גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > תחרויות שיט ומשטים > Golden Globe 2018
Golden Globe 2018

"One Sailor, one boat facing the great oceans of the world"

בשנת 1968 יצאו תשעה שייטים לתחרות הנועזת ביותר שהתקיימה אי פעם: הפלגת סולו להקפת העולם. יחיד בסירה, ללא שום עצירה וללא שום עזרה חיצונית. היה זה מבצע שאיש לא עשה מעולם קודם לכן, אך ישנה את עולם השיט. 10 חודשים מאוחר יותר, רק שייט אחד יחצה את קו הסיום ויזכה בעושר ותהילה. לאחרים, התמורה הייתה שגעון, כישלון ומוות.

רוברט נוקס גונסטון חוצה את קו הסיום ב-1968

מפת השיוט
מאת טל ברמן

 
לקראת סוף שנות השישים של המאה הקודמת, כאשר רוב אוכלוסיית העולם חלמה על מסע אל הירח, יצאו תשעה גברים, תשעה שייטים הרפתקנים, דמויות צבעוניות, בפעם הראשונה לתחרות להקפת העולם במפרשיות, לבד בסירה, ללא שום עצירה וללא שום אפשרות לקבלת עזרה. חלקם היו שייטים בעלי ניסיון שיט עשיר ולחלק כמעט ולא היה ניסיון קודם בהשטת מפרשיות, איש לא עשה זאת קודם ואיש לא ידע האם המשימה בכלל אפשרית. העיתון, The London Sunday Times, יוזם התחרות ונותן החסות, כינה את התחרות: תחרות גלובוס הזהב (גולדן גלוב) Golden Globe Race. חוקי התחרות היו מינימליסטים, לא היו דמי הרשמה או דרישות סף מהמשתתפים.
 
תשעה שייטים, יצאו למסע, רק שייט אחד, רובין נוקס-ג'ונסטון (Robin Knox-Johnston) על סיפון הסוהיילי (Suhaili), סירת עץ, דו תרנית באורך 9.75 מטר (34 רגל), סיים. רובין נוקס זכה בתהילה והפך לאגדה - השאר שקעו, פרשו או התאבדו. השייט הצרפתי ברנרד מויטסייה (Bernard Moitessier) המשיך להפליג ביאכטת הברזל החזקה שלו, ג'ושע (Joshua) הקיף את קייפ הורן, ואחר כך המשיך לסיבוב שני של האוקיינוס ​​הדרומי שהסתיים בטהיטי כדי "להציל את נשמתי" כפי שהוא ניסח זאת. דונלד קרוהרסט (Donald Crowhurst)  בחר להפליג למסע דמיוני ברחבי העולם, בעוד שבפועל הוא הפליג במעגלים באוקיינוס ​האטלנטי והעביר דו"חות מזויפים של נקודות ציון מרחבי האוקיאנוסים בתקווה כי ועדת התחרות והציבור לא יגלו את התרמית. הצטברות השקרים והדיווחים המזויפים גרמו לאובדן שפיותו והוא התאבד בלב ים, הטרימרן שלו נסחף, נטוש לאיי קיימן.
היום, הספינות התחרותיות המקיפות את העולם הן מכונות היי-טק הבנויות מסיבי פחמן וגולשות בעזרת פויילרים (סנפירית, foils), סירות רבות גופים (multihull) שמשלימות את ההקפה בפחות מחמישים יום. הסקיפרים מדברים בטלפון, שולחים דואר אלקטרוני למשפחות, למרכזי שליטה ולחוף, בנוסף מקבלים השייטים תחזיות מזג אוויר בפקס ובדואר האלקטרוני. בעזרת ה-GPS  הם מנווטים ויודעים את מיקומם בדיוק של סנטימטרים. במצב חירום מרכזי השליטה מזהים את מיקום כלי השיט בדקות. הם יכולים להפליג בימים המסוכנים והמאתגרים ביותר בעולם עם רשת ביטחון רחבה ויעילה.
לעומתם, משתתפי התחרות Golden Globe בשנת - 1968 הפליגו בתנאים שהזכירו יותר את תנאי הפלגה של קפטן קוק במאה השמונה עשרה מאשר את המאה ה- 20, הם ניווטו בעזרת סקסטנט, שמש וכוכבים. אחרי הזינוק, כלי השיט נעלמו מעבר האופק כשלנותרים בחוף לא הייתה שום אפשרות להתעדכן על מה שעובר עליהם בלב ים. מיקומם המשוער התקבל משידורי רדיו קטועים שהתאפשרו כשהמשדר היה תקין או כאשר התנאים האטמוספריים אפשרו זאת. במשך הזמן חלק מהמשדרים הפסיקו לפעול, חלק מהשייטים יצאו למסע ללא ציוד קשר כלל. בהשוואה להיום, היאכטות שלהם היו "פרימיטיביות", עם שטח מחייה קטן ממה שיש במכונית משפחתית בת זמננו.
 
התחרות של שנת 1968 היוותה השראה לתחרויות שיט אחרות כ-BOC Challenge Around ,Alone   Vendee Globe solo ועוד, שגם בהן שייט בודד מבקש להקיף את העולם. בתחרויות שונות שנערכו בחמישים השנה שחלפו נשברו שיאי זמן. עם השנים הפכו תחרויות אלו ודומות להם לשיוטי היי-טק, הטכנולוגיות חדשות שיפרו את מהירות השיט ואת בטיחות ההפלגה. בתחרויות אלו, יש לא מעט נותני חסויות ש"שופכים" על הסירות והשייטים עשרות מיליוני דולרים. 
בדצמבר 2017 פרנסואה גברט (François Gabart) וסירת הטריימרן שלו - Macif עצרו את השעון וקבעו את השיא להקפת סולו של העולם על 42 יום, שש עשרה שעות ושלושים וחמש שניות. לסייר רובין נוקס זה לקח 312 ימים. הבדלי זמנים אלו ממחישים יותר מכל את התקדמות והתפתחות הטכנולוגיה משנת 1968 לשנת 2018.  
בארבע עשרה ליוני 2018 בפלימוט (Falmouth) אנגליה יציינו חמישים שנה למסעו של סייר רובין נוקס-ג'ונסטון. תהיה זו יריית הפתיחה לשיוט ה- Golden Globe 2018 (GGR2018). שבועיים מאוחר יותר, בראשון ליולי 2018 יזנקו עשרים שייטים ושייטת אחת מנמל לה סאבל בצרפת (Les Sables - d’ Olonne, France) למסלול סביב העולם, כ- 48,000 ק"מ.
 
תחרות הגולדן גלוב של שנת 2018 באה להחזיר את התחרות לעידן הזהב של השיט. שיוט זול (יחסית) ומתאים לימאי מאומן, בסירות סדרתיות, פשוטות, ללא תלות באלקטרוניקה. שיוט "ברוחם" והשראתם של סייר רובין נוקס-ג'ונסטון, ברנרד מויטסייה, נייג'ל טטלי ואפילו דונלד קרוהרסט, תחרות שהיא יותר השייט מול הטבע מאשר שייט מול שייט אחר.
המתמודדים, עשרים גברים ואישה אחת. צעירים, זקנים, מנוסים, חובבים, מקצוענים, מחמש עשרה מדינות (כולל מתחרה מפלשתין - נביל אמרה). כל מתמודד שמתחרה חייב שיהיה לו את הניסיון הימי המינימלי - שיט של לפחות 8,000 מייל בים הפתוח ומהם לפחות 2,000 מייל כשייט בודד.
הסירות המתחרות הן כלי שיט שעוצבו לפני 1988 ויוצרו ביצור סדרתי, באורך שבין 32-36 רגל, דחי מינימלי 6,200 ק"ג. הדגם הפופולרי ביותר בתחרות הוא סירה מדגם Rustler 36, (ששה מתחרים) אחריה Biscay 36 ketch ו Endurance 35 Ketch (שלושה מתחרים על כל אחד מהדגמים). בהמשך ניתן למצוא סירות מדגמים Tradewind 35 (שני משתתפים) סירה שדומה מאוד לBiscay  ועוד מספר דגמי סירות שונים.
 
המתחרים יפליגו ללא מחשבים, מערכות GPS, הגאים אוטומטים חשמליים, טלפונים לוויינים, מצלמות דיגיטליות, נגנים דיגיטליים, מחשבי כיס, שעונים אלקטרונים, מטפילי מים ועוד. הם ינווטו בעזרת סקסטנטים, כרונומטר, לוג ומפות נייר, יערכו יומן (log book) באופן ידני ויקבעו את תחזית מזג האוויר לפי העין, הניסיון, או שידורי רדיו בתדר גבוה אם יקלטו. הם יאזינו לטייפ קסטות ויצלמו במצלמות עם פילם. GPS וציוד אלקטרוני למצבי חירום ובטיחות יאוחסן בסירות בקופסא נעולה.
 
 
דון מקינטייר (Don McIntyre) שהגה ויזם את השיוט מציג את החזון: "השיוט פתוח לכל מי שיש לו חלום. הוא כולל כמה מהשייטים התחרותיים הבכירים בעולם, כמה מהצעירים ומהוותיקים ביותר, הרפתקנים וחולמים, כולם משתתפים בשיוט מסיבותיהם שלהם. המכנה המשותף הבסיסי לתשעים אחוזים מהם, הוא הרצון לנצח. זאת הרפתקה מפוארת, אבל ברור לי שתהיה יותר מאשר שיוט מועדון ידידותי".
אין ספק שאחרי כל תחרויות ההיי-טק החדשניות שהיו כאן בשנים האחרונות Vendée Globe, Volvo Ocean Race, The America's Cup ועוד, תחרות GGR2018 מציגה תפיסה אחרת. ילד חדש הגיע לשכונה הגלובלית שלנו וייצר עניין ואתגרים חדשים. 

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<