כחול 78 - אפריל 2019
גליון אפריל 2019 - אביב!
יעדי הפלגות קיץ 2019
אופטימיסטים - מפליגים לאליפות העולם 
דף הבית > כתבות טכניות > גוף כלי השיט > האם הפיברגלס הוא כבר הסטוריה
האם הפיברגלס הוא כבר הסטוריה
לאורך ההיסטוריה ארוכת השנים של תעשיית כלי השיט והספנות, סירות נבנו מחומרי גלם שונים ומשונים, וזאת בהתאם לרוח התקופה והזמן. כיום אנו עדים לאחד מהשינויים הדרמטיים יותר שנעשו אי פעם בשיטת ייצור כלי שיט, והוא המעבר לייצור בעזרת חומר הגלם הקרוי פוליאתילן. חומר גלם זה מאיים לשנות את השיטות המסורתיות שהיו נהוגות במהלך השנים האחרונות לייצור כלי שיט, בדיוק כפי שחומר הגלם "המהפכני" – פיברגלס, עשה בזמנו לעץ. על התהוותו של המהפך ועל סגולותיו של הפוליאתילן.
 
 האם הפיברגלס הוא כבר הסטוריה?
גליון 9

 

מאת הדר פריד
 
בגיליון הקודם סיפרנו לכם על פשיטת הרגל של חברת הענק (OMC-Outboard Marine Corporation) והשפעתה על תעשיית הסירות והיאכטות העולמית. כזכור, בד בבד עם כניסתה של OMC לתהליכי צ'פטר 11 הודיעה חברת בומברדייר הקנדית, המוכרת בארץ כיצרנית אופנועי הים SEADOO , כי תרכוש במסגרת מכרז את נכסיה של OMC בתחום המנועים ובכללם את המותגים אוונרוד וג'ונסון.
בעוד שצד זה של העסקה כוסה בקפדנות על ידי העיתונות העולמית בכלל, ועל ידינו בפרט, נותר צד נוסף בעסקה שמסיבה כל שהיא זכה לחשיפה צנועה יותר בפני זרקורי התקשורת. מדובר בעסקה שבמסגרתה רכשה חברת גנמר (GENMAR ) האמריקנית את החטיבה השניה של OMC , חטיבת הסירות.  עסקה זו, בדומה מאד לעסקה הראשונה זעזעה ובוודאי עוד תזעזע את פני תעשיית הספנות העולמית, בעיקר מפני שבחברת גנמר מסרבים לקפוא על השמרים ומנסים להכניס בכל הזדמנות חידושים מהפכניים בתחום ייצור הסירות והיאכטות. 'המהומה' האחרונה בתחום החלה לתפוס תאוצה ולמען האמת גם לא מעט כותרות כאשר בחברת גנמר התקבלה החלטה שחומר הגלם המסורתי לייצור כלי שיט המכונה פיברגלס, כבר שייך לדפי ההיסטוריה, בעוד שעתידו של הפוליאתילן עדיין מונח לפניו. למעשה, אם ננסה להיות קצת יותר מדויקים נציין כי חברת גנמר, חברה המורכבת מעשר חברות בנות בבעלות מלאה, פיתחה טכנולוגיה ייחודית ליצור כלי שיט מסדר גודל קטן עד בינוני מחומר הגלם פוליאתילן, הנקראת ROPLENE . את ייצורם של כלי שיט אלה הפקידה בידי אחת מחברות הבת שלה, הנקראת TRIUMPH , כאשר ייתר החברות שבבעלותה ממשיכות עדיין לייצר כלי שיט מחומרים מסורתיים יותר. אנו מכל מקום נבקש להרחיב בכתבה זו על פעילותה של TRIUMPH ועל השפעתה על השוק העולמי בכלל והמקומי בפרט.
חברת גנמר, כך לפחות נראה, מנסה בתקופה האחרונה להפוך את קו ייצור כלי השיט הנבנים מחומר הפוליאתילן לאחד מקווי הייצור המובילים והרווחיים ביותר עבורה. במסיבת העיתונאים האחרונה שערכה החברה, אמר נשיא חברת גנמר גרנט אופגרד, כי בעזרת קו ייצור זה החדש יחסית, חברת גנמר מקווה לעבור את מחזור מכירותיה השנתיות שנכון להיום עומד על כמיליארד דולר. עד היום עיקר שימושיו של הפוליאתילן בתעשיית השיט היה לייצור קיאקים ושאר כלי שיט קטנים, ואילו כיום, המגמה היא כאמור להעביר את שיטות הייצור שהיו נכונות עבור כלי שיט קטנים אלה, לכלי שיט גדולים יותר, אגב פיתוח ההתאמות הדרושות. ולמי שחושב שזהו עניין של מה בכך נכונה הפתעה לא קטנה בכלל. מסתבר שלמרות יתרונותיו הרבים של הפוליאתילן עדיין רחוקה הדרך למציאת פתרון כולל וגורף שבעזרתו יהיה ניתן לייצר כלי שיט גדולים. טכנולוגיית ה- ROPLENE שהזכרנו לעיל ושעליה רשמה חברת גנמר פטנט הנה טכנולוגיה המשלבת שתי שיטות ייצור שונות. מדובר בשיטת ה- ROTOMOULDING במסגרתה מייצרים חלקי כלי שיט בתנורי ענק הממיסים את אבקת הפוליאתילן והופכים אותה לחומר קשיח ועמיד, ובשיטת הייצור הייחודית של חברת LOGIC שנרכשה על ידי חברת גנמר בשנת 98' ועד היום רב הנסתר על הגלוי בכל הקשור אליה.
כך או כך, אופגרד נשמע באותה מסיבת עיתונאים נחוש מאד בקשר לסיכוייה של שיטת ייצור זו להשפיע על התעשייה כולה. "לטכנולוגיית ROPLENE תהיה השפעה משמעותית על השוק במיוחד מפני שהבניה באמצעותה זולה וחזקה יותר מכל טכנולוגיה אחרת המצויה כיום בשוק. להערכתי בשנים הקרובות נראה את הלוגו הנושא את השם TRIUMPH יותר ויותר ברחבי הנמלים והמרינות."
האיש שיהיה אחראי לביצוע המהפכה הינו ג'ים וויט, כיום מנכ"ל TRIUMPH ובעבר אחד מהמנהלים הבכירים של OMC ומרקיורי. החברה בראשותו של וויט עברה במהלך השנה האחרונה שינויים ארגוניים מרחיקי לכת שכללו בין היתר הכפלת כוח האדם והוספת ציוד (בעיקר תנורים) יקר ערך.
בראיון שהעניק לא מזמן למגזין כלי השיט העולמי איי.בי.איי אמר וויט כי מעבר לצמיחה הפיסית שהחברה שבניהולו עברה, יש להעניק את מירב תשומת הלב לערך המוסף שטכנולוגיית ה-ROPLENE הוסיפה לה. "בעוד כחמש שנים מהיום" אמר וויט "טכנולוגייה זו תהיה נפוצה בכל מקום בעולם ולא תהיה עוד נישה זניחה בייצור כלי שיט. אנו נראה אותה יותר ויותר בייצור כלי שיט גדולים המיועדים לתענוגות ולא רק בקרב כלי השיט הקטנים. אם בעבר בעזרת חברת LOGIC פלח השוק אליו פנינו הסתכם בכ- 9% מכלל ייצור כלי השיט בעולם, הרי שכיום בכוונתנו להשתלט על כ- 40% מענף ייצור כלי השיט. כרגע אנו שוקדים על פיתוחם של 13 מודלים חדשים כאשר במהלך שנת 2002 נוסיף אליהם מספר דגמים חדשים המיועדים למים מתוקים.
"כיום יש לנו את היכולת לייצר בסביבות 20 כלי שיט ביום הבנויים מפוליאתילן. מספר זה מושפע אך ורק מהספקם של התנורים שאנו עובדים עימם, כך שבמידה ויהיה צורך לעמוד בדרישות ייצור גדולות יותר לא תהיה לנו בעיה מפני שכל מה שיהיה עלינו לעשות זה להגדיל את מספר המכונות בלבד.
"במבט לאחור, אני יכול לומר שלא היה לנו קל להגיע לאן שהגענו, בעיקר מפני שבאיזה שהוא מובן 'המצאנו את הגלגל'. שיטת הייצור המכונה ROPLENE עדיין רק בחיתוליה ופיתוח תנור שתומך בה, על כל יתר המוצרים והתהליכים המשלימים אותה, זה בהחלט לא דבר פשוט. "לצורך העניין ישנו הבדל עצום בין ייצור קייק בשיטה זו לייצור כלי שיט באורך של 21 רגל (70 מ') ששוקל 450 ק"ג.  "התהליך דורש ערבוב ויציקה של כמות מאד מדויקת מאבקת פוליאתילן בתוך גלופה הבנויה בצורת כלי השיט. בשלב הבא הגלופה מורמת בעזרת מערכת הידראולית לתוך תנור ענק שם היא 'מתבשלת' תוך כדי סיבובים מהירים שקצבם נקבע על ידי מחשב. בסופו של דבר הפוליאתילן נמס ומקבל את צורת הגלופה.
"יתרונותיה הבולטים של שיטת ייצור זו נעוצים בעובדה שמעט מאד חומר לא מנוצל בתהליך ההפקה ושהחומר שבכל זאת אינו מנוצל ניתן למיחזור. אני מאמין שאיכותם של כלי השיט אותם אנו מייצרים יחד עם קביעת מחירים הוגנים הם המפתח להצלחת החברה כולה. אם נצליח בעזרת התחרות בענף ללחוץ מטה את רמת המחירים ותוך כדי כך גם נמשיך לייצר כלי שיט באיכות טובה הרי שנהיה על מסלול ההצלחה. " סיכם וויט את דבריו.
כפי שניתן להבין מדבריו, וויט מאד אופטימי בכל הקשור לסיכויי החברה שלו להחדיר לשוק את הטכנולוגיה שפיתחה. אך על מנת להבין בצורה קצת יותר מעמיקה כיצד נראים פני הדברים מהשטח, ואם אפשר אז מהשטח הקרוב אלינו, פנינו לאיתן פרידלנדר העומד בראש חברת ימית. מדוע? מפני שבין יתר כלי השיט שימית מייבאת ארצה, כלולים גם כלי השיט מתוצרתה של חברת גנמר הבנויים כאמור מהפוליאתילן. העלנו בפני פרידלנדר מספר טענות ושמועות שנפוצות בקרב חובבי השיט, אם על איכות הכלים שמיוצרים מחומר הגלם פוליאתילן ואם על עמידותם בפני פגעי מזג האוויר, חוסנם וחוזקם. ביקשנו לקבל מאחד ממומחי השיט בארץ תמונת מצב נוכחית ועתידית לגבי מגמות השימוש בפוליאתילן ולהלן עיקרי דבריו.
בכל הקשור ליתרונות הפוליאתילן פרידלנדר ציין לטובה את חוזקו של החומר ואת החיסכון שנוצר בזכות תחזוקתו שאינה מצריכה ביצוע פעולות יוצאות דופן. "הפוליאתילן הינו חומר חזק יותר מהפיברגלס והוא גם סופג מכות בצורה טובה. העובדה שהחומר פחות קשיח מביאה לכך שהוא אינו נסדק במקרים של התנגשות, תאונה או כל תקלה אחרת. במשך השנים היצרנים הצליחו לבצע בכלי השיט העשויים מפוליאתילן חיזוקים ברמה כזו שהסירה שעזבה את המפעל הייתה חזקה וקשיחה עד מאד וסגולות ויתרונות הפוליאתילן ניכרו בה בצורה משמעותית.
איזה כלי שיט העשויים מפוליאתילן מיובאים כיום ארצה על ידכם?
"אנו מייבאים כיום קיאקים וסירות מנועיות בסדרי גודל של בין 12 רגל עד 21 רגל".

בעבר נשמעו לא מעט טענות כי כלי השיט המיוצרים מהפוליאתילן סובלים מבעיות שונות, כגון עיוותים הנוצרים כתוצאה מחשיפה ממושכת לשמש, דהיית הצבע, משקל סגולי גדול ועוד. כיצד אתה משיב לטענות אלה?
"כיום אני יכול לומר בפה מלא כי לכלי השיט מתוצרת הפוליאתילן אין שום בעיה בנושא חשיפה לפגעי מזג האוויר יותר מאשר
לכלי שיט המיוצרים מפיברגלס או מכל חומר אחר. לפני מספר שנים חלק מהטענות הללו באמת היו נכונות, בעיקר מפני שאז עדיין לא השלימו את פיתוח שיטות הייצור הנהוגות כיום.  הדרך הטובה ביותר לראות ולהבחין באיכותם של כלי השיט הללו היא בעזרת הקיאקים. כלי שיט אלה נמצאים רוב הזמן בהשפעה ישירה של השמש ומעבר לדהייה לא משמעותית של הצבע מצבם נשמר טוב באופן יוצא מהכלל. בניגוד לשנים קודמות, כיום הצליחו בחברת גנמר להגיע לרמת גימור גבוהה ביותר. אם בעבר כלי השיט שיוצרו מפוליאתילן היו פחות מבריקים ונוצצים, הרי שכיום הם עולים על כל יתר כלי השיט ברמת הגימור שלהם".
מדוע אם כך לא ניתן למצוא עדיין כלי שיט גדולים העשויים מפוליאתילן?
"בעיקר מפני ששיטת הייצור עדיין סובלת ממספר בעיות טכנולוגיות. את סירות הפוליאתילן מייצרים בתנורי ענק משלב האבקה, וישנה בעיה לייצר סירות בסדר גודל שכזה עם כל החיזוקים הדרושים. אני מאמין שבמשך הזמן סדרי הגודל של כלי השיט רק ילכו ויגדלו. כפי שבתחילת התהליך יוצרו רק דגמים בגודל 12 רגל ולאחר מכן 15 רגל, 17 רגל וכך הלאה, להערכתי נגיע בסופו של דבר גם לייצור יאכטות וכלי שיט גדולים אחרים.
אילו אוכלוסיות ייהנו להערכתך, יותר מכל, מכלי השיט העשויים מפוליאתילן?
"לצורך העניין כבר כיום ניתן למצוא כלי שיט כאלה בגופים כגון משטרת ארה"ב, חברות גרר שונות, חברת החשמל ועוד. לדעתי האוכלוסיות העשויות להפיק כיום את מירב התועלת מכלי שיט אלה הן בעיקר הדייגים והצוללנים. עבורם כלי השיט האלה אידיאליים מפני שניתן לזרוק לתוכם את הציוד או את הבלונים מבלי לפחד ולחשוש מפני סדקים אפשריים. מעבר לכך חשוב לציין שכלי שיט אלה עמידים לטביעה מאחר ויש להם ציפה פנימית ובכל מצב יצופו מעל פני המים.

ולסיכום?
"אנו מאד מאמינים בסה"כ בחומר הזה. בתחום הפלסטיקה הוא נחשב לאחד מהחומרים היותר מתקדמים. מה גם שכלי השיט המיוצרים מהפוליאתילן זולים באופן יחסי לכלים המקבילים להם. בסופו של דבר הלקוח מקבל מוצר שלא נופל באיכותו מכל מוצר אחר במחיר זול יותר.
כדאי גם לזכור כי לא בכדי חברת גנמר מעניקה לרוכשים כלי שיט הבנויים מפוליאתילן אחריות לכל החיים!
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<