גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2018 > מדריך קצר לעבודה עם ברוקר – לקראת הסירה החדשה שלך
מדריך קצר לעבודה עם ברוקר – לקראת הסירה החדשה שלך
תפוצתם של כלי השיט על פני שבעת ימים, המגוון העצום של כלי השיט והשוני בין הגדלים, סוגיהם ושימושיהם יצרו דרישות מקצועיות ייחודיות, ביניהם גם, ברוקרים למכירת כלי שיט.
המקצוע הימי הנקרא בלעז וגם בעגה הימית בשם ברוקר, תרגומו לעברית הוא, מתווך כלי שיט. אנחנו נשתמש במונח הרווח בעולם – ברוקר, זהו אחד המקצועות הימיים העתיקים בעולם השיט.
 מדריך קצר לעבודה עם ברוקר – לקראת הסירה החדשה שלך
 
שרות כחול
 
תפוצתם של כלי השיט על פני שבעת ימים, המגוון העצום של כלי השיט והשוני בין הגדלים, סוגיהם ושימושיהם יצרו דרישות מקצועיות ייחודיות, ביניהם גם, ברוקרים למכירת כלי שיט.
המקצוע הימי הנקרא בלעז וגם בעגה הימית בשם ברוקר, תרגומו לעברית הוא, מתווך כלי שיט. אנחנו נשתמש במונח הרווח בעולם – ברוקר, זהו אחד המקצועות הימיים העתיקים בעולם השיט.
הברוקרים של הזמן העתיק נדרשו לקשרים בין לאומים מסועפים, שליטה בשפות זרות, יכולות משא ומתן וידע ימי מקצועי נרחב. בניגוד למקצועות אחרים דרישות אלו לא השתנו עם הזמן והן נדרשות גם היום. הידע הנוסף הנדרש מברוקר כלי שיט היום הוא שליטה טובה ברזי המחשב, הן ככלי פרסומי ושיווקי והן ככלי לכריית מידע. 
האם היום בעידן המחשב יש עדיין צורך במתווך בשר ודם? האם אפליקציות המחשב למיניהן לא החליפו את הברוקר הימי הקלאסי? דעתנו ברורה: ממש לא.
היום, יותר מתמיד לברוקר תפקיד חשוב ולפעמים קריטי במהלך קניה או מכירה של כלי שיט.
 
איך בוחרים ברוקר?
ברוקר הוא חלק מבעלי המקצועות החופשיים, בדומה לעורך דין, רואה חשבון או סוכן ביטוח. בחירה בבעלי מקצועות כאלו מחייבת בראש ובראשונה אמון. בנושא אמון אישי לא ניתן לתת טיפים, או שנוצר אמון הדדי או שלא. המלצות של לקוחות על ברוקר מסוים בהחלט יכולות לזרז את בניית האמון. זכרו, האמון איננו חד סיטרי, גם הברוקר חייב להאמין בבעל הסירה. הצגת מצג לא נכון או הסתרת פרטים חשובים על מצב כלי השיט, עלולה לגרום לברוקר נזקים תדמיתיים וחומריים.
בניגוד למקצועות חפשים אחרים לא קיימת חובה לקבלת הסמכה אקדמית או מקצועית על מנת לעסוק בתיווך כלי שיט, לא בישראל ולא במדינות אחרות, גם לא נדרשת כל תעודה או אישור של המחוקק. המשמעות היא שאתה פוגש ברוקר אינך יודע אם יש לו או אין לו הכשרה וידע בסיסי למכור או לקנות עבורך את ספינת חלומותיך. גם בנושא הזה אנחנו חוזרים לנושא ההמלצות. כאן כבר היינו מציעים לשאול גם את דעתם של אנשים מהתחום, היכולים לחוות דעתם על המקצועיות של הברוקר.
חשוב לבחור ברוקר שיש לו התמחות. ההתמחות יכולה להיות גאוגרפית, התמחות בסוג ספציפי של כלי שיט או ביצרן כלי שיט מסוים. הנושא הגאוגרפי הוא לכאורה פשוט, אם סירת המנוע שלך מאוחסנת בחוף בכינרת, חשוב שלברוקר תהיה נוכחות באזור זה. אין טעם לפנות לברוקר שממוקם באילת שיאלץ לעשות דרך של מאות קילומטרים על מנת להציג את הסירה. אותו הגיון תופס בבחירת ברוקר טורקי ליאכטה העוגנת ביוון.
הנושא הגאוגרפי משחק גם באם אתה מעוניין למכור את כלי השיט שלך במדינה מסוימת. יאכטה ישראלית ששולם עליה מע"מ ישראלי עדיף למכור בישראל. ברוקר ישראלי יתאים למטרה זאת יותר מברוקר זר.
בדרך כלל ברוקרים מתמחים בסוגי כלי שיט מסוימים. ברוקר המכבד את מקצועו והמתמחה ביאכטות מפרשים לא יעסוק במכירת סירות מנוע מהירות. ישנם גם משרדי ברוקרים גדולים בהם עובדים ברוקרים המתמחים בסוגי כלי שיט שונים. בשוק פועלים ברוקרים המתמחים בכלי שיט של יצרן מסוים, חלקם קשורים לסוכני אותו יצרן. היצרן מעביר אליהם לצורך מכירה את כלי השיט יד שניה אותם רכש בעסקת מכירת כלי השיט החדש (TRADE IN), כמובן שברוקרים אלו ישמחו לתת שרותי קניה ומכירה גם לכלי שיט שאינם קשורים ליצרן. יתרונם של ברוקרים אלו הוא בהתמחות ביצרן הספציפי.
אולם, איך תבחרו ברוקר בפועל, מעבר להמלצות אישיות וחוות דעת של מכרים?
 
ריכזנו עבורכם 9 טיפים לעבודה עם ברוקר.    
     
1.       בלעדיות ושכר טרחה. קיימות שתי שיטות לעבודה עם ברוקר: חתימה על הסכם לייצוג בלעדי או הסכם ללא ייצוג בלעדי. משמעות ההסכם מהסוג הראשון הוא שהברוקר הנבחר הוא מייצגכם היחיד. היתרונות בהסכם מסוג זה הם תמרוץ ועלות. מינוי ברוקר בלעדי אמור לתמרץ את הברוקר לעבודה מאומצת יותר. מאידך מקובל שבשיטת עבודה זאת העמלה נמוכה יותר. חשוב להגביל תקופת בלעדיות בזמן. אי בלעדיות לא רק שלא תתמרץ את הברוקר למכור את כלי השיט שלכם, אלא אף עלולה לגרום למצב שבו כלי השיט שלכם אולי יפורסם יותר בשוק, אבל אתם עלולים למצוא אותו באותו אתר, מפורסם בכמה רמות מחירים שונות, ולעיתים אף נמוך יותר ממה שציפיתם.
מהו שכר הטרחה המקובל? לדברי מיקי גל מחברת הברוקרים סוס- ים, הפעיל בשוק העולמי כבר 30 שנה, 10% משווי העסקה הוא סכום שניתן להגדירו כ"כלל אצבע". לעיתים קרובות הברוקרים מתחלקים בעמלה עם עמיתים בעולם. הראשון מאתר את כלי השיט והשני מביא את הקונה או להיפך. ניתן לסכם על עמלת תיווך נמוכה יותר כאשר מדובר בכלי שיט שיש להם ביקוש גבוה בשוק, מחיר אטרקטיבי או שווי שוק גבוה מאוד (כמו מגה יאכטות). 
 
2.       מסמכים. יש להכין תיק מסמכים מסודר לפני המכירה ולדרוש תיק כזה לפני קניה. התיק יכלול: תעודת הרישום, תעודת כושר השיט, העתק פוליסת הביטוח, דוחות שמאי תקופתיים (בכלי שיט מסחריים) וחד פעמיים (כמו לאחר נזק) או דוחות שהוכנו לקראת מכירה, רשימת ציוד הנמכר עם הסירה או היאכטה. רישיונות ואישורים שונים הנמצאים ברשותך כמו: תעודת תחנת אלחוט ימית, תעודת כשירות דוברת ההצלה תעודות אחריות של ציוד חדש וכו'. רצוי לדווח בכתב לברוקר על כל תאונה משמעותית שהייתה לכלי השיט. במקרה כזה הטוב ביותר למסור לו את העתק דו"ח שמאי הביטוח. זכרו: על מוכר הסירה מוטלת חובה חוקית (לא רק בישראל), לגילוי כל מידע אשר יכול להשפיע על מכירת הסירה ועל מחירה. אי עמידה בכלל זה עלולה לגרום לביטול העסקה ולתביעה משפטית.
 
3.       קביעת המחיר. ברוקר מקצועי אמור לסייע בהחלטה בנושא המחיר הנדרש עבור הסירה או היאכטה. הוא אמור להכיר את אתרי האינטרנט המתמחים ביצרן או בדגם מסוים ולנקות ממחיר מסוים את הסכומים הלא רלבנטיים לקניה על מנת ליצור בסיס השוואה זהה. לדוגמא, נניח שבמדינה מסוימת המחיר כולל מס שונה ממדינה אחרת. על מס זה ניתן להזדכות כאשר יוצאים מתחומי אותה מדינה. הברוקר אמור גם להציע כיצד לשקלל במחיר הנדרש ציוד מיוחד הכלול בכלי השיט הנמכר. במצבים של קניה או מכירה, אנחנו פועלים מתוך רגש, במיוחד בתמחור כלי השיט שלנו. הברוקר אמור לייצג את ההיגיון, במיוחד בעת קנית כלי שיט אותו אנו רוצים מאוד או במכירת כלי שיט אשר בתחזוקתו השקענו את נשמתנו.      
 
4.       תכנון מדיניות הפרסום של כלי השיט. פרסום עולה כסף. כאשר אנחנו מעוניינים למכור את כלי השיט אנחנו אמורים  להחליט גם על גובה ההוצאות הקשורות במכירה. הברוקר אמור לתת לנו את החלופות, זאת מעבר לפרסום התקני של הברוקר (לדוגמה באתר שלו או בעלון תקופתי שהוא מפרסם). פרסום מאסיבי יכול לקדם את המכירה, אך הוא עתיר עלויות. מאידך נניח שכבר קיבלת את היאכטה החדשה, את היאכטה הקודמת אתה מנסה למכור זמן רב והיא צוברת הוצאות. כמו: תחזוקה, עגינה, ביטוח. יתכן שבמקרה כזה החלופה העדיפה היא דווקא פרסום מאסיבי.
 
5.       הכנת הסירה או היאכטה למכירה. קנית יאכטה או סירה היא לא קנית "עוד מוצר". היא מחייבת התאהבות ואת ה"כלה" יש להכין, היא חייבת להיות מצוחצחת, מסודרת וממורקת. הברוקר יכול לסייע בנושא, במיוחד אם הסירה נמצאת בכינרת ואתם גרים בתל אביב. לפני שקונה מגיע לראות את הסירה ברוקר טוב יקדים ויוודא שהיא במצב המזמין התאהבות.
6.       רשימת ציוד. כבר ציינו שיש להכין את רשימת הציוד הנמכר עם כלי השיט וניפוי ציוד מיותר מהרשימה הנמכרת. כמובן שיש פריטי ציוד שיקשו על מכירת כלי השיט באם לא יכללו ברשימת הציוד, כדוגמת אסדת הצלה או חלקי חילוף למנוע. אולם, אם אתם קונים סירת מנוע בכינרת יש פריטים שהעדרם לא יפגע במכירה, לדוגמא ציוד אישי לספורט ימי. זכרו! ציוד ישן שנערם ביאכטה עלול לפגוע במראה הכללי ולפגוע במכירה. היאכטה שלכם אינה מחסן, בהחלט מומלץ להיפרד מציוד ישן שאינו רלוונטי למכירה. גם כאן כדאי להתייעץ עם הברוקר, אולם יש לזכור שאתם אלו שמכירים את כלי השיט שלכם ואתם אלו שצריכים להכין את הרשימה ולהחליט איזה ציוד לכלול בה (האם אתם מוכרים גם את הספיניקר הממותג שלכם ואת כל כלי העבודה שלכם?).       
 
7.       הצגת כלי השיט ללקוחות פוטנציאלים במרינה, בחוף או תוך כדי הפלגה בים. יש לסכם מראש עם הברוקר את נושא הצגת כלי השיט וביצוע הפלגות ניסיון בו. זאת אחת הסיבות ההופכות ברוקר מקומי ליעיל יותר. אם כל הצגה של הסירה או היאכטה תחייב את נסיעתכם לכינרת או לאתונה אז כדאי לחפש ברוקר אחר. כמו כן, הפלגות ניסיון הן חלק מתהליך המכירה, והברוקר יוכל לתווך לצדדים את השאלות העולות בהפלגה בצורה נכונה ומקצועית יותר. דוגמא: בהפלגת ניסיון נשמע רעש מהמנוע. ברוקר טוב ומקצועי יוכל לאבחן האם מדובר ברעש הגיוני לגיל ומצב כלי השיט או שמדובר במנוע שעבר זמנו, והוא בהחלט עלול לפגוע בתהליך המכירה/קניה.
 
8.       הסכמים, רישום והיבטים חוקיים. ברוקר אינו עורך דין, ולא כל מכירה או קניה של כלי שיט חייבת לעבור דרך משרדו של עורך דין. מאידך יש מקרים רבים שזה נחוץ ואפילו חשוב. קניית יאכטה בחו"ל הכוללת החלפת דגלים ובדיקת מסמכי היאכטה בחו"ל רצוי שתעשה על ידי משרד עורכי דין המתמחה בנושא. ידועים מקרים רבים שלאחר מכירת היאכטה הסתבר שהיא מעוקלת או צברה חובות עתק בגין אי תשלום אגרות או מיסים. הברוקר אמור לייעץ בנושא זה, אולם אין מתפקידו לטפל ברישום כלי השיט.
 
9.       הטיפ החשוב ביותר: אפיון. תפקידו החשוב ביותר של הברוקר הוא להכניס את הפנטזיה שלכם למסגרת ריאלית של אפיון כלי השיט אותו ניתן לרכוש בתקציב הנתון. הברוקר אמור לשמוע מכם מהם ההעדפות שלכם בשיט, באיזה אזור אתם מתכוננים להפליג, האם הסירה אמורה לשמש לספורט ימי או לדיג? האם היאכטה מתוכננת לחצות אוקיאנוסים, או לשמש להפלגות משפחתיות בשבת? הברוקר אמור לעזור לכם לדרג את הפנטזיות לפי סדר עדיפות. לאחר מכן להציע לכם כלי שיט העונים על האפיון שקבעתם.
 

ולסיום, למה כן ברוקר ישראלי?
כי הוא דובר עברית ויודע להסביר לנו הכי טוב.
הוא מחויב רק לנו.
יש לו מאגר כלי שיט שנמצאים בישראל שיכולים לחסוך לנו הרבה זמן, נסיעות וטיסות לחו"ל.
העולם קטן. כלי שאנחנו חושבים שיש רק במדינה X, נמצא גם במדינה Y ולברוקר הישראלי קשרים נרחבים באותה מדינה וזה חוסך לנו.
כי בסוף, אנחנו רוצים לדעת שיש לנו על מי לסמוך גם אחרי, להתייעץ, לשאול ולדעת שמי שמכר לנו את כלי השיט לא יעלם דקה אחרי סיום העסקה. 

 

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<