גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
seal 22
סיפורן של ה"סיל 22" – מחווה ליאכטות הראשונות בישראל
סיפורן של ה"סיל 22" – מחווה ליאכטות הראשונות בישראל
גליון 10
מאת אמנון בארי
המפרשית הבריטית סיל (Seal  22) מוכרת לכל מי שהיה מעורב בפיתוח ענף שייט היאכטות בראשית דרכו בישראל.
הסירה תוכנה ע"י אנגוס פרימרוז והוצגה לראשונה ע"י היזם, ג'ון בייקר בתערוכת הסירות של לונדון ב- 1970. הדגם, הניתן לתיאור כ"פולגסווגן- חיפושית" של היאכטות בשל עמידותו ואמינותו וכן בשל פשטות ההפעלה, צבר מוניטין במהירות, ובתוך 10 שנים יוצרו ושווקו כ- 400 סירות מסוגו. רובן ככולן מפליגות גם כיום באופן פעיל.
הסיל היא סירה בעלת דחי של 1.1 טון, אורכה 6.63 מ', (אורך קו מים 5.5 מ') ורוחבה 2.36 מ'. זו סירה מותאמת בעיקר לשייט חופי ועגינה במים רדודים שכן קיל הברזל (375 ק"ג) שלה ניתן להרמה ע"י מנואלה וכן גם להב ההגה. מיקומו של המנוע החיצוני "בבאר" הממוקמת בתא הירכתים, כך שבפועל ניתן ליהנות מיתרונות תפעול ואחזקה של מנוע חיצוני בעוד שבהפלגה ממונעת, הגוי הסירה נוח כמו עם מנוע פנימי. בהפלגת מפרשים ניתן לשלוף את המנוע מן הבאר, להניחו בתא הירכתים ולהקטין את הגרר (Drag ).
הסירה מתאימה מאד להפלגה משפחתית. למרות שמדובר רק ב- "Weekender ”, יש בה 6 מיטות (2 בתא החרטום ועוד 4 בסלון-ירכתיים), שירותים, כירת גז, כיור, שולחן וחללי אכסון רבים יחסית. אלמנט ייחודי הוא פתח הכניסה הרחב לקבינה היוצר מעין המשך נוח של הקוקפיט לתוך פנים הסירה. הכניסה הרחבה המהווה יתרון גדול בשייט משפחתי (במיוחד עם ילדים קטנים), יכולה להפוך לפחות נוחה במזג אויר רע, הדורש סגירה מוחלטת של הפתח ללא קשר פנימה.
 
הסיל בישראל
בהוויית השייט בישראל של שנת 1974, היו הסיל 22', בעלות השירותים וכירת הגז, הסירות החדשות הראשונות שזכו להיקרא בתואר "יאכטות". 10 מהן נרכשו ע"י ישראלים ישירות ממפעלו של בייקר בדרום אנגליה והושטו לישראל לאחר שהורכבו בקפריסין. בתוך זמן קצר גילו בעליהן של הסירות כי התנהגותן גם בים גלי מצוינת, וכי ניתן להפליג בהן ללא חשש לקפריסין ואף רחוק יותר.
למשפחת שפר החיפאית הייתה ה"סיל" הסירה המשפחתית הראשונה. השייט דני שפר אומר כי "תמיד שמורה לסיל שלנו חיבה מיוחדת. עבורנו, העובדה כי המשפחה כולה הייתה יכולה הייתה לישון – גם אם בצפיפות – בתוך קבינה סגורה, הייתה דבר גדול. בחמש או שש השנים שהחזקנו את הסיל ממש חיינו בסירה הזו, נהגנו להפליג כל חופשה או לקפריסין או למקומות כמו טנטורה, בהם לא הייתה בעיה לעגון בזכות הקיל המתרומם". דני מספר כי לפני כמה שנים פגש בפלמה דה-מיורקה את מרלו פרימרוז, אלמנתו של מתכנן הסיל, אשר סיפרה לו כי בין הדגמים שתכנן בעלה, הסיל 22 הייתה לדעתו הצלחתו הגדולה ביותר. לאחר מותו ניסתה האלמנה, שעודנה בעלת הסיל המקורית (מס' 0), לרכוש בחזרה את תבנית היציקה של הסירה אולם ללא הצלחה.
 
אגודת שייטי ה"סיל"
הפופולריות הרבה של דגם ה- "22 בבריטניה, המריצה את היצרנים לפתח דגמים מתקדמים יותר של "סיל", כאשר העקרונות נשארים זהים: קיל והגה מתרוממים. ברוח זו יוצרו ה"סיל סינבאד", "סופר-סיל 26", ו"סיל 28". מאוחר יותר הוקמה על בסיס החברה המקורית, חברת Parker Lift Keel Yachts שממשיכה לייצר גם היום דגמים נוספים של סירות שגודלן בין 21 ל- .35 רגל. פריחתו של הדגם הולידה אגודת שייטים פעילה (“Seal Sailing Association ") ובה למעלה מ- 300 בעלי סירות "סיל" ו"פרקר". האגודה עורכת עשרות אירועים, תחרויות ומשטים מידי עונה (כולל חציית התעלה ושייט לאורך חופי צרפת). ככל אגודה בריטית מכובדת יש כאן נשיא, קומודור, רכז טכני, רכז פרסומים וכו', רובם שייטים מבוגרים הלוקחים את תפקידם ברצינות שאינה מוכרת במקומותינו.
לנו, שייטי הסיל הישראלים מציעה האגודה אינספור עצות, יעוץ טכני, ספרי הפעלה של הדגמים השונים ומעל הכל גאווה בסירות הללו שבישראל כבר אינן מושכות את העין, אבל במימי הסולנט הן עושות חייל.
למתעניינים, שייטי סיל בעבר ובהווה, האגודה מפעילה אתר אינטרנט מפורט שכתבתו: http://www.sealasc.co.il .

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<