גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > יאכטות > Nautitec 47 חווית שיט מהנה
Nautitec 47 חווית שיט מהנה
Nautitec 47 חווית שיט מהנה – כתבת מבחן
גליון 23
מאת: גילס רופט, מגזין Multihull

 
אנחנו מפליגים ליד לה רושל, אחת מבירות השיט בחוף האטלנטי של צרפת. הרוח במפרץ המוגן של פרטואיס נושבת בעוצמה של 15-20 קשר והקטמרן אותה אנו בוחנים עבורכם, נאוטיטק 47 מפליגה במהירות של קרוב ל – 10 קשר. השילוב בין השמש החמימה והרוח הוא אידיאלי לבחינת היאכטה, כך שגם אנו הבוחנים שבאנו בעצם לעשות את עבודתנו נהנה ממנה. כך או כך מזג האוויר הנוח נותן נקודת פתיחה טובה לקטמרן נקיית הקווים. ה – 47 מיוצרת מאותה תבנית ממנה ייצרו את קודמתה ה – 47.5, אך התוצאה הסופית שונה. אומנם נשארו כמה קווי דמיון, בעיקר בחרטום, לאחות הקטנה: דגם ה- 40 של נאוטיטק.
החברה הצרפתית ממוקמת בעיר ננט אשר בחוף האטלנטי של צרפת. למי שלא יודע בין לה רושל לננט מרוכזת רוב תעשיית היאכטות של צרפת. יתכן וזה ריכוז יצרני היאכטות הגדול בעולם.
עברתי לסירת מנוע על מנת לצלם את ה – 47 מפליגה במפרשים. מה שתפס מיד את עיני היה השוקע הנמוך של גופי הקטמרן. חלק "רטוב" קטן נותן בדרך כלל יתרון בזמן הפלגה ברוחות קלות, זאת בשל גרר קטן יותר במים. צורתם של הגופים הביאה אותי למסקנה כי ל - 47 יכולת הפלגה טובה ברוחות קדמיות אך הנושא היה עדיין טעון הוכחה בשטח. חזרתי ל - 47 ואריק הסקיפר שלנו ביצע מהפך תוך שהוא מציב את היאכטה על קורס המוליך אל הים הפתוח. המסלול תוכנן להקיף את האי IL DE RE. מסלול זה ייתן לנו אפשרות לבדוק את ה- 47 במפנים וברוחות השונות כולל הפלגה בקדמית מול גלי הגיבוע של האוקיאנוס. הפלגנו ב - 15 קשר ברוח קדמית קהה בזוית של 70 מעלות לרוח היחסית. ה- 47 הפליגה בקלות במהירות של 8 קשרים. הניהוג היה קל ביותר, אריק שמר על הקורס תוך ניהוג ב"קצות האצבעות", כאשר ההגה נענה בקלות לכל תיקון נדרש. על דוכן ההיגוי (הקונסולר) מותקנים כל התראות המנע והמכשירים. ההתקנה נוחה לצפייה. עמדת ההגאי ממוקמת בירכתי הגוף ולא בצמוד לתא כפי שרוב הקטמרנים מיוצרים, למרות משקלה ומימדיה, ה - 47 השוקלת כ - 14 טון מגיבה בזריזות. אנחנו מחדדים על מנת להפליג בקדמית חדה יותר וההפלגה נעשית פחות נעימה. בנוסף לנתזים אנחנו מרגישים את עוצמתם של גלי הגיבוע האטלנטיים המאיטים את התקדמותנו. זאת כמובן בעיה של כל קטמרן. רוח בקדמית היא לא חביבה של קטמרן כל שהוא. אנחנו מפליגים ב - 55 מעלות לרוח, די קרוב לקצה היכולת של ה - 47 להפלגה ברוח קידמית. ברוח זאת הנושבת בעוצמה של 18 קשר אנחנו עדיין שומרים על מהירות של 8 קשר. הרוח איננה יציבה. כאשר היא נופלת ל - 16 קשר מהירותנו יורדת ל - 6 קשרים. נזכיר שבמצב זה של הפלגה מול הגלים המהירות יורדת. החילוף הקיצוני שחל מכיוון הרוח מכריח אותנו לבצע סיבוב. המפנה החדש משפר את המצב ואנו יכולים להפליג ברוח צד. כמו כל קטמרן ה - 47 אוהבת רוח צד ואנחנו מפליגים במהירות רבה. עם ההגעה למינימס קיפלנו את המפרשים והנענו את המנוע. ב - 2300 סיבוב לדקה הפלגנו במהירות של 8.5 קשר. זוג המנועים המותקנים ב - 47 הוא מתוצרת יאנמר בהספק של 53 כ"ס. המנועים מותקנים ממש בירכתי הגוף. הכניסה לתא המנוע היא מעמדת ההיגוי. מתא המנוע יש גישה נוחה לכל מכלולי ההגה והקורה האחורית. נכנסנו לנמל תוך שאריק משיט את ה - 47 מעמדת הפיקוד החיצונית. כמובן ששטח הראייה של ההגאי מוגבל ביותר וניתן לראות את הדופן הימני כאשר אתה משיט את היאכטה בדופן שמאל, רק דרך חלונות הסלון.
 
מראה חיצוני
בערב עגנה ה – 47 במפרץ עם החרטום לרוח. אנחנו ישבנו בקוק פיט רחב הידיים ונהננו מהבריזה הקלה. הקוק פיט הואר בתאורה נעימה ופחיות הבירה התקררו בתוך מיכל מיוחד הבנוי בתוך השולחן. משני צידי השולחן בצורת האות ר' בנויה ספה נוחה ביותר וכסאות מתקפלים השלימו את החסר. כמובן שניתן להכניס כסאות אלו גם לתוך היאכטה. יש קשר עין נוח בין החלל הפנימי והחיצוני באמצעות דלת הזזה רחבת ידיים. כיסוי הצל ה"בימיני" הוא קשיח במרכזו, חלון התקרה ניתן לפתיחה. חלון זה מאפשר את בדיקת מצב הראשי כיוונו או צימצומו בעת ההפלגה.
"עשינו סיבוב" לבדיקת הפלטפורמה. אהבנו את הקווים הפשוטים והשימושיים. קל מאד לנוע מסביב ולעבור מהחרטום לירכתיים. דוברת ההצלה מאוחסנת בירכתיים ליד קורת החיזוק האחורית, לקורה זאת מוצמדים מנופי ההרמה (DAVITS) המיועדים להרים את סירת השירות מהים. הזחיח (TRAVELLER) ממוקם על הקורה האחורית המאסיבית. הוא נשלט על ידי שתי כננות. ניתן לשחרר את מיתר הראשי מכל אחת משתי הדפנות. חבלי צמצום המפרשים והמעלנים נמצאים לרגלי התורן. ניתן להניף מפרשים באמצעות הכננות הידניות או להתקין כננת חשמלית. רעיון יפה נוסף מאפשר את הנפת המפרשים באמצעות כננת העוגן תוך שימוש במערכת גלגלות מיוחדת.
למען הגילוי הנאות נאמר שהנפת מפרש היאכטה בגודל כזה באמצעים ידניים מחייבת כושר פיסי מעל הממוצע. כך שאופציית הכננות החשמליות חייבת להבחן באופן יסודי. כננת העוגן ותא השרשרת נמצאים צמוד לתורן ולחרטום. השרשרת נפרשת מתחת לקורה האמצעית בתוך מוביל עשוי אלומיניום עד לעוגן הצמוד לקורה הקדמית.
 
סיומת מוקפדת
כמו בכל יאכטה צרפתית נושא המטבח מקבל טיפול מיוחד. המטבח הוא דמוי "U" ונמצא מימין לכניסה, במטבח נפח אחסון גדול. המגירות ניתנות לפתיחה דו צדדית, כלומר הן לטבח בזמן הכנת הארוחה והן לסועדים בסלון או בחוץ. עיצוב המטבח הוא בשיטת "JUST LIKE HOME" כלומר המטבח בנוי כמטבח לכל דבר ולא כמטבח של יאכטה. הסלון תופס את מלוא רוחב החלק הקידמי והתקרה גבוהה יחסית. החלונות הגדולים מאפשרים תמונות פנורמה ליושבים בסלון. ניתן לפתוח אותם ולהרגיש "כמו בחוץ". השולחן רב השימושים מעניין: מחד הוא שולחן מתכוונן קטן ומאידך ניתן להפכו לשולחן גדול ל - 8 סועדים. בדגם אותו בדקנו 4 תאים. לכל תא מוצמד תא מקלחת ושירותים. בדגם הבעלים (PRIVATE OWNER VERSION) 3 תאים מרווחים יותר. התאים מבטיחים פרטיות. יש 2 תאים בכל גוף. האוורור מחייב שיפור. תקרת התאים עשויה פוליאסטר בגוון עץ. החיקוי כה מדויק שהייתי צריך לגעת כדי להבחין שזה לא עץ. הגימור ראוי לציון מיוחד. כל חלקי העץ היאכטה עשויים מעץ "מואבי", עץ קשה בגוון אדום. הקשתות הפנימיות עשויות מעץ קשיח ואילו הפנלים עשויים פורניר. התאים הקדמיים מרווחים יותר, יש בהם מקום אחסון (כולל תא תליית בגדים גדול) ומושב קטן. המיטות נמצאות לרוחב הגוף. אגב אני ישנתי בתא האחורי, שנתי עברה בנעימים.
 
סיכום
הנאוטיטק 47 מצאה חן בעיננו כמו אחותה הקטנה ה – 40 אותה בחנו בעבר. היא בהחלט אחת הקטמרנים החביבות עלינו ואם אתה יכול להרשות לעצמך ללכת בגדול אז אל תאכזב את עצמך. היאכטה מיצגת פשרה בין יאכטת סיור (קרוזינג) עם ביצועים העולים בהרבה על יאכטות הסיור הנמצאות בשוק.
התכנון משלב את כל האלמנטים הנדרשים כדי ליהנות מהשיט. שליטה טובה על משקל הגוף והמשקל המושט. שטח מתחת למים יחסית להדחק וזאת לעומת שטח המפרשים. ביצועי מהירות טובים ואיזון טוב של הגוף. הגימור הכללי טוב מאד ובאמת הייתי צריך להתאמץ מאד למצוא פגם קטן בגימור. יש כמה נושאים לשיפור כמו השוליים החדים של פינת הבישול אשר קל מאד לתקנם. מילה אחרונה: להפליג בנאוטיטק 47 הייתה חוויה מהנה.
  
תעודת זהות
אורך                             14.50    מ'
אורך קו המים               14.00    מ'
רוחב מירבי                   7.60      מ'
שוקע                            12.00    מ'
גובה תורן                      18.00    מ'
גובה הסיפון מעל המים 0.80      מ'
הדחק                           14         טון
מנועים                          2*53     כ"ס
תכולת דלק                    400       ליטר
מידות תא ירכתיים        140*190 ס"מ
מידות תא קידמי            140*195 ס"מ
מחיר בשער המפעל:       410,000 יורו
יבואן:                             תילתנית בע"מ  
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<