את שיא המהירות. קטמרן אחרת ה- ENSTA הוכיחה שמערך כפול (twin rigs) אכן עובד, אבל אפילו היא לא הצליחה לשבור את השיא העולמי.
 עברו כמה שנים, מאז ניסיונות הנפל הללו. חומרים חדשים ועיצובים חדשים הפכו לברי השקה והתוצאה היא סירתו של פרלייר שמשקלה 4.5 טון בלבד. היא בעלת קורה תומכת (beam) של 15.5 מטר המיועדת "לטוס" במהירות של 240 מ' בריבוע בכיוון הרוח (upwind) ו-390 מ' בריבוע מתחת לרוח (downwind). המספרים עצמם לא אומרים הרבה. אבל לצורך המחשה אפשר לומר שעל כלי שיט במשקל של יאכטה משפחתית בת 32 רגל הורכב מערך כפול (!) של סירה תחרותית באורך 70 רגל (!). להישג זה הגיע פרלייר בעיקר בשל שימוש חדשני בסיבי פחם  (carbon) משולב בקונסטרוקציות סנדביץ'.
 
אבל הדבר המעניין ביותר בכל הסיפור הזה הוא, שבזמן שברחבי העולם מונחות כמה מפרשיות באורך של 100 פיט ויותר מרובות גופים שבורות ומנותצות, חשיבתו המקורית של פרלייר הביאה אותו להאמין שקטן יותר יכול להיות מהיר יותר. האם ה-60 רגל תייצר 60 קשר? אני מהמר שהתשובה היא חיובית.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<