גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > יאכטות > היאכטות של HARMONY
היאכטות של HARMONY
Harmony היא חברה צרפתית חדשה ליצור יאכטות. האם הטכנולוגיה ושיטות היצור שלה מהוות פריצת דרך בתעשית היאכטות העולמית?
 
האם זו פריצת הדרך? היאכטות של HARMONY
גליון 21
"שרות כחול"
 
כאשר אוליבר פונסה (OLIVIER PONCIN) אחת הדמויות היותר ידועות בתעשיית היאכטות האירופאיות, בין השאר הוא היה הבעלים של דופור, החליט לייצר קו חדש של יאכטות הוא  החליט ללכת בגדול. פונסה החליט לייצר יאכטות בטכנולוגיה הקרובה ביותר לטכנולוגית יצור של כלי רכב וכלי טיס. במילים אחרות יותר רובוטים ומחשבים ופחות כוח אדם. את טכנולוגית תבנית הלחץ (ואקום) שעד כה ראינו ביצור חלקים קטנים באופן יחסי (החלק הגדול ביותר שיוצר בואקום הוא הסיפון) החליט פונסה להכניס ליצור גוף היאכטה. זהו פרויקט שאפתני בצורה בלתי רגילה, הוא דורש השקעות עתק (15 מיליון אירו השקיע פונסה בקו היצור). אבל, כאשר יש לך את הקו מוכן, אפשר לייצר גופים שעד כה לא נראו בשוק. בגוף של הרמוני החיזוקים (צלעות אורך ורוחב) יצוקים יחד עם הגוף בתוך תבניות בלחץ. בטכנולוגיות הישנות מדביקים את הצלעות לגוף לאחר יצור קליפת הגוף. דבר אחד ברור - המוצר שתבניות הלחץ מוציאות הוא קל יותר ובעל יחס חוזק/משקל טוב יותר. כמקובל בדגמים החדשים עושים בהרמוני שימוש נרחב בקבלר (שמחירו הוזל). הקו של הרמוני כולל 3 דגמים מ- 11.5 עד 15 מטר, אשר יצאו לשוק השנה. המתכננים אלן מורטאן ויאניס מבריקוס הלכו על קו של "מהיר אבל נוח".
הם ניסו להכניס לתוך יאכטה תחרותית נוחיות סבירה פלוס. התוצאה: קווים מעוגלים והדחק שהוא משהו בין ההדחק הגדול של היאכטות הצפון אירופאיות הכבדות לבין ההדחק הקטן של היאכטות הצרפתיות. אחד הפתרונות המעניינים הוא שידרן זוגי לא מדובר בזוג שידרנים כמקובל ביאכטות המתוכננות לעמוד על הבוץ בשעת שפל אלא בשידרן (קיל) מאסיבי דמוי טורפדו המחובר לקוער במתלה כפול. השיטה מאפשרת להניף מערך מפרשים בעל שטח גדול גם כאשר השידרן קצר והשוקע נמוך. המתכננים אומרים שליאכטות המצוידות בשידרן הכפול, ביצועי שיט מעולים. בכל מקרה לשייטים תחרותיים המחפשים ביצועי שיא הרמוני מציעה קיל ארוך מסורתי.
 גם ההגה קיבל עיצוב מיוחד. בדוכן ההגה אשר עוצב כך שיכלול את כל התראות המנוע ועזרי הניווט הותקן הגה מתקפל של היצרנית האנגלית לומאר (LEWMAR). זאת על מנת לאפשר מעבר נוח מחד והגה תחרותי גדול מאידך.
הקו הכללי של היאכטות הוא סיפון ישר וחלק, חרטום חד זווית וירכתיים מעוגלות ללא "משטח שחייה". במקום משטח השחייה עוצבו מדרגות מתקפלות הכוללות גם סולם ירידה למים. זהו עיצוב מעניין שטרם נראה עד כה.
 
נאמנים לקו המנחה של מיכון מרבי אשר יאפשר מחירים זולים, תוכנן העיצוב הפנימי לרבות מטבח, פינת אוכל, מקלחות, סלון ופינת הניווט כך שהם יתאימו לשלושת הדגמים בשינויים ההכרחיים המתחייבים. קו העיצוב פשוט ולא מתוחכם עם שימוש מועט יחסי בעץ, דבר אשר הוזיל ללא ספק את המוצר המוגמר ויחד עם זאת נותן "LOOK" ייחודי.
 
כאן אנו מגיעים ל – PUNCH LINE – או ל"שורה התחתונה": המחיר. ההרמוני היום היא יאכטה זולה יחסית. ה – 47 רגל נמכרת החל מ – 135,000 אירו וה – 38 רגל החל מ- 85,000 אירו. כמובן שלמחירים אלו יש להוסיף "חבילות" של ציוד ואביזרים נוספים (בתוספת עלות של כ-20% על פי חישובינו) על מנת להתאים את היאכטה לדרישות הקונה. המחיר הבסיסי הזול הוא תוצאה של מאמצי ההחדרה של היאכטות החדשות לשוק יחד עם חסכון גדול בהליכי היצור ועיצוב פנימי חסכוני.
כך או כך בטוח שנראה בעתיד יאכטות הרמוני רבות בים.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<