גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > יאכטות > צרפתייה ספורטיבית ויפה - dufor 385
צרפתייה ספורטיבית ויפה - dufor 385
יצרן היאכטות הצרפתי ארח את צוות "דרך הים" להפלגת הכרות ב-385 החדשה
צרפתייה ספורטיבית ויפה
גליון 21
 
מאת דודי סימון

לה רושל, החוף האטלנטי של מערב צרפת, יום שבת. הרוח נושבת בעוצמה של 20 קשרים והים ירוק אפור עם גלים קצרים. מתרחקים מהעיר על סיפון מפרשית הדופור 385 החדשה. מד העומק לא עולה לרגע מעל שני מטר וצריך לשמור במדויק על הטרנזיט (תכווין המעבר). ה 385 מגלה יציבות מרשימה בשמירת הקורס למרות התנאים הקשים. אבל את הסיפור צריך להתחיל כמה שנים אחורנית.
חברת דופור אחת מיצרניות יאכטות המפרשים הגדולות והחשובות בעולם החלה את דרכה לפני 40 שנה כאשר מישל דופור המייסד ייצר בשנת 1964 את הדופור סילפה (SYLPHE) ולאחר מכן את ההצלחה הגדולה הדופור ארפג'ה ARPEGE)). הארפג'ה היוותה מהפכה בעולם היאכטות של אותם הימים והייתה אחת הסיבות להצלחת תעשיית היאכטות הצרפתית כולה. הארפג'ה ששילבה ביצועים טובים עם חלל מגורים נדיב,הייתה פורצת דרך בשילוב יאכטות המרוץ והסיור (הרייסינג וקרוזינג) והיוותה מודל ליאכטות מודרניות רבות.
חברת דופור עברה תהפוכות רבות מקנייתה ע"י אוליבר פונסין ועד מיזוגה עם  גילברט מרין (GIBSEA ׂ(. בשנת 2002, נרכשה החברה, לאחר שצברה הפסדים כספיים כבדים וסבלה מאובדן אמון השוק, ע"יCantiere Del Prado  שהם הבעלים של גרנד סולייל היצרן האיטלקי היוקרתי.
החברה יצרה במהלך השנים תחת המותג דופור תשעה דגמים שונים בגדלים בין 30 ל 50 רגל ושמונה דגמים שונים תחת המוצג ג'יבסי.
הצעד הראשון שעשתה ההנהלה החדשה היה לעצור את הייצור של שפע הדגמים במותגים גיבסי ודופור. הדבר השני והאמיץ שעשתה ההנהלה  החדשה היה לשבת ולתכנן ליין חדש ומצומצם של יאכטות בהתאם לחזון המקורי של מייסד המפעל. בקו החדש יוצרו שלוש יאכטות: 34,40,44. כולן יאכטות משולבות של מרוץ וסיור, המשלבות ביצועים תחרותיים לצד נוחות ומגורים ברמה גבוהה.
הגענו למפעלי דופור בשבת בבוקר. הביקור במפעל הזכיר ביקור בגן ילדים סגור. עשרות יאכטות ניצבות בקו הייצור בשקט בלי המולת הפועלים ובלי רעש המכונות. לסיור מתלווה אלינו פרנסואה מנהל המכירות.
תהליך הייצור של היאכטות הוא מחזה מדהים לכל מי שלא היה מעודו במפעל שכזה: בסרט נע מייצרים במקביל את הגוף והסיפון. החל מציפוי מהג'ל קוט ועד להרכבה הסופית. בכל תחנה ותחנה מתקדמת ההרכבה כאשר כל חמש שעות עוברת היאכטה לתחנה הבאה, בכל תחנה מרכיבים מכלולים קבועים. בתחנה אחת את המנוע ואת חיווט החשמל, בשנייה את המטבח וכן הלאה. כל המכלולים מחכים ליאכטה הספציפית לפני כניסתה לקו הייצור בתחנות השונות, על מנת שלא לעכב את תהליך הייצור. כלומר, כל שינוי שמתקבל בעת ההזמנה מועבר למפרט היאכטה כדי להכין את הפריטים הדרושים בתחנה הרלוונטית.
עד כאן סיור במפעל שיגרתי. הייחוד של דופור הוא במעבר מייצור ידני של הסיפון לתהליך של ייצור הסיפון בהזרקה : (Resin Transferring Moulding) שיטת יצור זאת מיושמת בכל הדגמים.
 
 איך עובדת שיטת ההזרקה?
בתבנית התחתונה מונחות שכבות הבד (סיבי הזכוכית) ושכבות הבידוד (עץ בלזה) לאחר מכן נסגרת התבנית התחתונה על ידי תבנית עליונה ונוצר חלל אטום, לחלל זה מוזרק האפוקסי בלחץ. לאחר הייבוש נפתחת התבנית ויש לנו סיפון. היתרון בתהליך שכזה הוא בכך שיש שליטה מדויקת בכמות החומר המוזרק (כל סיפון יהיה זהה למשנהו), בנוסף מושג חיסכון ניכר במשקל (משקל שנחסך בגובה תורם ליציבות) ובנוסף מושגת קשיחות מוגברת של הסיפון.
חיסכון נוסף הוא בעלויות הייצור (חיסכון בכוח אדם). אולם העולם אינו מושלם, תהליך הפיתוח של התבניות ומכונת ההזרקה הוא תהליך יקר המצריך היקף ייצור גבוה או לחילופין מייקר מאוד את מחיר היאכטה. בעתיד גם הגוף של היאכטה ייוצר בתהליך כזה במרבית המפעלים. בדופור רואים חשיבות רבה בפיתוח תהליך ההזרקה שכן זהו לדעתם העתיד של תעשיית היאכטות.
דרישות מחמירות של תקן איכות הסביבה האירופאי אשר יכנסו לתוקף ב 2007 יתרמו לזירוז המעבר לשיטה זאת. 
ביקור מרתק נוסף היה בקודש הקודשים של המפעל במחלקת אב הטיפוס: הספינות במחלקה זו נבנות בתהליך ידני מהתחלה ועד הסוף. מהתבנית ועד לנגרות הפנים, הכול מיוצר בתהליכים ידניים ואב הטיפוס המוגמר יוצא לסבב התערוכות. לאחר מכן ולפני הכנסתו לייצור עובר אב הטיפוס מבחנים שונים בהם בודקים את תכנון כל המכלולים ואז מוכנס הדגם לייצור.
 
מפליגים
לאחר הביקור במפעל יצאנו להפליג על הדופור 385: במקביל לקו היצור של יאכטות תחרות/סיור בעלות ביצועי שיט איכותיים מייצר המפעל גם קו של יאכטות סיור בעיצובו של אומברטו פלצ'י, הליין נקרא GRAND L'ARGE. ה 385 היא הראשונה בסדרה הכוללת את ה 355,455 ו-495, הקונספט של           ה 385 הוא פשוט: יאכטה מרווחת לשיט עם הרבה שטח אחסון, מראה "נקי" וביצועים טובים. נשמע פשוט בתיאוריה, אבל קשה מאוד להשגה במציאות. יאכטה מרווחת פירושה הרבה נפח פנימי, מקום אחסון פירושו פחות חלל למגורים. ביצועי שיט טובים מחייבים גוף צר יחסית ושטח מפרש נדיב, דבר שעומד בסתירה לשאר הנתונים.
ההגעה למרינה בלה רושל לוותה אם כן בהרבה חששות, האם כל ההבטחות שניתנו על הניר אכן ימומשו. כמו בכל פגישה עיוורת מגיע הרגע שבו נפגשים ואני לא מתבייש לומר שלדופור מגיע "שאפו" גדול על הביצוע. ה385 נראית יפיפייה על המים. עם קווים נקיים וקלאסיים, שני הגאים מעוררי תיאבון ובסך הכל רושם ראשוני מדהים. פנים היאכטה מרווח ביותר והוא יוצר רושם של יאכטה גדולה בהרבה: גובה 1.95 מ' לכל אורך היאכטה והמרחב הפנימי. אולם כל זה לא בא על חשבון שטח האחסון: ארוניות, ארונות, מגירות בשפע, מצרך מבוקש ביותר ביאכטות מודרניות, שבהן מזניחים בדרך כלל את שטח האכסון על חשבון המרחב הפנימי. רמת הגימור טובה בפורניר מואבי בשילוב עם ריפוד לבן יוצרים מראה קלאסי.
הרבה פתרונות חכמים מיושמים ב385 לדוגמה: בין שני תאי הירכתיים במקום לוח עץ לבוד מותקנת מחיצה כפולה שחוץ מהגברת הפרטיות משמשת גם כבית חם למצברים, למטען 220, ולנקודות השירות למערכת הקירור. הגישה לטיפול במצברים נוחה ומפנה את השטח מתחת למיטות בירכתיים לאחסון. דוגמה נוספת: בלוחות שעליהם מונחים מזרוני השינה מותקנים צירים כך שהגישה לציוד נוחה יותר מאשר בשיטת הפאזל המקובלת.
חיווט החשמל מסודר, מאורגן ועושה רושם של גימור מסיבי ביותר.
עלייה על הסיפון מחזקת את הרושם: ציוד הסיפון איכותי : כוות הסיפון  (האטצ'ים) מתוצרת מונלייטהדנית, כננות של לומר והתורן של ספרקראפט. הקוקפיט נוח ומרווח, הסיפון רחב. המעבר לחרטום לא מופרע על ידי היתרים. תא העוגן עמוק וזווית דופן שלילית מאפשרת לשרשרת ליפול בחופשיות ולא להיערם.
אם כן היא יפה, חכמה ועכשיו השאלה אם היא גם יודעת לאפות? יצאנו מ"לה רושל" בשיא השפל בהפלגת מנוע לאורך התעלה. הפלגה כזאת היא חוויה מורטת עצבים, מד העומק לא עולה מעל 1.8 מ' כאשר השוקע של היאכטה הוא 1.76! עם היציאה מהתעלה מניפים מפרשים: ראשי וחלוץ מלאים, הרוח 15-20 קשר עם משבים של 25 קשר וגלי רוח קצרים של חצי מטר עד מטר. בהחלט תנאים תובעניים. ה385 מתנהגת למופת ולמרות מידותיה היא יאכטה זריזה ומהירה ומעל הכל מהנה מאוד לשיט. ההיזון החוזר מההגה מושלם וההיגוי רגיש (תכונה מבורכת במערכת של שני הגאים). המהירות, ברוח קדמית מעל שבעה קשרים ובירידה לגבית, מעל 5.5. במשבים המהירות קופצת מעט אבל התחושה המתקבלת בשיט בתנאים קופצניים שכאלה היא מעל המצופה: היאכטה נוטה באיטיות בעת המשב ואז מתיישרת שנית ומגבירה מהירות בעליצות. מיתרי החלוץ הם בהישג ידו של ההגאי והתחושה בקוקפיט היא בטוחה, נוחה ויבשה.
בתמרוני מנוע עם השפעת זרם ורוח התחושה דומה: הכל בשליטה, ה 385 מתמרנת בקלות מסתובבת בקוטר של מעט יותר מאורך הגוף ונשלטת היטב  בתנועה לאחור.
לסיכום: יאכטה נוחה, מרווחת בנויה היטב ובעלת גימור טוב, השטה ומתגמלת היטב בהפלגת מפרשים. אם לשפוט לפי ה385 אז דופור בהחלט יצאו לדרך חדשה.
 
הכותב הוא מנהל ביה"ס לשיט "דרך הים" במרינה הרצלייה. ביה"ס עומד לקבל בקרוב את ה 385 החדשה.
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<