גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > כתבות טכניות > חשמל ואלקטרוניקה > איך מונעים טלטול?
איך מונעים טלטול?
תרשמו את שמו של הלהיט החדש: A.R.G . להבא תשמעו אותו יותר ויותר. בינתיים הוא עולה בתצורתו הבסיסית כ- 26,000$, כמעט כמו יאכטה קטנה, אבל אל דאגה, גם ה- G.P.S , המכ"מ ושאר הדברים הטובים שמקילים עלינו את החיים בים עלו בתחילת דרכם סכומים דמיוניים.
איך מונעים טלטול? ANTI ROLLING GYRO
גליון 19
 
תרשמו את שמו של הלהיט החדש: A.R.G. להבא תשמעו אותו יותר ויותר. בינתיים הוא עולה בתצורתו הבסיסית כ- 26,000$, כמעט כמו יאכטה קטנה, אבל אל דאגה, גם ה- G.P.S, המכ"מ ושאר הדברים הטובים שמקילים עלינו את החיים בים עלו בתחילת דרכם סכומים דמיוניים.
 
מה זה בעצם?
ה- A.R.G הוא סביבון כבד באופן יחסי (התצורה הקטנה ביותר שוקלת 750 ק"ג) שמסתובב בתוך התקן המאפשר תנועה במפרקים (GIMBEL). מהירות הסיבוב גבוהה מאוד. המיתקן ניזון ממקור מתח חשמלי של 220 וולט, והוא נמצא בתוך ארגז שמידותיו כמטר מעוקב ולא מחובר לכלום ! כלומר, כל פעולת מניעת הטלטול (ROLL) נעשית ע"י הסביבון הנמצא בתוך הארגז. בניגוד למתקנים אחרים המיועדים לאותה מטרה הוא אינו מזיז משקולות בתוך כלי השיט, ואינו פותח או סוגר סנפירים חיצוניים, בקיצור: קופסא סגורה מחוברת למתח חשמלי.
 
איך זה עובד?
 
ההסבר שקיבלנו בשיעור פרטי מאנדרה פבאבטי הנושא בתואר סגן נשיא והמהנדס הראשי של חברת פאראטי, השאיר אותנו עם סימני שאלה. אנדרה מיהר לנחם אותנו; גם הוא לא בדיוק מבין את התהליך הפיזיקאלי המסובך.
להלן ניסיון הסבר על קצה המזלג: המיתקן אשר פותח במקור (איך לא?) עבור לוויינים, מבוסס על הכוח הנגדי אותו מפעיל הסביבון על כל כוח המנסה להטות אותו ממסלולו. הכוח המאפשר למיתקן כל כך קטן להפחית טלטול מיאכטה השוקלת 50 טון מושג ע"י שילוב של משקל הסביבון עם מהירות הסיבוב שלו. מבחינה טכנולוגית סוד המיתקן הוא בתפסים האוחזים בשני צירי מיתקן המפרקים)  (GIMBEL התפסים חייבים לעמוד בעומס עצום ולהעביר את הכוח המתנגד לטלטול. כאשר חזרתי מאיטליה בקשתי מליליה מורה לפיסיקה במקצועה לנסות להסביר איך ה"פלא" עובד. ליליה נתנה לי הסבר "יהודי": אתה מכיר את סביבון החנוכה? שאלה וענתה. "אם תסובב את הסביבון ותיגע בו בעדינות הוא יטה לכוון ההטיה אבל מיד יחזור לסיבובו האופקי המקביל לרצפה. זאת מאחר והמומנט הסיבובי של הסביבון, שהוא מכפלת מהירות הסיבוב במסה, חזק מהכוח אותו הפעלנו עם נגיעת היד. אם נחכה עד שמהירות הסיבוב תרד הרי שדי יהיה בנשיפה קלה כדי להפיל את הסביבון. כלומר, ככל שהסביבון יהיה כבד יותר ויסתובב במהירות גבוהה יותר כך נאלץ להשקיע כוח רב יותר כדי  ל"השכיב" אותו. זהו כמובן ההסבר שיש צורך בשני סביבוני ג'ירו במשקל של טון וחצי כדי לאזן יאכטה של 120 טון.      
 
זה עובד!
יצאנו לים על סיפון היאכטה  ZIA CANAYA של נוברטו פאראטי יו"ר החברה. היאכטה באורך של 30 מ' עם מעמס של 120 טון הפליגה במהירות של עשרה קשרים. מולה משני צידיה במרחק של כמה עשרות מטרים הפליגו בדירוג שתי יאכטות במהירות של 25 קשרים. בשלב הראשון לא הופעלה מערכת ה- A.R.G. גל הירכתיים של היאכטה הראשונה אשר חלפה מקביל אלינו העיף את כוסות הבירה (הריקות!) אשר ניצבו על השולחן הקטן שבגשר (משום מה הייתה לי הרגשה שהן הונחו שם בכוונה) וגרם לי לאחוז בחוזקה במעקה ע"מ לייצב את עצמי. לאחר מכן הודיע הסקיפר שמערכת ה- A.R.G הופעלה (באמצעות מתג ON\OFF פשוט). עוזרו של הסקיפר מילא כמה כוסות של יין (לבן, זה היה בשעות אחה"צ) אשר הונחו על השולחן . שוב חלפו היאכטות באותו אופן והפעם התרוממה היאכטה קלות וירדה בעדינות. הטלטול כמעט ולא הורגש,היין לא נישפך. מה יש להגיד – העסק עובד. המהנדס הגאה של פאראטי הסביר כי המערכת מפחיתה בשיעור של 54% את צורת הטלטול (ROLLING) ובשיעור של 49% את מהירות הטלטול. מי שחשב שתמורת כמה עשרות אלפי דולרים הוא ירגיש ביאכטה יציב כמו בבית, אולי ירגיש מאוכזב, אני הרגשתי שהוצג בפני מכשור שתהיה לו השפעה משמעותית מאוד על השיט העולמי.      
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<