גליון כחול 86 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2020 > ספינתי בריאה? על קורונה והפלגות
ספינתי בריאה? על קורונה והפלגות
כולנו זוכרים את דגל Q - הדגל הצהוב אותו יש להניף עם הגעה למדינה חדשה. משמעותו, "ספינתי בריאה". אין חולים על הסיפון.

דגל Q - ספינתי בריאה

שנחזור לים כחול יותר

הודעת מרינה הרצליה לעוגנים במרינה

 
לצערנו, בתקופה האחרונה דגל זה חזר לכותרות. משבר ה"כתר", ולא הברקזיט של הכתר הבריטי לא פסח גם על תעשיית השיט. וירוס הקורונה, שנכון לרגע כתיבת שורות אלו מכה העולם, פגע גם בנו.
הוירוס התפרץ בתקופה נוחה יחסית לענף השיט. תערוכות השיט הגדולות באירופה וארה"ב הסתיימו בתחילת 2020. עונת השיט בים התיכון עדיין לא החלה. לכאורה יתכן ובעוד מספר שבועות הכל יהיה מאחורינו, אנו מקוים שכך. אולם הנזק לעונת 2020 כבר נעשה.
כידוע, אפריל זהו החודש הפותח את עונת השיט בישראל. מאות ישראלים יוצאים להפליג מיד לאחר ליל הסדר ומנצלים את חופשת הפסח הארוכה. אולם, ההסגר בו נתונה כיון מדינת ישראל עקב עוצר הטיסות, לא מאפשר הגעה ליאכטה. מעבר להגעה עצמה, רב חברות השכרת היאכטות כבר הודיעו על דחיית ההפלגות שתוכננו לשנת 2020 – לשנת 2021. הן פשוט לא יכולות להכין את היאכטות לעונה. חסרים חלקי חילוף, העובדים בבידוד, הביטולים זורמים, עדיף כבר לדחות.
באותו המצב נמצאים גם בעלי היאכטות עצמם. במקום להיות בשיא ההכנות לעונה, אין מי שיעבוד על היאכטות, אין חלקי חילוף ואין טיסות לאירופה. הרבה יאכטות גם לא מפנות מקומות עגינה במרינות בים התיכון. הבעלים בבידוד, או לא רוצים להפליג ולהכנס לבידוד.
יתרה מכך, מי מאיתנו רוצה לחזור מההפלגה שלו לשבועיים בידוד?
 
על שוק רכישת כלי השיט, המשבר עוד לא השפיע. רב ההזמנות לעונת 2020 כבר בוצעו לפני יותר משנה. מסירת כלי השיט ללקוחות החדשים תתחיל בימים אלו, ואלו יושפעו בעיקר מהסיבות שציינתי למעלה, היעדר טיסות, כח אדם חסר וכו'.
באם נסתכל על משברי עבר, הרי שאם המשבר יסתיים במהלך 2020, נראה ככל הנראה הגדלת מכירות כלי שיט חדשים ב-2022. הזמנות חדשות יעצרו בשנת 2020. הלקוחות ימתינו עם הכסף עד יעבור המשבר. נקווה שיעבור לפני כן.
 
ועם נסתכל מה קורה מסביבנו:
תאגיד היאכטות הצרפתי בנטו הודיע כי נכון לאמצע מרץ, ההשפעה של המשבר על היצור במפעליו קטנה מאוד. ישנם מספיק חומרי יצור, המפעלים פועלים כסדרם ולמעט נסיעות עסקים שבוטלו והאטת הזמנות כלי שיט חדשים במזרח, ההשפעה על התאגיד, שולית.
תערוכות שיט מקומיות שתוכננו, בוטלו. בעיקר תערוכות בצרפת, נורבגיה ועוד מדינות. בשבדיה, תערוכת שטוקהולם שנפתחה ביום 7.3.2020 נסגרה לאחר מספר ימים, לאחר הוראת הממשלה השבדיות ומיעוט מבקרים בתערוכה.
יצרן היאכטות העל הבריטי סנסיקר, מציין גם הוא כי כרגע ההשפעה שולית, אך ירידות השערים בבורסות עלולות להיות מאתגרות לכלכלה העולמית, ובכך להשפיע בעקיפין גם על שוק מוצרי היוקרה, אשר סנסיקר נמנית עליהם.
באמצע אפריל אמורה להיפתח בסרדיניה/ קליארי תחרות ראשונה בסדרת האמריקה'ס קאפ. כחודש לאחר, סבב נוסף יתקיים באנגליה/ פורטסמות'. נכון לאמצע מרץ, לא יצאה עדיין הודעת ביטול לתחרות באיטליה, למרות איטליה כולה בהסגר. לא ברור כצד ישונע הציוד למקום, כיצד יבודדו או לא יבודדו אנשי הצוות המתחרים, ויותר חשוב מכך, האם בכלל יגיע קהל לצפות התחרות?
אותו הדבר נכון גם למשחקים האולימפיים המתוכננים לקיץ. נמתין ונעקוב.
 
ובארצנו הקטנה מה קורה?
ישראל הינה מדינה יוצאת דופן. גם היותנו מבודדים פיזית, גם כלכלה יחסית יציבה ומנגד חוף ים ארוך ועונת הפלגות ארוכה. בעבר, משברים דומים גרמו לצמיחה גדולה מאוד בשוק הישראלי, אולם משבר גלובלי כה חריף ומתמשך עוד לא חווינו.
מעבר לכך שנראה שהדרך היחידה לצאת מישראל היא דרך הים, לצערנו לא ניתן להיכנס דרך הים. שמעתי על יאכטה שעליה צוות ישראלי אשר סורבה כניסה לישראל. לא ברורות הסיבות לכך, אולם זה היה המצב נכון לאמצע מרץ. נקווה שמדובר ביאכטה בודדה, ואם יהיו בעלי יאכטות שיחליטו להביא את היאכטה קרוב לבית, הם לא יתקלו בבעיות.
בתי הספר לשיט ומועדוני היאכטות נאלצו להקפיא או לבטל הפלגות מתוכננות לתלמידים וחברי מועדון בחו"ל. זאת מעבר לביטולים של חברי מועדון אשר הזמינו יאכטות בחו"ל דרך המועדונים. אני רואה בכך הזדמנות לכולנו למנף את ההפלגות בארץ ולערוך קורסים והשתלמויות בישראל לשייטי ישראל.
לגבי יבואני ציוד ימי וכלי השיט. הזמנות לעונת 2020 כבר בוצעו וכלי השיט יגיעו לישראל במהלך השנה. באם תיעצר תנועת סחורות לישראל, הרי שהיא תשפיע גם על יבוא סירות וציוד ימי לישראל. מכיון שבישראל לא מוחזק מלאי רב של חלקי חילוף שונים, יתכן ונראה מחסור מקומי, במיוחד בחלקים המיוצרים בסין או במזרח. לא ממליץ כרגע לאגור ציוד, אבל כן לוודא שציוד הבטיחות והחרום שלכם בתוקף.

המצב הנוכחי מאפשר לכולנו, גם לבעלי היאכטות וגם לשייטים לתמוך בענף השיט המקומי. לבצע תחזוקה שוטפת ליאכטה בישראל. לרכוש בציוד בישראל ולתמוך בעסקים המקומיים.
נקודת אור שאינה קשורה ישירות למצב הבריאות, אבל קשורה למפלס האושר הלאומי היא הכינרת. נקווה שהכינרת המלאה תמשוך אליה יותר בעלי כלי שיט ואופנועי ים אשר יסייעו במעט לעסקים סביב הכינרת ולנותני השירותים בתחום. כך נרוויח פעמיים: גם כינרת מלא במים וגם כינרת מלאה בכלי שיט (תפליגו בזהירות!).

והערה כללית לכולנו - כולנו נדרשים ליותר סבלנות וסובלנות. לנסות ולעזור מצד אחד ולהצליח לא לקרוס מהצד השני. תפתחו את הראש ותהיו קשובים גם לספקים ולנותני השרותים הימיים וגם להנחיות של הרשויות. 

עלה ים!
 
כל האמור לעיל נכתב בתאריך 12.03.2020. נקווה שכאשר תקראו את הכתבה, הקורונה תחזור להיות בירה על הסיפון.
 
עדכון מיום 16.03.2019
רב המשק הישראלי הושבת. אסורה התכנסות של יותר מ-10 אנשים. אסורה גם הפעלת כלי שיט ציבוריים. בתי הספר לשיט הפסיקו פעילות. יאכטות כמעט ואינן מפליגות. על מרינה אילת עברה סופת הוריקאן שגרמה לנזקים אדירים, וסגרה את המרינה. השילוב של הוריקאן + קורונה הוא קטלני לטווח הקצר, אבל נקווה שמפה נוכל רק לעלות.
אמש ביקרתי במרינה הרצליה. אין יאכטות שמפליגות. המסעדות סגורות. בתי הספר לשיט הוציאו את רב העובדים לחל"ת. עצוב.

הודעת רספ"ן -  הנחיות לכניסת כלי שיט למרינות בצל נגיף הקורונה

הודעת רספ"ן על סגירת מרינה אילת עקב פגעי מזג האויר
 
 
 
 

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<