כחול 78 - אפריל 2019
גליון אפריל 2019 - אביב!
יעדי הפלגות קיץ 2019
אופטימיסטים - מפליגים לאליפות העולם 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2007 > יאכטה ישראלי עלתה על שרטון בתורקיה
יאכטה ישראלי עלתה על שרטון בתורקיה

הגה שבור
המקרה:
lלביטוח קריאה לסיוע מיאכטה ישראלית באורך 38 פיט. עוגן היאכטה, שעגנה במפרץ בודרום, נגרר, צוות היאכטה לא שם לב לכך ורק כאשר היאכטה התיישבה על הסלעים התעורר הצוות והבחין במתרחש. באותה עת נשבה רוח עזה בעוצמה של 25-30 קשר, אולם הים היה שקט יחסית בשל ההגנה הטבעית של מפרץ בודרום. מוקד החרום דיווח על האירוע למשמר החופים הטורקי ולכונני המוקד בטורקיה, אשר העמידו סירת חילוץ בכוננות.
עם אור ראשון הצליח צוות היאכטה להיחלץ מהשרטון הסלעי בכוחות עצמו והפליג בעזרת מנוע למרינה מוגנת במרחק מספר שעות הפלגה. לאחר שבוצעה צלילה לבדיקת מצב הנזק הובחן כי לוח הגה היאכטה נשבר כמעט כולו.
עם ירידת הרוח, הפליגה היאכטה בליווי סירת מנוע למרינה טורגוטריז שבבודרום שם הוצאה מהמים. בבדיקה ראשונית נראו שפשופים ופגיעות בשידרית היאכטה ולוח הגה שבור. מקרה זה היה יכול להיגמר בהתנפצות היאכטה על הסלעים. תושיית אנשי הצוות מנעה את אובדנה המוחלט.
 
לעתיד:
1. כאשר קיימת תחזית לרוח חזקה יש לוודא כי עוגן היאכטה תפוס היטב. במידה וישנו חשש כי העוגן לא עגון היטב יש לאסוף אותו ליאכטה ולזרקו מחדש.
2. בכל יאכטה נמצא עוגן חרום עם שרשרת קצרה יחסית וחבל. במידה ולא ניתן להוסיף חבל לעוגן הקיים ניתן להיעזר בסירת השרות ולזרוק עוגן נוסף.
3. הגה היאכטה הינו נקודת תורפה. במידה ועלית על ריף או שרטון בדוק היטב האם ההגה נמצא במקומו והאם הוא תקין. גם במידה וההגה שלם יתכן וצירו התעקם ולא ניתן להפליג בעזרתו !
בליל שישי, 30.3 התקבלה במוקד החרום של קדר סוכנות
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<