כחול 82 - אפריל 2020
גליון בצל קורונה - מצפה לכם הפתעה בפנים! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2017 > יאכטות על בישראל כחול 73
יאכטות על בישראל כחול 73
בסוף נובמבר ביקרה בישראל יאכטת-על העונה לשם A. לשם של היאכטה מחוברים כמה תארי "הכי". הכי ארוכה, הכי יקרה ויש האומרים הכי מעוצבת. מה בעצם מחפשות יאכטות כאלה כאן? מדינה בקצה של הים התיכון, בלי מפרצים, עם נמלים בבניה, ועם צרות פוליטיות מפה ועד קצה התורן, מה יש להם לחפש פה?
מה הם מחפשים פה? ביקור יאכטות-על בישראל
כתב גל קדר
 
 
בסוף נובמבר ביקרה בישראל יאכטת-על העונה לשם A. לשם של היאכטה מחוברים כמה תארי "הכי". הכי ארוכה, הכי יקרה ויש האומרים הכי מעוצבת. מה בעצם מחפשות יאכטות כאלה כאן? מדינה בקצה של הים התיכון, בלי מפרצים, עם נמלים בבניה, ועם צרות פוליטיות מפה ועד קצה התורן, מה יש להם לחפש פה?
 
מסתבר שיאכטהA  איננה היאכטה הראשונה שהגיעה לישראל השנה. היו עוד כמה ביקורים של יאכטות-על, קטנות לעומתה אבל גדולות בכל קנה מידה אחר. מסתבר שיש לנו פוטנציאל לא רע למשוך לפה בעלי יאכטות גדולות, בין אם רק לשבוע או ליותר. אנשים המבינים בתחום וסקיפרים של יאכטות-על, מפרטים לנו מהן הסיבות, לדעתם, שבזכותן ימשיכו מגה יאכטות להגיע לישראל:
 
הסיבה הראשונה – ישראל כאתר תיירות
את ירושלים, נצרת, ים המלח ועוד הרבה אתרי תיירות אחרים לא ניתן לקחת מאתנו. מיליוני תיירים מגיעים לישראל דרך האוויר, ומאות בודדות דרך הים. מבין המאות הבודדות ישנם גם בעלי יאכטות שרוצים לחוות את ישראל בהפלגה. הם מגיעים לישראל, מתיירים בה כמו כל תייר אחר אבל יכולים להרשות לעצמם את ההגעה ביאכטה שלהם, שהיא בעצם מלון צף. היאכטה מבצעת כניסה לישראל בחיפה, והתיירים מבלים יום בנצרת ובכינרת. משם ממשיכים דרומה לכיוון המרכז, ומבלים יום או יומיים כתלות במצב הים מול תל אביב ומסיירים בירושלים. אם מדובר ביאכטת-על "קטנה" של 40 מטר היא גם יכולה להיכנס למרינה הרצליה ולעגון בה. את הסיור מול חופי ישראל חותמים בנמל אשדוד, המשמש כנקודת יציאה לסיור בים המלח/ ירושלים/ תל אביב. בין לבין יכולה יאכטה כזו לבלות בישראל מספר ימים לא מבוטל.
 
הסיבה השנייה – יש פה מקומות עגינה
יום עגינה של יאכטת-על במרינה עולה כמה עשרות אלפי שקלים. ככל שנפליג מערבה, מתמעטים מקומות העגינה הפנויים ומחירם עולה ומאמיר. חישבו על ההכנסה של מרינה הרצליה משבוע עגינה של יאכטת-על, ותבינו שלמרינות יש אינטרס ברור לעניין את בעלי היאכטות ואת הסקיפרים שלהם לבלות פה מספר שבועות או חודשים, בעיקר בחורף. אם נקפוץ רגע לסיבה הראשונה, הרי קל למשוך בעל יאכטה בעזרת מחיר עגינה אטרקטיבי ועם זיקה לאתרי תיירות אטרקטיביים הפרוסים לאורך כל מדינת ישראל, כך שהוא יעביר לפה את ה"מלון" הצף שלו ויגיע לבלות בו מספר סופי שבוע במהלך החורף הקר של אירופה.
 
הסיבה השלישית – מזג האוויר
אני כותב שורות אלו בתחילת חודש דצמבר. עד כה חווינו סערה אחת בלבד ואולי שלושה אירועי גשם. בחדשים האחרונים חווים השייטים בארצות הים התיכון האירופאיות, שיטפונות, סערות ומיני- הוריקנים. מזג האוויר בעולם משתנה ואנחנו צריכים לנצל את מזג האוויר שלנו בישראל על מנת למשוך גם תיירות ימית. זמן הטיסה הקצר מאירופה מהווה שיקול מהותי אל מול ההבדל במזג האוויר שם ופה.
 
הסיבה הרביעית – המצב הביטחוני
אנחנו נוטים לחשוב שהמצב הביטחוני בישראל לא יציב וכמובן שזה לא מצב המזמין תיירות מכל סוג שהוא. רצועת עזה, סוריה, לבנון - לדעת המומחים זה רק עניין של זמן עד שיפרוץ פה סבב אלימות נוסף. אולם, בואו ונחשוב על המצב באירופה, גם שם יש טרור והוא מכה ברחובות פאריז ולונדון וגם בחופי דרום צרפת וטורקיה. אם יפרוץ סבב אלימות אזורי, הוא אולי ירחיק מפה יאכטות, אבל עד אז, ישראל נתפסת כמקום בו רמת הביטחון האישי בחיי היום-יום גבוהה מאוד, אפילו ביחס לאירופה. ולכן, למה לא לבלות פה?
 
הסיבה החמישית - הנמלים החדשים בחיפה ואשדוד.
בניית הנמלים והרחבתם תאפשר הרחבת קווי ספנות, הן לכיוון אירופה והן לכיוון המזרח דרך תעלת סואץ. בעלי יאכטות המעבירים את היאכטות שלהם לים התיכון יכולים לפרוק את היאכטה בנמלים אלו ומשם להמשיך להפליג בים התיכון. אם כבר היאכטה בישראל, למה לא לבלות בה כמה ימים?
והסיבה השישית והאחרונה – מיסוי
מיסוי על יאכטות קיים גם באירופה. יאכטות המפליגות במדינות האיחוד האירופי צריכות לעזוב את האיחוד כל 18 חודשים אחרת הן יחויבו במס. מכיוון שגם באירופה רב הנסתר על הגלוי בנושא מיסוי, אנא אל תייחסו למספר 18 חודשים כאל מספר מוחלט אלא כהבנה כי מדובר גם בחובת מיסוי באירופה. הפתרון לפטור ממס - להפליג אל מדינות מחוץ לאיחוד האירופי.
טורקיה, טוניס, מרוקו, אלבניה וגם ישראל הן מדינות שאינן חברות באיחוד האירופי. אם צריך לצאת מתחומי האיחוד, מדוע לא להפליג גם לישראל? נכון שמדובר בזמן הפלגה נוסף, וטורקיה קרובה יותר, אבל אם רוצים לגוון ולשלב תיירות דתית עם תרבות מערבית ועל הדרך גם "להרוויח" את הפטור ממס, אז למה לא ישראל?
 
מדוע לנו חשוב שיאכטות כאלו יגיעו לישראל?
יאכטה ממוצעת של 40 מטר מאוישת על ידי צוות של כ-10 אנשי צוות. יאכטה כזו משאירה בישראל סכומי כסף לא מבוטלים. להוצאות העגינה מתווספות גם רכישות כמו מזון, דלק ושירותים, ובנוסף הוצאות אישיות של הצוות והאורחים. מדובר בסכומי כסף לא מבוטלים הן לקופת המדינה והן לעסקים הימיים המגישים שירותים ליאכטה.
הסקיפר והצוות שיזכו פה לחוויית שהייה מהנה, יהפכו לשגרירים של ענף השיט בישראל וימשכו אחריהם עוד יאכטות שיגיעו לבקר ולעגון פה. אין שום סיבה שזה לא יקרה. חשוב מאוד שנמשיך לתמוך בהגעת יאכטות גדולות לישראל, זה רק יקדם אותנו וימצב את מקום ישראל על מפת אזורי השיט העולמית. הגדלת נפח הפעילות של ענף השיט בישראל תוזיל עלויות לכולנו ותגביר את עניין הגורמים הממשלתיים בקידום הענף.
מוגש כחומר למחשבה לקוראנו, אנשי משרד האוצר, התחבורה והתיירות.
 
 
 
לסיכום:
 מסתבר שיאכטהA  איננה היאכטה הראשונה שהגיעה לישראל השנה. היו עוד כמה ביקורים של יאכטות-על, קטנות לעומתה אבל גדולות בכל קנה מידה אחר.
 
  

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<