גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2018 > להכיר את השכנים
להכיר את השכנים
 להכיר את השכנים
 
 
ים יפו
מאת גיל ססובר
קראה מיכל קדר
 
עד כמה אנחנו השייטים מכירים את השכנים שלנו בים - את הדייגים? בקורס המשיטים הם מוזכרים בחוקי הדרך (אדום מעל לבן, זוכרים?) אנחנו רואים אותם בים גוררים במהירות איטית את המכמורת או מרימים את רשת ההקפה, ומקפידים לשמור מהם מרחק בטיחות גדול.
 
גיל ססובר פותח לנו צוהר לעולם ושיגרת חייהם של דייגי יפו. הוא  מציג בצורה ריאלית ומרגשת את סיפורו הדיג ביפו המייצג את הדיג בחופי ישראל. הוא מספר על הדייגים ונמל יפו, נמל עתיק אשר שימש כנמל מסחרי ונמל דיג במשך מאות שנים, עד אמצע שנות השישים של המאה הקודמת. עם פתיחת נמל אשדוד הפך לנמל דיג ומשנות התשעים הנמל משמש במקביל  גם מרינה.  
 
המחבר המגדיר את עצמו כדייג ומשמש כיושב ראש ועד המשתמשים בנמל יפו, מציג את עולמם של הדייגים דרך שתי דמויות מרכזיות, הוכמן ודורון וכמה דמויות משנה המייצגות את פסיפס העוסקים בדיג, יהודים, ערבים, עולים חדשים ועובדים זרים מתאילנד.
הצוותים המעורבים השוהים ימים ולילות ארוכים בספינה הקטנה, נאלצים להתמודד עם העבודה הפיסית המפרכת, תנאי החיים הספרטניים, הים ההפכפך ולעיתים בניגודים התהומיים בניהם. יחד עם זאת הם חייבים לפעול כצוות מלוכד תחת משמעת ברזל, שכן רק כך יביאו אוכל לביתם וחשוב מזה ישובו לחוף בשלום.    
הספר שוזר אירועים שאכן קרו, אותם אנו מכירים מהחדשות ודמויות, חלקן אמתיות וחלקן סטריאוטיפיות.
סיפור המסגרת הינו על שני שותפים, דורון והוכמן. הם נישבו בקיסמו של הים וכבר בנעוריהם התפרנסו מדיג. בבעלותם הייתה חסקה ממונעת אשר עגנה בחופי תל אביב. בבגרותם החליטו להחליף את החסקה במכמורתן. הם מחליטים לרכוש בתורכיה ספינת דיג חדשה באורך של 15 מטר. המעבר מסירת החסקה הפתוחה המונעת במנוע חיצוני הוא מבצע מורכב. עולם דיג המכמורת שונה לחלוטין מדיג רשתות ההקפה בו עסקו. תיאור דייג המכמורת המרתק תופס חלק נכבד בספר.
הכותב מיטיב לתאר את הניואנסים הקטנים בלימוד כלי שיט החדש ואת ההתרגשות המלווה את השיט הראשון בכלי בתנאי הים המשתנים.
התיאורים בספר נודדים מתמונות ריאליות ומרתקות של ההתמודדות עם הים על סערותיו הבלתי צפויות ותקלות מסמרות שיער. יחד עם זאת מצייר המחבר את הנופים והמראות הנפלאים של הים המביאים את כולנו להמשיך ולהפליג גם אחרי אירועים קשים. הצד האנושי של הדיג משורטט בקווים עדינים. ההתמודדות של ה"ראיס" - סקיפר הספינה עם הצוות והיחסים הבין אישיים המתרקמים עליה בין אנשים מרקע שונה לחלוטין. תיאור העבודה המפרכת, התמודדות עם פציעות ואובדן ציוד מחזקות את הדעה הרווחת כי הדייג הינו אחד המקצועות הקשים ביותר. המאבק בכוחות הטבע, בגלים הסוערים, בחורף הקר ובעבודה הקשה שבזריקת הרשתות ואיסופן בשמחה, מלאות דגה לסיפון, או לעיתים מזומנות, בעיניים דומעות כאשר הן עולות ריקות וקרועות. הדו-קיום השברירי בין הדייגים הערבים לדייגים היהודיים בנמל מוצג ללא איפור ועידון, אך שניהם חברים בוועד הדייגים, האמור לייצג אותם מול הנהלת הנמל אשר לטענתם מעוניינת "להשאיר כמה סירות דיג כתפאורה לתיירים".
דיג הוא גם עסק כלכלי לכל דבר ועניין, חלק מרתק בספר היא תמונת עולמו הכלכלית של הדייג, הנאבק גם בשלל בעיות בירוקרטיות של הנמל, משרד החקלאות ועוד.      
 
קטע זה של הספר מוקדש לקורא ירון קליין, מנכ"ל אתרים אשר קיבלה לאחרונה (לשמחתי) את ניהול נמל יפו.
"הוא לא שווה כלום המנהל של הנמל, ... שניהם לא עושים כלום, אין להם כוח. ההנהלה, היא רק רוצה כסף ולדייגים הם חייבים לתת שטחים, שירותים בזול, לא כמו של היאכטות, ... אז איך יהיו בעדינו?! היום הכול כסף. חייבים לסדר כאן את הרציף דרך אגב, בטח עכשיו כשהגעתם עם הספינה שלכם. גם ככה אנחנו על הקצה. אין עם מי לדבר. ... עד שלא יקרה איזה אסון, אף אחד לא יעשה כלום. אפילו להעמיק את הכניסה הצפונית הם לא העמיקו. אני לא יכול לא להיכנס ולא לצאת משם. מה בדיוק אני אמור לעשות כשיש ים גדול?" (עמ' 38).
 
הנספחים בסופו של הספר הוקדשו למילון מונחי דייג למגדיר דגים. עוד סיבה לקרוא את הספר.
לא אגלה לכם איך מסתיים הספר כדי להשאיר אתכם במתח כפי שחוויתי אני. זהו ספר מומלץ בחום.

 
ים יפו, מאת גיל ססובר, 173 עמ', כריכה רכה, הוצאת כנרת זמורה ביתן.
 
 

 

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<