גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2018 > תערוכת השייט בלימסול-קפריסין, מדוע לא בהרצליה?
תערוכת השייט בלימסול-קפריסין, מדוע לא בהרצליה?
המרינה המרשימה והמודרנית של לימסול הוסבה למשך שבוע, בסוף אפריל, לתערוכה ימית. המרינה לבשה חג עם מאות דגלים ותאורה חגיגית, יאכטות הוצגו לקהל לאורך הרציפים ובאולם העירוני הסמוך הוצבו עשרות דוכני תצוגה של ציוד ימי ושירותים ימיים. חלק מהמציגים הציעו הפלגות ניסיון ביאכטות ובסירות המוצגות. בתוך מימי המרינה התבצעו תצוגות של ציוד ימי וסקי מים.

צילום - יח"צ

הנציגות הישראלית בתערוכה
 
מאת: גיורא קדר

המרינה המרשימה והמודרנית של לימסול הוסבה למשך שבוע, בסוף אפריל, לתערוכה ימית. המרינה לבשה חג עם מאות דגלים ותאורה חגיגית, יאכטות הוצגו לקהל לאורך הרציפים ובאולם העירוני הסמוך הוצבו עשרות דוכני תצוגה של ציוד ימי ושירותים ימיים. חלק מהמציגים הציעו הפלגות ניסיון ביאכטות ובסירות המוצגות. בתוך מימי המרינה התבצעו תצוגות של ציוד ימי וסקי מים.
במרינה של לימסול 650 מקומות עגינה כולל מקומות עגינה ליאכטות באורכים של עד 110 רגל. בכיר במרינה ציין בפני כי להערכתו עוגנות כיום במרינה כ - 80 יאכטות בבעלות ישראלית. "אנחנו צריכים לשלוח תרומה למפלגה של שר האוצר שלכם שבשל מדיניות המיסוי שלו הגיעו אלינו לקוחות כה רבים" אמר הבכיר, הוא לא ידע שלפיד כבר לא שר האוצר.        
התערוכה נערכה השנה בפעם החמישית. אלפי מבקרים, רבים מהם תיירים אשר חלקם הגיעו במיוחד לתערוכה וחלקם תכננו את חופשתם על מנת שתחפוף את מועדי התערוכה. מועד התערוכה נקבע כך שיחפוף לחופשת חג הפסחא ברוסיה. צלילי השפה הרוסית אשר נשמעו ברחבי התערוכה העידו שהתכנון הקפריסאי עבד. בצד בריטים רבים אשר חלקם מתגורר בקפריסין נראו (או נכון יותר נשמעו) לבנונים רבים, גם עברית נשמעה ברחבי המרינה. על פי ההערכות ביקרו בתערוכה כמה מאות ישראלים. עשרים יאכטות ישראליות הגיעו ללימסול ולרנקה בעת התערוכה.
בתערוכה בלטו התצוגות של לאגון - יצרנית הקטמרנים הצרפתית, יצרניות המנועיות: אזימוט האיטלקית וסאן סיקר הבריטית, יצרניות יאכטות המפרשים בוואריה הגרמנית, ז'אנו הצרפתית וX - YACHT הדנית. אין ספק שיצרני המותגים הבינלאומיים מזהים את הפוטנציאל הקפריסאי אשר יוכפל עם השלמת המרינה החדשה הנמצאת בבנייה באיה נאפה, מזרחית ללרנקה, ותחילת בניית המרינה צפונית לפאפוס. בתערוכה הציגו 120 מציגים מכל ענפי הספורט הימי, מסירות סקי ועד מנועיות מפוארות. אביזרים, ציוד אלקטרוני, ציוד דיג, ציוד צלילה, גלשנים לסוגיהם ושירותי ים שונים. הכניסה הייתה חופשית והמארגנים מיקמו את המציגים באופן שהמסעדות, בתי הקפה והברים של המרינה היוו את מרכז התערוכה ואיפשרו הפסקות של שתיה, אוכל ובילוי. בקיצור, הקפריסאים עשו עבודה טובה למעלה מ-20 אלף איש ביקרו בתערוכה.
"המרכז הישראלי" בתערוכה היה בביתן הסוכן הקפריסאי של X-YACHT ,אשר מולו עגנו שלושה דגמים של יצרן יאכטות העילית הדני. הייתה לכך סיבה טובה: הסוכן הקפריסאי שלX  היא חברה בבעלות איזי סויסה המייצג כידוע את היצרן גם בישראל. בניגוד לכל המציגים האחרים, היאכטות של X עבדו קשה בשעות הבוקר טרם פתיחת התערוכה, עשרות הפלגות הדגמה יצאו מהביתן. הרוח הייתה מצוינת.
משפחת סויסה כיכבה בתערוכה גם במגרש הבייתי שלה - מפרשים. בתערוכה התבשרנו שיצרנית המפרשים המובילה בעולם, NORTH SAIL האמריקאית, העניקה להם זיכיון לפתיחת מתפרה למפרשים בקפריסין. זיכיון נוסף שלNORTH SAIL  זה בהחלט אות כבוד למתפרה הישראלית ולעומדים בראשה, איזי, אורית ובעיקר אבירם המייצג את הדור הצעיר.
צברתי כבר קילומטרז' לא קטן של תערוכות ימיות מאז 1972. אני ממליץ לבקר בתערוכה בשנה הבאה, אמנם זאת לא תערוכה בקנה המידה של דיסלדורף, קאן או מונקו אבל קל מאד להגיע אליה בהפלגה מישראל.

ביקור בתערוכה עורר את השאלה הבלתי נמנעת: מדוע לא אצלנו. בכנס תעשיית השיט הישראלית אשר אורגן על ידי "כחול" בפברואר השנה הצהיר יו"ר החברה העירונית לפיתוח התיירות בהרצליה - יונתן יעקובוביץ, על כוונתו לקיים תערוכת שיט בהרצליה (ראו סרטון כאן) הסתבר שבשל הבחירות לעירייה המתקיימות השנה, לא ניתן יהיה לבצע את התכנית.
רבים ישאלו: מדוע בכלל לקיים תערוכה? התשובה מסתכמת במילה אחת: הגברת המודעות. ההמונים המגיעים לתערוכה נחשפים לספורט הימי במלוא עוצמתו. התערוכה אמורה "לפתוח להם את התיאבון" חלקם מצטרפים מיד וחלקם יצטרפו בעתיד, כמובן שתמיד יש כאלו שרק יבואו. אם הם ייהנו - דיינו.          
    
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<