גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > יאכטות > sun fast 37
sun fast 37
יאכטת המפרשים החדשה של ג'אנו
Sun fast 37
גליון 8
 
מאת אבי שירה
קשה למצוא שייט שלא היה רוצה להשתתף בתחרות שיט בינלאומית, יוקרתית וגדולה, בין אם כשייט על אחד מכלי השיט המתחרים, או כצופה על החוף, העיקר לקחת חלק באירוע. אחת התחרויות הבינלאומיות הגדולות והיוקרתיות מתקיימת אחת לשנה באזור SOLENT אשר בדרום אנגליה ונקראת שבוע COWES . על מנת לאפשר לחובבי תחרויות השיט שהיאכטות שלהן אינן נמצאות באזור ליטול חלק באירוע המוזכר מעלה מחזיקה חברת הצארטרים הבינלאומית SUN SAIL צי של 40 יאכטות המיועדות להשכרה במקום.
תחילת הסיפור בשנת 1995, חברת SUN SAIL קיבלה לידיה 20 יאכטות להשכרה, הרעיון היה לתת ללקוחות את האפשרות לצאת לים ולהתחרות. צי היאכטות היה כולו מבית היוצר של JEANNEAU והדגם שנבחר היה SUN FAST 36 . היום מונה הצי 40 יאכטות זהות והוא מושכר במהלך כל העונה לתחרויות שבועיות כאשר עדיין שיא העונה הוא בתחרות המתקיימת בשבוע קאוס. לתחרות המתקיימת בשבוע קאוס נרשמים המשתתפים זמן רב מראש, ורשימת ההמתנה ארוכה ביותר. הופעה חוזרת באירוע זה היא סימן להצלחה וההוכחה היא שיותר מ – 50% מצי כלי השייט של SUN SAIL מאויש במהלך שבוע CAWES בצוותים החוזרים להשתתף שוב בתחרות.
חברת SUN SAIL לא החליפה את הדגמים הניתנים להשכרה מאז 1995 ולכן השנה לאחר שהדגם חגג את יום הולדתו התשיעי ולאחר שחברת JEANNEAU הציגה את הדגם החדש שלה הזהה בגודל ובקווים הכללים SUN FAST 37 החליטה חברת SUN SAIL לשדרג את הצי והזמינה 40 יאכטות חדשות לעונה המתחילה באביב 2002. כאשר מחליפים צי שלא אכזב ואשר הביא תוצאות ראויות לציון בשיוטים הרבים בו השתתף מתעוררת כמובן השאלה מה ההבדל בין שני הדגמים, איך מפליגה היאכטה החדשה יחסית לדגם ה – 36 שהיה מוצלח ביותר.
 
הישן OUT החדש IN
קל מאד למספנה מצליחה להביא ל"כאילו" שינוי על ידי שיפוץ קוסמטי של דגם קיים. שינוי כזה עשוי להביא לרווחים קלים מכיוון ש"כאילו" יצא דגם חדש לשוק, אך בעצם זו אותה הגברת בשינוי האדרת. ישנה תמיד אפשרות ליצר יאכטות מסוג CRUISER מגוף של יאכטות תחרותיות, וההפך. זוהי פשרה שאיננה מספקת את הצרכים. מספנת JEANNEAU לא נגררה לכיוון האמור לעיל בבואה להציג את הדגם החדש. חברת JEANNEAU אימצה את הדגם הקיים SUN ODYSSEY 37 שיוצר מראש כיאכטה המיועדת להשכרה באביב שנת 2000. השינוי המשמעותי שבוצע ב SUN ODYSSEY 37 הוא במערך המפרשים.
 
השינויים שהוכנסו הם:
התורן גבוה ב – 1.3 מטר.
המנור ארוך ב – 0.6 מטר.
המשולש הקדמי של הגנואה גבוה בחצי מטר.
התוצאה של כל שלושת הסעיפים הוא שטח מפרשים גדול יותר ב – 15%.
על מנת להחזיק את הלחץ שנוצר מהשינוי בשטח המפרשים הוכנסו שינויים גם בפנים היאכטה. התורן מתחבר ישירות לקיל, הקיל ולוח ההגה עמוקים יותר מאשר ביאכטה המקורית ובתחתית הקיל העשוי פלדה משקולת עופרת. שילוב המשפר את יציבות היאכטה. ההבדלים הנוספים בין שני הדגמים הינם מזעריים מחד אך מאידך כולם תורמים לשיפור ביצועי השיט של היאכטה בתחרויות. ניתן לאמר כי פרטי האבזור של הדגם SUN FAST 37 דומה לדגם התחרותי SUN FAST 37 יותר מאשר לאב הטיפוס SUN ODYSSEY 37 .
כמו:
מערך החיבל של המפרש הראשי ממוקם בקוק פיט ומצויד בטרוולר איכותי וכן מערכת כיוון נוחה לכיוון עדין.
הוינצ’ים ממוקמים במרכז הקוק פיט ולא בצידי היאכטה כך שאינן מהווים מכשול ומאפשרים לצוות תחרותי לאזן את היאכטה בנוחות. כל אבזור הסיפון הוא מתוצרת טובה : HARKEN או SPINLOCK . ההגה הוחלף ממוט היגוי לגלגל הגה. ל - SUN ODYSSEY היו מספר חסרונות כיאכטת השכרה, אשר הפכו ליתרונות במעבר ליאכטה תחרותית, והבולט שבהם הוא קוק פיט רחב ללא מקומות אחיזה, בשייט לתענוג זהו חסרון אך בתחרות הוא הופך ליתרון מכיוון שניתן לתמרן ולהסתובב בנוחיות.
 
הפלגת מבחן
הבדיקה האמיתית והנכונה של כלי שייט הוא כמובן בהפלגה. הבדיקה של הדגם החדש נערכה היכן אם לא בדרום אנגליה, במקום בו נערך מדי שנה שבוע COWES באזור SOLENT . בזמן ההפלגה מורגש ההבדל הגדול בין הדגמים. הדגם של SUN FAST 36 כבד בהיגוי, דורש תשומת לב מלאה של כל חברי הצוות על מערך המפרשים והספינקר בינהם, בדגמים אלו טעות בכיוון של המפרש תגרום לסטייה משמעותית של היאכטה מהנתיב הרצוי.
לעומתה ל - SUN FAST 37 יכולת היגוי טובה המאפשרת להגאי לאזן את היאכטה ביתר קלות. ההגה מגיב טוב, אך לעיתים הוא רך מדי ועלול לגרום להתעלמות מהתראות לאי תפקוד של לוח ההגה. היו פעמים במהלך ההפלגה שמד הזווית נע כמעט עד לקצה השני. בהפלגה במורד הרוח ברוח של 15 קשר עם ספינקר מחולק הורגש הפוטנציאל הטמון ביכולת התמרון ברוחות חזקות. בהתלבטות בין היגוי קל או כבד עדיף לבחור את ההיגוי הקל כיוון שכך קל יותר להרגיש את איזון היאכטה וקל יותר להשיט אותה ביעילות. למרות שהדגם החדש ה- 37 כבד ב – 200 ק"ג יותר, ההרגשה היא של הפלגה בכלי שיט קל יותר.
המסקנה המתבקשת לאחר ההפלגה היא כי בדגם החדש חושב יחס מפרשים נכון יותר יחסית להדחק כלי השיט ויחס זה גרם לכך כי היאכטה "תתנהג" טוב יותר מהדגם של ה – 36.
בהפלגת מנוע יש לציין את העובדות הבאות:
1. היאכטה מאובזרת במנוע פשוט של YANMAR 3 GM (28 כ"ס) או וולוו 29 כ"ס המספקים את כל הכוח הדרוש.
2. היאכטה כקודמתה ה-SUN ODYSSEY שקטה מאד ובעלת ציר סיבוב טוב יותר מאשר בדגם - 36.
על הסיפון השינויים קטנים, למעט העובדה שצוינה כבר למעלה כי סיפוני הצד הנקיים ממכשולים מקלים על עבודת הצוות בתחרות. היאכטה נוחה, בטוחה וידידותית לצוות התחרותי מחד ולצוות המשפחתי מאידך. ביאכטה תא שרשרת עוגן גדול בחרטום ומקום אחסון רב על הסיפון יחסית לגודלה וזאת יותר מאשר ביאכטות אחרות.
 
מגורים ומבנה
מבנה גוף היאכטה עומד בסטנדרטים הידועים של JEAUNEAU עיצוב הפנים דומה ביותר לגרסת 3 התאים של ה - SUN ODYSSEY המושבים בסלון הממוקם בצד ימין של כלי השייט הם בצורת U . בצד שמאל ממוקם שולחן הניווט וכן ספסל ישיבה נוסף. העיצוב חכם ויעיל אך רמת הגימור והסגנון לוקים בחסר. תא הירכתים הראשי והמקלחת הבנויה בו מרווחים. מבנה גוף היאכטה עומד בסטנדרטים הטובים של JEANNEAU עם גוף פיברגלס רב שכבתי וקשיח וחלקי שדרית הנותנים בסיס איתן לשאר חלקי היאכטה. שני הדגמים לא תוכננו ונבנו במיוחד עבור חברת הצ’רטרים SUNSAIL כיאכטות השכרה, אך העובדה כי אומצו ע"י חברת השכרה וכי השימוש ביאכטות היה תובעני העניק למספנה ידע וניסיון רב בזמן תכנון דגם חדש.
ניק פרטון מנהל SUNSAIL ב- PORT SOLENT - בסיס עגינתה של הפלוטילה בת 40 היאכטות מספר כי ליאכטות שברשותם חיים קשים. הן נמצאות בשימוש מסביב לשעון, מחליפות ידי שייטים כל שבוע ונחות באספנה רק 4 שבועות בשנה. בהתחשב בעובדה כי הן בשימוש רצוף כבר 6 שנים, אפשר לומר כי הן החזיקו מעמד יפה עם מעט מאוד בעיות בגוף או בחלקים המכניים. עיקר התיקונים שבוצעו במהלך השנים היו תיקוני אחזקה של חלקים משניים כמו סוגרי התאים והדלתות וכיו"ב.
הדגם הקודם (36), שהוכיח את עצמו מצוין, מסביר את העובדה כי הדגם החדש אינו שונה בהרבה. כפי שאומר הפתגם: "אם זה לא שבור, אל תתקן את זה".
לסיכום: במחיר התחלתי של 65,000 ליש"ט (ללא מע"מ), JEANNEAU ממשיכה לספק תמורה נאותה עבור העלות. מכיוון שדגם ה - 36 עדיין נחשב כדגם מצליח, יפה עשתה המספנה שלא ניסתה להמציא את הגלגל מחדש. קשה להמשיך את הקו שהותווה ע"י ה- 36, אבל עם הביצועים הטובים יותר של ה- 37, היא תעלה חיוכים רבים על פניהם של הרבה צוותים בעתיד. אין לי ספק כי תפגשו הרבה יאכטות מדגם זה כבר השנה.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<