כחול 77 - ינואר 2019
הוריקן - הצד שלו והצד שלה?/ שבדיה/ אליפות ישראל/סופה

אלו רק חלק מהכתבות בגליון ינואר 2019
רוצים עוד? כנסו 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2006 > טביעת יאכטה מול חופי נתניה
טביעת יאכטה מול חופי נתניה
צילום: דנה הברמן וליאור קפלן
יאכטה מנועית באורך 12 מ’ טבעה בליל ה-5/7/06 מול חופי נתניה. צוות היאכטה שמנה 5 אנשים חולץ בשלום ע"י ספינות השיטור הימי. הטביעה ארעה ככל הנראה מהתנגשות היאכטה בעצם שצף במים. ההתנגשות פערה חור בחרטום אשר ממנו ארעה חדירת המים לגוף היאכטה.
תצוין לשבח ספינת המחקר "מדיטרניאן-אקספלורר" בפיקודו של דני שפר אשר עשתה נסיונות ממושכים לשאיבת המים שפרצו לתוך היאכטה, אך ללא הועיל. בשעות הבוקר נגררה היאכטה לכיוון מרינה הרצליה כשהיא מוצפת. צוות חילוץ עבד קשות ביום 6/6/06 בניסיון להציל את היאכטה מטביעה מוחלטת.
בתמונות ניתן לראות את היאכטה בזמן ולאחר שנגררה למרינה הרצליה.

 

תגובה לכתבה שהתקבלה מהקורא אדיר:
קראתי את כתבתך על פרשת טביעתה של יאכטה יוגו. עקב נסיבות המקרה של כל הנוגעים בדבר חשוב לדייק ולפרסם דברים מדויקים.
ניראה לי שמהמקרה נוכל להסיק מסקנות ולהפיק לקחים בעתיד.
באותו זמן הפלגתי צפונה מנתניה לכוון עכו.
בשעת המקרה היה נוכח איתי עוד שייט מוסמך שלפתע שמענו בקשר את היוגו קוראת מספר פעמים לחיל הים ולרדיו חיפה. בשלב יותר מאוחר שאין תגובה מחיל הים וגם לא מרדיו חיפה אנו שומעים שמיוגו נשמעת קריאת מצוקה והודעת טביעה. בתחילה צחקנו שהסקיפר של היוגו בכדי לנסות להסב תשומת לב מוציא קריאת מצוקה שאין ספק שהיא מיותרת ולא נכונה. אך קריאת המצוקה נשמעת כמה פעמים ועדיין אין תגובה מהשלטונות. בשלב זה אני יורד לתא הנווט לרשום נתוני מיקום אני שומע לפתע את יאכטה מדירניאן אקספלורר בפיקודו של דני שפר מודיע לסקיפר של היוגו שהוא מזהה את המיקום והוא תוך זמן
קצר נמצא לידו.
עד כאן סיפור המעשה. בהמשך אני לאחר שאני בודק את מיקומי אני מוצא שאני רחוק מדי אך אני מחליט להשאר בההזנה על ערוץ 16 כמקובל. כל אותו זמן שום גורם לא חיל הים לא רדיו חיפה וכן גם לא סירת המשטרה בתמונה.
ברגע זמן זה אני מפעיל את מכשיר ה-DSC ומוציא הודעה לרדיו חיפה.
רדיו חיפה ממש איננו מבין ומתפלא שהוא לא שמע קריאת מצוקה.מרגע זה ואילך מתחילה בערוץ 16 ברברת. כאן דני שפר הסקיפר של האקספלורר מבקש שקט משום שהוא קרוב למקום הטביעה של היוגו וקריאות ברשת מפריעות לפעולות ההצלה.
כל הקרדיט להצלה מגיע לשפר דני שלדעתי פעל בקור רוח ובכך הרגיע את האנשים שעל היוגו. שנית שהאנשים היו כבר על האקספלורר רק אז הגיעה סירת המשטרה והאנשים הועברו אליה לפי בקשתו של דני משום שכוונת הפלגתו היה לפני
הארוע לכוון חיפה ואילו סירת המשטרה חזרה לתל אביב.
חשוב לציין שמול מלון כרמל בערך 2 -3 מייל מהחוף יש מצוף בצבע צהוב חדש ונראה לי שהמצוף איננו מואר בלילה ויתכן שהיוגו נתקלה בו. אני מכיר את המקום טוב משום
שכל יום שישי ושבת אני יוצא להפלגה לכל היום בדרך כלל צפונה.
לדעתי שיש לפרסם שחשוב שכל אחד שמפליג גם להפלגת יום יהיה בהאזנה וכן מאד מומלץ להפליג עם מפת האזור ולהסתמן על מכשיר ה-GPS לניווט מדויק גם לאזורים שאנו מכירים היטב.
זה סיפור המקרה נראה קודם כל שכל הקרדיט מגיע לשפר דני ויחד אם זאת חשיבה נוספת על כל המערכת שלא
נצטרך להקים בעתיד וועדות חקירה אירוע שיסתיים טרגית.
אדיר
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<