גליון כחול 86 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2019 > באלי (4.1) לי כזאת - להתאהב בחמישה מבטים
באלי (4.1) לי כזאת - להתאהב בחמישה מבטים
כתב: Philippe Echelle
צילומים: יח"צ

שלוש שנים (ו-140 קטמרנים) לאחר ההשקה המוצלחת של דגם מפרשית הקטמרן BALI 4.0, שודרג הדגם לגרסה 4.1. קטמרן חדשנית זו הזניקה קדימה את המותג הצרפתי החדש. במונחים של עיצוב פנים, איכות בניה ואיכות חיים על הסיפון, ה- 4.1 BALI הציבה שיאים חדשים.
סקרנים להכיר ולהבין את הדגם החדשני, הצטרפנו להפלגה במפרשית הקטמרן המסקרנת
 מבט ראשון: פגישה ראשונה
במבט מלפנים, הפרופיל וקווי הגוף נעימים למראה. עיצוב החלון הקדמי נראה כמעשה ידי אומן. מעל החלון, הגג העליון בולט, נוטה קדימה ומאובזר במעין מגן המספק חתימה עיצובית לחלק העליון הקדמי של מבנה ה-Bali 4.1.
העיצוב המרובע של חלון הסיפון האחורי נוקשה יותר, אך פונקציונלי.
בקו המים, עיצוב שני החרטומים חלק וישר, אך משופע ויוצר נפח המפחית את זקיפות החלק שמעל קו המים. הקו העליון של החרטום מעוגל בעדינות על ידי שפה הפוכה קצרה. ההישג של המתכננים טמון בעיצוב המעולה הרוכן קדימה. עיצוב זה מגביר את האפקט ההידרודינמי המכונה "אפקט המנהרה". הניסיון שנצבר מסירות
Bali שונות, מראה שכל החששות שהועלו תחילה לגבי החלטה אמיצה זו אינם נכונים: שייט טראנס-אטלנטי שבוצע מקייפ ורדה לאיים הקריביים בקטמרן Bali 4.5 במהירות של 8.96 קשר בממוצע על פני 2,475 מייל, מאשר את התכונות הדינמיות המשופרות של העיצוב. גשר הפיקוד הפתוח למחצה, נוח לתפעול וכולל גלגל הגה אלגנטי.
 
מבט שני: בניית הגוף
מפעל היצור של Bali ממוקם ב-Marans לחופו של האוקיינוס האטלנטי. זהו מפעל מודרני. בניית גופי הקטמרן מתבצעת בנינוחות המאפשרת זמן ייבוש ארוך לגופים. המפעל מקפיד מאוד על תקני איכות סביבה. אין במפעל רעש או ריח, אלו תנאים חיוניים לייצור מוצלח. התבניות מיוצרות במפעל עצמו, תוך שימוש במכונת כרסום CNC בעלת 5 צירים. במהלך הביקור שלנו במספנה, הצלחנו להתבונן בכל שלבי הבנייה, החל מתהליך ההידוק של שכבות סיבי הזכוכית באמצעות שרף הפוליאסטר היוצרות את גופי הקטמרן וגמור בהתקנת הציוד הטכני.
לאחר השלמת שלב ההידוק והייבוש של השכבות, חצאי הגוף מחוברים יחד ותפר החיבור ביניהם מבוצע על ידי למינציה. לאחר מכן התומכים מורכבים על גבי בליטות זכריות בגוף. טכניקה זאת יוצרת אפקט של איחוי במקרה של זעזוע גדול, תוך מניעה של נזקים מבניים וחדירת מים.
ה-
Bali אינה יאכטה פשוטה לבנייה כלל ועיקר. זאת, למרות התרומה הנכבדה שיש לתהליך הייצור הדיגיטלי במפעל. שתי המחיצות הראשיות מיוצרות בתבניות סנדוויץ' ומורכבות בחרטום ובירכתיים של המסגרת המרכזית, מסגרת זו מחברת את החלק התחתון של הגוף. החלק התחתון אמור לשאת את המאמץ המכני הגדול אותו מייצר התורן. "תיבה" זו מהווה חלק אינטגרלי עם מחיצות הירכתיים, יחד הם יוצרים מבנה חזק מאוד בצורת H. דיוק ההרכבה, צפיפות החיזוקים ותשומת הלב המוקדשת לכל קווי החיבור מבטיחה עמידות לאורך זמן.
 
מבט שלישי: שינויים באזור המחייה
בדגם 4.1 גילינו סלון חדשני ובו חלון חרטום ענק עשוי מזכוכית, הניתן לפתיחה. החלון מחליק אנכית, מצויד ב- 3 נקודות עצירה. נקודות העצירה מאפשרות שליטה בעוצמת הרוח הנושבת אל תוך הסלון. שילוב השליטה בפתיחת חלון החרטום והמחיצה בירכתיים (החידוש הנוסף ביאכטה) יעיל עד כדי כך שהוא מייתר את הנחיצות במיזוג אויר. צורת בנייה זאת מבטלת את ההפרדה בין החלק הקדמי והסלון. חלונות הצד הנפתחים וביטול מחיצת הירכתיים יוצרים מבנה קטמרן מודולרי "חצי פתוח". פינת האוכל הרחבה, המעוצבת בצורת האות "ר", יוצרת שולחן גדול המיועד לשמונה סועדים, זהו שינוי לעומת דגם ה- 4.0. השינוי כולל גם יחידת בר רב תכליתית.
סיפון החרטום הופך למרפסת מרוהטת המסוגלת לארח מספר אורחים רב. הסיפונים הצדיים ומדרגות הגישה שלהם בטוחים ונוחים לשימוש. בדופן שמאל, גרם מדרגות נפרד מאפשר גישה לקוק פיט הממוקם בסיפון העליון. מיקום כיסא ההגאי מאפשר תפעול נוח ויעיל של מערך החיבל והמפרשים וניהוג קל של המפרשית.
ספסל הירכתיים החדש פשוט מעולה, הוא נוח הודות לתכנון החכם ולריפוד האיכותי. 3 לוקרים מובנים מציעים חלל אחסון בגודל
XXL, המתאימים לאחסון הפגושים (פנדרים), חבלי העגינה, מנועי חיצון וציוד צלילה. המודולציה היצירתית של Bali מאפשרת להתאים את כל התנאים החיצוניים (חום/ קור, יובש/ רטיבות). עיצוב הפנים, של Samer Lasta, ואיכות הבנייה של הרכיבים הפנימיים (ארונות מבית Catana) הם ברמה גבוהה ביותר.
גוף הקטמרן השמאלי מציע חלל נעים ונאה. השימוש בחומרים עכשוויים וההקפדה על הגימור יוצרים אווירה נינוחה ופונקציונלית. שני התאים הכפולים בגוף הימני, מופרדים ביניהם על ידי המקלחת והשירותים הגדולים ומעניקים פרטיות. התנועה בין המסדרון המרכזי לתא האחורי צפופה מעט. שורת המצברים ממוקמת במרכז היאכטה, מתחת לרצפת הסלון. הגישה ל- 3 מפסקי החשמל הראשיים נוחה מאוד.
 
מבט רביעי: תא המנוע
המגמה הנוכחית היא להזיז את כל מרכיבי יחידת ההנעה לכיוון הירכתיים. אולם הספק כ"ס של חלק מהמנועים בשוק עלול שלא להספיק למפרשיות בגודל של ה- Bali 4.1.
ה-
Bali 4.1 באמת יוצאת דופן: המבנה הקומפקטי של מנועי ה-Volvo - 40 כ"ס עושים את  העבודה, וניתן ללכת סביב המנוע כולו ולתחזק אותו מבלי להתאמץ. כשמדובר בתחזוקת מנועים, הנגישות היא ערובה לאמינות.
מדף גדול בתא מנוע מאפשר אבטוח כלי עבודה, בנוסף יש בו מקום נרחב לאחסון שמנים או חלקי חילוף. מבנה הבאלי 4.1 מאפשר גישה נוחה למוט הקישור של ההגהים ולהגה האוטומטי..
 
מבט חמישי: מפליגים
קר בפברואר במימי לה-רושל בחוף האטלנטי של צרפת, יום לפני היציאה להפלגת המבחן שלנו, ירד אפילו שלג.
באופן פרדוקסלי, תנאים קשים אלו מאפשרים להכיר את היאכטה במצבי קיצון. היומיים בהם בילינו על הסיפון הדגישו את ההסתגלות הטובה למושג "
Maxi-Lounge": המודולריות של החללים, והשילוב עם העולם שמחוץ ליאכטה. האור הנכנס ליאכטה והראות הפנורמית במפורש מתוכננים לשימוש בחודשי הקיץ. אך מאפיינים אלו, בשילוב עם תכנון נכון של גוף כלי השיט, מאפשרים את השימוש ביאכטה גם בעונות קצת פחות חמות.
במהירות רוח של 12 קשר ורוח ב- 100 מעלות
(עם מפרשי Elvström), הקטמרן מציגה את מלוא יכולת המהירות והתמרון הזריז שלה. הגל הנאה בחרטום מדגיש את הדינמיות ואת ההפלגה החלקה במים. עם ספיניקר אסימטרי, היא גולשת על המים במהירות שבין 9 ל- 10 קשרים. על הסיפון, כל הריפוד החיצוני נותר במקומו, אולם החלטנו לאחסנו כדי להימנע מהצורך לייבש אותו! הסיפון נשאר יבש אף על פי ששטנו נגד הרוח כתריסר פעמים כדי להגיע ליעד. בעת ההיגוי נהניתי מתחושה חלקה של תמסורת הכבלים. גלגל ההגה אחוד ונוח לשימוש, בין אם בישיבה ובין אם בעמידה. העיצוב של גשר הפיקוד הפתוח (פלייבריד'ג) למחצה מסלק את תחושת חוסר הנוחות הנובעת מגובה רב מדי מעל המים. איזון היאכטה מדגיש תחושה חיובית זאת.
עם הספיניקר האסימטרי (מבית
North Sails) הקטמרן מזנקת למהירות מרבית של 10.2 קשר ברוח בעוצמה של 15 קשר. אלו ביצועים מעולים לקטמרן המיועדת להפלגת כיף יותר מאשר להפלגה תחרותית.
בדיקה מהירה מציגה מהירות ממוצעת של 7.2 קשר על פני יותר מ-25 מייל כאשר 1/3 מההפלגה מבוצע עם ספיניקר ו- 2/3 בהפלגה נגד הרוח בעזרת מפרש ראשי וחלוץ. בהחלט מכובד מאוד!
בהפלגה עם מפרש הספיניקר, ניסינו לפתוח את דלת הסלון בירכתיים. מערכת ההפעלה אופטימלית (2 בוכנות  קטנות מסייעות לסגירה הסופית). דיוק ההפעלה של הדלתות מדהים, ללא נקודות עצירה. מנגנון חכם זה, בשילוב עם העיצוב של הקוקפיט האחורי, הפתחים הרוחביים (כפי שנצפה רק במספר דגמים נדירים: TAG 60, MC52) מאפיין את Bali 4.1 ומאפשר למשתמשים, לבעלים או למפעילים ליהנות מיתרונות אלה.
כשעגנו, תרגלנו את מערכת הורדת סירת השרות למים - אנו מורידים את כובעינו בפני צוות העיצוב, אשר השכיל לשלב
פשטות ויעילות. מיקום הכננת החשמלית הממוקמת צמוד לעמדת ההגה בהחלט מסייע לתפעול היעיל.
 
המבט האחרון: מילות סיכום
איכות הבנייה והעיצוב החדשני של ה- Bali 4.1 מאפשרים ניצול מירבי של דגם מוצלח זה. ניכר כי חבלי הילדות של המותג חלפו. קל להתאהב במפרשית הקטמרן המוצלחת, היא מהנה להפלגה ונוחה לתפעול, החידושים נראים היטב לעין על הסיפון והם מוסיפים הרבה לחוויית השיט.
 
יבואן בישראל – אקוה מרינה בע"מ Lwww.aquamarina.co.i
אורך 12.35 מטר
רוחב 6.72 מטר
שני מנועים וולבו 40 כ"ס כ"א
מיכל מים -  800 ליטר
מיכל דלק -  400 ליטר
מחיר בסיס בשער המפעל לפני תוספות ומיסים - 310,000 אירו
 
 
 
ליד
בדגם 4.1 גילינו סלון חדשני ובו חלון חרטום ענק עשוי מזכוכית, הניתן לפתיחה. החלון מחליק אנכית, מצויד ב- 3 נקודות עצירה. נקודות העצירה מאפשרות שליטה בעוצמת הרוח הנושבת אל תוך הסלון.
 
בדיקה מהירה מציגה מהירות ממוצעת של 7.2 קשר על פני יותר מ-25 מייל כאשר 1/3 מההפלגה מבוצע עם ספיניקר ו- 2/3 בהפלגה נגד הרוח בעזרת מפרש ראשי וחלוץ. בהחלט מכובד מאוד!
 
ה- Bali 4.1 באמת יוצאת דופן: המבנה הקומפקטי של מנועי ה-Volvo - 40 כ"ס עושים את העבודה, וניתן ללכת סביב המנוע כולו ולתחזק אותו מבלי להתאמץ. כשמדובר בתחזוקת מנועים, הנגישות היא ערובה לאמינות.

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<