גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2018 > צופי-ים : להיות שיט טוב ואזרח טוב יותר
צופי-ים : להיות שיט טוב ואזרח טוב יותר
אם הים מרגש אתכם ובזמנכם הפנוי אתם מפליגים בסירת מפרש או מנוע או אפילו בסאפ או בקיאק. בין אם אתם שייטים מנוסים או מתחילים, אתם נערים או כבר הורים וחשבתם להתחיל לחנך את הילדים שלכם לים – צופי ים הוא בדיוק המקום לכך. הם יוסיפו לפעילות השיט פעולות שבועיות, מחנות שיט ופעילות ימית. יש להם ניסיון של עשרות שנים בבניית שייטים טובים יותר- ואזרחים טובים יותר.
 

מאת: עידן טופר
צילום ליאור קפלן
 
 
צופי-ים הם חלק מצופי ישראל ומההנהגות ה"רגילות" ומונים 7 שבטים הכוללים 1,200 חניכים. מבת-ים דרך יפו ותל אביב, הרצליה ונתניה, חיפה וכן שבט לחופה של הכנרת. כמו צופי ישראל, המקנים ערכים של ציונות, אהבת הארץ ואזרחות טובה, כך גם בצופי-ים מועברים הערכים החינוכיים-צופיים במהלך פעילויות שונות. ייחודה של צופי ים שערכים הללו מוקנים דרך העיסוק בשיט וימאות. החניכים אינם עוסקים בהקמת מחנה ביער או בניית מתקנים ומגדלים מסנדות ובוסים, כמו במחנה קיץ יבשתי. כל הפעילויות, המחנות והמסעות נסבים סביב פעילות ימית שבטית או ארצית בסירות השונות.

החניכים, בכיתות ה'-ט', מחולקים לקבוצות גיל ולאורך השנים ובמשך החברות בתנועה לומדים להפליג בסירות קטנות למתחילים דוגמת אופטימיסט, לייזר או קיאק לזוג שייטים וממשיכים לסדרות של חתירה ולימוד ימאות מתקדם על מפרשיות כבדות יותר כמו: 'קרוול', 'סנונית' ו'ליוויתנית'.
עם הצטרפות החניכים בכיתה ה' הם מתחילים בלימוד חוויתי ימי של יסודות ועקרונות השיט הבסיסיים ביותר. עם השנים והניסיון החניכים מגיעים לרמת הבנה גבוהה ביותר של כל מרכיבי השיט והימאות, הם מתנסים בפיקוד והדרכה, ניווט חופי ומפות, חתירה, מעגנים והחפה, ולומדים חוקי דרך, מטאורולוגיה ועגינה.

דגש מיוחד ניתן לאורך כל השנים על בטיחות – דרך הכרה של נושא חבלים קשרים והשימוש בהם בימאות מפרשיות. מסעות בים מחייבים ומצריכים ידע ושליטה רבה בנושאים אלה, בין היתר בעבודת חבלים ובכל הקשור לטיפול במפרשים ומיתרים, קשירה ואבטחת ציוד השיט.
 
כמו במחנות הקיץ של שאר השבטים, גם בצופי ים פעילות השיא מגיע לשיאה במחנה הקיץ. מחנה הקיץ של צופי ים נמשך מספר ימים, בהתאם לגילאי החניכים. הפעילויות מגוונות ומתרבות עם השנים בהיקפן וברמת המקצועיות, הצופיות והידע. לדוגמה - המחנה בכיתה ח' הוא בן 9 ימים ובשיאו יקיפו את הכנרת בהפלגה במשך 4 ימים. המחנה השנתי של הבוגרים הוא מפעל ארצי: בכיתה ט' יעברו החניכים קורס סגני מפקדי סירות במשך 17 יום בעכו, בבית הספר לקציני ים, במפרץ חיפה. השיא הוא קורס מפקדים בכיתה י': 24 יום בתנאי פנימייה אשר בהם משולב מסע הפלגה מיוחד במינו - חציית ישראל במפרשיות לאורכה מהלך 5 ימים מעכו לאשקלון וחזרה. במסע ישלבו גישה והכרת כל המעגנים והמרינות לאורך המדינה כהכנה טובה למסע מסכם. כמו כן, במחנה יתרגלו החניכים במחנה הימי פיקוד ומנהיגות על צוות וכלי-השיט במצבים שונים כולל הכנה להפלגה, יציאה לים ממעגן ומגלי חוף, החפה, תחזוקה, חתירה, מקרים ותגובות, התאמת המפרשים לרוחות השונות (טרימינג) וצמצומים.

בוגרי קורס המפקדים יקבלו רישיון משיט21 ואלו שיטפלו בסירות המנוע יוסמכו לרישיון משיט 12. מעיון בחומר העיוני והסילבוס המשימה היא בהחלט מרשימה ומקיפה ביותר. החניכים צוברים שעות-ים רבות ותרגול בפועל של מפרשנות, חבלים, פיקוד, מקרים ותגובות. הם יוכלו להיות מוסמכים למשיטי יאכטות או קציני ים מוכשרים בקלות יתרה. בהמשך ישיר לדברים הללו ביקרו החניכים יום אחד עם הסירות בבסיס חיל הים בחיפה. הם סיירו בשייטת הס"טילים ובפלגת הדבורים וזכו לסיור מודרך מהבוגרים המשרתים בחיל.
 אהבת הים והערכים המוקנים בצופי ים הם בסיס איתן להיותם אזרחים מועילים ומעורבים. לצופי ים יש קבלות. 100% גיוס ואחוז גבוה של מתנדבים לחיל הים. בקורס החובלים בצה"ל, בוגרי צופי-ים מהווים אחוז גבוה. 27% מבוגרי קורס חובלים האחרון הם בוגרי צופי-ים.
 
סדר יום במחנה קיץ
יום עם מזכיר התנועה יוסי זברק וסגנו ליאור קפלן, רכז שבטי צופי-ים, במהלך קורס מפקדים האחרון, נראה כך: בחוף עכו, נערים ונערות נכנסים ויוצאים עם משוטים, מפרשים, ג'ריקנים או הגה ומעמיסים אותם על הסירות העוגנות בקירבת החוף. תוך כדי שתיית הקפה  של אחר הצהריים במרפסת המפקדה עם זברק וגדעון שמואלי (צ'ונלה) מחליטים מפקדי הקורס לצאת לים למרות הרוח המתגברת. מוסכם ביניהם על 'מאסף-חלוץ בלי ראשי'. זברק מחדד בפני את עניין הבטיחות וניסיון צוות ההדרכה. הוא, ליאור וצ'ונלה צופים ומוודאים שהסירות לא יוצאות צפונית מאי-הזבובים ונשארות בקשר עין. בטיחות כוללת בין השאר: חגורות הצלה רכוסות, בקבוק מיים אישי, נעליים כל משך הפעילות, חולצות, קרם הגנה ומכשירי קשר. סירת המנוע נמצאת כל הזמן בכוננות יציאה לים. החניכים והמפקדים לעתיד נראים מרוצים ועסוקים כל הזמן סביב הנושא הימי, חלק בכיתה, חלק במים, חלק בחוף עם סירה על הכתף, חלק בקורס הצלה וכיבוי אש. חלק נמצאים במאהל ומתרגלים קשרים שונים או עסוקים בפעילות הדרכה תאורטית בכיתות.
קורס ארוך ואינטנסיבי כזה מחייב הקפדה על שגרה מסודרת. מהלך כל המחנה החניכים שותפים לשגרת מחנה צפופה הכוללת בין היתר תורנויות שונות של ניקוי שירותים, מטבח ואפילו כיתת שמירה. הארוחות הן משותפות בחדר-האוכל המפנק של בית הספר לקציני ים. החניכים ישנים באוהלים סביב חצר המסדרים. סדר היום מוגדר ומסודר החל בהשכמה, מסדר בוקר במחנה, ארוחת בוקר ושלל הפעילויות בין אם בים או בכיתה, ארוחה, מנוחה, שיעורים נוספים, רחצה וארוחת ערב, מסדר הורדת הדגל, שיעור או פעילות ערב וכיבוי אורות. הכל טבול בהרבה הווי. כך למשל באחד הימים הוקפצו כולם לחתירה לפני אור ראשון לכיוון הקישון, ארוחת בוקר במעגן 'שביט' וחזרה לעכו בתחרות חתירה בין המחלקות. בהפלגה אחרת עגנו החניכים בבסיס חיל הים בחיפה. הם סיירו בשייטת הס"טילים ובפלגת הדבורים וזכו לסיור מודרך מהבוגרים המשרתים בחיל.
 
 
לצופי-ים ייחוד נוסף. אופי הפעילות הבסיסית לא משתנה לאורך השנים ודורות מסכי המחשב. אין קיצורי דרך או טכנולוגיות מתקדמות בהכנת כלי ליציאה לים, פיקוד על חותרים, עבודת חבלים או סט הפקודות במהפך מפרשים מבוקר. אין תחליף למשמעת גבוהה ביותר בכל הקשור לניהול זמן, ביצוע הוראות ודאגה לבטיחות כלי השיט והצוות. בהפלגה ובחוף נשמרים כללי ברזל של דיווח אמין ומקצועי ושמירת נוהליים. נשמע נוקשה משהו?! זה אכן נוקשה אך מאפשר להנהגת צופי ים להעניק לחניכים עצמאות רבה והרבה אדרנלין. ים, רוח, שקיעות ומדשאות, חברות ועצמאות הטבולה בהרבה אווירת שיתוף וצוות.
אם אתה, בנך או נכדך אוהבים את הים- צופי-ים הם תנועת הנוער שלך.
 
 
 
בוקסה:
ליוויתנית - מפרשית ישראלית דו תרנית המיועדת ל-10 מפליגים ויותר באורך כ-9 עד 12 מ'. למפרשית מערך הכולל מפרש ראשי, מפרש חלוץ ומפרש מאסף. הלוויתניות הראשונות הוכנסו לאגודות הימיות בארץ ישראל בשנות ה-30 של המאה הקודמת. במקור דגם זה שימש כסירה לצייד ליוויתנים - לא פחות. מבנה הגוף מחודד גם בירכתיים, ללא דף ירכתיים.מפרשיות אלו שרתו היטב את הישוב היהודי לפני הקמת מדינת ישראל. הם עזרו בהורדת המעפילים לחוף ואפילו בפריקת האניות הראשונות בנמל תל אביב.

סנונית - קטנה יותר ונפוצה מאוד בשבטים השונים. גם עליה יוסמכו הבוגרים לפיקוד תחת מפרשים וחתירה בצוות. לסנונית תורן אחד ומפרשי חלוץ וראשי.את הסנוניות פרי פיתוח ישראלי  בונה מזה מספר עשורים עבד עלי חמאדה מעכו. בן למשפחת בוני סירות מזה דורות. 
 

 

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<