גליון כחול 86 
AZIMUT 86S

azimut 86
AZIMUT מגבירה מהירות
גליון 25
דאג פייק (Dag Pike ) כתב הMotor Boat- האנגלי ניסה עבורינו את שתי הגרסאות. הוא חזר משולהב.
כלל אצבע בניסוי כלי שיט אומר לקבל את מה שמציעים לך. אך כאן היה משהו שונה לחלוטין: לא סתם יאכטה חדשה, אלא שתיים - שתי יאכטות מנועיות מהירות, מאותו הסוג, אך מצוידות במערכות הנעה חלופיות.
ה - S86 היא הכניסה הראשונה של Azimut לעולם ביצועי העל. ליצרן איטלקי זה יש כבר מוניטין טובים כבונה יאכטות מנועיות, החל מאורך של 12 מטר (39 רגל) ומעלה, אך במקביל לדרישת השוק למהירות גבוהה יותר, החליטה Azimut שהגיע הזמן לקרוא תיגר על עליונותם של יצרנים כגון Pershing ו- Sunseeker , בנושא ביצועי שיא של תמרון ומהירות.
שני היצרנים האחרונים מציעים את עיצוביהם עם "הנעת Arneson ", כמערכת ההנעה הנבחרת להשגת ביצועי עילית. עבור חברת Azimut , הידועה כחברה מתקדמת מאוד במונחים של חדשנות ופיתוח, הייתה זו הזדמנות מושלמת לערוך מחקר בתחום יאכטות הסילון (ג’ט) ולהגביר עד כמה שניתן את בידול המוצר שלה לעומת זה של המתחרים.
האפשרות להשוואה מיידית בין שתי מערכות הנעה שונות ליאכטות מהירות היא לא משהו שמתאפשר כל יום. אף על פי כן, גישתה המוקפדת של Azimut בתכנון ובעיצוב יאכטות, מצביעה על מחויבותה לבניית יאכטות בעלות שתי מערכות הנעה - לא רק כדי שתוכל לערוך ביניהן השוואה לשביעות רצונה המלאה, אלא גם על מנת שיהיה באפשרותה להציע את שתי החלופות ללקוחותיה.
לפני עריכת הניסוי בשתי המערכות החלופיות, חשוב לתאר את ה - S86 : יאכטה מנועית בעלת עוצמה, עם סידורי נוחות יוקרתיים, ממש כפי שניתן לצפות מיאכטה בסדר גודל כזה.
ביאכטה זו שלושה חדרים, כולל סלון מרהיב וחלונות גדולים בגוף היאכטה - עיצוב שהוא חידוש של Azimut - היא מציעה שיט בסגנון יוקרתי. פרופיל היאכטה נמוך וצר, וכולו משדר ביצועים. מנועי הדיזל הכפולים, 2,000 כ"ס 16V2000 MTU , מציעים מהירויות העולות בהרבה על 40 קשר - סטנדרטים גבוהים בהחלט מאלה המקובלים בשיט יאכטות.
בהשוואה ליאכטות הקרוזינג של Azimut , דומה השיט בגרסה ספורטיבית זו להבדל שבין מכונית ספורט למכונית משפחתית. הגוף של המכונית הספורטיבית נוטה להיות יציב יותר, וכך גם כאן. החספוס המורגש בשיט ביאכטה זו, מאפשר תחושה נעימה במיוחד במהירויות שמעל 30 קשר ומעניק תחושת ביצועים גבוהה יותר; גם אם יהיו כאלה שיזדקקו לפרק זמן נוסף כדי להתרגל אליה, מספקת חוויה זו את הריגוש של סירת מירוץ לכל דבר.
כדי להסביר את חוויית השיט, יש צורך להסתכל על עיצוב גוף היאכטה, שהוא בצורת V עמוק, בסיסי, עם דופן בשיפוע של 12.1 מעלות. בהבדל מיאכטות רגילות בעלות אותו העיצוב, ניחנה יאכטה זו במעקות הגנה בולטים ובקורות חיבור בעלות פני שטח רחבים ושטוחים, המחברות בין הדפנות לגוף היאכטה. כל אחת מהן ברוחב 25 ס"מ (10 אינץ’), וביחד הן מייצרות משטח הרמה טוב להתיישרות, המאפשר לגוף היאכטה להחליק בקלות. "המחיר" הוא בכך שעיצוב זה מאפשר גם לגלים משטח רחב ושטוח, וצורת ה-V הרדוד יחסית של גוף היאכטה אינו מקנה אותה הרגשת ריכוך והגנה הקיימת ביאכטות בעלות גוף עם עומק רב יותר.
את עיצוב היאכטה, הטילה Azimut על סטפנו ריגיני, מעצב עתיר ניסיון. המבנה העליון מעוצב בצורת "סנפיר הכריש" שהפך לסימן ההיכר של Azimut ; מעליו גג שיזוף ענק הגולש אל עבר תא הניווט, ואל פתח הסלון. בחלקו האחורי של הסלון נפתחת דלת רחבה המקשרת אותו עם תא הניווט ויוצרת בכך חלל פתוח אחד גדול, הנפרש אל מיטת שיזוף שמעל סירת העזר ואל מערך רהיטי תא הניווט: שולחן גדול, בר וספה נוספת. כל מה שדרוש לכם לבילוי במרחב הפתוח נמצא כאן.
מתחת, חדר השינה הראשי המרהיב, עם חלונות צדדיים גדולים ופינת ארוחת הבוקר. כל אלה מוסיפים ממד חדש ליוקרה. כאשר שטים במהירות גבוהה, כמעט שאפשר לראות את הדגים חולפים ליד, מראה שעלול היה להסיח את הדעת מרמת העיצוב והנוחות הגבוהה של האביזרים - כמעט, אך לא ממש. צמד תאים אחד או שניים וחדר האורחים הקדמי משלימים את תמונת המותרות.
העיצוב - הן בתאי השינה והן בסלון - הוא בדגש מודרני קליל. בדי ריפוד שולטים במקום חיפוי עץ, והאלמנט האופקי ניכר. בסלון, השתמש המעצב בשולחנות ובדלפקים כדי לחלק את החלל שעמד לרשותו לכמה חפינות ישיבה. כל אביזרי הנוחות ישנם כאן, כולל מכשיר הטלוויזיה עם מסך פלזמה, המתרומם מבסיסו ומתכוונן מול פני הצופים.
תא הפיקוד מושך את העין, מעוצב בעור ועץ בגווני חום. שלושת מושבי הפיקוד, מצופים עור ומוצבים מול מערך של צגים אלקטרוניים. בנוסף למכ"ם הרגיל ולמפה האלקטרונית, יש כאן צג תצוגה ובקרה ייחודי ל-Azimut , ובנוסף שני צגים המיועדים עבור מנועי ה- MTU . מתגי הבקרה ממוקמים היטב; בנוסף לידית בקרת הניווט בגרסת יאכטות הסילון (ג’ט), ישנה בקרה למדחף הקדמי ולמדחף האחורי בגרסת Arneson .
בגרסת ה-Arneson ובגרסת הסילון כאחד ממוקמים המנועים במבנה חוסך מקום מתחת לסירת העזר. תאי אנשי הצוות נמצאים בקדמת היאכטה, המבנה המקובל הוא של ארבעה תאים, כשבתוכו משתלב גם המטבח. בגרסה החלופית של שלושה תאים, מועבר המטבח קדימה לתוך תאי המגורים. בשתי התצורות, התקשורת בין המטבח שבסיפון התחתון, לשולחן האוכל שבסיפון העליון יכלה להיות קלה יותר.
וכעת אל התוצאות הסופיות: גרסת ניסוי אחת הותאמה להנעה הקדמית מסוג Arneson המחוברת ישירות למנועים, בעוד שהגרסה השנייה הותאמה למנועי הסילון מסוג Hamilton . בגרסת מנועי הסילון קיימת תוספת משקל, בחלקה עקב העובדה שיחידת ההנעה כבדה יותר, אך גם בגלל שהמים הנמצאים בתוך מערכת ההנעה ביאכטה מחושבים כחלק ממשקל היאכטה, כאשר מחשבים את ביצועיה. המחיר עולה כשבוחרים בגרסת הסילון, אך תמורת זאת תקבלו מערכת בקרת ניווט - אופציה שכדאי מאוד לשקול אותה.
ראשית, יש לשקול את נתוני הביצוע. לא קל לערוך כאן השוואות ישירות, כתוצאה מניסויי השיט, מאחר שבגרסת Arneson התחתית לא הייתה נקייה וצימדת ים הייתה דבוקה לתחתיתה, לכן היא לא יכלה להפליג במלוא היעילות. Azimut טוענת למהירות מירבית של 46 קשר בגרסה זו של ה - S86 , קרוב למה שניתן לצפות מיאכטה במשקל כזה ובעוצמה כזו. היאכטה הגיעה לריחוף במהירות והיא ניתנת לשליטה מלאה במהירות גבוהה - אם כי השיט היה די מפרך במהירויות שמעל 40 קשר.
בהשוואה אליה, הייתה גרסת הסילון (ג’ט) התגלות של ביצועי על. היא התיישרה באותה הקלות של גרסת Arneson והגיעה למהירות מרבית של 45 קשר, קרובה לזו של גרסת Arneson . ההבדל העיקרי היה בהאצה של יאכטת הסילון, אשר הוסיפה ממד חדש לביצועי העל, והעדר כמעט מוחלט של רעידה, עקב השיט החלק בדומה לזה של טורבינה, ביאכטת הסילון. ההאצה נמשכה עד שהגיעה למהירות המירבית, בעוד שההאצה בגרסת Arneson דעכה לאחר שהגיעה ל-40 קשר.
היבטים אלה בלבד אין בהם כדי להצדיק את תוספת המחיר, אך יכולת השליטה ביאכטה מהווה טיעון משכנע לשימוש בגרסת הסילון. במהירות הגבוהה הייתה התגובה לבקרת ההיגוי ולבקרת ההאצה מיידית – כמעט ללא הסחה או "זריקה". שלא כמקובל ביאכטות סילון, שמר גוף היאכטה על יציבות הכיוון, ללא כל צורך בסנפירים בתחתית; זה היה אחד היתרונות בקיומם של משטחי חיבור רחבים, שהגבירו את האחיזה במים. חווינו גם יכולת בלימה מופלאה של הסילון, שאפשרה ליאכטה עצירה מלאה, בתוך שלושה אורכי יאכטה, ממצב של מהירות מלאה. יש להזהיר את הנוסעים כאשר אתם מתכוננים לעשות זאת.
גרסת הסילון הייתה מרגשת לשיט וזהו היבט חשוב עבור אנשים הקונים יאכטה בעלת ביצועי על. הם רוצים לחוות ריגוש מהביצועים, ובו בזמן גם לעשות זאת באופן בטיחותי - וכאן, נראה ש-Azimut השיגה יתרון. בנוסף להיבטי המהירות הגבוהה של ה - S86 , קיים גם התמרון המזהיר במהירות הנמוכה, תוך שימוש בידית בקרת הניווט (הנראית כמו גוי סטיק של מחשב).
ניתן להשתמש במערכת במהירויות של עד 10 קשר בערך, מה שמוסיף ממד חדש לגמרי לפיקוד על היאכטה. פשוט הטו את הידית לכיוון שאליו תרצו להשיט את היאכטה, והמחשב יראה את הצירוף המתאים של בקרת הסילון לצורך הביצוע. הטו עוד קצת את הידית באותו הכיוון ומהירות היאכטה תעלה, באותו הכיוון. סובבו את הכפתור בראש הידית והיאכטה תשנה כיוון באופן מיידי, לכיוון סיבוב הכפתור. הכל כל כך קל והגיוני. לאחר שתשלטו בהפעלת המערכת הזו, תוכלו להכניס את היאכטה למרינה הצפופה ביותר.
הביקורת היחידה שלנו היא שההפעלה עלולה להפוך לקלה מדי ואז תפסיקו לנהוג זהירות בעת תפעול היאכטה.
ביאכטות Arneson קיים "זנב התרנגול" המופלא, אותו גל ירכתיים, היוצר רושם נהדר על שייטים אחרים. אך גרסת הסילון היא הזוכה בסך כל הביצועים, ובנוסף מציעה בקרה מתוחכמת אשר אין שום דרך אחרת להשיגה.
החיסרון במתקן הסילוני, מלבד התוספת במחיר, הוא צימדת הים בתוך מערכת הסילון. אם תשאירו יאכטת סילון עוגנת במשך שבועיים או שלושה, תמצאו שביצועיה פחתו באורח דרמטי. הפתרון כאן הוא פשוט: הפעילו את מנועי הסילון בכל כמה ימים. פעולה זו תמנע את צמיחת צימדת הים.
בעלי יאכטות ידועים כשמרנים. הם רגילים למערכות הנעה קונבנציונאליות, לכן יש הרואים במערכת הסילון (ג’ט) חסרון, אך זה נכון גם לגבי "הנעות Arneson ". יאכטות ה- Arneson דורשות הפעלה מוקפדת של ידית ההאצה, כדי לקבל ביצועים מיטביים. בים גלי, הן לא תמיד פועלות בנוחות, במהירויות שבין 15 ל-25 קשר, כאשר היאכטה אינה מקבילה לפני המים. בנוסף, קל להגיע להעמסת יתר של המנועים, כאשר המדחפים נמצאים בעומק רב מדי, ואז, בים גלי, לא מתקבלת התגובה הטובה הדרושה להאצה במהירויות הביניים.
ללא קשר לצורת ההנעה שבה תבחרו - ב- S86 Azimut יצרה יאכטה מנועית, המהווה נקודת מפנה בתכנון ועיצוב יאכטות מהירות. אני סמוך ובטוח שיצרנים אחרים יבחנו עיצוב זה בקפידה; בה במידה, אני בטוח שישנם כבר בעלי יאכטות הבוחנים היטב את היתרונות של הנעת הסילון. בשביל צעד ראשון בביצועי על - התוצאה שה-Azimut הגיעה אליה ביצירת יאכטה זו היא מרהיבה. יאכטות ספורט נוספות מתוצרת Azimut נמצאות בדרך, ועיצוב חדש זה בתחום הגברת המהירויות עוד עשויה להפתיע, ובגדול.
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<