כחול 82 - אפריל 2020
גליון בצל קורונה - מצפה לכם הפתעה בפנים! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2018 > תכנית מתאר ארצית למעגנות לחופי הים התיכון.
תכנית מתאר ארצית למעגנות לחופי הים התיכון.
תגובת הפורום לקידום השיט בישראל לנייר העמדה של ארגוני הסביבה המתנגדים להקמת מרינות ומעגנות נוספים בישראל

לאחר שנים של עבודה, סוף סוף, עומד מינהל התכנון במינהל האוצר, לגבש תכנית ארצית למעגנות.
אישור תכנית ארצית זאת היא תנאי להקמת מרינות חדשות לאורך חופי ישראל. עתידו של השיט הישראלי על ענפיו השונים, החינוך הימי, אגודות הספורט הימי, התחרותי ותנועות הנוער הימיות - תלויים באישור תכנית זו. נזכיר כי המרינה האחרונה אושרה לבניה לפני כ-30 שנה. אוכלוסיית ישראל מנתה אז כמחצית ממספרה היום, כארבעה מיליון נפש.
ארגוני הסביבה בישראל יצאו כנגד התכנית הנוכחית בנייר עמדה אותו ניתן לקרוא באתר כחול*.
הפורום לקידום השיט מביע את מחאתו על פרסום נייר עמדה זה הכולל מידע ופרשנות מטעים ומוטעים.
טענתם הראשונה ועיקר קצפם של הארגונים הירוקים יצא על כך שהמרינות החדשות שיבנו יצמצמו את חופי ישראל הפתוחים לקהל הרחב. הטענה השנייה המקוממת יותר, היא שבניית המרינות נותנת מענה לביקוש "המשרת קבוצה מצומצמת תוך פגיעה בצרכיה של מרבית האוכלוסייה".
הארגונים הירוקים קובעים כי לרשותו של כל אזרח ישראלי עמד בשנת 1948 30 ס"מ חוף ובשנת 2018 עומד לרשות תושב ישראלי רק 1.7 ס"מ חוף. זוהי קביעה פופוליסטית המתעלמת מהעובדה שמשנת 1948 האוכלוסייה בישראל צמחה פי 13! בשנת הקמת המדינה עסקו פחות מ-1000 איש בספורט ימי. היום מספרם עומד על 200,000 לפחות.
 
הפורום לקידום השיט קובע כי מרינות הן "מכפילות חוף", כאשר דנים בשימוש בחופי ישראל. בחישוב שנתי לאורך כל חופי ישראל, על כל מטר חוף שעליו נבנית מרינה, יש יותר משתמשים בממוצע שנתי מאשר בחופי הרחצה. להדגמה אנו מזמינים את הארגונים הירוקים לבקר בחודש נובמבר בכל מרינה בארץ ולראות את הפעילות המתרחשת בה, לעומת חופי הרחצה הסמוכים והשוממים מאדם.
אין מדובר רק בספורט ימי. ניתן גם להוציא לים כלי שיט או דוברות אשר ישמשו כחופי רחצה. מאחר והם יעגנו מעבר לגלים הם יהיו בטוחים יותר.   
מרינות אמורות בהחלט להיות מוקדים עירוניים. בכל עיר ים תיכונית מוקד העיר נמצא בחוף, אין עיר תיירות המכבדת עצמה בים התיכון שאין בה מרינה. 
העובדה שהמרינות בישראל לא הפכו למוקדים עירוניים נובעת בין השאר מבניית מרינות במקום שניתן היה לבנות אותן ולא בבנייתן במקומות שצריך היה לבנות אותן. חיפה היא דוגמה מצוינת לנושא זה. בהרצליה כל השטח בין העיר למרינה טרם ניבנה, כך שמוקדם להעריך את תפקודה כמוקד תיירותי. הפורום מזמין את נציגי הארגונים הירוקים להפליג עמו ללימסול השכנה ולראות מרינה שהיא מוקד עירוני.  
אנו מסכימים כי אין הכרח לבנות מרינות דווקא במקום חופי רחצה. המרינה הראשונה בישראל - מרינה תל אביב נבנתה בחוף סלעי המסוכן לרחצה. אנחנו מסכימים כי יש להסב מעגנים כמו רידינג, נמל תל אביב והנמל המערבי בחיפה למרינות. הפיכתם למעגנות בטוחות מחייבת גם עבודות תשתית ימיות. אנחנו דורשים מהארגונים הירוקים שלא יפריעו לפיתוח מעגנות אלו.
 
חייבים לאשר הקמת מרינות גם בין תל אביב לחיפה. לא יעלה על הדעת להציע לתושב חדרה להשתמש בבריכת שחייה בהרצליה או בחיפה. הדבר נכון גם בנושאי הספורט הימי. 
הצגת המרינות כאילו הן משרתות "קבוצה מצומצמת" הרוצה לקשר בין ספורט השיט למיליונרים היא מקוממת ורחוקה מהאמת. היא מתעלמת במתכוון מהפעילות הענפה של מועדוני השיט לנוער, מהחינוך הימי של בתי הספר, מהספורט הימי ההישגי ובעיקר, מהחתך הסוציו-אקונומי של העוסקים בשיט.
המרינות היום הם מועדוני נוער גדולים מאוד. זהו "מכפיל תשואה" שלא קיים בשום מתקן ספורטיבי אחר. לא שמענו את הארגונים יוצאים חוצץ כנגד הקמת מגרשי כדורגל (8 דונם לפחות, הנותנים מענה ספורטיבי ל -22 שחקנים בלבד), אגב, הם גם מצמצמים את השטח הפתוח העומד לרשות כל אזרח בישראל. לא שמענו אותם מקימים קול זעקה כנגד הקמת מגרשי טניס (רבע דונם למגרש), מגרשי גולף או אולמות כדורסל "המשרתים קבוצה מצומצמת על פי השקפת עולמם של הארגונים הירוקים".
במדינת ישראל ברוכת מזג האוויר, הים (לא החופים) הוא השטח הפתוח הגדול ביותר (כמעט אין סופי), העומד לרשותנו. המרינות יאפשרו את ניצולו היעיל.    
 
 
 

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<