גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > כתבות טכניות > חשמל ואלקטרוניקה > האינטרנט מתחבר לים
האינטרנט מתחבר לים
ענף השייט והספנות נחשב לענף שמרן, החידושים מגיעים אליו באיחור, זוכרים? עד לפני עשרים שנה ניווטנו בעזרת סקסטנט כמו קולומבוס ונלסון, האם הפעם לא נשארנו מאחור? האם האינטרנט – "המילה האחרונה" של הטכנולוגיה התחבר לים
 
האינטרנט מתחבר לים
גליון 7

מאת ארז בן ישי

ענף השייט והספנות נחשב לענף שמרן, החידושים מגיעים אליו באיחור, זוכרים? עד לפני עשרים שנה ניווטנו בעזרת סקסטנט כמו קולומבוס ונלסון, האם הפעם לא נשארנו מאחור? האם האינטרנט – "המילה האחרונה" של הטכנולוגיה התחבר לים?

 

עבר הווה עתיד
תקשורת בין אנשים מהווה נתח נכבד מהצורך היום יומי של כל אחד מאתנו, האינטרנט הולך ותופס מקום של כבוד בקרב אנשים ועולמות שונים וכן תופס נתח לא קטן בעולם הדיגיטלי העסקי המתפתח. מושגים כמו MAIL -E WEB ו INTERNET BROWSING הם מושגים מדוברים כיום. בעבר הלא רחוק התקשורת היחידה שיכולה הייתה להתבצע בין כלי שייט מפליגים לבין החוף הייתה באמצעות גלי רדיו בטווחים השונים ואם כלי השייט עגן במקום מוסדר הקשר התבצע באמצעות קו חוף פקס או טלפון אנלוגי רגיל. האמצעים הדיגיטליים התחילו להתפתח בסוף שנות השמונים ותחילת שנות התשעים והביאו עימם את המהפכה הדיגיטלית. אמצעים אלו הגיעו לים מאוחר יחסית בשנות התשעים באמצעות מכשירים סלולאריים או מכשירים דיגיטליים מחוברי לווין שאיפשרו קשר יקר אך איטי ובלתי אמין למשתמש ועדיין אינו מאפשר חופש פעולה לצורכי התקשרות מכל מקום בעולם אל כל מקום אחר כפי שמתאפשר הדבר ביבשה.

הכתבה הבאה, תסקור את אמצעי ההתקשרות הדיגיטליים הקיימים כיום במקומות שונים בעולם, תסקור מה צופן בחובו העתיד בתחום האינטרנט הימי רחב הפס ותנסה לענות על שאלת העיתוי. כמו כן ננסה לשים דגש מיוחד על האפשרויות באזור הים התיכון.
מהפכת האינטרנט הימי שתתואר בהמשך תראה לחלק מהקוראים כמדע בדיוני אך לא כך, השנים הקרובות יוכיחו זאת. גם היום למרות הקשיים וההתפתחות האיטית ניתן לבצע תקשורת ע"י E.MAIL כמעט מכל מקום, כמעט בכל שעה של היום לצרכים פרטיים או עסקיים. נכון, המידע זורם בקצב איטי ויקר אך ההתפתחות הטכנולוגית תאפשר בעוד זמן קצר יחסית קצבים מהירים במחירים שווים לכל נפש.

אינטרנט ימי: שימושים
לאינטרנט שימושים רבים בחיי היום יום, אך שימושיו חשובים ביותר בים. השימוש השכיח ביותר הנעשה כיום בים באמצעות האינטרנט הוא שליחת וקבלת הודעות (E.MAIL ). שימוש נוסף לאלו מביננו המחוברים היום הוא עדכון מזג אויר בזמן אמת. שימושים נוספים הדורשים רוחב פס מעט גדול יותר הם העברת קבצי שמע (מוסיקה וחדשות) וכן העברת קבצי וידאו (סרטים או תמונות). כל אלה כמובן דחוסים בכדי לחסוך זמן יקר הנדרש להעברתם. בעתיד הלא רחוק רשת האינטרנט תאפשר לנו העברת שיחות, חדשות, ושיחות וידאו בזמן אמת לכל מקום בעולם. שימושים אלו יאפשרו יותר זמן ים ללא הפסד של ימי עבודה, לימודים או ניתוק מבני המשפחה.

הבסיס והקושי
בכדי להתחבר לרשת אינטרנט אנו נדרשים למספר אמצעים בסיסיים: int.jpg
1. מחשב או מסופון שדרכם אנו יכולים לקרוא או לכתוב את ההודעות שאנו רוצים להעביר.
2. תוכנת התחברות לרשת המריצה POP3 (תקן חיבור לאינטרנט MAIL ) באופציה הבסיסית ביותר ו- TCP IP עבור דרישות מתקדמות יותר.
3. אמצעי העברה (MODEM ) הממיר את האותות השונים המיוצרים על ידי המחשב או התווך לאותות תקניים המיועדים למעבר ברשת האינטרנט. תווך יכול להיות קווי, אלחוטי או לוויני המיועד להעביר את האותות בין היעדים השונים.
4. ספק שירותים שתפקידו לנהל את התעבורה ברשת לאחסן ולהעביר את ההודעות השונות ליעדים הנדרשים.

כאשר אנו על היבשה חיבור קווי אינו בעייתי ולכן ההתחברות לרשת הנה פשוטה ביותר, אולם כאשר אנו בים התווכים היחידים הקיימים הינם התווך האלחוטי והלוויני שלא תמיד זמינים ובדרך כלל הם בעלי רוחב פס קטן ביותר הנדרש להעברת הודעות קוליות בלבד, וזאת בגלל חוסר בתדרים חופשיים פנויים. (עובדה זו הולכת ומשתנה בעקבות המהפכה הדיגיטלית). מחשב, מודם וספק הינם גורמים המשפיעים פחות בהתחברות אל הרשת בגלל זמינותם הרבה. חשוב לזכור כי העלויות מורכבות ממספר גורמים: תשלום לספק האינטרנט לפי שעות, ותשלום לבעל התווך לפי דקות (בדרך כלל התשלום היקר יותר), תשלומים אלו הינם עלויות קבועות. קיימות גם עלויות חד פעמיות של הציוד, התוכנות וההתחברות.

מערכת בסיסית ביאכטה, אפשרויות קיימות ומעט על עלויות.
כאמור קיימות מספר אפשרויות התחברות לרשת האינטרנט כאשר אנו ביבשה או בים, אפשרויות אלו תלויות במרחק שלנו מהחוף (כאשר אנו בים) או במדינה אליה אנו מגיעים. חיבור אל רשת האינטרנט יכול להתבצע באמצעות תדרי רדיו במכשיר הרדיו הקיים בספינה, באמצעות שתי רשתות לוויינים המרחפות עלינו או באמצעות טלפון אלחוטי (במדינת ישראל חובה לשאת טלפון אלחוטי בכל יציאה אל הים בשייט חופי למקרה חירום).

מערכות גלי רדיו.
החיבור באמצעות גלי רדיו מתבצע בעזרת מכשירי הקשר מדגמי SSB או למתקדמים מבינינו בעלי רשיון להפעלת תחנת חובבים: בעזרת רשת החובבים העולמית (HAM ). החיבור לרשת מתבצע תמיד בעזרת מודם (שתפקידו להמיר את האותות האנלוגיים שגלי הרדיו מייצרים לאותות דיגיטליים), ומחשב נייד או מסופון. עלות הוספת מודם לציוד הרדיו הקיים הוא כ- 750$ ועלות מחשב נייד או מסופון יכולה לנוע בין 1000-4000$. קצב העברת הנתונים הוא איטי ביותר (500-2400 ביטים בשניה) ותלוי במיקומינו על מפת העולם, בתנאי מזג האוויר ובהספק של המכשיר בספינה. יתרונות השיטה: עלויות נמוכות יחסית מכיוון שזמן אוויר לא עולה, כיסוי טוב במרבית העולם (בעיקר ברשת החובבים). חסרונות השיטה: איטיות מעצבנת, צורך בספק לא קונבנציונלי.
רשת החובבים מספקת ספקי שרות אינטרנט בסיסיים בחינם על ידי מספר תחנות בעולם ובזמינות סבירה. באם אנו רוצים להשתמש ב SSB שברשותנו שני הספקים שמוכרים יותר הם SailMail -SSB ו- Pinoak -SSB . שני ספקים אלו פועלים באוקיאנוס האטלנטי כאשר הראשון מספק שירותים בעלויות נמוכות והשני בעלויות בינוניות.

מערכות לווייניותint1.jpg
קיימות שתי מערכות לוויינים בעולם המשמשות בין היתר למתן שירותי אינטרנט. האחת משתמשת ברשת גלובלית של לוויינים הממוקמים נמוך יחסית בתוך האטמוספירה והשניה משתמשת ברשת של לוויינים הממוקמים מחוץ לאטמוספירה. היתרון בשימוש ברשת לוויינית מורכב ממספר גורמים: אמינות הנובעת מנטרול השפעתם של גורמי מזג האוויר השונים על הקליטה, כיסוי כלל עולמי נרחב 24 שעות ביממה, שירותים רבים (שיחות שמע, EMAIL , דפדוף באינטרנט ועוד) ורוחב פס גדול ללא הפרעות. (לידיעה: כל ספינה מסחרית מחויבת בנשיאת מכשור התקשרות לוויני לפי החוק הבין-לאומי) מערכות אלו הנקראות גם מערכות BULLETPROOF הינן מערכות הנדרשות לשאת את מערכת ה GMDSS (מערכת מצוקה ימית כלל עולמית). חסרונות המערכות: א. בשלב זה המערכת מיועדת למסרים קצרים בלבד. ב. עלות השימוש השוטף ועלות הציוד הקבוע גבוהות במיוחד 5-3$ לדקה עבור התווך. ג. מערכות אלו מוגבלות לקצבים של 600-9600 ביטים לשניה הנחשבות לקצה נמוך. שני ספקים מוכרים יותר בתחום זה SatCom-C ו Mini-M כאשר הראשון מספק שירותים כוללים (שיחות טלפון E.MAIL ו BROWSING INTERNET ) והשני המוכר פחות מציע אפשרויות רבות יותר, רוחבי פס נדיבים יותר הפותחים אפשרויות גלומות כפי שיתואר בהמשך.

מערכות לשימוש חופי
מערכות אלו הינן רבות ומגוונות ותלויות בסוג המדינה אליה מגיעים ולשירותים הקיימים בה. באזור הים התיכון ניתן להשתמש בטלפונים אלחוטיים בטכנולוגית GSM . הם יעילים עד למרחק של כ- 30 ק"מ מהחוף בקצבים של 9600-28800 ביטים לשניה בעלויות סבירות ביותר, גם לצורכי Email וגם לגלישה ברשת האינטרנט, החיבור הינו פשוט ואמין. מערכת נוספת המוכרת יותר לאורך חופי האוקיאנוסים האטלנטי והשקט נקראת Pocktmail , זהו מסופון המתחבר לכל קו טלפון אנלוגי ומאפשר שליחת וקבלת הודעות במחיר שווה לכל נפש. עלותו של המכשיר נמוכה ביותר פחות מ – 100$ והוא נחשב כציוד אמין ונוח לשימוש. ספק הציוד גובה 10$ לחודש דמי שימוש לא כולל עלות התיווך. במדינות מתקדמות יותר (כמו למשל רוב מדינות אירופה לחופי הים התיכון) ניתן להיכנס ל Cyber-cafés ולקבל שירותים רחבי פס בעלויות נמוכות ביותר. באמצעות מחשבים ניידים המצוידים במודמים לסוגיהם ניתן להתחבר מכל קו טלפון כמעט בכל מקום בעולם (אם במטבעות או בכרטיס טלפון) ובעלויות נמוכות ביותר לגלוש ואו לשלוח דואר אלקטרוני במהירויות סבירות ביותר.

אמצעים נוספים
קיימים מספר אמצעים נוספים לחיבור לרשת האינטרנט בלב ים אותם לא הזכרנו. אחד מהיותר מוכרים הינו הטלפון הלוויני המאפשר חיבור לרשת. יתרונו הוא בכיסוי הרחב, חסרונו ברוחב הפס הנמוך ובעלויות השימוש והרכישה הגבוהות. אמצעים לוויינים נוספים המפותחים בימים אלו כוללים מערכת עקיבה לוויינית (אנטנה בקוטר של כ 40 ס"מ) שתאפשר חיבור קבוע אל הרשת באמצעות ספקי רשת קיימים ברוחבי פס גבוהים ביותר K 64 –M 2 ביטים לשניה. קצבים אלו יחוללו את מהפכת האינטרנט הימי ויפתחו לאנשי הים שבינינו אופקים ואפשרויות חדשות כפי שיתואר בהמשך.

האינטרנט הימי 2005
מערכות לווייניות המפותחות כיום יאפשרו בעתיד חיבור מהיר, נוח ואמין לרשת האינטרנט ברוחבי פס גדולים ביותר, הדבר יאפשר מעבר לצפייה בסרטים, העברת דואר אלקטרוני מהיר, ואפשרות לנהל עסקים מכל מקום באוויר ביבשה ובים. מתוכננות גם אופציות נוספות שיגבירו את הבטיחות, הנוחות ויכולת המעקב והאוטומטיזציה של הספינה.
דוגמאות פשוטות: התראה אוטומטית על שינויים צפויים במזג האוויר ומכאן אפשרות להערכות מוקדמת למצבי רוח משתנים (צמצום מפרשים, עמידה מול הרוח וכו’). שיוט בעזרת מפה אלקטרונית המחוברת למערכות הספינה השונות (GPS , מד עומק, סונר, ראדאר, קשר) אשר יחסוך אולי את הצורך בתצפית של 24 שעות וסימון או איתור מקום על המפה באופן קבוע כנדרש. הפלגה במסלול אופטימלי לפי שינויים בכיוון ועוצמת הרוח. משטר טעינת מצברים אוטומטי והתרעה לתחנת חוף קרובה על כל בעיה מכנית בספינה. שידור מיקום של הספינה בכל עת ובזמן תקלה באופן אוטומטי. שידור וקליטה של מצב הספינה במצבי מצוקה ואפשרות לקבל תשובות מהמומחים בזמן אמת בתמונה ויזואלית ולא רק בשמע. שידור אוטומטי של מצב מצוקה ללא צורך בהתערבות יד אדם.

בנוסף יאפשר החיבור המהיר לימודים בזמן אמת של הילדים הנמצאים בהפלגה, צפייה או קריאה של חומר רב על המקומות אליהם אנו עומדים להגיע ומידע רב על מקומות, מנהגים ונהלים של המקומות השונים. אזהרות על פירטים, מלחמות וכו’ בזמן אמת בכל מקום בעולם.
ואם נגלוש למדע בדיוני (שאולי גם הוא כבר איננו כ"כ בדיוני) נראה בעתיד יאכטות המפליגות בים ללא צורך בהתערבות הצוות (או אולי ללא צוות) כאשר הן נשלטות דרך רשת האינטרנט, וכל זה במחיר השווה לכל נפש.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<