גליון כחול 86 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2019 > איך בונים אלופי שיט
איך בונים אלופי שיט
סיפורו של מועדון מפרשיות האופטימיסט בשדות ים.
כתבה: ליאת ראובני תג׳ר
 
60 שניות על דגם מפרשיות האופטימיסט:
זהו דגם המיועד לילדים. הוא נועד להיות הדגם הראשון בו מתחילים להפליג. זהו דגם לשייט בודד. הגיל להתחלת לימוד השיט באופטימיסט הנו 7-8 ומתחרים בדגם זה עד גיל 15 כולל.
בדרך כלל הילדים מגיעים לקייטנות הקיץ וממשיכים לחוגים שנתיים של אימון אחד בשבוע. החוג אמור להקנות ידע בסיסי בשיט, ביטחון עצמי והכרה של הים. תפקידו של מאמן דגם האופטימיסט הוא לגרום לחניכים שלו להתאהב בים.
 
האדם האחראי על אימון דגם האופטימיסט של נבחרת שדות ים מזה 16 שנה, ובנוסף הנו מאמן נבחרת ישראל לשייטים הוא ארז אליהו, בן 36, יליד קיבוץ שדות ים. גם הוא החל את הרומן שלו עם הים כשייט מפרשיות מדגם אופטימיסט, בהמשך התחרה בהצלחה בדגם ה- 420. בעברו אימן את השייטים האולימפיים ושייטי העתודה בדגמי הלייזר והלייזר רדיאל לקראת אולימפיאדת לונדון 2012. אהבתו את הים מדביקה גם את חניכיו. בשדות ים פועל מועדון האופטימיסטים הגדול בישראל.  
 
הכר את האופטימיסט:
האופטימיסט היא סירת מפרש ליחיד באורך של 2.35 מטר. זהו הדגם הנפוץ ביותר בעולם ומשיטים אותו ביותר מ- 60 מדינות. בישראל קיימים שני דגמי אופטימיסט אשר ההבדל ביניהם הוא חומר היצור :
1.       סירות המכונות "דגם משרד החינוך", עשויות פוליאוריטן, דגם זה משמש ללימוד הבסיסי.
2.       סירות המכונות "דגם בין לאומי", עשויות פיברגלס, בדגם זה מתחרים הילדים לאחר כמה שנות ניסיון. זה הדגם בו מתחרים בשיוטים בינלאומיים.
כאשר הילדים עוברים מדגם "משרד החינוך" לדגם הבינלאומי מספר האימונים עולה ולעיתים מגיע עד ל- 3 מפגשים בשבוע, כולל אימוני כושר גופני. לדגם האופטימיסט הבינ״ל מגיעים ילדים בכיתות ה׳ - ו׳ ולרוב שטים בדגם זה כ- 3 שנים. מדגם זה עוברים השייטים הצעירים למפרשיות ה- 420 המופעלות בצוות זוגי או למפרשיות הלייזר אותן משיט שייט יחיד.
 
בסיס פירמידה רחב מצמיח אלופים
גיוס ילדים ושייטים צעירים לחוגים ולשיט בסירות מדגם האופטימיסט חשוב ביותר להמשך קיום עתיד השיט בארץ. ככל שבסיס פירמידת השייטים הצעירים רחבה יותר הסיכוי להצמיח את עתודת השייטים לשייט אולימפי גדולה יותר. מועדון השיט שדות ים עושה מאמצי גיוס מתמשכים. הוא קולט ילדים חדשים מתוך קייטנות הקיץ, ובנוסף באמצעות ימים פתוחים בהם המועדון חושף את פעילותו הימית במהלך השנה.
היציאה לתחרויות ברחבי העולם חשובה מאוד להתנסות של השייטים הצעירים בתנאי ים ורוח משתנים. שתי התחרויות המובילות כיום בדגם האופטימיסט הן אליפות העולם ואליפות אירופה. עם זאת, רוב השייטים הטובים בעולם מגיעים להתחרות באליפות העולם ועל כן התחרות האחרונה נחשבת יותר.
לפי חוקת התאחדות הבין לאומית של דגם האופטימיסט, שייטים המתחרים באליפות העולם, אינם רשאים להתחרות באליפות אירופה וההפך. כפועל יוצא מכך המדינות השונות שולחות לרוב שתי משלחות מקבילות של שייטים צעירים לתחרויות אלו.
עד תחילת שנות האלפיים ישראל הגיעה להישגים יפים מאוד באליפויות אירופה והתמקדה בשליחת שייטים לתחרות זאת. במשך 13 שנים לא יצאה נבחרת מישראל לאליפות העולם. בשנת 2012 ישראל הגיעה להישג חסר תקדים: מאור עבו, בן 13, סיים במקום השני וניתאי חסון, בן ה- 14, סיים במקום השישי באליפות אירופה. לאור תוצאות אלו הוחלט לנסות ולהתחרות שוב באליפות העולם. כחלק ממיזם זה, בשנת 2014, קוימו בארץ 2 מחנות אימון מקצועיים עם מאמנים מחו״ל אשר עבדו עם השייטים המובילים בארץ, ובעיקר הוסיפו ידע רב למאמני הדגם.
 
התוצאות בקו עליה
התוצאות השתפרו בהדרגה. באליפות העולם בשנת 2017, רוי לוי בן ה- 11 (בשנתו הראשונה בדגם הבינ"ל) סיים במקום ה- 6. בשנה שעברה נשברו מספר שיאים ישראליים באליפות העולם כאשר כל הנבחרת, אשר מנתה 5 חמישה שייטים, עלתה לבית הזהב (הבית העליון מתוך 4 בתים) והייתה אחת מ- 3 מדינות מתוך 60 מדינות שהשתתפו, אשר הצליחה להעפיל כולה לבית הזהב! בדירוג הכללי סיימה נבחרת ישראל במקום הרביעי. מעיין שמש סיימה במקום ה- 5 בין הבנות.
אליפות העולם מתקיימת במשך  8 ימי שיט: 3 ימי מוקדמות, יומיים של אליפות קבוצות ו - 3 ימי גמר. כל שייט מקבל ניקוד על פי מיקומו בקו הסיום, כאשר המטרה היא לאסוף כמה שפחות נקודות בסיכום של כל המקצים (שייט שמסיים במקום 1 צובר מעט נקודות ביחס למתחריו).
בעוד שבשנה שעברה אליפות העולם נערכה בקפריסין, הרי שהשנה תערך אליפות העולם באי אנטיגואה שבאיים הקריביים, מה שמקשה מאוד על הלוגיסטיקה ומעמיס על התקציב בהוצאות הכרוכות בהוצאת נבחרת ישראל ליעד מרוחק זה.
 
מימון "הדסטרט" להכנת שייטי העתיד
לאור ההישגים חסרי התקדים בשנתיים האחרונות והרצון להוציא מספר רב של שייטים ישראלים לשתי האליפויות, הוחלט לנסות לגייס תקציב חיצוני. לצורך כך גייס המאמן ארז אליהו את הורי שייטי הקבוצה. זהר שמש, אביה של השייטת מעיין שמש הרים את הכפפה ופתח פרויקט "הדסטרט", באמצעותו גייסו 45,000 ש"ח. הכסף יועד לתקציב ההשתתפות באליפות העולם. "הצלחנו לעמוד ביעד" מספר ארז, "היה מרגש מאוד לראות את התמיכה לה זכינו גם מאנשים פרטיים וגם מחברות העוסקות בתחום השיט בארץ". הוא מוסיף: "אם זאת ההוצאות עדיין רבות, חסרים לנו כ- 15,000 ₪ לתקציב ונשמח ונודה לכל עזרה אפשרית".
איוש הנבחרת ייקבע ביוני, בסיכום ארבע תחרויות המבחן. התחרות המרכזית היא אליפות ישראל לדגמי הנוער בת"א (16-18.4).
 
ומי הם השייטים הצעירים ?
 
מעיין שמש, בת 14, מבית חנניה.
הישג מקומי: מקום 1 באליפות ישראל (2017-2018), הישג בינ״ל: מקום 5 אליפות עולם 2018; מקום 1 בנות (ו-2 כללי) באליפות בינ״ל ב- Palamos בספרד.
מעיין החלה לשוט בגיל 6. אביה, זהר, הוא שייט בדגם ה- 470 ומשמש כמאמן שיט. את האימונים הראשונים עשתה מעיין בהרצליה אולם לאחר מכן, כשעברה למועדון שדות ים והחלה להתאמן שעות רבות במהלך השבוע, עברה המשפחה מנס ציונה למעין-צבי, ומשם לבית חנניה על מנת לתמוך במעיין.
מעיין חזרה לפני כחודש מתחרות בינ״ל יוקרתית ב- Palamos  בספרד כאשר היא עקפה את אלופת העולם הספרדייה והעפילה למקום ה- 1 בתחרות! ״הייתי ממש לחוצה להתמודד מולה״ מספרת מעיין - ״כל הזמן שיננתי לעצמי שאני טובה יותר ממה שאני חושבת ובסוף עברתי אותה ב- 12 נקודות״.
היום מעיין מתאמנת כ- 6 פעמים בשבוע כולל אימוני כושר וריצה ומודה שזה לא מאפשר מספיק זמן לחברים ולימודים. המטרות שלה בשלב זה הן ברורות: מעיין מסמנת לעצמה מטרה לזכות באליפות העולם באנטיגואה ביולי השנה, להמשיך לשייט במפרשיות בדגמים המתקדמים ולהגיע למדליה אולימפית.
 
רוי לוי, בן 13, משדות ים.
הישג מקומי: מקום 1 באליפות ישראל (2016-2018), הישג בינ״ל: מקום 6 אליפות עולם 2017, מקום 3 באליפות בינ"ל ב- Crotone שבאיטליה.
בגיל 8 רוי הצטרף עם חבריו לחוג השיט של שדות ים, הוא נשבה בקסם ונשאר יחיד מכול חבריו. רוי מאוד אוהב תחרויות, המתח שנבנה לאורך ימי התחרות מאתגר אותו והוא מתמקד בניסיון לשפר את מיקומו היחסי בתחרות כל יום מחדש.
כשנשאל על רגעי שבירה אמר רוי:" לעיתים, לאחר ימים ארוכים בביה״ס כשאני עייף, אני נוטה להישבר, אולם שגרת השיט, הכושר והריצות מאפשרים לי להירגע ולחזור לעצמי. במיוחד בימים קשים כאלה אני מרוצה בסוף היום שלא ויתרתי לעצמי ויצאתי להתאמן״
גם רוי מסמן לעצמו מטרה ברורה לזכייה באליפות העולם השנה וחותר להגיע למדליה אולימפית בענף השיט.
 
אביב אסרף, בן 14, מתל אביב.
הישג מקומי: מקום 2 באליפות ישראל (2018), הישג בינ״ל: מקום 12 אליפות עולם 2018.
אביב התחיל לשוט בגיל 7 במסגרת חוג השיט. לדבריו זהו החוג הראשון שניסה ושגרם לו להתחבר מיד לעולם השיט. אביב גר בתל אביב ונוסע לשדות ים ברכבת לאחר סיום הלימודים, בימים שההורים לא יכולים להסיע. אביב מספר שהשיט ובעיקר התחרויות מקנים לו ערכים כמו עצמאות, הישגיות, ביקורת עצמית, עבודה בקבוצה ומתן עזרה ועידוד לחברים.
״אנחנו בעצם מנהלים את הסירה לבדנו, מנווטים ומתמרנים ברוחות וגלים משתנים״. אומר  אביב ומוסיף: "בשנה הראשונה בחוג התהפכתי בשל מכת רוח לא צפויה ונלחצתי מאוד מאחר והייתי רחוק מהקבוצה. למזלי גולש רוח ששהה לא רחוק ממני ראה אותי ועדכן את המאמן".
רגעי השבירה הם בעיקר בתקופות שסדרת האימונים לא הולכת חלק ואביב מנסה לאזור כוח ולחשוב חיובי במטרה להמשיך הלאה. גם אביב מספר על שעות מאוחרות של חזרה הביתה והכנת שיעורים בשעות הלילה. ״ארז המאמן מאוד מעודד ומחזק אותנו לא להזניח את הלימודים״. אומר אביב.
השנה אביב שם לעצמו יעד להעפיל למקומות גבוהים באליפות העולם. חשוב לו לציין לילדים שקוראים את הכתבה שהספורט הימי מתאים לילדים שאוהבים ים ושצריך להיות חזקים מנטלית, לנסות ולהתנסות כמה שיותר.
 
קרן קרטייה, בן 14 משדות ים.
קרן, חבר נבחרת שדות ים, יצא לאליפות אירופה בשנה שעברה ומתכוון להיות אחד מחמשת השייטים שיבחרו לייצג השנה את ישראל באליפות העולם באנטיגואה.
קרן מספר שהלחץ שנבנה בתחרויות מלמד אותו להתמקד בדברים החשובים - בסירה, בשיט עצמו ובמיקום שלו ביחס לאחרים, מדי יום, לאורך התחרות.
שעות האימון הרבות מאתגרות את קרן: "זה משאיר לי מעט מאוד זמן לחברים, אבל עם זאת, אני לא מסוגל לוותר על השיט. אני נהנה ממנו מאוד".
 
ולסיום שאלנו את ארז: איך יראה השיט בדגם האופטימיסט בעשור הקרוב, לדעתך?
ארז: ״כיום אנו עומדים על 90-100 סירות מדגם אופטימיסט בינ״ל בארץ ואני מקווה שנגיע תוך עשור ל- 200 סירות מדגם זה. אני חושב שמעבר לגידול במספר הסירות, אנחנו צריכים לשאוף לשמר את הרמה הגבוהה והמקצועית שהגענו אליה בזירה הבינלאומית. לשם כך חשוב להוציא שייטים גם לאליפות העולם וגם לאליפות אירופה ולתחרויות בינלאומיות נוספות מדי שנה. השיט הוא הספורט היקר ביותר מבין ענפי הספורט האולימפיים מבחינת ציוד, לוגיסטיקה, שינוע ועלויות נוספות. איגוד השיט עשה מאמצים אדירים בשנים האחרונות לתת תמיכה מירבית אולם תקציבו מוגבל. אנו זקוקים לתמיכה נוספת מבחוץ, אשר תאפשר לנו לשלב עוד ועוד ילדים ומתקנים נוספים ברחבי הארץ. צריך לזכור ששייטי האופטימיסט הם העתודה לשייטים האולימפיים בעתיד וככל שנוכל לשלב ילדים נוספים לענף ספורט זה, התשואה בצורת מדליות בינלאומיות תגדל.  
הייתי רוצה לראות חיבור בין ענף השיט ובין גופי חינוך לקידום מצוינות והישגיות. חיבור שכזה יוכל לתרום לילדים ולקדם את הלימוד והאהבה לספורט הישגי וערכי. עלינו לקלוט ילדים נוספים לחוגי השיט בארץ, לחנך אותם לאהוב את הים, להפוך את תחרויות השיט לילדים ונוער לתחרויות לאומיות, אשר מושכות קהל. כך נקדם את המודעות לתחום ונזניק את ספורט השיט קדימה.
 
מסגרת:
 
רוצה לקדם את שיט הנוער?
עדיין לא מאוחר לסייע לנבחרת האופטימיסטים לקראת אליפות העולם ובעונת התחרויות. כל עזרה תתקבל בברכה.
ניתן לפנות לארז אליהו בטלפון 052-4298556 או למערכת כחול בטלפון 050-7380573 ונחבר בינכם לבין ארז
 
 
 
 
 
 
 
גילוי נאות
ליאת ראובני תג'ר עובדת בחברת תשוט אשר העניקה חסות לנבחרת האופטימיסטים.
משפחת קדר אשר בבעלותה כחול מגזין השיט העניקה חסות לנבחרת האופטימיסטים

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<