גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > יאכטות > יאכטה, ועוד סירה בפנים!
יאכטה, ועוד סירה בפנים!
אם לשפוט לפי קבלות הפנים על הרציפים הרי ה- 40 TRAGA הולכת להיות קלף מנצח. אפילו הציניקנים המושבעים של רציפי המרינה יהיו מוכנים להודות שהיא נראית טוב. תמהיל של קווים מעודנים עם קוק-פיט מפנק המאובזר עם יותר אוחזי משקאות מאשר קיימים במכונית קדילק.
יאכטה, ועוד סירה בפנים!
גליון 4
 
שרות כחול
אחד המאפיינים המובהקים של "יאכטות על" היא האפשרות להכניס את סירת השירות – הדינגי לבטן היאכטה. בדרך כלל מאחור. בגדולות שבהן הסירה שוכנת לצד אחיותיה, כאשר לכל סירת שירות שימושים משלה: סקי מים, קשר עם החוף או הורדת הגברת והאדון לחוף יבשים כאשר הם לבושים במיטב מחלצותיהם, בדרכם למסעדה. הרעיון שליאכטה של 41 רגל (12.6 מטר) עם הדינגי בתוכה, נשמע עד עכשיו כדמיוני אבל רבותיי ההיסטוריה כבר כאן! ואת ההיסטוריה הזאת עשו מעט יצרניות של יאכטות ואחת מהן פיירלין (FAIRLINE ) מאנגליה . עם הספורט קרוזר החדשה שלה 40 TRAGA הכוללת את ה"אלמנט" – הדינגי בפנים.
אם לשפוט לפי קבלות הפנים על הרציפים הרי ה- 40 TRAGA הולכת להיות קלף מנצח. אפילו הציניקנים המושבעים של רציפי המרינה יהיו מוכנים להודות שהיא נראית טוב. תמהיל של קווים מעודנים עם קוק-פיט מפנק המאובזר עם יותר אוחזי משקאות מאשר קיימים במכונית קדילק. חלונות הצד של דגמי ה- 37 ו- 48 של פיירלין הוחלפו בדגם זה בחלונות אליפטים קונבנציונליים יותר. אפילו הקשת האחורית עם המכ"ם המורכב עליה משתלבת יפה בקו הכללי. אך זו אינה שאלה של קווי עיצוב חיצוניים בלבד. פיירלין הצליחה באמת להביא דגם זה לרמת גימור גבוהה גם בפרטים הקטנים, המשתלבים בהידור הכולל של היאכטה.
מגורים
כבר בירידה מהמדרגות לסלון אתה מתרשם מהמאמץ הגדול שהושקע במגמה לייצר כלי שייט ברמה גבוהה. השילוב בין תאי המגורים בחרטום ובירכתיים ימצא חן בעיני יאכטונרים רבים. באמצעות הסלון המפריד בינהם, יכולים הבעלים ואורחיהם לישון מבלי להפריע אחד לשני. תא האורחים בירכתיים מבטיח תנאי שינה לזוג או 2 אורחים כאשר ניתן להפוך את שתי המיטות הבודדות למיטה זוגית באמצעות חיבור חיצוני. גובה העמידה בתא המגורים מוגבל לתא הבעלים בחרטום בלבד. בחדרים האחרים גובה הסיפון מעל המיטות מבטיח שלא תתקע את הראש בתקרה כאשר תתיישב באופן פתאומי. התא הקדמי מאובזר במיטה זוגית אובלית (ISLAND BAD ), היאכטה אותה בחנו הייתה מאובזרת במערכת C.D המותקנת בתוך ציפוי העץ של מחיצת החרטום. מעל המיטה הותקנו כונניות סגורות מכל צד. שטח האחסון הגדול הוא מתחת למיטה המתרוממת בעזרת בוכנה הידראולית.
שתי מגירות בירכתי המיטה נראות במבט ראשון כפתרון נוח עד שמסתבר שצריך להרים את המיטה כדי להגיע אליהן. ארון בגדים תופס את שלושת רבעי המיטה הקדמית. משני צידי המיטה מותקנת כוננית העשויה עץ כאשר בהמשכה מראה בגובה שלושה רבעים ומתחתיו מגירת כיס לצורכי האיפור עם גימור יפיפה. אלמנט גלי דקורטיבי מנירוסטה הקבוע בתקרת הסלון ונימשך אל תוך תא המגורים משלים את המראה המהודר.
דלת שניה בדופן ימין מובילה לחדר השירותים. השירותים קומפקטים. גובה חדר השירותים קצת פחות מ 1.8 מ' אך הם מתוכננים היטב. דלת המראה הנפתחת מעל הכיור, מחליקה ומאחוריה מדפי אחסון וזאת במקום שתסתובב ותתפוס מקום בחדר. מתחת לכיור ארון אחסון נוסף. המקלחת התופסת את רוב השטח, עגולה ואופיינית ליאכטות של פיירלין ונסגרת ע"י מחיצה שקופה הנעה על גבי מסילה אטומה. האמת היא שבזמן מקלחת במקלחון כזה אתה מרגיש קצת כשחקן על בסרט מלחמת הכוכבים.
נדגיש שגובה המקלחת מוגבל וסגירת המקלחון עלולה ליצור קצת אי נוחיות אצל אנשים שמורגלים במרחב גדול יותר.
הסלון והמטבח הם בהחלט היהלום שבכתר. העיצוב הפנימי הם דוגמה לעיצוב וגימור אשר נועדו לתת נוחות מכסימלית עם עיצוב מהודר. השולחן עשוי מעץ טיק הבנוי מסביב למתקן אחיזה לכוסות עשוי ממתכת. הספה בצורה U נוחה לישיבה, מתחתיה מקום אחסון אשר אין צורך לפרק את כל הריפוד כדי להגיע אליו.
זה לא אומר שהתכנון והעיצוב של פיירלין נקי מטעויות. בניגוד לעיצוב האלומיניום המעודן בתקרה ולמסגרות העץ היפיפיות של הדלתות עשויות מסגרות האשנבים החיצוניים (HATCHES ) מאלומיניום זול עם ציפוי אנודיז. הניגוד כה גדול שנידמה שאשנבים אלו נעשו במחשבה מאוחרת של רגע אחרון. מסגרת האשנב הקבוע ברצפת הסלון והמוליך לאחסון תת סיפוני , עשויה ממתכת אל חלד מלוטשת ושומרת טוב יותר את הקו הכללי של העיצוב. הדלתות הן בגימור עץ יפיפה ומוגנות ע"י פסי גומי לסגירה שקטה ואטומה. המטבח מתוכנן בקפידה ועל מנת להגדיל את שטח העבודה בו יוצרו כיסוים מתאימים לכיורים ולכיריים, אך לא תוכנן מקום אחסון מתאים לכיסוים אלו. לכיריים שתי להבות בלבד, בקיצור אינן בנויות לבישול ארוחת ערב רבת משתתפים. יתכן שזה ההסבר למיקום מחזיקי המשקאות הרבים באמצע שולחן האוכל בסלון ועל השולחן בקוק-פיט. מסיבות שתייה לא מחייבות בישולים רבים.
 
הסיפון
מטבע הדברים הסיפון הוא המקום בו מתרחשת רוב הפעילות. תוכל להושיב בו בנוחיות את חבריך ולוודא שלכל אחד מהם מתקן להנחת כוס המשקה שלו. מיטת השיזוף הגדולה בירכתיים ניתנת להקטנה לצורך יצירת ספת ישיבה נוספת . אחת הבעיות שנתקלנו בהן היא המעבר מהקוק פיט לדופן או לחרטום.
ברגע שעברת את הדופן, ההרגשה על הסיפון בטוחה עם תפסי אחיזה נוחים ומעקה פלדלת אל חלד הבנוי היטב. יציאה מהקוק פיט מחייבת סיבוב מסביב לקשת המכ"ם תוך מעבר במיפתח צר מאוד אשר רצפתו עשויה באופן המונע החלקה. תפס האחיזה על קשת המכ"ם בנוי הפוך. פיירלין כבר הודיעו לנו כי תקלה זאת תוקנה מגוף מספר 2 שלהם.
 
הפלגה וביצועים
כיף לשלוט ב 40TAGRA . יצאנו מ CALA D’OR אשר בחוף הדרומי מזרחי של מלורקה (האיים הבלארים) אל ים בדרגת בופור 5 , עם גלי גיבוע (סוול) ארוכים ועליהם כרבולות גלים הנשברות ברוח.  ההשפעה היחידה שהייתה לתנאי הים הייתה הורדת המהירות ל 32 קשר. לעיתים עשינו 36 קשר. שטנו תוך התאמת הברך (OUT DRIVE ) למעלה כדי להבטיח סיבוב מהיר במקרה של התחרטמות תוך ירידה מגל. פיירלין טוענים שהגיעו עם ה 40 TRAGA ל - 37.8 קשר בים שקט לחלוטין.
הראות מעמדת ההגה טובה. גם דרך השמשה הראות נשארה טובה. ניתן לצפות מעל השמשה גם בעת ישיבה בכורסאות ההגה תוך השענות לאחור. למרות שלוח המחוגים קצת רחוק ניתן לקרוא היטב את מד סיבובי המנוע (טורים). התראות חום ולחץ שמן ניתנות לבדיקה נוחה. מד זווית הברך (OUTDRIVE TRIM ) נימצא מאחורי ההגה ונוח לצפייה. שקע V 12 מונח בצידו הימני של ההגה ומאפשר התקנת G.P.S נוסף או טלפון סלולרי בדיוק במקום שצריך אותם.
דעתי בנושא עמדת ההגאי מתמקדת במושב. למרות שניתן להזיז את המושב קדימה ואחורה לשיפור מצב הישיבה הרי שהמגביה הנמצא מתחת לכיסא לוחץ על רגל ההגאי במיוחד כאשר מכוונים את המשענת אחורנית. חבל שהמתכננים לא התקינו כיסא מסתובב, כי אז ניתן היה לקבל כיסא נוסף בקוק- פיט. לגבי ההיגוי עצמו גם כאשר הספינה מבצעת שני סיבובים צמודים סביב עצמה, נישאר עדיין מספיק כוח במערכת ההגה , להיגוי בעזרת אצבע אחת.  ה 40 TRAGA מתנהגת כסירת סקי בלי שום אכזבות. ניסינו ככל יכולתנו להקפיץ או להחליק את היאכטה אולם ללא הצלחה למעט בקצה הגל בשאר המקרים הנחיתה לאחור הייתה שקטה ורכה.
קביעת מהירות השיוט (CRUISING ) הייתה קשה. לדעתי המהירות היא היכן שהוא בין מירב סיבובי מנוע בהתאמה למהירות של 25 קשר. לדעתי זאת יאכטה שתכתיב את מהירות השיוט שלך בשל ביצועי צריכת הדלק יותר מאשר שיקולי אי נוחות או שיקולים מזדמנים אחרים.
 
מנועים
שני מנועי וולוו פנטה KAD44PEDC/DP , HP 280 ב 3,000 סל"ד, 6 צילינדרים 3.6 ליטר טורבו פרופ, הנעה באמצעות DUPROPOUT DRIVE , מדחפי 4B . הרעש בתוך היאכטה, במהירות התחלתית של 3.5 קשר ומדחף חרטום (חזק מספיק כדי להתגבר על רוחות רציניות כמובן לא על רוחות סערה). למרבה הפליאה נישאר נמוך גם בזמן שהברך היה בזוית מכסימלית (TILT MAX ) .
 
מערכות וגוף
טוב אז הגיע הזמן לדבר על הסיבה העיקרית שבגללה בחרנו לכתוב על ה 40 TRAGA - הסיבה הינה אפשרות אחסנת סירת השירות בתוך היאכטה. המהנדסים של פיירלין עמלו קשה כדי למצוא פתרון נדיר לאחסון סירת שירות ביאכטה בגודל כזה. אך מה הטעם בפתרון זה אם בגללו לא ניתן לבצע במנוע טיפולים שוטפים אפילו כמו החלפת פילטרים בחירום. יצאנו לבדוק את הנושא. הכניסה לחדרי המכונותהינה ממרפסת השיזוף בירכתים. זהו רעיון טוב המאפשר כניסה לחדר המנועים בלי צורך להזיז רהיטים או שטיחים. לשמחתנו הכניסה נוחה לאכזבתנו הטיפול במנועים יכול להיעשות רק תוך כדי כריעה לא נוחה.  מפרידי המים וברזי הדלק נמצאים על המחיצה הקדמית של חדר המנוע במקום המאפשר צפייה ובדיקה . כל זאת במנוע השמאלי כשסירת השירות תופסת חלק גדול מהנפח המתוכנן לו ביאכטות אחרות. בתא מנוע זה יש בקושי 27 ס"מ עד שראשך חובט בתקרה (שהיא קרקעית תא האכסון של סירת השירות). לבדיקת שמן מרווח זה מספיק אבל הוספת שמן הופכת למבצע רציני. בכל אופן מהנדסי פיירלין הוסיפו אשנב בתחתית תא האחסון של הדינגי כדי להפוך את העבודה במנוע לנוחה יותר. כאן נוצרת בעיה: שימוש באשנב זה מחייב הוצאת הסירה . אז אם אין אפשרות לבצע במנוע בדיקות בסיסיות או טיפולי חירום כמו החלפת פילטרים אז מה הטעם בהכנסת סירת השירות לתוך היאכטה. הגישה לקדמת תא המנוע מוגבלת גם היא. תא המנוע בכללותו איננו מספק כפי שהוא אמור להיות ביאכטה בגודל כזה. תוספת של מדרגה נוספת בכניסה לתא המנוע הייתה מתקבלת בברכה. יתכן שפיירלין יתקינו זאת ביאכטות הבאות.
מבחוץ הכניסה לתא אחסון סירת השירות נח ביותר. סיפון השיזוף מתרומם כולו על זרועות הידראוליות. לא הייתי שבע רצון מידית ההרמה ונימסר לי כי ביאכטות הבאות היא שונתה והוחלפה. השקת סירת השירות (2.7 מ') פשוטה. מושכים את הסירה החוצה על גבי מתקן השקה עשוי פלדת אל חלד, הרמת חרטום קלה והסירה גולשת למים. הרמת הסירה מהמים גם היא נוחה וקלה.
לסיכום : מטרת אחסון סירת השירות הושגה באופן אלגנטי בלי לפגוע בביצועי היאכטה כספורט קרוזר מהודר.
מקור : MOTOR YACHT
 
חברת פיירלין, שהיא אחת מחברות יצרני יאכטות מנועים המובילות באירופה, השקיעה מאמץ גדול בהשקת דגם ה 40 רגל (12.5 מטר) שלה. קרוזר ספורטיבי עם אפשרויות לתא אחסון לסירת השירות. הם שיפרו בכל מקום אפשרי. המתכננים בילו שבועיים על היאכטה לפני שאפשרו לבדוק אותה. התוצאה היא כלי שייט יפה עם מערכת אחסון סירת השירות הטובה ביותר שנבנתה עד כה, לגודל כלי שייט כזה. גם מבחינות אחרות ה – TARAGA היא מענגת. טיב ואיכות הרהוט והאבזור הפנימי ראויים לציון . במים ה – TARAGA היא קלאסית – מהירה, נותנת הנאה בנהיגה ו"אחיזת המים" (RIDE ) שלה טובה בהרבה ממה שמצופה מיאכטת ספורט קרוזר בגודל כזה.
ראו הוזהרתם: רשימת ההזמנות לדגם זה סגורה עד סוף השנה הבאה. זה אולי מאפשר להבין כי לפתרון שמציע דגם כלי שייט כזה מחכים כבר זמן רב.
בהנחה שאתה לא מאלה המטפלים לבד במנוע, ובהנחה שאתה לא מאלה הרוצים חבורת אורחים גדולה על מנת להכין להם ביאכטה פיצה ענקית אז ה – 40 TARAGA בהחלט מתקרבת לראש רשימת היאכטות האפשריות שלך.
 
פיירלין טרגה (TRAGA 40 ) נתונים:
אורך כללי 12.65 מ'
אורך גוף 12.29 מ'
רוחב 3.66 מ'
הדחק DISPLACEMENT ) 8 ) טון לגוף לא מועמס
8.9 לגוף מועמס
שוקע 0.97 מ'
גובה מעל פני המים 3.83 מ'
קיבולת דלק 746 ליטר
קיבולת מים 300 ליטר
מהירות מקסימלית 31.7 קשר טווח 170 מייל ב 3650 סיבוב לדקה.
מהירות שיוט 29.2 קשר טווח 192 מייל ב 3400 סיבובים לדקה.
מחיר לצרכן באנגליה החל מ 192,141.00 לי"ש
מחיר הכלי שנבחן עם תוספות 198,920.00 לי"ש
מתכננים אולשינסקי וצוות התכנון של פיירלין
תקן כשירות אנגלי B (ל 12 איש)
מהירות שיוט 27 קשר
מהירות מכסימלית 31.7 קשר
 
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<