גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > יאכטות > בואו נפנטז...
בואו נפנטז...
נניח שקניתם מניות של סטרט-אפ ופתאום מבשרים לכם שהוא נמכר ויש לכם מאה מיליון דולר מיותרים. נניח שתמיד חלמתם להיות בעלים של יאכטת-על, סוג של אנייה קטנה שיש בה תנאים של מלון שישה כוכבים, מועדון ימי עם שלוש סירות מנוע מהירות, אופנועי ים ואולי גם מסוק על הסיפון, אולם כושר, בריכת שחיה ואולם קולנוע. נוסף לצוות המשיטים, הצוות שלכם כולל טייס מסוק, שף ברמה בינלאומית, חדרניות ומלצרים.
בקיצור חלום רטוב.
בואו נפנטז...
שרות כחול
 
נניח שקניתם מניות של סטרט-אפ ופתאום מבשרים לכם שהוא נמכר ויש לכם מאה מיליון דולר מיותרים. נניח שתמיד חלמתם להיות בעלים של יאכטת-על, סוג של אנייה קטנה שיש בה תנאים של מלון שישה כוכבים, מועדון ימי עם שלוש סירות מנוע מהירות, אופנועי ים ואולי גם מסוק על הסיפון, אולם כושר, בריכת שחיה ואולם קולנוע. נוסף לצוות המשיטים, הצוות שלכם כולל טייס מסוק, שף ברמה בינלאומית, חדרניות ומלצרים.
בקיצור חלום רטוב.

עכשיו כשיש לכם (נגיד...) את התקציב, כמה יעלה לכם לבנות, לקנות או לשכור יאכטת-על כזו? לפני ההערכה התקציבית, כמה מילות רקע שיסייעו להבין טוב יותר את השוק הייחודי הזה.
מאז שנות השמונים גדל מספר היאכטות-על המנועיות (יאכטות מעל 24 מטר) בכ-600%!, הצי העולמי מונה היום מעל 10,000 כלי שיט, לעומת כ-1,500 מנועיות-על ב-1979. לעומת זאת, מספר מפרשיות העל הנבנות בעולם נשאר קבוע לאורך העשורים האחרונים, כ- 45 כלי שייט מסוג זה נבנים מדי שנה, מאז שנות השבעים.
הזינוק המהיר בגידול של מנועיות-על נגרם בעיקר בגלל הבנייה המואצת יחסית של יאכטות מנועיות. כנראה שלנפילת הקומוניזם בברית המועצות ולנסיקת הכלכלה הסינית וההודית יש תרומה משמעותית לגידול. היחס בין מנועיות למפרשיות שנבנו גדל משתי מנועיות למפרשית אחת בשנות השמונים ל -7 (!) מנועיות על כל מפרשית שנבנית היום. כתוצאה מכך מפרשיות העל שמרו על ערך מכירה גבוה יותר לעומת המתחרות המנועיות.
להתרחבות העולמית הזו של צי יאכטות העל יש עוד תוצאה משמעותית: ירידת ערך מואצת של יאכטות-על מיד שניה. לדוגמה: ייצור של יאכטה באורך 145 פיט מתוצרת איטלקית, עשוי היה להגיע למחיר של 22 מיליון אירו ב - 2014. בעוד שיאכטה ישנה בת 10 שנים, במצב מצוין, מתוצרת דומה תימכר ב"רק" 8 מיליון אירו בשוק יאכטות העל המשומשות.
ההבדל הגדול הזה במחיר לא ייחודי לתוצרת איטליה ואפשר למצוא אותו כמעט אצל כל יצרני היאכטות. Heesen, מספנה הולנדית ידועה, מציעה למכירה את ה-47 מטר שלה – Ruya Project, ב-29.9 מיליון אירו. אחותה מ-2012, Lady Petra, מוצעת למכירה ב-22.5 מיליון אירו, לעומת המחיר ההתחלתי שלה -31 מיליון אירו ב - 2014.
 
כמה עולה אחזקה והאם ניתן לשכור?
 
עד כאן רכישה. כמה תעלה האחזקה השנתית? מקובל להעריך אותה בכ-10% ממחיר הקנייה. לדוגמה: הוצאות אחזקה של יאכטת-על באורך של 55 מטר שעלות בנייתה 30 מיליון אירו עשויות להגיע ל- 3 מיליון אירו לשנה.
כיום, משכורות לצוות זו ההוצאה הגדולה ביותר. משכורת התחלתית של איש סיפון (deckhand) על יאכטה באורך 50 מטר נעה סביב 40 אלף דולר בשנה. קפטן של יאכטה כזאת עשוי להשתכר יותר מ-200 אלף דולר לשנה. כמובן שיש להוסיף את הוצאות העגינה, הביטוח, הדלק, תיקונים ותחזוקה שוטפת. מדים לצוות הם כמובן חלק מ"הלוק" וגם הם עולים כסף ואם תחליט להפליג, כל שעה של הרצת המנועים תעלה כמה מאות דולרים.
כדי להקטין  את עלויות ההפעלה, חלק מבעלי היאכטות משכירים את כלי השיט שלהם לפעילות מסחרית, פעילות זו יצרה שוק של כמעט 1,400 יאכטות שפנויות לצ'רטר מסביב לעולם. לפני משבר הסאב-פריים ב- 2009, הייתה הרגשה שזוהי הזדמנות עסקית מקורית. כמה יזמים מהמאיון העליון אפילו בנו יאכטות-על במטרה מוצהרת להשכיר אותן. למותר לציין שמאז המשבר הכלכלי של 2008 לא שמענו על יוזמות חדשות.  
 
האם פעילות השכרה תהיה כדאית לך באם תרכוש יאכטת-על? ניקח כדוגמה את יאכטת העל - AXIOMA, מנועית באורך 72 מטר, אחת מהיאכטות צ'רטר הפופולריות ביותר בשוק. בעליה הסכימו לספר כי מחזור מכירות הצ'רטרים שלה היה יותר משבעה מיליון אירו בשנת העבודה הראשונה שלה!
יחד עם זאת, מחיר השוק - 68 מיליון אירו - מצביע שרווחים אלו בקושי מגרדים את עלויות התפעול. טוב, יתכן ובמקום "להשכיב" עשרות מיליוני אירו, אולי נבדוק את אופציית ההשכרה? 
רבים טוענים שזוהי האופציה הפיננסית המועדפת. אכן, ניתן לשכור יאכטת על באורך של  50 מטר "כמו חדשה" ב- 250 אלף אירו לשבוע בחודשי הקיץ. לסכום זה צריך להוסיף 25% בשל הוצאות שונות: דלק, מזון, דמי עגינה ועלויות אחרות בעת הצ'רטר.
עלויות תפעול שנתיות של יאכטה כזו יהיו בערך 2 מיליון אירו לשנה, בערך שישה וחצי שבועות של צ'רטרים. נראה אם כך שצריך לבלות לפחות חודשיים על הסיפון כדי להצדיק את הוצאות התפעול, שלא לדבר על מחיר הרכישה, ולמרות זאת, בכל שנה נבנות עשרות מגה-יאכטות חדשות, למרות ההיגיון הכלכלי ההפוך שהוצג לעיל.
 
מהמרים: "סלוטים"
לפני המשבר של 2008, צצה תעשיה של השקעה בקניית "סלוטים" במספנות יאכטות העל. לקוחות קונים 'תור' ליאכטת-על במספנה יוקרתית ואז מוכרים את היאכטה קצת לפני השקתה. איש עסקים אמריקאי בשם וורן א. הלה הזמין 3 יאכטות ממספנת לורסן (Lurssen) הגרמנית ב-2003, עליהן הוא שילם 48 מיליון אירו לכל אחת, בנוסף לעיצוב הפנימי הסופי. כפי שהתגלה מאוחר יותר בהליכים משפטיים, הוא מכר את היאכטה הראשונה (פרויקט מרלין) תמורת 65 מיליון אירו ב - 2006, עבור השנייה הוא קיבל 71.5 מיליון אירו ב - 2008, ואילו את השלישית, (מרתה אן) הוא שמר לעצמו. יאכטה זו מוצעת כיום למכירה עבור 79 מיליון דולר. בקיצור: הימור על שוק בעלייה. השוק הזה כבר נעלם, מכיוון שמספנות רבות שהתחייבו לבנות יאכטות על סמך ציפיות כאלה, ניצבות כיום בפני קשיים כלכליים. המספנה האיטלקית בגליאטו (Baglietto) דיווחה על הפסדים של 105 מיליון אירו ב-2009, היא יצאה מהמשבר הודות לקבוצת גביו (Gavio Group) שהחזירה לה את היציבות הכלכלית. יחד עם זאת ולמרות המשבר הכלכלי העולמי, לפחות 700 יאכטות-על נבנות בימים אלה.
לדוגמה: רק במספנת לורסן הגרמנית נבנות היום לפחות שש מנועיות-על באורכים של מעל 100 מטרים. במקביל, מספנות כמו בנטי (Benetti) האיטלקית ופאדשיפ (Feadship) ההולנדית מדווחות על בניית היאכטות הגדולות ביותר שנבנו במספנות אלו עד היום. הביקוש הגבוה למגה יאכטות הביא כמובן גם לקפיצה במחירן...
 
עוד, על איך כסף נדבק לכסף. 
ב-2001 מכר האוליגרך הרוסי המנוח, בוריס ברזובסקי, את פרויקט יאכטת העל "דריוס" שלו, שנבנה באותו הזמן במספנת לורסן, בעבור 240 מיליון אירו, לאל פאטיים שליט כווית. הוא עצמו שילם 'רק' 148.5 מיליון אירו, בנוסף לעיצוב פנימי. בניית יאכטת העל הפכה למפורסמת בשל ההליכים המשפטיים, שכן הקפטן של השליט הכוויתי תבע את ברזובסקי (וזכה) בגין עמלה שהובטחה לו באם העסקה תתבצע.
כמה מילים על ה"דריוס", אורכה 110 מטר (360 רגל) ו-44 אנשי הצוות שלה אמורים לשרת 16 אורחים.
 
אולם, הדאגה הגוברת בקרב יצרני יאכטות העל, הינה חוסר העניין של בעלי ההון החדשים ובמיוחד הצעירים שבהם ברכישת יאכטות-על. מסתבר שהדור החדש של בעלי יכולת הרכישה מעדיף לשכור יאכטות מצי היאכטות להשכרה שהולך ומתפתח.
המספנה ההולנדית, פידשיפ, מסרה אתג'וי - כלי באורך של 70 מטר שמתהדר בכך שהוא הראשון בהיסטוריה שעוצב על ידי מעצבי העל  Bannenberg & Rowell - ללקוח הצעיר ביותר שלהם עד כה. כדי להבין כמה צעיר הלקוח, ביאכטה יש מגרש כדורסל על החרטום, וחדר כושר בעל קירות זכוכית על גשר הסיפון.
 
לסיכום, למרות הניתוחים הכלכליים הקובעים שעדיף לבעלי הון לשכור יאכטת-על ולא להיות הבעלים של אחת, יותר מ-350 יאכטות-על נמכרו במהלך שנת 2016. כנראה שהשיקולים הכלכליים הטהורים, לא עומדים מול היכולת שלך לפנטז על פגישה במסיבה עם כוכבת הוליוודית ולומר לה בסיום הערב: "נפגש מחר ביאכטה שלי?"   
 
    

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<