גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > כתבות טכניות > חשמל ואלקטרוניקה > VERADO : האס של מרקורי
VERADO : האס של מרקורי
VERADO הוא מנוע חיצון שרק צורתו החיצונית דומה למנוע חיצון מהדור הקודם. בכתבה הכרות, תיאור ותכונות המנוע החדש.
 
 VERADO : האס של מרקורי
גליון 19
 
מאת אבי גל

 
זה לא עוד שיפור של מנוע חיצון. VERADO  הוא מנוע חיצון חדש לחלוטין הדומה לדור הישן רק במראה החיצוני. מרקורי חשפה אותו לציבור רק לאחרונה.
חמש שנות פיתוח והשקעה של 100 מליון $ הביאו לקו הגמר את פרויקט הפיתוח השאפתני של יצרנית מנועי החיצון האמריקאית. הפרויקט שנוהל בסודיות נועד לפתח מנוע חיצון מודרני בעל הספק גדול יותר,  בתאוצה גבוהה יותר עם תצרוכת דלק נמוכה יותר בזיהום מינימלי. מעט מאוד באופן יחסי השתנה מבחינה הנדסית בשטח מנועי החיצון מאז הפליגה הסירה הראשונה מאובזרת במנוע חיצון לפני כ 100 שנה. מרקורי החליטה "ללכת בגדול" ולשנות לא רק את המנוע אלא גם את מערכת השליטה (הילוכים ומצערת). צוות הפיתוח של המנוע כלל מלבד מהנדסי הפיתוח של מרקורי גם חברות הנדסה מהמובילות בעולם כמוAUL  האוסטרית ולוטוס הבריטית המתמחות במנועי 4 פעימות המיועדים למכוניות מרוץ. שחקנים חשובים בפיתוח המנוע היו אנשי PORSCHE ENGINEERING , כן אלו אותם מהנדסים שעובדים על מנוע המכונית שנחשבת כמילה האחרונה של הטכנולוגיה. בנוסף גייסו אנשי מרקורי את מיטב הכוחות ההנדסיים בנושא הגנה בפני קורוזיה וחוזק חומרים.
הצוות פיתח פלטפורמה המושתתת על יחס נמוך יותך של הדחק (חלקו של המנוע הנמצא מתחת למים) להספק המנוע (הנמדד בכוחות סוס). מדוע זה חשוב? משום שאותו חלק הנמצא מתחת למים יוצר גרר (שהוא המקבילה הימית לחיכוך) גרר קטן יותר פירושו מנוע יעיל יותר. ל- VERADO תצורת בלוק בן 6 צילינדרים בטור ( בניגוד לתצורת הV  של בלוק מנועי ה4 פעימות אותם אנו מכירים).
בהשוואה למנועי החיצון המסורתיים הנדרשים לצילינדרים בני 3 ליטר על מנת לפתח 250 כוחות סוס נדרש ה-VERADO   ל 2.6 ליטר בלבד. (זהו יתרון אפילו בהשוואה למנועי 2 פעימות בהספקים דומים) ב-VERADO  4 שסתומים לצילינדר עם זוג OVERHEAD. הבוכנות מקוררות בשיטת "סילון השמן", שיטה אשר מבטיחה את הטמפרטורה הקבועה של הבוכנה גם כאשר המנוע פועל בעומס גבוה, זאת יחד עם חימום מהיר של השמן בתנאי הפעלה במים קרים. מערכת השמן של המנוע מבודדת ומותקן בה מד חום המווסת את טמפרטורת השמן באופן אוטומטי. ויסות זה מפחית עד למינימום את הבלאי בעת הפעלת המנוע בטמפרטורה קרה. שליטה בטמפרטורת השמן מבטיחה אמינות גבוהה יותר. מחשב שולט במערכת הזרקת הדלק. מחשב מתקדם זה מבטיח הפעלה חלקה, חסכון בדלק, מניעת עשן ותאוצה שניתן להגדירה כיוצאת דופן. שיטת הזרקת הדלק מבטלת את הצורך בשאיבת דלק מקדימה(PRIMING ) זהו כמובן חידוש כאשר מדובר במנועי חיצון.
חידוש מעניין מאוד של הVERADO  הוא מגדש-על ((SUPER CHARGER , המגדש יחד עם מצנן האוויר הדחוס ( CHARGE AIR COOLING ) ובקרת הלחץ האלקטרונית גורמים להגדלת מומנט הפיתול ((TORQUE והתאוצה על ידי דחיסת אוויר גדולה יותר אל תוך תא השריפה. את התוצאה מרגישים עם הפעלת המנוע. התאוצה והכוח הם מעבר למה שהכרתם בכל מנוע אחר. מימדי המצמד הוגדלו כדי ליצור מצמד חזק יותר ועמיד יותר. יחד עם זאת חלקו התחתון של המנוע הנמצא במים עוצב על ידי מעבדות הידרו דינמיות אשר העניקו לו מלבד מימדים קטנים יותר באופן יחסי גם עיצוב המבטיח גרר נמוך יותר במים וביטחון רב יותר בעת הפלגה במהירויות גבוהות. פתחי מערכת הקירור של המנוע מתחת למים הם כפולים על מנת למנוע תקלות גם כאשר פתח אחד חסום. כל מערכת הקירור של המנוע נצבעה בצבע מיוחד בשם EDP ((ELECTRO DEPOSITION PAINTING) צבע זה עמיד ביותר בפני קורוזיה ומבוסס על ההתנגדות חשמלית לתהליך ההרסני המוכר לכל בעל מנוע שפירק את מערכת הקירור לאחר כמה שנות שימוש.  
מערכת הבקרה של המנוע היא אלקטרונית, המצערת מעבירה אותות אלקטרונים למנוע ואותות אלו מפעילים את תיבת ההילוכים ואת מצערת הדלק. התוצאה מפתיעה, כל נגיעה במצערת גורמת לתגובת המנוע. המצערת האלקטרונית גורמת להעברה חלקה של הפקודות. המנוע מחובר למערכת מחשב המציגה על גבי צג את כל נתוני המנוע ומספקת התראות על כל תקלה בהפעלה. כדי לממש את השקעת הענק בנתה מרקורי קו יצור מהמתקדמים בעולם. בקו מותקנים מחשבים המיועדים לגלות תקלות ביצור ובטיב החלקים תוך כדי יצור החלקים והרכבת המנוע. בניגוד לשיטות הישנות המבצעות בקרת איכות בסיום תהליך ההרכבה.
 
אז מה נשאר? להניע את המנוע (היזהרו מהנעה כפולה, הוא כל כך שקט שלא תשמעו אותו), להזיז את המצערת בעדינות (כל נגיעה מקפיצה את הסירה) וליהנות מביצועי מנוע שלא חוויתם עד כה.   
 
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<