גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > יאכטות > נועדה למהירות: פרשינג 115
נועדה למהירות: פרשינג 115
נועדה למהירות: פרשינג 115
גליון 26
מאת: דאג פיק כתב ה - Motor boat & Yachting
יש יאכטות שנועדו להפלגה מהירה, ואחת מהן היא הפרשינג 115. ליאכטה מנועים בהספק של 7000 כ"ס (!) והוסיפו לה טורבינת גז בהספק של 5000 כ"ס (!!). יאכטה מנועית של 115 רגל (כ 35 מ') המפליגה במהירות שיוט של 40 קשר ומסוגלת להגיע ל 60 קשר היא יאכטה מיוחדת. דאג פיק כתב ה - Motor boat & Yachting מתאר את היאכטה שנועדה למהירות. בנסיעת המבחן הראשונה שלנו על הפרשינג 115, שרר בים האדריאטי מזג אוויר איטלקי לא סימפטי באופן מיוחד. הגלים הגיעו לגובה של 2 מטר, מרשם בטוח לטלטולי גוף בלתי נעימים כאשר מדובר בהפלגה מהירה של יאכטה מנועית. להפתעתי היאכטה הפליגה במהירות של 30 קשר בהפלגה יציבה למדי. לא הייתי מזמין חבר להפלגה ראשונה בים כזה, אבל הנדנודים היו ברמה שאפילו כוס השתייה שעמדה על השולחן לא נשפכה. זה לא מפתיע שכלי שיט השוקל 130 טון "לוקח" ים כזה באופן כה אלגנטי, ההפתעה שלי הייתה ביכולתה של היאכטה להשיג מהירות גבוהה בים שכזה. כמובן שעל הפעלת טורבינת הגז להגברת המהירות אי אפשר היה לדבר.
ההזדמנות לבחון את היאכטה בביצועי על הגיעה לאחר זמן קצר. ההפלגה השנייה התקיימה בחופי הריביירה הצרפתית, מזג האוויר היה לטובתנו, וה - 115 שייטה מול החוף היפה במהירות של 35 קשר. בשלב זה הסקיפר הכריז כי הגיע הזמן להאיץ. כל העיניים התמקדו בחרטום האלגנטי אשר הזדקר בפתאומיות תוך שהיאכטה כאילו נעורה לחיים. תוך שניות נשארו כל היאכטות שהפליגו לצידנו מאחור. שילוב טורבינת הגז גרם להאצת סיבובי המנוע למהירות מירבית. מד המהירות הורה על מהירות של 60 קשר! ולמרות זאת ה- 115 נשארה יציבה כמו סלע איתן.
 
עידן – הג'ט
כאשר ניגשו מעצבי ומהנדסי פרשינג לתכנן את ה 115 היה רעיון הוספת טורבינה הגז בגדר אופציה ולכן הושאר מקום מיוחד בתא המנוע עבור הטורבינה. הבעיה שטורבינות גז זקוקות להרבה אוויר והן מייצרות פליטה חמה מאוד. כל זה מחייב כונסי אוויר גדולים ותכנון פתח הפליטה כך שהאוויר הלוהט לא ימיס ויתיך בדרכו החוצה את כל מה שנמצא בדרך. המעצבים הצליחו להכניס את המערכת הנוספת לחדר המנועים מבלי לשנות באופן משמעותי את העיצוב החיצוני המהודר, הבולט למרחוק בצבע כסף מטלי. טורבינות הגז ממוקמות בין שני מנועי ה MTU4000 . הצבתם מאפשרת גישה פשוטה יחסית למערכות החשובות. הטורבינה TF50 מתוצרתVERICOR נועדה במקורה ליאכטות על אבל כנראה שמהנדסי פרשינג מצאו את השילוב הנכון שלה גם ביאכטות קטנות יותר.
תיבת ההילוכים של MAAG היא החלק הדומיננטי והגדול של טורבינת הגז. גודלה כפול מהטורבינה והיא מלאכת מחשבת הנדסית המיועדת לעבוד בסיבובי מנוע בלתי מקובלים בים. צינור הפליטה של הטורבינה המזרים את האוויר החם לירכתיים עשוי מטיטניום ופולט את האוויר הלוהט לתוך המים מתחת למשטח השחייה. בתכנון צינור פליטה שכזה אמורים המהנדסים להקפיד שמים לא יזרמו דרך צינור הפליטה חזרה לטורבינה. על פתח הפליטה הותקן מתקן מיוחד הנפתח רק במהירות של מעל 20 קשר. במהירות זאת הפתח נמצא מעל המים. עוד הישג הנדסי לפרשינג היא הדרך בה עוצבו כניסות המים למנועי הגט. בניגוד לטורבינת הגז הצורכת אוויר בכמויות גדולות, מנועי הסילון (ג'ט) הפועלים על פליטת מים בלחץ זקוקים לזרימה בלתי מופרעת של מים. תעלות זרימה אלו הם עקב אכילס של כלי שיט המונעים במנועי ג'ט, תכנון לא מדויק גורם לרעידות. כאשר מדובר באופנוע ים הרעידות כמעט בלתי מורגשות. אבל כאשר מותקנים מנועים של 4000 כ"ס הרעידות עלולות לגרום לבעיות הנדסיות קשות וגרוע מכך לאובדן ההנאה של הצוות. (כאן המקום להזכיר שכל כלי השיט המדהים הזה נועד בעצם לגרום רק להנאה). ובכן גם לאתגר הזה יכלו אנשי פרשינג. שלוש יניקות למי הים שולבו בתוך גוף היאכטה. העיצוב מוצלח ביותר ובעת ההפלגה לא הורגשו רעידות כל שהן.
 
שליטה
ניצבתי על גשר הפיקוד לצידו של הסקיפר. 6 צגים עיקרים הותקנו כך שניתן יהיה לנהוג ולשלוט ביאכטה בצורה נוחה ויעילה: מכ"מ, פלוטר, צג בקרה לכל אחד משלושת מנועי הדיזל, צג בקרה לטורבינת הגז וצג למערכות נוספות.  בלטו בהעדרם מתגים. כמעט כל הפעולות מבוצעות בנגיעה באמצעות הצגים. נגיעה במסך מניעה את המנוע, נגיעה בצג אחר מפעילה את מגבי השמשות ואם אתה רוצה מוסיקה בגשר רק תיגע באיקון המתאים.
מתחת להגה הקונבנציונאלי מותקנות שלוש מערכות שליטה. במערכת האמצעית מותקן מוט היגוי (JOY STICK ) גדול המאפשר לסובב במשולב את כל מערכות ההנעה ימינה ושמאלה. מנועי הדיזל נשלטים על ידי שתי המערכות הנוספות. ניתן לשלב אותם יחד או להפעילם בנפרד. לטורבינת הגז מצערת משלה. לתמרון במהירויות נמוכות משתמש הסקיפר בהגה רגיל. בנוסף מגובה המערכת במערכת מכאניות למקרה שמערכת החשמל תקרוס.
חידוש נוסף ב - 115 הוא הגשר העילי החיצוני. ברור שבמהירות של 60 קשר הוא לא שימושי, אבל בעגינה אפשר להשתמש בו כמשטח שיזוף. בגשר העליון מותקן מוט היגוי המאפשר שליטה על 3 מנועי הגט וכן על מנוע החרטום.
לקראת סיום ההפלגה נזכרתי ששכחתי לשאול את הסקיפר את השאלה המטרידה ביותר אדם מן הישוב שמפליג על יאכטה כזאת: מה בנוגע לצריכת הדלק ?  הסקיפר ענה בחביבות שאם אני שואל שאלה כזאת כדאי שאחשוב על ההשקעה של 13,000.000.00 יורו (בשערי המפעל) ביאכטה ועוד 3,500,000.00 יורו בתוספת לטורבינת הגז, אבל אם אני כבר שואל אז לתדלק את היאכטה עולה 10,000 יורו מה שניתן לנו כ 600 מייל טווח הפלגה במהירות של 30-40 קשר. הפעלת טורבינת הגז תרוקן את הדלק במהירות כפולה. אבל אם תפליגו בחורף או בצפון אירופה תוכלו לנצל טוב יותר את טורבינת הגז ולהפיק ממנה 15% יותר כוח. מסתבר שטורבינות אלו אוהבות טמפרטורות נמוכות.
סיכום שתי ההפלגות שלנו בפרשינג 115 הביאו אותי למסקנות ברורות. הראשונה: היאכטה מתפקדת היטב ויציב בים גלי, השנייה: היא מתפקדת ומתמרנת נהדר במהירות ובים שקט. השלישית: היא פשוט יפיפייה.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<