כחול 78 - אפריל 2019
גליון אפריל 2019 - אביב!
יעדי הפלגות קיץ 2019
אופטימיסטים - מפליגים לאליפות העולם 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2006 > התנגשות בין ספינת דיג לאונית מכולות
התנגשות בין ספינת דיג לאונית מכולות
שני דיגים נפלו לים ונמשו בשלום
 
אונית מכולות פנמית התנגשה מול חופי חדרה בספינת דיג. האירוע התרחש בתאריך 24.2.06 בשעה 1900, כאשר אונית הסוחר הפליגה מנמל אשדוד לנמל חיפה. הקצין השלישי אשר היה במשמרת לא הבחין בספינת הדיג, אשר לטענתו לא הייתה מוארת. צוות ספינת הדיג החיפאית מכחיש טענה זו. לטענתם, הם היו במצב סטטי תוך כדי הרמת הרשת. סקיפר ספינת הדיג טוען כי הוא הבחין באוניה ואף קרא לה בערוץ 16 במכשיר הקשר, אך לא זכה למענה.
בשל ההתנגשות הגיעה ספינת הדיג לזווית הטיה הקרובה ל-90 מעלות. שני אנשי צוות שהיו על הסיפון נפלו למים. איש צוות שלישי שהיה בעמדת ההגאי נשאר בספינה ואסף את אנשי הצוות מהמים. האוניה לא חשה בהתנגשות והמשיכה לנמל חיפה, שם נעצרה לחקירה על ידי רשות הספנות והנמלים.
אין ספק כי ספינת הדיג נצלה מטביעה בשל יציבותה הרבה אשר גרמה להתיישרות מהירה למרות הנטייה החזקה.
זהו המקרה השלישי בשנים האחרונות של התנגשות בין כלי שיט קטנים באוניות סוחר במימי החופים של ישראל. למרבה המזל עד היום לא הסתיימו אירועים אלו באבדות בנפש (להבדיל מאסון ההתנגשות של אונית צים אסיה ביפן).
לפני כחודש התנגשו שתי אוניות סוחר במפרץ חיפה. תוך כדי תמרון ההתחמקות פגעה אחת האוניות באוניה שלישית שעגנה במפרץ.
שייטים רבים המפליגים בהפלגה חופית לאורך חופי ישראל אינם מודעים לסכנה שבהתנגשות באוניות סוחר. מקובל לחשוב כי אוניות סוחר מפליגות במרחק רב מהחוף ולכן הפלגה בקירבת החוף בטוחה יותר,הארועים המתוארים מפריכים דעה זאת.יש לזכור כי יכולת התמרון של אונית סוחר הינה מוגבלת. לכן, גם אם הדרך שלך, היה חכם ולא צודק - התרחק מהאוניה...
זכרו גם כי חובת התצפית בים כמו החובה למנוע התנגשות מוטלת על כל שיט, וההסבר לא ראיתי אינו קביל בשום מקרה.

פרטי המקרה באדיבות קדר סוכנות לביטוח

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<