גליון כחול 86 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2019 > היכן יעגנו בנינו ונכדנו ?
היכן יעגנו בנינו ונכדנו ?
צוות תכנון המעגנות בחופי ישראל הציג את תכניתו להוספת מקומות עגינה בישראל. לחופי הים התיכון בישראל קיימות היום 7 מרינות. זאת לצד עוד מספר מקומות אשר ניתן לעגון בהם באופן מוגן כזה או אחר, או שלא ניתן לעגון כלל, מעגנות חברת חשמל, עתלית ועוד. כידוע לכולנו, החוף הישראלי אינו משופע במפרצים וגם לא במרינות, אז איפה נעגון בעוד 50 שנה?פאנל משתתפים בכנס

כתב – גל קדר
פורסם בגליון אפריל 2019
 
 
כחלק מתכנון עתיד המעגנות בישראל נעשתה לאחרונה תכנית מקיפה אשר בוצעה על ידי משרד האדריכלים "לרמן אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ" בהובלת רפי ז"ל ועדנה לרמן. רפי ז"ל (אשר נפטר בפתאומיות לפני זמן קצר) ועדנה היו שייטים פעילים ומראשוני המרינה בתל אביב. הצוות עבר על כל חופי ישראל ובדק את מצב המרינות הקיימות ואת המקומות בהם ניתן בעתיד להקים מרינות חדשות. הצוות גם בדק כיצד יראה הביקוש למקומות עגינה בעוד כ- 50 שנה, ועל פי הצפי, גם בדק כמה מקומות עגינה ניתן לייצר בטווח הקרוב וכמה ניתן לייצר בטווח הרחוק.
ביום חמישי קייצי בסוף חודש פברואר, התקיים יום פתוח לציבור הרחב ובו הוצגה עבודת הצוות.
 
נתחיל מהסוף - מטרת העבודה הינה להציע תכנית מתאר ארצית להקמת מרינות בישראל. הצוות לא מחליט על הקמת מרינה זו או אחרת. תפקידו של הצוות להציע את המיקומים המאפשרים הקמת מרינה. מדובר על תכנית ארצית אשר לאחר אישורה כחוק תוכל כל רשות מקומית להחליט האם להקים מרינה בתחומה, או לותר על הקמתה. כל זאת על פי תהליך רישוי ואישור כחוק. תהליך כזה אורך שנים. אז לא לצפות לטרקטורים בחוף הים  מחר בבוקר...
על מנת לשמוע את התכנית, הגיעו למעלה מ-200 שייטים, אוהבי ים, מתכנני ערים, ארגונים ירוקים ושאר עוסקים בתחום למרכז דניאל לחתירה בתל אביב. בסיפוק נציין, כי מספר בעלי כלי השיט והשייטים שהגיעו למקום היה מכובד ביותר. בצד ראשי וחברי הפורום לקידום השיט מהמרכז ונציגי מועדון שייטי כרמל מהצפון, היו נציגים מאשדוד ואשקלון. ללא ספק, הנוכחות גרמה לגופים הירוקים להבין שיש ביקוש גם לשיט ולמקומות עגינה וזה חשוב. בפעם האחרונה שהציגו תכנית שקשורה אלינו השייטים "נרדמנו בשמירה" והיינו אדישים. התוצאה - מס העשירים הנוראי אשר גרם נזק אדיר לענף.
גם הפעם הושמעו הסיסמאות השחוקות והרחוקות מהאמת על "היאכטונרים המיליונרים הגוזלים את חופי הרחצה", אלא שהפעם הם לא נשארו ללא תגובה. דבריה של ליז מחיפה אשר הזימו את "אגדת המיליונרים" זכו למחיאות כפיים של הנוכחים.   
נחזור לתכנית הארצית למעגנות, אשר הוצגה על ידי האדריכלית עדנה לרמן. עדנה סקרה בתחילה את אופן עבודת הועדה ואת המצב בישראל לעומת הים התיכון צרפת, ישראל ולבנון, אלו שלוש המדינות בים התיכון אשר בהן לא נבנו מרינות חדשות בעשור האחרון. רוצים לדעת איפה כן? כרתים- 5 מרינות חדשות, טורקיה 43 (!) מרינות חדשות, מלטה 7 מרינות חדשות ושכנתנו קפריסין הקטנה, בנתה בעשור האחרון שתי מרינות חדשות ובונה בימים אלה עוד שלוש.
 
אז מה עושים? הצוות מצביע על שתי אפשרויות. הראשונה: ייעול והרחבת המרינות הקיימות. השנייה: בניית מרינות חדשות. נסכם את עיקרי ההמלצות כלפי כל אפשרות מהדרום צפונה:
מרחב דרום
מרינה אשקלון - ניתן לייעל את המרינה הנוכחית ולהוסיף עוד 230 מקומות עגינה חדשים.
מרינה אשדוד - ניתן לייעל את המרינה הנוכחית ובכך להוסיף 150 מקומות עגינה או להרחיב את המרינה ולהוסיף 250 מקומות חדשים.
 
מרכז הארץ
מרינות בבת ים ו/או ראשון לציון - הצוות לא ממליץ להקים מרינה בערים אלו בעיקר בשל העדר עורף עירוני מתאים.
נמל יפו - להשאיר את המצב הקיים.
מרינה תל אביב - על ידי הרחבת המרינה מערבה על גבי שובר הגלים הנוכחי ניתן להוסיף עוד 300 מקומות עגינה.
מעגן רידינג - הומלץ להשמיש את המעגן לעגינת כלי שיט ובכך לייצר עוד 300 מקומות עגינה חדשים.
מעגן שדה דב ומעגן רידינג - נבדקה אפשרות הקמת מרינות חדשות אשר יוסיפו 1,200 מקומות עגינה. מדובר יותר בבדיקת היתכנות לבניית מרינה בשטחים אלו, אשר אינם מהווים פגיעה בחוף הים. מימוש תכנית זו קשור במימוש תכנית בניית שטחי שדה התעופה שיפונה.
מרינה הרצליה - ניתן לייעל את המרינה הנוכחית ולהרחיבה ובכך להוסיף 47 מקומות עגינה. במידה והמרינה תורחב ניתן להוסיף 44 מקומות חדשים.
 
מרחב השרון
מרינות באזור השרון - נבדקה אפשרות של הקמת מרינה בנתניה, בדרום העיר. הצוות המליץ לאשר את המקום לבניית מרינה בתפוסת 700 מקומות עגינה. המלצה דומה ניתנה להקמת מרינה בצפון חדרה, בצמוד לתחנת הכוח.
מטרופולין חיפה
בת גלים בחיפה - הומלץ על בניית מרינה חדשה על בסיס שטח חופי בה"ד חיל הים לאחר שיפונה.
מעגן שביט - על ידי ייעול המצב הקיים ניתן להוסיף 200 מקומות עגינה.
נמל חיפה - הפתרון האידאלי, אך הלא ראלי הוא הסבת החלק המערבי של הנמל למרינה. תהליכים אלו של הסבת נמלים, אשר אינם יכולים לתת שרות לאניות הענק המודרניות, הם תהליכים מקובלים בעולם. פתרון כזה היה מוסיף 1,000 מקומות עגינה בצפון. לצערנו, משיקולי ביטחון, היא כנראה לא תתבצע גם בעתיד הרחוק.
קריית חיים - הומלץ לא להקים מרינה באזור זה.
קריית ים - הומלץ לאשר הקמת מרינה אשר תאפשר עגינת 700 כלי שיט. ההמלצה לוותה בהסתייגות. הצוות המליץ לאשר מרינה זאת, רק אם לא תמומש תכנית אחרת במרחב הצפוני.
 
צפון הארץ
מרינה עכו - הומלץ להרחיב את המעגן הקיים כך שיקלוט עוד 300 כלי שיט.
עכו - הומלץ שלא לאשר הקמת מרינה חדשה באזור עכו.
נהריה - הומלץ לאשר הקמת מרינה ל- 500 כלי שיט.
 
לאחר הצגת התוכנית המפורטת, התקיים פאנל על הנושא, השתתפו בו משתמשים ומתכננים של התווך הימי. לאור כמות אי ההסכמות במהלך הפאנל בין הירוקים לכחולים, בין המתכננים לאדריכלים, בין היזמים ולרשויות ועוד, נראה כי ייקח זמן עד שנראה מקומות עגינה חדשים. נחסוך לכם את הדעות שהוצגו במהלך הפאנל, אתם יכולים כמובן לשער מי היה בעד ומי התנגד. אולם, לכל הדעות הללו אין משמעות כל עוד לא הוגשה התכנית לאישור ועדת התכנון העליונה. לאחר מכן תוכל כל רשות מקומית להחליט מה לעשות בתחומה.
אל תטעו, התכנית הזו חשובה מאין כמוה. אם לא נתכנן עכשיו, לא נוכל לבנות בעתיד ולעמוד בביקוש למקומות עגינה. צריך לזכור כי מרינות לא משמשות רק את בעלי כלי השיט, אלא גם את החינוך הימי, צופי ים, האגודות הימיות של השייט ההישגי, אשר מביאים לנו לא מעט מדליות והישגים לאורך השנים וגם את השיטור הימי, צה"ל, חקלאות ימית ועוד הרבה גופים אחרים.
לצערנו, הצוות לא בדק את מצב המרינות ומקומות העגינה באילת ובכינרת, זאת עקב הגדרת תפקידו על ידי הממשלה. לאור המצב במצרים, בו נפתחות עוד ועוד מרינות בים האדום, חבל שנקפא על השמרים ולא נפתח את השער הימי הדרומי של ישראל...
 
אז לפני שאתם מפליגים, איפה בא לכם לעגון מחר? ואם לא מחר, אז מחרתיים?
 

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<