גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > יאכטות > Comet 38 : סטייליסטית איטלקית
Comet 38 : סטייליסטית איטלקית
היאכטה Comet 38 הוצגה בתערוכה הימית בסאוטהאמפטון, גיימס גרמיין כתב העיתון YACHTING MONTHLY בחן את היאכטה ביבשה ובים, רשמיו והתרשמותו לפניכם.
Comet 38 : סטייליסטית איטלקית
גליון 14
מאת גיימס גרמיין ( yachting monthly)
מספנת COMAR אשר מייצרת את יאכטות COMET הייתה בשנות ה-70 ושנות ה- 80 שחקן מפתח לא רק באיטליה, אלא גם בכל מרכז ודרום אירופה. בסוף שנות ה-80 תחילת שנות ה- 90, נקלעה המספנה לקשיים, נרכשה מחדש לפני כשש שנים ומתחילה שוב לשגשג. כיום נבנות כ- 80 יאכטות בשנה ב- 15 דגמים שונים מ- 6 מ' (19 רגל) ועד 21 מ' (65רגל). בדומה לחברות אחרות מתרכזת החברה בדגמים הגדולים יותר ואילו היאכטה הנבחנת כאן ( Comet 38 ) הינה אחד הדגמים הקטנים. המפעל מייצר יאכטות במגוון גדול: Fast cruisers, cruiser-racers, centre-cockpit, and deck saloons .
ה- Comet 38 אשר תוכננה ע"י קבוצת Finot , הינה Fast cruiser עם ציוד מקצועי כגון תורן גבוה של ,sparcraft קיל עופרת עמוק ועוד... היאכטה מדגם זה נבנתה לראשונה לפני יותר משנתיים ו-31 יאכטות כבר משייטות בים התיכון. הגוף של ה comet 38 הנו במראה 'רטרו' בעל פרופיל נמוך ואלגנטי עם קו מיתאר אורכי עדין. חרטום ה comet 38 מעוצב על פי סטנדרטים מודרניים, החרטום ישר יחסית אך יחד עם זאת עם נפח פנימי מכובד. מבנה עליון נמוך ואלגנטי מוסיף לחזות הנאה של ה comet 38 , אשר מתאים לגוף הכחול שהגיע ביאכטה הנבחנת.
מתחת לקו המים גילינו גוף המתאים ליאכטה שמתיימרת להיות יאכטת " fast cruiser ", עם פרופילים בצורת U בחרטום ותחתית שטוחה. קיל עופרת עמוק ( 2 מ'), חצי אליפטי עם סנפיר ומשקולת קטנה בקצה התחתון. דף ההגה עמוק גם כן, למרות שלא הגדול ביותר שנראה בספינות מהירות בגודל הזה.
 
פנים היאכטה
ברוב תערוכות היאכטות, העיתונאים משווים רשמים על היאכטות שהם ראו. בדרך כלל יש יאכטה אחת או שתיים, אשר מושכות את תשומת לבנו במיוחד. בתערוכת "Southampton " השנה, הייתה זו ה - comet 38 , אשר משכה את תשומת ליבנו. אחת הסיבות לכך היה הגימור והאיכות של עבודות העץ.
ה comet 38 מלאה בעץ דובדבן אמריקאי חמים למראה. דפנות הפנים מכוסות בלייסטים של עץ מלא. אפילו בשירותים, מקום שברוב היאכטות אנו מוצאים יציקות ג'לקוט לבנות ו/או יציקות פלסטיק פשוט, מצאתי ארונות וקירות מעץ!!! האפקט זה פשוט מדהים. העובדה שאיכות הגימור יוצאת דופן פשוט מחזקת את התחושה החמימה. למען האמת, ההתרשמות היא עזה אולי עזה מדי. יתכן כי קצת צבע בסלון ופחות עץ היה משקיט מעט את האווירה.
עיצוב החלוקה הפנימית גמיש מאוד עם שלוש אופציות מומלצות אשר ניתן לשלב ביניהן ולהתאימן לצורכי הלקוח. האופציות כוללות: קבינה אחת או שתיים בירכתיים, אחד או שנים תאי שירותים ואפשרות ללוקר גדול למפרשים בחרטום. הגרסה שאנו בחנו הגיעה עם קבינה גדולה בחרטום, בסלון שולחן ניווט מיוחד אשר יורד למטה לאפשר מקום למיטה נוספת. תא שירותים אחד וחדרים בירכתיים אשר אינם שווים בגודלם ויוצרים תחושה של צפיפות יחסית בסלון, ניתן היה לפתור את בעיית הצפיפות אם משווים חדר לגרסה אחרת ( עם קבינה אחת בירכתיים למשל).
בסלון ספות בצורת ח' ושולחן נפתח אשר יכול להושיב עד 8 איש בנוחות יחסית. מאחורי ומתחת לכיסאות ממוקמים תאי אכסון. באופן מפתיע אין מנורות קריאה בסלון למעט בשולחן הניווט, אך המנורות בתקרה הנן באיכות גבוהה.
בצד ימין ממוקם שולחן הניווט, הנמצא בין שני כסאות. השולחן עמוק דיו ומעליו לוח החשמל. איכות לוח החשמל מעולה, עם מפסקים איכותיים, חיווט מסודר ומתויג. המצברים נגישים ומאוכסנים מתחת לכסא הניווט. כאשר שולחן הניווט לא בשימוש הוא מתקפל ומאפשר מקום לעוד כסא או עוד מיטה. אין הרבה מקום לאלקטרוניקה. התחושה בסלון מוזרה למי שרגיל למראה הסטנדרטי של יאכטה וזאת בגלל משטחי העץ. משטחי העבודה במטבח נרחבים ומציעים מקום רב לעבודה, שטחי אכסון רבים הבנויים היטב בתמהיל טוב ונכון של מגירות, לוקרים ומדפים. המקרר גדול וכולל בתוכו סלים וחור ניקוז עם צינור וברז בקצה. הכיור גדול ובנוסף קיים כיור קטן מיוחד לייבוש כלים, המצויד גם הוא בניקוז. זוויות ההטיה של התנור מוגבלות במקצת.  השירותים אינם גדולים אך יש בהם בהחלט שטח אכסון טוב. ברזי הפליטות ויניקות נגישים ובכל מקלחת משאבת ריקון, דרך מיכל איסוף. גימור העץ אינו בהכרח פרקטי למי שמנקה ואנו חושבים כי הגרסה בעלת הקבינה הבודדת בירכתיים ושני תאי שירותים, אשר מציעה המספנה, הנה טובה יותר ומרווחת יותר.
בגרסה הנבחנת הקבינה הימנית הייתה גדולה במקצת מהקבינה השמאלית וצוידה במיטה בעלת ממדים מכובדים של 1.93 מ' אורך ו- 1.40 מ' רוחב. גרסה זו משאירה מקום ללוקר גדול בירכתיים ומקום נכבד למדפים. הגישה למנוע היא מהקבינה ומאפשרת נוחות גישה לכל נקודות השירות למעט מדיד השמן אשר מצריך גישה מחזית המנוע. המנוע הסטנדרטי הנו מנוע איטלקי מסוג "לומברדיני" אשר מותקן בחוכמה והתרשמנו שנעשתה עבודה טובה במיוחד בהתקנה. המנוע האופציונלי הנו "יאנמר".
בקבינה השמאלית, מיטה ברוחב 1.06 מ' אשר מהווה מיטת יחיד גדולה או מיטה זוגית קטנה. בנוסף ישנה מיטה עליונה מתקפלת ותלויה אשר פופולרית במיוחד לילדים ומאפשרת שטח אכסון נוסף .
הקבינה הקדמית הינה למעשה בחירה אחת משלוש אופציות. בקבינה הרבה מקום עמידה, מקום אכסון ושתי מגירות מתחת למיטה, כמו כן שני ארונות תלייה, מדפים, כיור ומראה. בקבינה שני פתחים עליונים אחד גדול ואחד קטן, מנורה בתקרה בנוסף לשתי מנורות קריאה גמישות. הגימור של עבודות העץ ותשומת הלב לפרטים הקטנים, מצוינת, כל הפתחים העליונים ביאכטה הינם עם מסגרת מעץ, פתחי הדלתות, הארונות והלוקרים עברו טיפול אפוקסי מיוחד, וורניש למניעת חדירה של מים לספינה בכלל ולתוך העץ המלא בפרט. המגירות הנן מעץ מלא ונעות חלק. החברה נתנה תשומת לב מיוחדת נוספת על מנת לוודא שהכל מתאים ומורכב כהלכה. למרות הפתחים הרבים, ההרגשה בפנים היא קצת חשוכה בעיקר בגלל כמות העץ. התאורה כבר ציינתי היא באיכות טובה ומחפה על תחושה זו.
 
הסיפון
הקוקפיט מעוצב בהתאם לרוח ה comet 38 . עמוק וצר לשם הבטיחות, עם ספסלים נוחים ומקום אכסון מכובד. כסא ההגאי ממוקם בחלק הנמוך בצד אך הבליטה במרכז מאפשרת להגאי לראות את קו האופק מעבר למבנה העליון. כאשר משייטים לתוך הרוח הראות של ההגאי טובה. המפרש הראשי מתכוון בעזרת כננת Harken 32 הנמצאת בכל צד על המבנה העליון. חבלי החלוץ מגיעים לכננות Harken 48 אשר נמצאות בשני צדי הקוקפיט.
שטח הסיפון בצדדים רחבים מספיק לשם מעבר בטוח בים קשה, אך מעקה הבטיחות שנמצא על המבנה אינו מגיע עד התורן. כל הציוד והאביזרים על הסיפון הינם מאיכות גבוהה ובגודל מתאים. ישנם ברווזים (מנירוסטה) בירכתיים, בחרטום ובמרכז. הגלגלת של העוגן בחרטום מסיבית ומתוכננת היטב. הגלגלות עשויות מפליז ובעלות "לחיים" גבוהים. העוגן מעוגן היטב ומתופעל בעזרת כננת חשמלית.
 
הפלגה במפרשים
לצורך המבחן בים הזדמן לנו משטר רוחות "נדיב" עם רוח אמיתית של 16 עד 20 קשר, ורוח מדומה של עד 25 קשר. תורן ה comet 38 הינו תורן המגיע לקיל, מערך 9/10 בעל שני מצליבים מוטים קלות אחורה. אין וונטה קדמית קצרה אך יש הכנה לחלוץ סערה. במפרש הראשי שלושה צמצומים. כאשר יצאנו לים נרשמה על מד הרוח רוח מדומה של 17 קשר, יצאנו במפרש מלא וצמצמנו חלוץ בצמצום ראשון. כאשר הרוח עלתה ל-20 קשר, צמצמנו בראשי צמצום ראשון. בתנאים אלו כאשר הרוח בצד 90° , הפלגנו במהירות של כ-7 קשר.
מערכת ההגוי של "solimar " פעלה היטב למרות התנגדות גדולה שהורגשה על דף ההגה, כנראה מפעולת ההגה אוטומטי. היא החזיקה קורס יפה בהפלגה לתוך הרוח והלכה יפה מאוד למרות מצב הים הרוגש. במונחי מהירות היא לא המהירה ביותר אך היתרונות שלה באים לידי ביטוי בעיקר ברוחות קלות כאשר יש ניצול של שטח המפרש הגדול .
בהפלגה עם הרוח היא שטה יפה ללא צורך בהשקעת מאמץ ע"י ההגאי. ברוחות אלו הגענו עד למהירות שיא של 8.2 קשר. בירידה מהרוח היא רצה ישר ללא סימנים של רצון לעלות לרוח. במורד הרוח היאכטה מאוזנת לחלוטין ואינה "מתחפרת" כלל, דווקא ברוח צד היאכטה הראתה סימנים של נטייה לעלות עד שכיוונו את המפרשים והתייצבנו על ° 70 לרוח. בקדמית חדה של ° 40 היא מחזיקה הטייה יפה ולא חזקה מדי, ואילו באופן די מאכזב ב- ° 116 לרוח יציבות המפרשים נגמרת והספינה נכנסת לתנודות מחזוריות.
 
הפלגה במנוע
המנוע מתוצרת איטליה עבד שקט וחלק ואיפשר ליאכטה לנוע במהירות נעימה של 7-8 קשר. המדחף המתקפל העביר את הכוח בצורה טובה גם קדימה וגם אחורה. תמרונים שבצענו בתוך מרינת" Hythe " ברוחות חזקות לא הפריעו ל - Comet 38 להפגין יכולות טובות. רדיוס הסיבוב קטן ומאפשר לה להשלים תמרון בצורת הספרה 8 בשטח קטן יחסית.
 
סיכום
זוהי בהחלט יאכטה בנויה היטב, גימור מרשים עם ביצועי שיט טובים ומהירים. הפנים אומנם אינו מרווח כמו ביאכטות העממיות, אך היא מאורגנת חכם יותר. המדורים: מטבח, סלון, עמדת הניווט ועוד, מעוצבים ומתוכננים היטב. הרגשנו שהשירותים בגרסה הנוכחית היוו נקודת תורפה אך בגרסות האחרות הבעיה נפתרה. היתרון הגדול של ה Comet 38 מבחינת שיווק הוא עבודת העץ והגימור המדהים. אין ספק כי חזרתה של מספנתComet לשוק יהווה בוודאי תרומה משמעותית ליאכטונרים אשר מחפשים יאכטה קצת אחרת, יותר איכותית הבנויה טוב יותר מרוב היאכטות המוכרות. רשימת הציוד הייתה סבירה אך כאשר מסכמים את כל מה שבחנו מגיעים בהחלט למסקנה שה Comet 38 מהווה בהחלט קנייה טובה.
 
נתונים:
אורך - 11.48 מ'
רוחב – 3.74 מ'
שוקע – 1.6 מ' /2.01 מ'
שטח מפרש – 82.7 מ"ר
מנוע – לומברדיני 33 כ"ס/ ינמר 39 כ"ס (ציר)
דלק – 165 ל'
מים – 230 ל'
יחס משקל / אורך – 220
יחס שטח מפרש / משקל – 18.8
עיצוב – Group Finot
מספנה – Comar srl, Rome Italy
יבואן – סינרג'י ימאות בע"מ
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<