כחול 77 - ינואר 2019
הוריקן - הצד שלו והצד שלה?/ שבדיה/ אליפות ישראל/סופה

אלו רק חלק מהכתבות בגליון ינואר 2019
רוצים עוד? כנסו 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2008 > חילוץ יאכטה מנועית מהחוף
חילוץ יאכטה מנועית מהחוף

יאכטה על החוף
לאחרונה היו מספר מקרים בהם הגיעו כלי שיט מנועים להדממת מנוע בלב ים בשל חוסר דלק:

1
בשבת 17.6.08 בשעות הבוקר יצאה יאכטה מנועית באורך של 7.5 מטר מעכו להרצלייה, הים היה שקט. בהיותה מול נתניה ניגמר הדלק. היאכטה פנתה למוקד החירום של קדר והמתינה בעגינה. באמצעות כלי שיט מקומי הועבר ליאכטה מיכל דלק. היאכטה המשיכה להרצלייה במהירות נמוכה והדלק אזל שוב כמייל צפונית למרינה, שוב הייתה פניה למוקד החירום והיאכטה ניגררה למרינה.

2
ביום שבת ה- 24.6.08 לפנות בבוקר התקבלה הודעה במוקד החירום קריאה של סירה באורך 6 מטר עם מנוע חיצון 75 כ"ס אשר נשארה ללא דלק. הסתבר שזאת הייתה הפלגתה הראשונה עם הבעלים החדשים. בסירה הותקן מד עומק אשר הציג נתונים בפאדום (1 פאדום = 1.8 מטר) והמשיט חשב שהנתונים מוצגים במטרים. המשיט חיפש ריף ב- 30 מטר והמשיך להפליג ללב ים עד שהגיע ל- 30 פאדום, הפלגה ארוכה זאת הצטרפה לחוסר הידע של המשיט בנושא תצרוכת הדלק וגרמה להדממת המנוע. מוקד החירום שיגר כלי שיט אשר גרר את הסירה למרינה הרצלייה.

3
ביום שבת ב- 31.6.08 בשעות אחר הצהריים התקבלה במוקד החירום קריאה של יאכטה מנועית באורך של 45 רגל מצוידת בשני מנועים של 350 כ"ס . היאכטה הודממה בשל חוסר דלק בהיותה בעומק של 30 מטר מול החוף הדרומי של ראשל"צ. הפעולות לעגינתה של היאכטה נעשו באיטיות וכתוצאה מכך נגרפה היאכטה ועגנה לבסוף בעומק של כ – 10 מטר.
גוררת של חברת סופה גררה את היאכטה למרינה אשדוד.

לעתיד
1. הכלל הראשון הוא כמובן לצאת תמיד עם מיכל מלא. לעולם אין לדעת האם מצב הים או תקלה טכנית לא יגרמו לנו לצריכת דלק מוגברת.
2. לעולם אין לתכנן הפלגה כך שבסופה נישאר על פחות משליש מיכל דלק. מאותן הסיבות שמנינו בסעיף הקודם, בנוסף לכך יש לדעת שמים ולכלוך מצטברים בתחתית המיכל ויש להם תכונה מוזרה להיכנס למנוע בדיוק באמצע הכניסה למעגן או עם מחוץ הסערה.ככל שהמיכל מלא יותר סכנה זאת קטנה.
3. תדלוק בלב ים הוא בעייתי במזג אויר סוער.הוא יכול להיות גם מסוכן מאחר ובחלק מכלי השיט פיית התדלוק היא חיצונית. חשוב לוודא שבכלי השיט יש משאבת סיפון המאפשרת העברת דלק ממיכל מבלי שצריך "לשתות" אותו קודם.
4. ברוב המקרים תדלוק בים גם מלווה באבדן חלק מהדלק. זיהום ים הינו עבירה על החוק וגם מלכלך את כלי השיט שלנו.
5. חשוב מאוד!
כאשר המנוע דומם ולא מניע מיד וכלי השיט בעומק המאפשרת עגינה יש לזרוק עוגן בהקדם האפשרי כדי למנוע היסחפות יש להקפיד לזרוק עוגן ע"פ הכללים ולוודא בעזרת משיכה חזקה שהוא אכן תפס.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<