גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2018 > עם הפנים לשייטים: רספ"ן במגמת שיפור השרות.
עם הפנים לשייטים: רספ"ן במגמת שיפור השרות.
עם הפנים לשייטים: רספ"ן במגמת שיפור השרות. 
רוחות חדשות ואופטימיות החלו לנשב בקומה ה-22 של מגדל המפרש בחיפה. עופר בן עזרא, המנהל החדש של אגף כלי שיט קטנים (כש"ק) הביא רוחות של שינוי. פגשתי אותו לשיחה ארוכה על מצב אגף כלי שיט קטנים, על מצב השיט בישראל ועל הרבה נושאים חשובים יותר או פחות המציקים לכולנו.
 
עופר בן עזרא נולד בקיבוץ נווה ים וגדל בעתלית, בן למשפחת דייגים. כל מי שעבר אי פעם בעתלית הכיר את המשפחה אשר הפעילה את מסעדת בן עזרא הדייג המיתולוגית. את עיקר ילדותו העביר עופר בים. בין אם בחוף, או על סירת הדיג המשפחתית. כנער, למד בבית הספר לקציני ים בעכו, התגייס לחיל הים, בוגר קורס חובלים, שירת בתפקידי ים מודיעין וביטחון. לאחר שחרורו המשיך עופר בתחום הימי, וב-11 השנים האחרונות הוא מפקח כלי שיט ברספ"ן, מתוכן 4 שנים ניהל את נמל טבריה (תחומי נמל טבריה כוללים את כול הכינרת).
עופר מכיר את הענף היטב. את השינויים ניתן כבר לראות בשטח.
 
כחול: סוף השבוע האחרון בכינרת היה קשה, משיט אופנוע ים נהרג וילד נפצע. כמי שעומד בראש הפירמידה ומכיר היטב את הכינרת בתוקף תפקידך האחרון, מה דעתך על מה שמתרחש בכינרת בזמן האחרון?
עופר: נכון הוא, שהשילוב של חגים, חום, אלכוהול ואופנועי ים מעלה את הסיכון בכינרת. לא משנה איזה חג חוגגים. אני מסכים שהכינרת הפכה צפופה מאוד בשנים האחרונות, אולם, לגבי שתי התאונות הללו אין ביכולתי להרחיב, מכיוון שהנושא נמצא עדיין תחת חקירה. אני סמוך ובטוח שהמפקחים שלנו והשיטור הימי יבצעו עבודה טובה ויסייעו במניעת והפחתת הסיכון לכלל המפליגים והרוחצים בים. יחד עם זאת, אנחנו בין המדינות המחמירות במתן רישוי לכלי שייט קטנים  ואופנועי ים.
 
כחול: כיצד מתבצעת עבודת האכיפה באגף כש"ק? אתם הרי אמונים גם על תחום זה ואתה מפעיל מספר מפקחים שתפקידם בין היתר הוא לפקח על המתרחש במעגנות?
עופר: יש לנו קשר מעולה עם השיטור הימי. חלק מהמפקחים שלנו מפליגים עם המשטרה ומבצעים את האכיפה בשילוב עם המשטרה. רק לאחרונה הסמכנו עוד שני מפקחים בכירים בכדי לתת שירות טוב יותר לציבור.
 
כחול: אז בעצם אתם מגבירים אכיפה, שמצד אחד זה טוב אך מהצד השני, עודף רגולציה ואכיפת יתר זה דבר לא טוב. האם יש איזון? יתכן ויש להפחית את הרגולציה?
עופר: כפי שאתה מבין אין ברשותנו כלי שיט, האכיפה מתבצעת על ידי השיטור הימי היכן שצריך והיכן שיש בעיות. להערכתי לא מבצעים אכיפה במקום ספציפי ומנסים מאוד שלא לבצע רק "בדיקת רישיונות". מטרת האכיפה היא להביא לבטיחות השיט ולהפחתת מספר התאונות הימיות!
בנושא הרגולציה אני חושב שהשתפרנו רבות, כחלק ממדיניות כללית של הפחתת רגולציה במדינה. אנחנו עובדים קשה על מנת להעביר כמה שיותר מהמערכות הידניות למערכות ממוחשבות ומקוונות, ועוד היד נטויה. לא את הכול ניתן לבצע באופן מידי, אבל בין השינויים שבצענו:
  1. תשלום מקוון לבחינות משיט.            
  2. תשלום מקוון לתעודת משיט.
  3. תשלום מקוון לרישיון שיט (בעתיד).
  4. פרסום נהלים לצורך הקלת תהליכים מול הרשות.
 
בקרוב מאוד בחינות המשיט העיוניות יהיו גם הן מקוונות, דבר שיקצר זמני המתנה בין בחינה לבחינה ויאפשר לנו להוריד עומס רב גם מבתי הספר וגם מהבוחנים שלנו.
 
מתברר שעופר הוא ביצועיסט לא קטן. אמנם הוא רק מספר חודשים בתפקיד, אולם ניכר כי השפעתו כבר ניכרת באגף ומחלחלת למטה. לדבריו, כשנכנס לתפקיד מיד "שבר את ההגה 30 מעלות ימינה", ועכשיו הוא מקזז כל פעם כמה מעלות על מנת להתאפס על הקורס הנכון. בעולם הדיגיטאלי, בו כולנו רוצים "כאן ועכשיו", גם עופר מבין שצריך להצעיד את האגף קדימה ובעיקר לשפר את השרות באגף. בין אם ברשתות החברתיות ובין אם בשיחות עם שייטים ניכר כי עופר בהחלט קשוב וזמין לכולם.
 
כחול: מה התוכניות שלך לגבי תהליך הוצאת רישיון משיט? היום המגמה בעולם היא הסמכת מועדונים כמוASA, RYA  וכדומה. הוצאת רישיונות אלו קלה יותר, מהירה יותר  ונעימה יותר מהליך הוצאת הרישיון בישראל.
עופר: כל נושא הליך הוצאת הרישיון בישראל מעוגן בתקנות, ושינוי תקנה בכנסת לוקח זמן רב. אני יודע שיש לנו בעיה ומנסה בכלים העומדים לרשותי לשנות. לדוגמא, מאגר המבחנים המקוון, הגדלת מספר הבוחנים ועוד.
אולם, אני חושב שיש לנו עוד בעיה בישראל והיא שאין הסמכה לבתי הספר השונים. כל אחד יכול לפתוח בית ספר לשיט, ללא כל פיקוח. קח לדוגמא את ענף כלי הרכב, יש תקנות שמגדירות מהו בית ספר, יש רישיון למורה לנהיגה, ועוד, בשיט, אין.
 
 
כחול: עוד רגולציה בפתח?
עופר: אני חושב שאנחנו צריכים למצוא את דרך המלך, בה נוכל למצוא את הדרך לפקח על איכות מדריכי השיט ואיכות ההדרכה בבתי הספר לשיט.  
 
כחול: זו לא איכות הדרכה, אלא איכות הסמכה. אתם לא מפקחים על מערך הלימוד אלא רק מסמיכים את הניגשים לבחינות השונות.
עופר: נכון. זה המצב כרגע, אבל אין סיבה שלא נתאים אותו לסטנדרט גבוה יותר שישפר גם את איכות השייטים וגם את בטיחות השיט.
 
כחול: אתה מסכים שמספר כלי השיט בישראל נמצא בקיפאון, מספרי כלי השיט הקטנים, סירות מנוע ואופנועי ים חדשים שנרשמים בישראל נמצא בירידה?
עופר: אני רואה פריחה בתחום סירות המנוע. בכינרת יש הרבה סירות חדשות ומקצועיות ופחות סירות ישנות ומזהמות. נכון שיש פחות אופנועי ים חדשים ויאכטות חדשות, והסיבות לכך רבות ומגוונות. מנגד קיים גידול משמעותי במספר המשיטים.
 
כחול: מה לדעתך הבעיות העיקריות בענף השיט בישראל?
עופר:  הבעיה העיקרית הינה היעדר מקומות עגינה. המרינות מלאות וקשה למצוא מקומות לכלי השיט הגדולים (תחום המרינות אינו תחת סמכות עופר אלא תחת סמכות הממונה העל המעגנות).
בנוסף, הכינרת הפכה צפופה מאוד, בעיקר עקב היעדר חופים בים התיכון שבהם בעלי אופנועי ים יכולים לרדת ולשוט. מקומות להורדת אופנועי ים בישראל אינם תחת אחריותי או אחריות משרד התחבורה אלא כל חוף נמצא באחריות הרשות המוניציפאלית לה הוא שייך.
המיסוי תרם רבות לירידה ברכישת כלי שיט ואופנועי ים, ועזיבת חלקם לארצות חוץ.
 
ניכר כי עופר יודע בדיוק מה הן הבעיות העכשוויות של תחום השיט בישראל. לצערנו, רוב הנושאים אינם תחת סמכותו, וחבל. יתכן וריכוז הנושא תחת סמכות אחת ברספ"ן יכול לתרום לשיפור. אין ספק שעופר יכול לעזור ולסייע, בזכות יכולותיו וקשריו, אך בעיקר – בשל בקיאותו בנושא והכרת המצב בשטח.
 
כחול: יש בעיה בתחום רישיונות השיט. הרישיון הישראלי מוכר בעולם, אך ישראל אינה מכירה ברישיונות זרים. תייר שמגיע לישראל ומעוניין לשכור יאכטה, לא יכול. מדובר בפגיעה במועדוני השיט השונים.
עופר: הבעיה ידועה. אנו מנסים למצוא פתרון שלא יצריך שינוי חקיקה. אני לומד את הנושא ומקווה למצוא פתרון בהקדם.
 
 
כחול: האם נראה בקרוב הקלות לכלי שיט ישראלים ששוהים בחו"ל ונדרשים לעבור בדיקת כושר שיט בישראל? הרי לא תצפה מבעל יאכטה להעבירה לישראל רק על מנת שתעמוד לביקורת? מה מונע מכם לקבל דוחות של שמאים בחו"ל לבדיקות אלו?
עופר: גם בנושא זה אני עוסק ונראה שמסתמן פתרון. עוד מוקדם להכריז עליו, אך ישנם לא מעט יאכטונרים שקיבלו מענה לסוגיה זו לאחרונה, ולשביעות רצונם.
 
מבין השינויים שבוצעו לאחרונה באגף, כחול רוצה לציין כמה שינויים שאולי לא נתתם עליהם את הדעת, אך הם בהחלט חשובים. בימים ראשון, שלישי וחמישי, מתבצעת קבלת קהל באגף. בימים שני ורביעי, מענה טלפוני. כל זה בין השעות 0800-1300. מדובר במשרד הממשלתי היחיד בערך בישראל בו אתה מקבל מענה ישירות מהצוות במשרד ולא ממוקד קבלת הודעות חיצוני. בשאר הזמן, ניתן לקבל מענה טלפוני ממוקד טלאול של משרד התחבורה, אך המענה בו לנושאי כלי שיט קטנים מוגבל.
בנוסף, כוח האדם במשרד תוגבר. בין אם בשני מפקחי כלי שיט נוספים, שמשלימים את מצבת המפקחים לארבעה ובין אם בחמש בנות הנותנות שרות עם חיוך ומכל הלב, ראו בתמונה.
רק לאחרונה נסגר המכרז להגדלת מספר בוחני כלי השיט, מכרז אשר הציב רף גבוה לאיכות הבוחנים. תוצאותיו עדיין לא פורסמו, אך לאור היקף הפעילות שמתוכנן לבוחנים ביולי 2018, כפי הציג עופר, אין ספק כי צפויה להם עבודה קשה:
לשם דוגמה: ביולי 23 ימי עבודה, בהם מתוכננים 5 ימי מבחנים עיוניים בחיפה, 4 בתל אביב ו-1 באילת.
יתקיימו 38 בחינות מעשיות על גבי ספינות, 25 בחינות מעשיות לאופנוע ים וסירה מהירה ויום בחינה אחד לגוררת.
בנוסף, יתקיימו 21 ימי בדיקות כושר שיט.
לא פשוט!
 
כחול: מה התכונות אשר אתה מצפה למצוא בעובדי האגף שלך ?
עופר: מקצועיות, יושרה, טוהר מידות וחתירה לשיפור השרות. חד וחלק. אני רוצה שהאגף שאני עומד בראשו יהיה מודל לחיקוי לכל העוסקים בתחום הימי ואני אעשה הכול שכך יהיה.
 
כחול: מה מילת הסיכום שלך?
עופר: אני נמצא בתפקיד מאתגר ומורכב. רואה עצמי כנותן שירות על מנת לקדם ולשפר את ענף השיט והספורט הימי הקרוב לליבי. ואני מאחל לקהל ציבור המשיטים הרבה שעות ים טובות ובעיקר בטוחות.
 
 
 
 
מסגרת:
בסמכותו של מנהל אגף כלי שייט קטנים להתלות רישיונות משיט עד לתקופה מקסימלית של 120 יום. בחודשים האחרונים הותלו רישיונותיהם של מספר משיטי אופנועי ים אשר נהגו בפראות וסיכנו את הסובבים אותם. שימו לב לפני שאתם משתוללים קרוב לחוף, לצד מתרחצים או מתקרבים לסירות סקי בכינרת על מנת לתפוס גל ולקפוץ בירכתיים שלהם...
 
 
 
לסיכום:
 
כל נושא הליך הוצאת הרישיון בישראל מעוגן בתקנות, ושינוי תקנה בכנסת לוקח זמן רב. אני יודע שיש לנו בעיה ומנסה בכלים העומדים לרשותי לשנות. לדוגמא, מאגר המבחנים המקוון, הגדלת מספר הבוחנים ועוד
 
 
מדובר במשרד הממשלתי היחיד בערך בישראל בו אתה מקבל מענה ישירות מהצוות במשרד ולא ממוקד קבלת הודעות חיצוני 

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<