גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2018 > הלוגבוק הימי - פנינו לאן?
הלוגבוק הימי - פנינו לאן?
 
הלוגבוק הימי - פנינו לאן?
מאת צבי פרנק
 
 
האם אתם עדיין מתחזקים ביאכטה שלכם יומן מסע – LOG BOOK ("לוגבוק") בשפת הימאים, כפי שמחייבת  המסורת הימית ארוכת השנים, או שמא וויתרתם עליו לגמרי בעידן ה- GPS והצגים האלקטרונים? 
הטכנולוגיה התקדמה מהימים בהם נכתב יומן ההפלגה ביד ובסוף המסע הימי הועבר לאדמירליות. בכתבה נספר על ההתקדמות הטכנולוגית בתחום.
 
ההיסטוריה
ה"לוגבוק" נולד בים ורק במאה השנים האחרונות עשה דרכו ליבשה ואומץ באין ספור תחומים. במקור, ה"לוגבוק" כשמו כן הוא,  LOG"לוג" - כלי למדידת מהירות בים (עץ עם משקולת המחוברת לחבל עם קשרים במרחקים קבועים) ו- BOOK "בוק" – ספר, או במילים אחרות: ספר בו כותבים את נתוני המדידות של ההפלגה.

מהרגע שהשייטים למדו למדוד כיוון ומהירות, אופן הניווט הבסיסי נעשה באופן הידוע כ-D.RDead Reckoning - קביעת המיקום בצורה משוערת. קרי, התחלה מנקודה ידועה על המפה ומדידת כיוון ההפלגה, מדידת מהירות וזמן הפלגה שתורגמו למיקום משוער עדכני (בהפלגה ללא קשר עין עם החוף). ה"לוגבוק" נולד בראש ובראשונה כדי לנהל את תהליך הניווט, מכאן גם נגזר המאפיין הבסיסי של ה"לוגבוק" והוא הסדר הכרונולוגי הקבוע על בסיס זמן ותאריך המתנוססים בראש כל רשומה. עם השנים הפך ה"לוגבוק" לספר בו מתועדים אירועים ונתונים נוספים גם מעבר לדרוש לניווט הבסיסי, אבל העיקרון של הסדר הכרונולוגי נשמר לכל סוגי המידע וכך הפך למעשה ה"לוגבוק" לסיפור ההפלגה ולכלי האוצר בתוכו מידע רב וחיוני.

בעידן התגליות הגדולות של המאה ה- 14 שימשו יומני המסע של הספינות, שהפליגו מעבר לגבולות העולם המוכר דאז, למיפוי ושרטוט מפות ימיות שנודעו בערכן האסטרטגי. קולומבוס בשובו מהמסע הראשון לגילוי אמריקה ב- 1493 מסר את ה"לוגבוק", הצופן בחובו למעשה את המפתח לניווט לעולם החדש, לידי פטרוניתו מלכת ספרד איזבלה. למעשה, הנכס האינטלקטואלי (Intellectual property) שנוצר במסע הוא ה"לוגבוק" ואותו ממהרת איזבלה לתת להעתקה (Barcelona copy). המקור נשאר בחצר המלוכה ואבד לעולמים וקולומבוס חוזר ויוצא לים, למסעו השני מתוך ארבעה, כשבידו העותק מברצלונה שעותק ממנו מצוי בידנו גם כיום. אגב, קולומבוס המנווט בשיטת ה- D.Rוהמצויד בעותק מיומן המסע שלו ממסעו הקודם, חוצה שוב את האוקיינוס האטלנטי ובניווט מושלם מגיע בדיוק להיספניולה, המקום ממנו עזב שנה קודם. 
 
— תמונה של קולומבוס מוסר את הלוגבוק לאיזבלה —
עם השנים, הפך ניהול ה"לוגבוק" לעוגן בחוק ימי וחובה לנהלו בכל כלי שיט. ניהול ה"לוגבוק" כלל תנאים ומגבלות המגדירים מי רשאי לכתוב או לתקן, מה נכתב, מתי ואיך. סר בופורט, המוכר לנו מסולם בופורט למדידת עוצמת הרוח, היה חוקר מזג אויר ימי. מכתב שלו מהמאה ה- 19 מתאר את האוצר הבלום שבבסיס מחקרו בדמות אלף ספינות הוד מלכותה ועליהן אלף "לוגבוקים" הממולאים באדיקות מדי שעה ומופקדים בארכיון האדמירליות הבריטית עד היום.

ההווה

אי שם בין סוף שנות ה- 90 ותחילת שנות ה- 2,000 הומצא ה- GPS ושמט את הקרקע לצורך בקיומו של ה"לוגבוק" הימי בן אלף השנה. בתחילה עדיין שימר ה"לוגבוק" מידה של חיוניות ככלי גיבוי לג'י פי אס ולמסך הפלוטר, אבל הטכנולוגיה הבשילה, הפכה אמינה יותר והגיעה לכל טלפון נייד. הניווט כסיבה המרכזית למילוי שוטף של ה"לוגבוק" איבד את משמעותו. הנוהל של תחזוקת ה"לוגבוק" על כלי שיט לא מסחריים וללא צוות מקצועי בשכר לא קוים.

הצורך הביטוחי לשמור תיעוד של פעולות תחזוקה, כמו גם במקומות מסוימים ההכרח להציג "לוגבוק" במקרה של חקירה רשמית של תאונה או אירוע בים, אין בהם די והמציאות בשטח היא שליותר ויותר יאכטות פרטיות אין "לוגבוק" מסודר ומלא אם בכלל. התפקוד של ה"לוגבוק" כקופסא שחורה (Black Box) מחייב העתקת מידע כגון קואורדינטות מיקום, זמן וכו' ממסך אלקטרוני לספר נייר, ופעולה זו לא רק מרגישה ארכאית היא באמת כזו והמציאות בהתאם. 

עם זאת, לאורך השנים התפתח ה"לוגבוק" והיה למקום שריכז בתוכו מידע נוסף סביב פעילות כלי השיט, גם מעבר לנתונים הקשורים אך ורק ישירות לניווט. המידע הזה איננו שמור באופן כרונולוגי ומתפזר כעת לכל עבר כשה"לוגבוק" מפסיק להתקיים כעמוד תווך מרכזי. פעולות תחזוקה, טיפולים, צוות, מועדי יציאה וחזרה ועוד, מפוזרים במקומות שונים ונעדרים את ציר הזמן הכרונולוגי שבבסיס ה"לוגבוק". וקיים גם הסיפור, סיפור כלי השיט וסיפור ההפלגות והחוויות של אנשי הצוות.
אין כבר שימור זיכרון של סך כל של פעילות היאכטה שהיה מרוכז ב"לוגבוק". 

העתיד
הנסיבות השתנו, הנתונים הפכו דיגיטליים והצורך בעמוד תווך של מידע כרונולוגי מקיף של כלי השיט עומד בעינו. הפתרון הוא בידנו או מדויק יותר - בטלפון החכם שבידנו. המכשיר עמוס הסנסורים שתמיד עובד, תמיד איתנו ותמיד מחובר - הוא הבית המתבקש ל"לוגבוק" חדש בעידן הדיגיטלי. במקום להעתיק לנייר מצגים אלקטרונים, מוזן המידע אוטומטית והסקיפר נידרש להוסיף ידנית אך ורק מידע בעל ערך מוסף אמיתי. בטלפון חכם ה"לוגבוק" נמצא איתנו על היאכטה כשאנחנו בים ונמצא איתנו גם בהיותנו רחוקים מהיאכטה. הוא תמיד מגובה בענן וזמין ממכשירים שונים. 

 
גם הסיפור והחוויה בים, מעבר לצורך הניהולי השוטף של היאכטה, חוזר למרכז הבמה עם מדיה דיגיטלית, תמונות וסרטים שלא היה להם מקום בספר הנייר. אם תשקיפו קדימה לשנת 2030 תגלו שה"לוגבוק", בגלגולו הדיגיטלי, חי ובועט על סיפון ה- USS אנטרפרייז, לא נושאת המטוסים הגרעינית הראשונה של הצי האמריקאי, אלא ספינת החלל המוכרת לנו ממסע בין כוכבים. ה"לוגבוק" שממולא בדבקות על ידי הקפטן ז’אן לוק פיקארד מחזיק את הנראטיב של הסיפור כולו והוא משמש לקריינות הרקע של המספר המתאר בקטעי הקישור את מסעה של ספינת החלל בין הגלקסיות. גם ה"לוגבוק" על סיפון האנטרפרייז מסודר כרונולוגית, גם הוא מוזן במידע אוטומטי, וגם בו השילוב של מידע זה עם ההערות של הקפטן עושה את הסיפור. 

 
ה"לוגבוק" שנולד בים עשה את דרכו מהים ליבשה וכיום הוא נמצא בשימוש נרחב החל מניהול ציי רכב, דרך מתקנים רפואיים וכלה בתחנות כוח גרעיניות. בים על יאכטות ללא צוות מקצועי נוצר וואקום, שמטבעו אפילו בים, עתיד להתמלא. איך יתמלא? אנחנו  מאמינים שאת התשובה יכתבו סקיפרים ב"לוגבוק" דיגיטלי, כדוגמת אפליקציית BOATBOOK שיהיה בכף ידם.  

הכותב הינו מנכ"ל חברת מנכ״ל באוטבוק
בעידן התגליות הגדולות של המאה ה- 14 שימשו יומני המסע של הספינות, שהפליגו מעבר לגבולות העולם המוכר דאז, למיפוי ושרטוט מפות ימיות שנודעו בערכן האסטרטגי. קולומבוס בשובו מהמסע הראשון לגילוי אמריקה ב- 1493 מסר את ה"לוגבוק", הצופן בחובו למעשה את המפתח לניווט לעולם החדש, לידי פטרוניתו מלכת ספרד איזבלה
 
עם זאת, לאורך השנים התפתח ה"לוגבוק" והיה למקום שריכז בתוכו מידע נוסף סביב פעילות כלי השיט, גם מעבר לנתונים הקשורים אך ורק ישירות לניווט. המידע הזה

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<