גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > יאכטות > מועדון שייטים כרמל
מועדון שייטים כרמל
על שיוטי הדגם הבין לאומי E-22 במועדון החיפאי
מועדון השייטים כרמל
גליון 14
 
מאת טומי פרידנר
היסטוריה
בשנת 1965 פורסם בירחון יאכטות הזמנה לתכנן סירת קיל (KEELBOAT ) אולימפית המיועדת ל- 3 אנשי צוות לפי מפרט של ה-IYRU המטרה הייתה החלפת סירת הדרגון באולימפיאדה. סקיפ אצ'ל מתכנן יאכטות ובונה סירות מקונטיקט ארה"ב נרתם לנושא, תכנן ובנה סירה שעמדה בדרישות ה – IYRU וקרא לה SHILLALAH . בשנת 1966 הועברה הסירה לקיל בגרמניה לסדרת תחרויות. בתחרויות אלו השתתפו גם כלי שיט מהדגמים הבאים : ,KOBOLD , ANDER , THRICH CONQUEROR , SOLING .
נערכו 10 שיוטים וב- 8 מתוכם זכה סקיפ אצ'ל עם סירתו, אולם מאחר והתעורר ויכוח בין השופטים הוחלט לערוך תחרות נוספת בגרמניה בשנת 1967. לתחרות הזאת הוזמנו 2 דגמים נוספים מסוג 5.5 מטר ודרגון. סקיפ אצ'ל בנה סירה חדשה מפיברגלס כאשר הוא משתמש בסירתו הקודמת מעץ כתבנית. הסירה החדשה הועברה שוב לגרמניה לסדרה של 13 שיוטים שמתוכם הפעם הוא מנצח ב 10 והדרגון מגיעה אחרונה בכל השיוטים.
למרות כל זאת וכנראה כתוצאה מלובי חזק נבחרה הסולינג להיות הסירה האולימפית שתחליף את הדרגון. לאור הביצועים היוצאים מהכלל של ה HSILLALAH בסדרת התחרויות התעוררה בארה"ב התעניינות גדולה בקרב שייטים רבים ומספר שבועות לאחר שהסירה חזרה לארה"ב הוזמנו אצל סקיפ אצ'ל 12 סירות.  בשנת 1972 אישר ה –IYRU את הסירה והדגם כ-ONE DESIGN ואת חוקת הדגם. הדגם החדש נקרא 22E - מאחר וקו המים שלו הוא 22 רגל והוקם ארגון ETCHELLS 22S .
משנה לשנה גדל מספר הסירות בארה"ב ובעולם. כיום ישנן כ-1500 סירות ב 50 ציים בכל העולם כולל 6 סירות בישראל.
צמרת השייטים העולמית מתחרה ב 22 -E : RUSSELL COUTTS , DENNUS CONNER המוכרים מהאמריקאן קפ ועוד רבים אחרים. לאחרונה תוך כדי תחרויות האמריקאן קאפ הנערכות בניו זילנד השתתפו חלק מהשייטים הנ"ל באליפות העולם של האצ'לים שנערכה באותה עת באותו אזור.  המוטו של הדגם הוא שהסירה תהיה עממית ומיועדת לכלל השייטים ולא רק לעשירים ובעלי יכולת כלכלית בלבד. הדבר נשמר באדיקות יתר בחוקת הדגם.
עד היום משתתפות באליפויות עולם של הדגם סירות בנות 20 לצד סירות חדשות והתוצאות אינן מאכזבות. בכל שנה מתקיימת אליפות עולם באחת מהמדינות שיש בהם צי מעל 60 סירות ולוקחות חלק באליפות כזאת כ 70 סירות.
 
נתונים כלליים:
אורך – 9.2 מטר
רוחב – 2.1 מטר.
קו מים – 6.7 מטר.
עומק – 1.4 מטר
משקל – 1.56 טון
 
E-22 בישראל
בשנת 1983 רצחו מחבלים פלשתינאים 3 שייטים ישראלים במרינה של לרנקה. אסתר וראובן פלצור חברי מועדון שייטים כרמל וחברם אברהם אבנרי זיכרונם לברכה. מועדון שייטים כרמל החליט להנציח את זכרם של אסתר וראובן פלצור ז"ל מהוותיקים בחברי המועדון ולשם כך נאסף כסף מהחברים והוקמה קרן פלצור.
לאחר מספר שנים של העלאת רעיונות לדרך שבה יונצחו הוחלט לקנות בכספי הקרן 2 סירות שיקראו אסתר וראובן ויתנו ביטוי לאהבת הים שהייתה בהם.  לצורך כך נרתם צבי זיבלט לחפש סירה אטרקטיבית בעולם והוא שמצא ובחר בדגם האצ'ל.  מכאן ואילך הצטרף חיים ארנון ז"ל לעניין ורתם סביבו כ – 20 שייטים נוספים מהמועדון שהביעו את רצונם לרכוש מספר סירות נוספות.  חיים יצר קשר עם איתן קידר בנו של יורם קידר ששהה באותה עת באוסטרליה ובעזרתו היוצאת מהכלל ולאחר מספר חודשי חיפוש נקנו 6 סירות זהות מבחינת שנת יצור.
באפריל שנת 1995 הגיעו 6 הסירות למועדון השייטים כרמל.  2 סירות אצ'ל השייכות למועדון שייטים כרמל הונצחו ונקראו האחת אסתר והשנייה ראובן. 4 הסירות האחרות הן בבעלות פרטית. יחד עם הסירות נרכשו באוסטרליה גם עריסות מיוחדות על גלגלים על מנת לאפשר אספנה יבשה לסירות לאחר כל תחרות.  נרשמנו גם כחברים באיגוד האצ'לים העולמי הנמצא בארה"ב והדגם הוכר גם בישראל לשמחת הנהלת הדגם.
רובם של השייטים בדגם הם שייט דרגון ויאכטות לשעבר ומקצתם שייטים חדשים שהתלהבו מהסירה. מדי שבועיים נערכות מספר תחרויות במפרץ חיפה, אחת לשנה אנו עורכים את אליפות ישראל בדגם. כמו כן מתקיימות תחרויות על שמו של חיים ארנון ז"ל ועל שם משפחת פלצור ז"ל.  כבר בשנת 1996 יצא צוות שייטים ראשון מישראל לאליפות העולם שהתקיימה באנגליה. חברי הצוות היו: חיים ארנון ז"ל, טומי פרידנר ודוד שולמן. בשנת 2001 יצא צוות שני לאליפות העולם שהתקיימה בארה"ב: שמשון ברוקמן, שמואל רוסמן, עזי ביליק ואסף שולמן.
האצ'ל הן מפרשיות מהירות ואטרקטיביות ביותר, מתוחכמות לתפעול, ללא כל אלקטרוניקה , אין בהן כננות, אין צמצום מפרשים, הכל מתוכנן ובנוי על מערכות רווחי כח ושיטוח מפרשים. אנו מבצעים שיוטים בסירות ברוחות של עד 30 קשר וההנאה בהפלגה ובתפעול הסירות היא רבה.  כיום לאחר שבע שנות פעילות בישראל לא הצלחנו לממש את הפוטנציאל כפי שקיווינו. עד כה הצלחנו להכניס 3 שייטים צעירים כדור המשך לדגם: אסף שולמן, סיוון פרידנר וסער רוסמן, אולם את מצבת הסירות לא הצלחנו להגדיל.
שייטים המעוניינים להפליג איתנו להפלגת ניסיון מוזמנים ליצור קשר עם טומי במועדון כרמל.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<