גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > כתבות טכניות > חשמל ואלקטרוניקה > הסיב האופטי חודר למעמקי הים
הסיב האופטי חודר למעמקי הים

  הסיב האופטי חודר למעמקי הים
גליון 11

מאת גדעון שמואלי
 
הסיב האופטי בנוי מליבה פנימית וממעטה חיצוני, העשויים מזכוכית קשיחה או מפלסטיק גמיש. ההפרש שבין מקדמי השבירה של הליבה ושל המעטה, גורמים להחזרת קרן אור הפוגעת בהם. הקרן הלכודה בתוך הסיב, מתקדמת לאורכו מדופן לדופן. במידת הצורך, הסיב מוגן גם בעזרת מעטפת חיצונית. למטרות תקשורת, הסיב מקשר בין פולט לקולט. הפולט ממיר אותות חשמליים לקרני אור (מנורה, פוטו-דיודה, דיודת לייזר). הקולט ממיר את קרני האור לאותות חשמליים. למטרות תאורה, הסיב מקשר בין מקור אור לבין יחידות קצה, המפזרות את האור (מנורות).
בנוסף לשימוש הקונבנציונאלי בסיבים אופטיים, בשטח הימי קיימים גם שימושים ייחודים:
1. תאורת מזחים
תאורת המזחים במרינות חייבת להיות רכה, נעימה ואינטימית ולא אגרסיבית ומסנוורת. סיב אופטי גמיש בעל החזרה פנימית קלושה, מהודק לאורך דפנות המזחים. האור הפורץ מהמעטה, מאיר באור נגוהות את: פני המים, המזח עצמו, ספינות קרובות ואת מתקני הריתוק. מקור אור בודד מסוגל להאיר עשרות מטרים, בכל אור צבעוני רצוי.
2. תאורת ספינות
במקום לחווט במוליכי חשמל עשרות מנורות תאורה, מעבירים בעזרת סיבים אופטיים את קרני האור ממקור מרכזי ליחידות קצה זוהרות. במקור האור מקובצים כגיבוי, מספר מוקדי תאורה. יחידות הקצה מאירות את התאים השונים ואת ציוד המכשור בכלי השיט.
3. פנס בטיחות
כידוע, באזורים רבים אסור להשתמש בציוד חשמלי שאיננו עונה על תקני הבטיחות המחמירים. פנס ידני הניזון מסיב אופטי, הנעוץ במקור אור, פותר את הבעיה הבטיחותית. סכנת הניצוצות נגוזה.
4. תאורת שמש
בעזרת מערכת אופטית, מרכזים את קרני השמש אל עבר מחזיר אור (רפלקטור). הקרניים הממוקדות על סיומות הסיבים האופטיים, מועברות לכל נקודה רצויה בכלי השיט. הברקה זו חוסכת את העמסת המצברים בשעות היום.
5. מדידת מאמצים
למדידת מאמצים על תרני המפרשים, מותחים סיבים אופטיים לאורכם, ומהדקים את הסיבים בנקודות התורפה. מאמצי הכפיפה על התורן יוצרים עיוותים לאורך הסיב, וגורמים להפרעה במהלך הרגיל של שטף האור. הפרשי המופע שבין פולסי האור המשודרים לבין הפולסים הנקלטים, מצביעים על עוצמת המאמצים ועל מיקומם המדויק לאורך התורן (תא עומס אופטי).
6. גילוי זיהומים
הסיב האופטי מנוצל גם לאיתור מוקדי זיהום צפים (כימיקלים, סולר, מזוט, שמן וכו’). הגלאי בנוי מליבה קשיחה (חוט פיברגלס) המעוטפת בציפוי פורוזי. על השכבה הספוגית, מתוח סיב אופטי המהודק לשרוול בעזרת חוט קשיח מלופף (חוט קוולר). הציפוי הפורוזי רגיש אך ורק לאותו סוג נוזל שמעונינים לאתר. ספיגת הנוזל גורמת להתנפחות הספוג ולהפעלת מאמצים על הסיב האופטי, בנקודות המגע של החוט הקשיח המלופף. העיוותים הנוצרים לאורך הסיב (אורכו מספר ק"מ, קוטרו מספר מ"מ) גורמים לעיוותים בשטף הרגיל של קרני האור. הפרשי המופע שבין פולסי האור המוזרקים לבין הפולסים הנקלטים, מצביעים על עוצמת הספיגה ועל מיקומה המדויק. ברור שטכניקה זו עונה על דרישות הבטיחות לאיזורים נפיצים (אדי דלק).
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<