גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > כתבות טכניות > חשמל ואלקטרוניקה > הקש enter והיאכטה תפליג לבדה
הקש enter והיאכטה תפליג לבדה
המיחשוב והאלקטרוניקה הימיים דוהרים קדימה. קבלו את הדבר החדש: המחשב מפעיל את יאכטת המפרשים.
 
הקש enter והיאכטה תפליג לבדה
גליון 20
הביא לדפוס:גיורא קדר
מקור : שרות YACHTING WORLD
 
זה היה צפוי, למכשיר האלקטרוני הזה מחכים כבר כמה שנים. זהו מכשיר המבצע הפלגת מפרשים אוטומטית ממחושבת. המחשב פורש ומצמצם את המפרשים בהתאם לעוצמת הרוח, ומותח אותם בהתאם לקורס המבוקש וכל זה מותקן ביאכטה רגילה. האם נמצא היום יאכטה שאין בה הגה אוטומטי? אז מדוע שלא נתקין גם את מכשיר המפרשנות הממוחשבת.
 
העבר את המצערת למצב ניטרלי, כבה את המנוע, הסר ידך מההגה ולחץ על הכפתור הירוק בפינה השמאלית העליונה של מחשב המפרשנות והיאכטה תתחיל להפליג בעוצמה. לאחר שיעבד את נתוני הרוח האמיתית יפרוש המחשב את המפרש הראשי והגינואה למידה הנכונה. המיתרים ימתחו באופן אוטומטי ויציבו את המפרשים בזווית הנכונה לרוח. על כל שינוי שתעשה בקורס, המחשב יגיב מיידית וייתן פקודה למתיחת מיתרים מתאימה. אם תשנה את הקורס כך שהיאכטה תעמוד מול הרוח, המחשב ייתן פקודה לגלגול מפרשים. אם תשנה את הקורס למפנה אחר המחשב ייתן פקודת שחרור למיתר ימין של הגינואה וימתח את מיתר שמאל. הכול כל כך בשקט וכל כך מהר, שאפילו לתת פקודות לצוות לוקח יותר זמן. אם אתה מחליט לעצור או לאסוף מפרשים מספיקה לחיצה אחת על כפתור ה - PARK והמפרשים נאספים תוך 20 שניות. כפתור זה גם יודע להניע את המנוע 15 שניות לפני שגלילת המפרשים מסתיימת. יתרון עצום במקרה שאיש צוות ביש מזל עף למים.
 
הפלגת ENTER אוטומטית כמו שתיארנו אולי נראית לך משהו לא מסובך טכנית אבל ודאי תיאורטי יותר מאשר מעשי. אם זה מעשי אתה כנראה אומר לעצמך אז בוודאי זה מתאים יותר ליאכטות-על של טייקוני-הכסף מאשר ליאכטה נורמאלית. טעות חברים. המתקן פותח על יאכטת מפרשים רגילה SUN ODYSSEY 43DS של ז'אנו ומחירו גבוה מאוד אבל לבטח לא אסטרונומי, כמו שאולי ניתן לחשוב. מחשב המפרשנות פותח ע"י קבוצה של מהנדסים בראשות ג'ון בל. המתקן נשמע כמו משהו ביתי "בתפירת יד" אך מדובר במתקן מקצועי לעילא המיוצר בייצור תעשייתי ועבר כבר את שלב הניסוי.
לב המערכת הוא המחשב המפעיל שבעה צילינדרים הידראוליים. זוג למיתרי מפרש הגינואה, זוג לגלילה ופרישה של המפרש הראשי והגינואה. אחד למתיחת שפת המפרש התחתונה ושניים למיתרים הראשיים. המחשבה על כמות כזו של משאבות הידראוליות הפועלות ביאכטה עלולה ליצור תמונה של יאכטה רועשת כמו מכונת בטון מלאה חצץ. לא, גם כאן אתם טועים, העסק עובד בשקט מפליא. כאשר אתה עולה על סיפון היאכטה ההבדל היחידי אותו אתה רואה הוא במתקן השליטה ההידראולי במיתר הראשי, המוצב על גג תא הסלון. ליד התורן נמצא המתקן ההידראולי האחראי לגלילה ופרישה של הראשי והחלוץ. זהו - אין יותר מתקנים על הסיפון פרט כמובן למחשב שאם תרצה תוכל להציב אותו בעמדת ההגאי.
 
מתקן השליטה במפרש הראשי הוא מתקן מעניין. זוהי זרוע המסוגלת לשלוט בראשי אך גם להתאים את עצמה לזווית הנכונה כאשר הראשי חייב להיכנס לקו השידרית. אני מרשה לעצמי לנחש שאת המתקן הזה נראה יותר ויותר גם ביאכטות מפרשים לא ממוחשבות.
 
למרות כל המחשבים והאוטומציה שני המפרשים ניתנים לשחרור או מתיחה ידנית בעזרת JOYSTICK המחובר למחשב, או באם בספורט חשקה נפשכם, תוכלו להפעיל את המפרשים גם באופן ידני לחלוטין באמצעות מערכת הכננות. בדיוק כשם שאתם עושים זאת היום.
המערכת ההידראולית באמת מרשימה אבל כמובן שלב העניין הוא מחשב השליטה והצג שלו. קבוצת המפתחים כללה לצד בל את ריצ'רד טרולי ומייק הרווד המתמחים בהידראוליקה, אלקטרוניקה ותכנות. אין ספק שמה שהביא להצלחת הפיתוח הוא הרקע והיכולת של ג'ין בל. האיש הזה כבר עשה כמה פרויקטים בחייו. ב- 1979 הוא הקים את חברת מרינר אלקטרוניק שפיתחה כמה פטנטים ששינו את פני האלקטרוניקה של כלי השיט הקטנים. הראשון שבהם היה מד המהירות והדרך האלקטרוני המופעל ע"י גלגל כפות קטן ומוצב בקוער הספינה. עד אז פעל מד המהירות והדרך באמצעות מדחף אשר נגרר קשור לחבל בירכתי היאכטה. ההמצאה השנייה שלו הייתה פיתוח מד מהירות וכיוון רוח אלקטרוני שניתן היה להציבו בראש התורן בשל משקלו הקל. גם את הצג הראשון שבו ניתן לראות את כל נתוני הספינה תוך דפדוף פיתח חברנו בל. מתקן זה היה לפני חמש עשרה שנה חידוש מהפכני. היום זהו צג תקני ורגיל בכל יאכטה. מהצג הזה צמח מחשב המפרשנות.
בל חיבר את המתקן המעביר את נתוני מהירות, כיוון הרוח וקורס היאכטה למחשב נייד אשר הכיל גם נתונים נוספים כמו מהירות וכיוון זרמי הגאות והשפל, מהירות וקורס מעל הקרקע (ע"פ GPS). המחשב גם תוכנת לספק נתונים היסטוריים כמו למשל מהירות וכיוון הרוח ב- 30 הדקות האחרונות, עומק וכו'. כל הנתונים מוצגים על צג דמוי שושנת רוחות. העיצוב הגראפי של הצג הוא הישג בפני עצמו. לרובנו קשה לעכל את זרם הנתונים הדיגיטאליים המופיעים על הצגים השונים ביאכטה וכמובן לפעול לפיהם. הצג המעוצב עושה זאת באופן ברור ובהיר.
ומכאן לשאלת המחיר... "אנחנו מפליגים עם המערכת הזו כבר 3 שנים. המערכת נוסתה לאורך כ- 3000 מייל" אומר המפתח בל, ומוסיף: "אנחנו מאמינים שכל המערכת תעלה ליאכטה בסדר גודל של 40-50 רגל כ- 45 עד 60 אלף $." מתוך זה מהווה מחיר המערכת ההידראולית כולל הכננות אשר ניתן גם להפעילן ידנית כ- 30-40 אלף $. במילים אחרות כ- 20% עד 30% ממחירה של יאכטת "תקציב" חדשה (בנטו, זאנו, בוואריה וכו') באורכים של 45-55 רגל או החצי מזה אם מדובר על מחירה של יאכטה יקרה יותר כמו סוון, אויסטר או גראנד סוליי. אומנם יקר אבל יש להניח שלאחר שבל וחבריו יכסו את עלות הוצאות הפיתוח יצנח המחיר פלאים. ומה בקשר להוצאות השוטפות להחזקת המערכת? בל מרגיע ומסביר שיש להחליף כל שלוש שנים את המסננים במערכת ההידראולית ובזה מסתכם נושא האחזקה. לאלו החוששים מבעיות תוכנה מציג בל את "הקו החם" אותו מתכוננת "מרינר אלקטרוניק" להפעיל. כל מה שאתה כשייט נדרש לעשות הוא להקריא דרך הטלפון הלוויני או הסלולארי נתונים המופיעים ע"ג הצג והטכנאי מצידו השני של הקו ייתן לך הוראות הפעלה אשר יחזירו את המחשב הסורר לפעולה. מה שברור ששיטה זאת תחייב התקשרות ארוכת טווח בין הלקוח לחברה. אבל מה זה שונה מהקשר שיש היום בין ספקי הציוד האלקטרוני הימי ללקוחות? פרט לעובדה שאת מד העומק האלקטרוני הנוכחי לא ניתן לתכנת מחדש דרך הטלפון. אז ניפגש במרינה, נקיש enter  ונפליג...
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<