גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > יאכטות > קרם בוואריה
קרם בוואריה
ביקור במפעל היאכטות של בוואריה משאיר אצל הנוכחים רושם של מתקן סודי המשלב טכנולוגיות מתקדמות עם משמעת ותזמון גרמנים.

קרם בוואריה
גליון 20

מאת רועי ויסמן

ביקור במפעל היאכטות של בוואריה משאיר אצל הנוכחים רושם של מתקן סודי המשלב טכנולוגיות מתקדמות עם משמעת ותזמון גרמנים.
רועי ויסמן העומד לשווק את סירות המנוע של בוואריה יחד עם "אופק יאכטות" היה שם.

 
את הדרך המתפתלת לעיירה גילבלשטאדט אשר בבוואריה (דרום גרמניה) גמענו במכונית המרצדס במהירות של 220 קמ"ש. יהודה זומר, יבואן בוואריה לישראל, מסביר לי בפנים רציניות: "חייבים להגיע בדיוק בזמן!" שתים עשרה דקות לפני השעה היעודה היינו במקום. דפיקות הלב המואצות שלי חזרו לסדרן. יישרנו קו עם הדייקנות הגרמנית ויכולנו להתחיל את הביקור ברגל ימין.
חנינו במגרש לצד אגם מלאכותי בו עוגנת אחר כבוד הסירה הראשונה שיוצרה במקום בשנת 1976.
בכניסה, נשאתי את עיני לכיוון ההאנגר הענק שנפרש אל מול עינינו, ברקע ריחפו באוויר 4 מסוקים מבסיס חיל האוויר של נאט"ו הממוקם בשכנות עם המפעל.
 רק אח"כ הבנתי, זוהי למעשה תמונה מטאפורית מושלמת המסכמת את הביקור כולו. הביקור במפעל היאכטות של בוואריה משאיר על הנוכחים רושם של מתקן סודי המשלב את הטכנולוגיות מהמתקדמות בעולם יחד עם משמעת ותזמון כמו צבאיים.
מדובר בהאנגר ענק בשטח של 208.000 מ"ר. על גג המפעל ממוקמים חיישני טמפרטורה המחוברים לבקרת אקלים הם מוודאים כי הטמפרטורה בחלל הענק כולו, תישאר קבועה במשך כל ימות השנה. זאת בשל רגישות תהליך יציקת התבנית, הפוליאסטר, הג'ל קוט וההקפדה על ייבוש החומרים האלה בתנאי מעבדה. אכן המפעל של בוואריה מתנהל כמעבדה מבוקרת מחשבים ובקרת איכות, על אף העובדה כי המפעל מייצר 12 יאכטות חדשות בממוצע ביום. גם בייצור המוני כזה לא ריחפו בחלל האוויר שרידי שיוף או אדי החומרים. הסיבה נעוצה במערכות ממוחשבות השואבות את שאריות הייצור ושומרות על חלל עבודה נקי בכל התהליך.
 
 
הביקור החל בהסבר על פסי הייצור של יאכטות המפרש ויאכטות המנוע BMB . פס היצור הוא אולי הסיבה המרכזית להצלחה הגדולה של מפעל היאכטות הגרמני. תוך פחות משלושים שנה הפך המפעל לשם דבר בכל הנוגע ליעילות הייצור. הגרמנים היו בין הראשונים שהכניסו רובוטיקה המקובלת בייצור מכוניות, לפסי הייצור של היאכטות. זה מסביר איך מפעל הנמצא בארץ המאופיינת בשכר עבודה גבוה מייצרת יאכטות הנמכרות בין השאר בשל מחירן התחרותי. את ההצלחה ביצור יאכטות המפרש רוצה בוואריה להעתיק לסירות ויאכטות המנוע. איך הם מתכוננים לעשות את זה? שאלנו Mike Reuer מנהל המכירות שהיה בעברו מנהל השירות שלאחר המכירה After sale service) ), מייק, מכיר כל בורג וכל שלב בתהליך הייצור מסביר כי בבוואריה הצליחו ליצור פס ייצור המשלב את הרובוטיקה המתוחכמת ביותר בעולם כיום, התזת ג'ל קוט מבוקרת אלקטרונית והכל על סרט נע כפי שנתאר בפירוט בהמשך. בבוואריה אין סיאסטה (ראה ערך "חופש", "הפסקת צהרים" ועוד מושגים הזרים לגרמני הממוצע בין החודשים ינואר לסוף יולי), "כך שתאמינו או לא, במפעל שלנו" אומר מייק, "החלקים והאביזרים נאספים מכל אולמות הייצור ומחכים לסירה ולא להפך, וזה לא דבר מובן מאליו במפעל המייצר 2600 כלי שיט בשנה". אכן בחלק השני של המפעל נמצא עולם ומלואו של תחנות ייצור נפרדות המייצרות את רוב האבזור הפנימי של הסירות, צנרת חשמל, מטבחים, ריהוט, ריפוד ...
 
"בשנה האחרונה, סיפר מייק החלפנו את ספקי העץ שלנו. הם פשוט לא עמדו בקצב, מה גם שבעולם יש מחסור בעץ המהגוני בו אנו משתמשים, לכן נאלצנו לרכוש מראש מלאי גדול של עץ גולמי מספק אחר באפריקה. החדשות הטובות הן שמדובר בעץ באיכות טובה יותר ובצבע בהיר הנחשב ליוקרתי בעיצוב הפנים בעולם היאכטות" . ראינו כיצד בולי עץ מהגוני ענקיים מופשטים מקליפתם, נפרסים לפרוסות, נחתכים ללוחות עץ, עולים על פס ייצור מונחה תוכנה והופכים לפיולים של עץ ולדלתות המטבח לפי דגם הסירה שמזין המפעיל למחשב. משם נכנסים האביזרים שנחתכו לתוך תנור שאף הוא פועל כסרט נע, שם עובר תהליך של ייבוש, שיוף, צביעת לכה רב שכבתית (מה שמכונה אצל זקני דרום ת"א – "פוליטורה"), ייבוש וליטוש נוסף. כך לאחר שעות ספורות ניתן לראות את עובדי המפעל מעבירים מערכת עץ חתוכה וצבועה לכיוון אזור הזיווד הסופי. 
"מה עושים שני החבר'ה האלה?" שאלתי בעודי מצביע על שני עובדים שהיו עסוקים במרץ בגריסת שאריות העץ המעטות שנותרו לאחר החיתוך הממוחשב, "אצלנו משתמשים בשאריות העץ הגרוס להזנת מערכת ההסקה המחממת את המפעל בחורף". נותרתי המום וחשבתי אולי זהו כל הסיפור כולו. במפעל שבו רובוטיקה ובקרת מחשב, מקטינים מאוד את הסיכוי לטעויות אנוש, מנצלים גם את השאריות כדי להביא את המושג יעילות לשיא.
 
כיום בוואריה הינה הלקוח הגדול ביותר בעולם של מנועי  VOLVOימיים לכן הנחת הכמות שמקבל המפעל מוצאת ביטוי אף היא במחיר סופי לצרכן שהוא אטרקטיבי ונמוך משמעותית יחסית, לדגמים בעלי מאפיינים דומים עם אותם מנועים בדיוק שמותקנים ב-BMB.
Volvo מחזיקה בתוך בוואריה מחלקה שמתפקידה להניע את המנועים התנעה ראשונית לאחר שאלו הורכבו בגוף כלי השיט.
ה BMB בעקרון הנה בראש ובראשונה off shore cruiser, להבדיל מיצרני סירות אחרים המייצרים סירות המתאימות לאגמים ולאזורי מים שקטים, מתוכננת ה- BMB לים כך שבישראל היא יכולה למצוא עצמה בים הפתוח ובכינרת כאחד. הדבר בא לידי ביטוי בצורת תכנון גוף הסירה ובמשקלה, הגבוה יחסית מיצרנים אחרים על מנת לאפשר יציבות בים פתוח.
בשל עובדה זו, ניתן לקבל גרסת מנוע דיזל גם בסירות מהדגמים הקטנים כגון 25 SPORT   BMB  וה- BMB 25 Day Cruiser. דגם ה- BMB 32 יכול לאפשר לשייט ישראלי מסע בטוח בשיוט ישיר לקפריסין ולטורקיה ללא צורך בתדלוק בים. דגם זה מציע אפשרות לינה מפנקת לשישה מבוגרים בתקציב שעד לפני שלוש שנים לא היה קיים בענף.
 
מה הלאה? שאלנו, האם תייצרו גם מנועיות גדולות יותר? כרגע הדגם הגדול ביותר במנועיות שלנו היא BMB37 עם גרסת ה- HARDTOP (גג קשיח נפתח), אולם כפי שקרה במפרשיות, גדלנו יחד עם קהל הלקוחות שלנו והתאמנו עצמנו לדרישות השוק, כך שלא מן הנמנע שבשנים הקרובות נראה גם דגמים מפתיעים בגודלם ובעיצובם, בכל הקשור ליאכטות מנוע ספורטיביות.
מייק מסכם את הסיור "רק לפני שלש שנים כשהתחלנו ליצר יאכטות מנועיות, ייצרנו על כל 10 יאכטות מפרש יאכטה מנועית אחת ואילו היום על כל 10 יאכטות מפרש אנו מייצרים שלש יאכטות מנועיות, כך שמבחינתנו אין ספק שעברנו בהצלחה את מבחן השוק. אנו מצפים לגידול נוסף בשוק המנועיות והתחזית שלנו ל- 2005 היא לראות בקווי היצור כ-1000 יאכטות מנועיות".
אנחנו מצדנו נשתדל שחלקן תעגונה במרינות בהן מדברים עברית.
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<