גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2018 > האסדות המפחידות
האסדות המפחידות
 האסדות המפחידות
מתי בפעם האחרונה הפלגתם לאורך החופי הארץ, בין חיפה לחדרה? במזרח רואים את קו החוף ואת רכס הכרמל ובמערב...ים פתוח עד האופק. לפעמים רואים מרחוק אניית סוחר, מפרשית או כלי שיט של חיל הים.
מאת אורי שפיר
צילום – גל קדר אורי מגנוס


 
האם כך תיראה הפלגה כזו גם בעוד שנה ויותר? לא בטוח. האם כך תיראה הפלגה כזו בעוד 10 שנים? ממש לא בטוח. הנוף במזרח כנראה יישאר דומה. נראה קצת יותר נוף עירוני בגלל הבנייה הרבה באזור,  אך החוף יישאר דומה.
ומה במערב? האם נראה מרחב כחול שנמתח עד האופק? או מקבצים של עשרות אסדות קידוח והפקת גז? עשרות מפלצות ברזל, התופסות שטח של מאות דונמים, המתנשאות לגובה של 80 מטר, וארובות בגובה 135 מטר?
זה לא דמיון פרוע, כל זה כבר מאושר בתמ"א (תכנית מתאר ארצית) 37\ח'. באזורים המכונים "פוליגון צפוני" ו"פוליגון דרומי" וממוקמים מול חופי חוף-הכרמל ועמק-חפר, במרחק של כ-10 ק"מ בלבד.
האסדה המפלצתית הראשונה, אסדת לוויתן, כבר נמצאת בתהליכי בנייה, ומתוכננת להתחיל לעבוד תוך פחות משנה. מיקומה המתוכנן הוא פחות מ- 10 ק"מ מערבית לחוף דור (עם שטח סגור לשיט מסביבה). על גבי אסדה זו מתוכננת להתבצע הפקת הגז אשר נשאב מבאר שממוקמת 120 ק"מ מערבית לחוף, על קרקעית הים.
אך הנוף המכוער שצפוי ממערב, וגם השטחים שייסגרו לשיט אינם הסיבות שגורמות לרבים מאתנו לחשוש מהאסדה. על אף הדימוי הנקי שיש לגז על פני שאר הדלקים המאובנים, מסתבר שתהליך הפקתו הוא תהליך שאינו נקי כלל וכלל. לראיה, אסדת הגז תמר, שממוקמת כ- 22 ק"מ ממערב לאשדוד ואשקלון, הינה המפעל המזהם ביותר בישראל, כיום, בפליטת חלקיקים אורגניים נדיפים (שהם חומר מסרטן וודאי). האסדה פולטת יותר חלקיקים מכל שאר המפעלים בישראל ביחד (עפ"י נתוני המשרד להגנת הסביבה). אסדת לוויתן תהיה קרובה יותר לחוף, ותפיק כמות כפולה של גז מאסדת תמר, אפשר לעשות לבד את החשבון...
אם לא די בכך, אסדת לוויתן מתוכננת לשפוך לים בכל יום 800 קוב של "מי תוצר". מדובר בשאריות שנותרות אחרי הפרדת הגז הנקי מהנוזלים שמכילים אותו מתחת לאדמה. מי-תוצר אלה רווים במתכות כבדות שאין ספק לגבי רעילותן. שפיכה זו מתבצעת במרחק של 9 ק"מ בלבד מפתח היניקה של מפעל ההתפלה בחדרה (מפעל ההתפלה הגדול בישראל). שימו לכ- 800 קוב כל יום, במשך כל תקופת פעולת האסדה המוערכת ב - 30-50 שנה. מפעלי ההתפלה אינם ערוכים לנקות מתכות כבדות ממי הים. מי השתייה שלנו יורעלו לאט לאט. המים שנשפכים מהאסדה לים עלולים להגיע דרך הברזים לחלק מאוד גדול מאזרחי המדינה.
בנוסף, אחד מתוצרי הלוואי של הפקת הגז הוא הקונדנסאט. הקונדנסאט הוא מעין נפט גולמי המתעבה בזמן הפקת הגז, והוא דליל יותר, נדיף יותר ונפיץ יותר מנפט. נוזל זה מתוכנן לזרום מהאסדה בצינור ייעודי, לחצות את הכרמל לאתר אחסון חירום באזור חגית (ליד יוקנעם) ומשם לזרום בצינור למכלים בקריית חיים ובבתי הזיקוק בחיפה. תוואי הצינור עובר מעל מאגרי מי תהום ובארות מים. ניתן רק לשער את גודל הזיהום שעלול להיווצר מנזילה בצינור כזה (רק לפני פחות מ-4 שנים התרחש אסון דליפת נפט בערבה).
הפחד הגדול ביותר הוא מפני תקלת שפך (עקב תאונה, תקלה או אירוע בטחוני). עקב המרחק הקצר לחוף, דלק שיישפך מהאסדה צפוי להגיע לחוף תוך פחות מ-12 שעות. זמן קצר ביותר שאינו משאיר מרחב תגובה לפני הגעת הדלק לחוף וזיהומו לשנים רבות.
מה החלופה?
האבסורד הגדול ביותר בתכנית זו, היא העובדה שאין בכך צורך. קיים פתרון המיושם בכל העולם – אסדה צפה מעל פי הבאר. אסדה כזו (המכונה FPSO) תהיה ממוקמת מעל באר הגז, במרחק של 120 ק"מ מהחוף. באסדה צפה מעל פי הבאר מי התוצר הרעילים אינם נשפכים לים, אלא מוחדרים בחזרה לתת הקרקע. באסדה צפה מעל פי הבאר הקונדנסאט לא יוזרם בצינור לתוך המדינה, אלא יועמס על מכליות ויימכר במחירי השוק למי שירצה. באסדה צפה מעל פי הבאר זיהום האוויר שיגיע לחוף דרך קבע יהיה מזערי, עקב המרחק הגדול. באסדה צפה מעל פי הבאר, אם חס וחלילה תתרחש תקלת שפך, יהיה זמן רב יותר להגיב ולמנוע נזק בלתי הפיך לחופי ישראל.
 
במסגרת
עמותת שומרי הבית
עדיין אפשר לעצור את חזון הבלהות של אסדות בקרבת החוף. יש צורך בלחץ ציבורי רחב, ובמאבק חסר פשרות. עמותת "שומרי הבית" מנהלת מזה כשנה, מאבק ציבורי הנועד להרחיק את האסדות מהחוף. אנו קוראים לכם להצטרף אלינו למאבק. היכנסו לדף הפייסבוק של שומרי הבית, השקיעו מעט זמן בלימוד הפרטים, וביחד נצליח לשמור על בריאותנו, בריאות ילדינו, וגם יהיה לנו ים שכיף להפליג בו.

האסדה המפלצתית הראשונה, אסדת לוויתן, כבר נמצאת בתהליכי בנייה, ומתוכננת להתחיל לעבוד תוך פחות משנה. מיקומה המתוכנן הוא פחות מ- 10 ק"מ מערבית לחוף דור
 
הפחד הגדול ביותר הוא מפני תקלת שפך (עקב תאונה, תקלה או אירוע בטחוני). עקב המרחק הקצר לחוף, דלק שיישפך מהאסדה צפוי להגיע לחוף תוך פחות מ-12 שעות. זמן קצר ביותר שאינו משאיר מרחב תגובה לפני הגעת הדלק לחוף וזיהומו לשנים רבות.


 

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<