כחול 78 - אפריל 2019
גליון אפריל 2019 - אביב!
יעדי הפלגות קיץ 2019
אופטימיסטים - מפליגים לאליפות העולם 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2006 > שיוט אח"י אילת
שיוט אח"י אילת
חוויות מהמשט השנתי לזכר חללי אח"י אילת
מאת גיל תגר
בתיה, אשת חיקי הנצחית וחברי היקר דודו החלטנו שהולכים על זה. שיוט בחיפה כנגד כל אזהרות מזג האוויר, הקור בצפון ועוד יותר בחזית המאיימת בדרך חזרה. בנחישות הודעתי במשרד שפנינו לתחרות חשובה וחתכתי ב-14:00 עם החתימה על הדו"אל האחרון. בדרך, האוזן עדיין צמודה לנייד בשיחות אחרונות, סיבוב קצר בטיב טעם במרינה, קצת מזה וזה והחבלים ללוקר. חרטומה של המנוריה, פנה לכיוון צפון במזג אויר חצי חורפי עם חשש מה לגבי החזרה. הצוות הרגיל שלנו, ארן נוימן ומשפחת קדר כבר הודיעו לי בתחילת השבוע שאין על מה לדבר. ארן חייב לסגור עוד כמה עסקאות ולאכזבתי גם הגיבור מצה"ל שלנו גל קדר פחד מכמה מעלות מתחת למעיל, זה צוות זה?
הדרך צפונה עברה בשלווה סטואית עם מדחף הדוחף אותנו במהירות של לפחות 8 קשרים בים חלק ורוח לא משהו. על כך כבר הורמו לא מעט גבות, מדוע המנוריה חוזרת על עקבותיה מייד עם יציאה ממרינה כלשהיא. אנו הופכים את פסיעת המדחף להניע אותנו במהירות רבה יותר על מעט סיבובי מנוע, פעולה זו נקראת היפוך פסיעה.
לאחר 7 שעות הפלגה נעימה ביותר הגענו למעגן הקישון, הרוחש חיים ופעילות. מי אמר שחיפה נסגרת אחרי שמונה בערב? המעגן מלא בציפורי לילה ואחרות המחפשות את טרפן באור הזרקורים של המקום. דייג או שניים מגיחים בחרש עם כסא וחכות (מהמילה לחכות) לדוג דגי מים עכורים.
בבוקר שישי הקצנו בארץ אחרת. אל הכרמלית (מושג היסטורי עבורנו, חשבנו רכבת תחתית כזו שמטפסת לכרמל. לא ממש סירת אירוח אבל חיה, נושמת וצפה) לתדרוך קצר על ידי יוחאי פלצור, ולטקס אזכרה לחללי אח"י "אילת". היה טקס משפחתי ואינטימי, כולו עוצמה הנובעת מחברים קרובים וממספר נאומים קצרים. על התזמורת ניצח בקולו הסמכותי שבתאי לוי, איך לא מאבדים את הסמכותיות, הענייניות ויצירת השקט מסביב, להקשיב לדבר המפקד. קצת נרות וסופגניות ולים.
תחושת החמימות אשר קיבלה את פנינו בכרמלית הייתה תחושה של מועדון מגובש. מועדון שבו כל אחד מכיר את חברו היכרות רבת שנים. לא היה את המתח שיש במרפסת התדרוך במרינה בהרצלייה בטרם תחרות. אומנם חסר היה הקהל אשר מאפיין המרינה בהרצלייה בטרם תחרות. חבל שלא באים עוד שייטים טובים לקדש את השותפות שלנו לים ולתחביב. בשביל מה יש יאכטות אם לא בשביל לגמוע מיילים? הבנת את זה ברוך? כדי לנקות את הסיפון בשבת עם צינור ולבלוס קצת חומוס, חמוצים ובירה. אם היה דבר אחד ויחיד שהעיב על השיוט היה העדרם של יותר ספינות מהמרכז.
במנוריה כמו במנוריה, הצוות נבנה אקראית. אפשר לאסוף צוות מכאן ומשם, באנגלית זה נקרא off the jetty crew. קרין גל מחכה לנו בחיפה עם אחיה אורי גל הסקיפר שלנו ועל חיל הים תמיד אפשר לסמוך וכך היה. משלושה צמחנו לתשעה מורעלים מחיל הים. אספנו גם את א’, טייס מסוק ימי ממש מהטקס בכרמלית. עם בתיה על ההגה והשאר את החבלים בשיניים מותחים זינקנו לדרך.
הזנקת המקצה התחרותי עם הנדיקפ עממי, הכולל תשע סירות להערכתי. מסלול טרפזי עם נקניקיה בצלע השלישית.
על קו הזינוק לא נשמעו הצרחות הרגילות של שודדי המים והפירטים המתאבדים לתפוס מקום בימין. בשקט חצינו את הקו עם מתן האות. אז נעלמו עבורי כל הסירות האחרות. להתרכז, לאזן, למשוך ולעזור, להישמע לאורי גל לתזמון המושלם בזינוק ובסיבוב. בתיה סיפרה לי לאחר מכן על פירפורי ליבה. עברנו כחוט השערה ליד חרטום סנונית עמוסת תלמידים, אשר נתקעו במצוף הגביות לבין עוד סירה. אך אורי בקור רוח מדהים ובסלאלום עם פליפ פלפ לאחור וזינוק מעל לסירות על יושביהם המשתהים חמקנו לבלי פגע ושעטנו לקו הסיום. עד השנייה האחרונה נשמרה הדממה, ורוגע קולו של אורי גל רודף כל אחד ואחד מאיתנו להעיר מתרדמה לנוכח כל חילוף ומכה.
את גל סלע מדריך ומנהל מועדון דרך הים חיפה, אני אוהב כבר שנים להקניט. ראשית משום שהכשיר את זוגתי שתחייה לאוחזת הגה מדופלמת וכך הדיח אותי מכס ההגהות. ושנית שהראה לי את ירכתיו בתחרויות קודמות ומרט את שערות ראשי הדלילות על הישגו דאז. היום, את ארוחת הצהריים כבר סיימנו עד שהואיל זה האחרון להיכנס למרינה ולא היה ספק אפילו לרגע על מתיקות ניצחוננו. נרעדו השחפים של הקישון מתרועת הניצחון שהשמענו לגל סלע. הוא לא יסלח לי עד הפעם הבאה, אבל מה לעשות ככה זה עם מפרשים חדשים, בוהקים בלובנם, אשר הטיסו אותנו לתפארת דברי ימי המנוריה.
מסביב הייתה תחרות החורף במפרץ חיפה. מי שלא ראה שלל מפרשים מכל המינים, הפסיד בגדול מחזה מרהיב כמו זה. את שלל הצבעים והסוגים, את מאות הסירות השונות. האופק היה זרוע ביערות עד של גלשנים, אופטימיסטים, 420, ו-470. לא סתם אנו מגדלים דורות מנצחים כמו גידי קליגר ואודי גל אשר מבוססים היטב בצמרת השייטים בעולם. יש לנו ים נהדר צריך רק להפליג בו והרבה.
המון תודות לחברי מועדון הכרמל על הפירגון ועל הארגון, נשתדל להשתתף בשיוטים הבאים.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<