כחול 82 - אפריל 2020
גליון בצל קורונה - מצפה לכם הפתעה בפנים! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2018 > אדם בים ! כנס בטיחות 'אדם בים' MOB הרצליה
אדם בים ! כנס בטיחות 'אדם בים' MOB הרצליה
בסוף השבוע האחרון של חודש מאי התקיים לראשונה כנס פתוח לקהל הרחב בנושא 'אדם בים'. הכנס הוא יוזמה ואיחוד כוחות של דרך-הים בי"ס לשיט, השיטור הימי, קדר סוכנות לביטוח, חברת ימית ומרינה הרצליה. היוזמה לאירוע קיבלה משנה חשיבות לאחר אירוע אדם - בים שקרה בפועל בחודש מרץ בים התיכון והוזכר במגזין כחול 74. הכנס התמקד בנושא אדם בים, העביר מסרים ידועים והתמקד בריענון חשיבות ביצוע תרגול לחילוץ מהים לסקיפרים וותיקים וחדשים.
 
מאת עידן טופר

 
בסוף השבוע האחרון של חודש מאי התקיים לראשונה כנס פתוח לקהל הרחב בנושא 'אדם בים'. הכנס הוא יוזמה ואיחוד כוחות של דרך-הים בי"ס לשיט, השיטור הימי, קדר סוכנות לביטוח, חברת ימית ומרינה הרצליה. היוזמה לאירוע קיבלה משנה חשיבות לאחר אירוע אדם - בים שקרה בפועל בחודש מרץ בים התיכון והוזכר במגזין כחול 74. הכנס התמקד בנושא אדם בים, העביר מסרים ידועים והתמקד בריענון חשיבות ביצוע תרגול לחילוץ מהים לסקיפרים וותיקים וחדשים.
יוסי סוקולוב ממייסדי ובעלי דרך-הים התחיל את הכנס עם גרזן, או יותר נכון עם פטיש שניצל וסכין שהביא... הוא מעיד כי מניסיונו הרב עם אלפי מפליגים על פני שני עשורי פעילות, קיים חוסר בתרגול וכפועל יוצא ביכולת המקצועית להגיב לאירוע אדם בים וכי יש צורך בשינוי בהתייחסות לנושא החשוב. בניגוד לפטיש השניצל שמשתמשים בו פעם ב... הסכין תמיד נשמר מחודד. כך יש לנהוג בכל הקשור לשמירת רמה מקצועית, בוודאי בכל הקשור לנושאי בטיחות הפלגה.
בואו נודה על האמת, כמה מאתנו תרגלו את עצמם או את הצוות בנושא אדם בים מאז שקיבלו את ההסמכה, ועברו את הבחינה בהצלחה?! בנוסף ציין יוסי כי תרגול אדם בים על יאכטת בית ספר של 34 רגל שונה בתכלית מתרגול דומה בקטמרן, או עם מערך מלא או בסלופ של 50 רגל. הפניה שלו היא בעצם קול קורא לנקוט שינוי בתפיסה וקו חינוכי למובילי הדעה והמחנכים, אולי גם הבוחנים והמִנהַל.
 
היפוטרמיה, או מהן הסכנות של השהות במים
דר' ערן קלץ, מדריך שיט מנוסה ורופא אורטופד המשרת כרופא ימי במילואים הציג את נושא ההיפוטמיה שהיא אחת הבעיות הראשונות המתעוררות אחרי שמוציאים אדם משהות ארוכה (יותר או פחות) בים. ערן חילק את אירוע הנפילה למים לשלבים. השלב הראשון, למרות שאורכו כשנייה אחת, הוא הנפילה עצמה. תוצאת הנפילה משתנה מאירוע לאירוע. יש לזכור כי במהלך הנפילה לים מעורבת לא אחת טראומה ופגיעה כלשהי בשל הגורם לנפילה, בין שהוא נובע מהחלקה, חבטה מהמנור, מיתר (וונטה) או מדופן כלי השיט, שלא לדבר על מכה מהמדחף. מכיוון שלא ידוע מקום ומהות הפגיעה, המשמעות היא שיש לנהוג משנה זהירות, בשל אפשרות פגיעה בעמוד השדרה בעת הרמה וטלטול של הפצוע. ערן הביא נתונים סטטיסטיים מעניינים מנפילות שאירעו.
מסתבר כי מרבית הנפילות מתרחשות במהלך היום, 90 אחוז מהנפילות מתרחשות (דווקא) בים רגוע, מרבית הנופלים למים כלל אינם יודעים לשחות, ומניתוח 300 אירועים בארה"ב עולה כי הגיל הממוצע של הנופלים למים הוא 47. לאלכוהול, כמו בנסיבות דומות, יש תרומה משמעותית לאירועים מסוג זה. מעבר לגישה עצמה, של כלי השיט, אל האדם בים יש חשיבות רבה למשך הזמן של ההתארגנות וההרמה עצמה שעלולה להיות קריטית לא פחות ולגזול זמן יקר. כשמוסיפים לנתונים שצוינו מעלה את מצב הים, מערך הספינה והמהירות שלה מדובר באירוע מסוכן העלול להחריף מהר. לעתים גם אירועי נפילה בים שקט ואפילו ללא טראומה בדרך למים הם אירועים קשים, זאת בגלל המפגש עם המים הקרים, תופעה המכונה Cold Shock Response.
 
ככל שהמים קרים יותר יש חשיבות מרבית למהירות התגובה של הסקיפר. לצערנו, תגובת הגוף למים קרים היא מהירה. אחת ההשפעות יכולה להיות דופק מואץ ונשימות מהירות ויכולת מוגבלת להפעיל את הגפיים. ככל שהמים קרים יותר משך תפקוד השריר מתקצר. נכון שבאגן המזרחי של הים התיכון אנו נהנים משישה חודשים בהם חום המים הוא מעל 24 מעלות ובשיא החורף מגרדים את ה- 16 מעלות. אבל בחלקים נרחבים של שאר הימים כמו האדריאטי למשל, מחצית השנה הטמפרטורות נמוכות מ- 16 מעלות. גם בחופי דרום צרפת טמפרטורת המים נמוכה, שלא לדבר על אזור התעלה והים הצפוני. הדיאגרמה הבאה מציגה את הטמפרטורה בקלה הנמצאת בצד הצרפתי של תעלת לה-מאנש. טמפרטורת המים בשיא הקיץ מקבילה לשיא החורף שלנו.
 
 
ב- 15 מעלות טמפרטורת מים, קרוב למחצית מאירועי אדם בים מסתיימים במוות, ב- 10 מעלות, 60 אחוז מהמקרים יסתיימו במוות מטביעה באופן מידי. בכל אירוע במים קרים יש להיות ערוכים להחייאה מידית. מומלצת מאוד אחזקת מכשיר דפיברילטור ביאכטה.  היפוטרמיה תופיע כעבור כ- 30 דקות והיא מוגדרת כירידת טמפרטורת גוף מתחת ל- 35 מעלות. היפוטרמיה קלה תאופיין בין היתר בהשתנת יתר, מוטיבציה נמוכה והתנהגות נמנעת ואדישה. עוד הדגיש הרופא הימי את החשיבות בייבוש מהיר, חימום מבוקר (לא אמבטיה חמה!) ופינוי מהיר לחוף ולבית חולים, מחשש לתופעה המוגדרת כ'אפטר שוק'.
 
תדרוך קודם לכל !
איתן קרבצ'יק שייט תחרותי ותיק ומורה במכללה הימית מכמורת, התייחס לנושא תדרוך הצוות והכנתו המוקדמת לאירוע אדם בים. הוא הדגיש את חשיבות ההתנהלות בעליה לסיפון תוך היערכות נכונה: עבודה מעל הרוח, חבלי חיים פרוסים נכון, אביזרי קצה שונים שלא יפריעו או ייפתחו מעצמם. איתן פירט את נושא הדגמת השימוש בפרטי הציוד השונים: שימוש בחגורה מתאימה בעלת שתי רצועות רתמה, קצרה וארוכה. סכין ושחרור מהיר לרתמות. מומלץ לדעתו לבצע תרגול "אדם בים" עם שק במשקל אדם ולא עם מצוף. משואת AIS אישית לצוות מומלצת. לסיכום אומר איתן: שימוש בחגורות הצלה מותאמות, רתמות מתאימות, תדרוך יסודי וקביעת מדיניות ההתנהגות ביאכטה יחסכו את "איך זה קרה לי".
 
"אדם בים" זאת לא רק נפילה לא רצונית.
 גל קדר מ"קדר סוכנות לביטוח" מדריך שיט וקצין בחיל הים הביא מספר דוגמאות של אירועי אדם בים בארץ ובעולם. לדעתו גם כאשר מפליגים קופצים באישור וידיעת הסקיפר למים, יש להתייחס למצב זה כמצב  של "אדם בים". גל ניתח אירועים בהם ירידה תמימה למים התפתחה למקרים של עלית הרוח והים. ממצב זה ועד היסחפות מהירה ואבדן קשר עין המרחק קצר. יש להקפיד על חוקים ברורים כמו: חגורת ציפה במיוחד לילדים או לשחיינים לא מנוסים,  הורדת חבלים צפים למים עם גלגל הצלה או מצוף בקצותיהם כדי לאפשר לשחיינים לאחוז בהם במידה והם מתחילים להיסחף או מאבדים את כוחותיהם. חשוב לרכז את היורדים למים באזור אחד ולמנות איש צוות שתפקידו לקיים קשר עין מתמיד עם השוהים במים. אסור לאפשר התרחקות מהיאכטה או מהסירה. גל הדגיש כי לפני שהסקיפר מאפשר ירידה למים עליו להיות בטוח שתנאי הרוח, הגלים והזרמים מאפשרים ירידה בטוחה.
 
יכולות יחידת השיטור הימי
את הקטע התיאורטי חתם סגן ניצב קובי חזן, מפקד שיטור ימי ארצי. קובי הציג בין היתר את היחידה ויכולותיה. בישראל אין משמר - חופים ולכן מי שאחראי על ניהול הזירה והפעלת כוחות סיוע בעת הצורך זו משטרת ישראל. ליחידה צי סירות מדגם צרעה שהן סירות חצי קשיחות מהירות וצי אופנועי-ים. ליחידה מגוון רחב של יכולות חילוץ וסיוע. בין השאר יכולת חילוץ באמצעות משיה של אדם בהכרה תוך שימוש במנוף וערסל. יכולת חילוץ של אדם פצוע או חסר הכרה תוך ששוטר ימי מסייע לו בתוך המים, חילוץ באמצעות אופנוע- ים המצויד במצוף ירכתיים המסוגל לתפקד בתוך גלי חוף ופינוי נפגעים מיאכטות. הוא סיים בהדגשת נושא האחריות האישית של כל סקיפר ומוביל בהכרת הים והסביבה, חשיבות התרגול ותקינות הציוד.
 
בחלקו השני של הכנס התקיימו הדגמות לחילוץ של אדם בים, בין אם בהכרה או מחוסר הכרה, על ידי צוות מדריכי דרך הים והשיטור הימי.
 
לסיכום, על פי כמות המשתתפים וכמויות הבירה הקרה שנלגמו ברציף, נראה כי קהל הסקיפרים מגלה ענין רב באירועים מסוג זה, בוודאי בנושא חשוב זה. זהו כנס הבטיחות השני, מ"שיחות הרציף" עלה הביקוש לכנסים נוספים בנושאים משיקים, במטרה לריענון ידע תיאורטי ומעשי. המארגנים: דרך-הים, ימית, מרינה הרצליה, קדר והשיטור הימי מבטיחים ימי השתלמות נוספים. אנחנו השייטים נמשיך להקפיד על שגרת הפלגה בטוחה וערנית בימים ובלילות, תדרוכים והנחיות לצוות בכל הקשור לעליה לסיפון וביקורת מפליגים, שימוש בציוד מתאים ובטיחות שיט ושמירה על חוקי הימאות הטובה.
 
 
 
    

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<